Barbaři (2020) (seriál)

Seriál sa vezie na súčasnej vlne "návrat ku koreňom", kde sa vezme jedna reálne  historická postava/postavy z dávnych dôb o ktorýchsa vie zopár faktov a okolo nej sa navrství viac-menej nadstavený dej.  Niekedy sa to celkom podarí (Vikingovia) a niekedy vôbec nie (Slovania). Barbari majú dva výborné ťahy  a to latinčinu a herca hrajúceho postavu Vara ako dokonalý archetyp Rimana. Obsadenie Armina sa celkom vydarilo, aj keď v strede seriálu jeho dilema som Riman alebo Barbar už bola trocha otravná. Najväčším kastingovým omylom bol určite herec hrajúci Folkwina, "Šiferka" v úlohe Thusneldy určite potešila oko ale samotná postava bola  mimo svoj rámec doby. Určite mala svoj historický význam, nakoľko sa zachovalo jej meno ale to ako  sama v podstate iniciovala celú bitku a ešte v podprsenke pobila pol légie bolo určite fantasy. Krvou sa nešetrilo, seriál disponuje slušným počtom odrezaných hláv a prerezaných hrdiel, samotná bitka trvala žiaľ krátko a ešte bola do nej pridaná zbytočná a nehistorická "šachovnica". Mne už zostáva len dúfať, že raz sa dočkám seriálov Markomani, Kvádi, Vizigóti a Vercingetorix

Volání divočiny (2020)

Genderovo a rasovo vyvážená kinder verzia starej klasiky, Bol by s ňou Jack London  spokojný ak by ju videl? Myslím že nie, jeho knihy drsné, zobrazujú život, aký bol skutočne a zvieratá v knihách väčšinou nekončia dobre.  Aspoň Bucka mohli animovať v inej podobe, ako severského psa, toto dobrosrdečné, ťažkopádne čudo by ťažko získalo rešpekt v divočine.

Princezna zakletá v čase (2020)

Keď vykradneš jeden film si plagiátor, keď desať filmov, si umelec. Tu ich je vykradnutých minimálne tých desať a do bohatého portfólia filmov spomenutých u kolegov v komentároch a ktoré tu nechcem opakovať musím prihodiť aj Xenu, nakoľko mi vzťah princeznej a jej kamošky pripomenul vzťah Xeny a Gabriely a po prvých 15 minútach som nadobudla dojem, že na konci nebude svadba ale registrované partnerstvo.  Princezná s princom vytvorili asi najhoršiu "zamilovanú" dvojicu v rozprávke akú som doteraz videla.  Príliš veľa krúženia dronu nad krajinou a príliš málo zaujímavého deja, ktorému by svedčala maximálne 70 minútová stopáž.

One of the Seven (2021)

Fan film je Tolkienom len inšpirovaný ale aj tak treba fínskym fanúšikom Tolkiena  poďakovať za kus dobrej roboty. Veľmi dobré kostýmy, zbrane, hudba a elfského kráľa treba  poslať do Amazonu, lebo ako pozerám kasting, taký elf sa im tam určite zíde.

Služebníci (2020)

Tak tento pokus o art film nevyšiel. Dobrá téma zabitá zlým a nudným spracovaním a prázdnymi obrazmi bez vyznenia. Problémom bolo  aj otrasné ozvučenie, nehercom ani hercom nebolo rozumieť, musela som zastavovať film a dávať naplno pomaly, aby som  aspoň niečo zachytila, naopak hudba úplne zbytočne revala.

Soví odysea (2013) (TV film)

Každý, kto čo i len trocha rozumie ornitológii, musí byť z toho dokumentu znechutený. Hlúpy komentár často nekorešpondoval s tým, čo sa dialo, sovy boli umelo manipulované do pre ne neprirodzených situácii (výbuch v lome mimo danej oblasti) a korunu nasadila zámena výra s uralkou, ktoré sa snáď ani zameniť nedajú. Ale ako vidím, laickej verejnosti stačí vidieť letiacu sovu.

Pečie celé Slovensko (2021) (pořad)

Nie som fanúšik súčasných televíznych šou a ani  programov o varení, nepatrím medzi uctievačky svätého kvásku ale táto relácia ma zatiaľ baví. Teší ma aj to, že tam nevrieskajú  po sebe žiadne tučné ropuchy ako v súkromných televíziách.  Musím však vytknúť občasné zbytočné hranie na city ale chápem, že zle vymiešaná plnka a nevyklopené cesto vie byť riadna životná tragédia.  Dúfam že to kamarátstvo medzi súťažiacimi bolo aspoň z časti úprimné. Pri tomto type formátu a dvoch poradkyniach, mi príde účasť dvoch moderátorov zbytočná ale druhej strane sa dá, vzhľadom k množstvu vyprodukovaného jedla, prítomnosť Juniora pochopiť.

Odložený případ: Hammarskjöld (2019)

Pre mňa ťažko uchopiteľný dokument. na jednej strane je určite dobre, že otvára nezodpovedané otázky a upozorňuje na nejasnosti ohľadom nehody. Na druhej strane, pátranie často smeruje odnikaľ nikam.  Pátrací tým navštívi bez odhlásenia bývalého JAR agenta, ktorého údaje získali bez akýchkoľvek problémov, ten ich bez váhania pozve dnu a v pivnici okamžite nájde viac ako 30-ročný dokument, ktorý mu bol v podstate celý život nanič.  Uchovať sprisahanie v takomto rozsahu a taký dlhý čas, no neviem,  V jednej debate dostal Eugene Cernan otázku, či bol vôbec na Mesiaci. Dostal záchvat smiechu a potom povedal: "Ak traja ľudia vedia tajomstvo, dvaja to určite po čase vykecajú médiám. V Apolle pracovali desiatky tisíce ľudí a nik by nič nevyzradil, Nemožné." V dokumente sa to hemží tajnými agentmi, krásnymi a statočnými vedkyňami (teda iba jednou), otázky sa kladú a odpovede na ne, žiaľ chýbajú a nosná téma činnosti SAIMR je v záverečných titulkoch vyvrátená.

Black Widow (2021)

S prehľadom najnudnejšia a najzbytočnejšia marvelovka.  Black Widow by si určite zaslúžila lepší film. O toľko spomínanej Natašinej temnej minulosti a zlých skutkoch sa v podstate nedozvieme nič, už od teenegerských čias a tyrkysových vlasov bola neskutočná správňačka a hneď bola na správnej strane. Marvelovské univerzum bolo do filmu násilne a zbytočne vtláčané, "akčné" scény boli neskutočne dlhé a nudné, armáda dievčatiek schopných meniť režimy na smiech a Taskmaster bol vôbec záporák?

Citronáda (2021) (pořad)

Po prvej časti tvorcovia našťastie vychytali muchy (sponzor nesponzor, tie krajčírky a autoumyváreň boli riadny trapas), nasledujúce časti už boli celkom pozerateľné. Doteraz najlepší diel boli určite 3 Bačovia.  Občas je počuť, že Rišo dal maturitu zo slovenčiny za 3 ale ako hokejistovi sa mu to dá tolerovať.