Abeceda (1969) (studentský film)

Co by na tento psychopatický sen povedal pán Freud? Falické symboly, výstredná atmosféra, surrealistické obrázkové sekvencie a ešte sa to celé volá Abeceda...proste dekadencia aká sa len tak ľahko nevidí a rozhodne nie v 4och minutách...

Adamova jablka (2005)

Absolutná filmárska dokonalosť, ktorá vo mne vzbudila rozličné myšlienkové pochody a naložila riadnu lekciu z viery. Idealizmus versus realizmus, pár podivných figúriek a výborne rozohraná tematika boja dobra a zla, dotiahnutá do maximálneho detailu, miestami s magickým prevedením - na túto kombináciu mám jednoducho slabosť. Filmová lahôdka.

Aféra Thomase Crowna (1999)

Nie som chlap, no aj zo svojho zenskeho pohladu mi je jasne, ze Rene Russo nebola ziadna femme fatale ani v 80-tych rokoch. V tych najdolezitejsich scenach, ktore naznacovali predviest vsetky zenske zbrane, zlyhava a ide z nej nulova chemia a sexualna energia, ktoru jej postava mala mat. Mezdi nou a Brosnanom to iskrilo tak na 60 percent, comu dopomohol najma Brosnanov bondovsky sarm a domyselny scenar. Film je o nahanani pointy a to sa mu prijemne dari.

Agora (2009)

Agora je film rozsiahly a nevšedný, plný protikladov. Alejandro Amenábar spracoval jednoducho a vkusne filozofickú tému fanatizmu - a je úplne jedno či si viac budete vo filme všímať fanatizmus náboženský alebo fanatizmus k vede a racionálnym argumentom. V popredí bojuje filozofia versus náboženstvo, krásna mysliteľka Hypatia a sfanatizované masy kresťanov, v pozadí mrazivá idea, že história sa skutočne opakuje, keď si pomyslím na náboženský extrémizmus a fanatizmus menšín v súčasnom arabskom svete.

Aguirre, hněv Boží (1972)

Psychadelický trip tropickou džunglou vyznievajúci skôr ako heroický epos. Celý čas sa skoro nič nedeje: výprava za cieľom, vzbury, pribúda mŕtvych, ubúda síl a horlivého presvedčenia, atmosféru udržiava zvedavosť a geniálny face Klausa Kinskiho.

Ah, L'Amour (1995)

Typický Hertzfeldt:) Vývojovo oneskorená a trefne vypointovaná kresba!

Ajťáci (2006) (seriál)

Spoločnosť vyprodukovala nový druh človeka - "ajťák" - tak trochu svojský, vždy v "IT obraze", no ťažko použitelný v bežnom živote. Seriálové duo Roy a Moss sú nevyčerpateľná studnica zábavy a vďaka načrtnutému potenciálu verím v rovnako geniálne pokračovanie.

Akumulátor 1 (1994)

Áno, TV produkcia má silný výkon (či divácky "príkon") a svoje "obete". Maximálne nadčasový snímok, ktorého originálna myšlienka by obstála nielen v "domácej" produkcii.

Alice už tu nebydlí (1974)

Scorsese s príšerne pomalým tempom a ešte aj o životných peripetiách a rozhodnutiach ženskej duše...Tento film mi až tak nesadol, aj keď jeho úmysel bol viacmenej úderný, scenár chválihodne vypointovaný aj herci boli O.K..Vo filme dominuje jednoduchosť, tá však môže miestami aj nudiť, ako sa stalo aj v mojom prípade, dokonca ani z Ellen Burstyn nie som extra nadšená - hystéria jej vyšla, no ostatné emócie som mala problém rozoznať, chvíľami som nevedela, či sa smeje alebo plače. Nie je to žiadna psychologická sonda do ženskej duše, skôr priemerne popisujúci snímok z dielne Martina Scorseseho.