Železná lady (2011)

So sklamaním musím skonštatovať, že film "Iron Lady" mi nepriniesol komplexný portrét jednej z najvplyvnejších političiek v britskej histórii. Spôsob, akým bol životopisný príbeh podaný bol zaujímavý, Meryl Streep bola vynikajúca, ale najväčším mínusom celého filmu zostáva jeho spracovanie. Fakty a ich zobrazenie na filmovom plátne. Myslím si, že režisérka viac stavila na Margaretin život v postproduktívnom veku, ktorý pôsobil nevyvážene s tým, aký silný potenciál mala jej osobnosť v časoch, keď bola ministerskou predsedníčkou. Čakala som väčší filmový priestor pre krušné chvíle a ťažké časy, v ktorých bola Margaret politicky aktívna. Takisto som bola zvedavá na jej motiváciu vstupu do politiky, čomu sa nedostalo toľko pozornosti. Za úspešnosť možno vďačiť hlavne Meryl Streep a maskérom.

Half Nelson (2006)

Ryan i v tomto snímku potvrdil len to, čo o ňom viem už dávno. Je výborný herec, ktorý zahrá všetko - od sebavedomého macha až po posledného lúzra. Zo svojej postavy vyťažil maximum, pričom aj mladá Shareeka Epps svojimi schopnosťami výborne napĺňala svoj herecký priestor. Klúčový príbeh stojí na protikladoch a atmosfére, ktorú tvorí pomalé tempo a vitálna kamera. Osobne som s tým mala problém, avšak pri troche tolerancie sa dá na to zvyknúť. Nie je to film môjho vkusu, ale ako pohľad na spoločnosť to určite obstojí, divák však musí trochu popremýšlať, aby ho to aspoň čiastočne zasiahlo.

Moneyball (2011)

Pútavo napísaný scenár zo sveta športového manažmentu, ktorý konečne nie je len o jednotlivcovi, ktorý sa vymaká na veľkého hrdinu. Iný uhol pohľadu na tvorbu baseballových tímov je zaujímavou témou - čísla, štatistiky a vytrvalosť odvážnej myšlienky ísť proti prúdu ma dostala aj vďaka presvedčivosti Brada Pitta. Postava Billyho Beana bola zahraná autenticky, dôrazne a efektne.

Hugo a jeho velký objev (2011)

Hugo je vizuálne nádherný film, dôrazný hlavne v detailoch a v zobrazeniach priestoru. Epická línia a emócie sú síce slabšie, za to nostalgická pocta Méliésovi a vývoju kinematografie zostáva pre mňa v tomto filme najsilnejším momentom.

Čekej do tmy (1967)

Keď sa divák čo i len trochu viac zamyslí, zistí, že zápletka je vyskladaná zo skutočností, ktoré trochu ulietavajú od reality a dramatickosť stojí na obave o bezmocnú ženu. Filmu stačí len pár postáv, priestor jedného bytu a milá tvárička Audrey Hepburn. Po tomto filme si však myslím, že Audrey je herecky efektnejšia v kultových klasikách, viac jej sadnú postavičky uhrančivých žien.

Umělec (2011)

Pre mňa prekvapenie a film roka. Nevídané, romanticky staromódne a vďaka šikovne nasnímaným sekvenciám čiernobielych obrázkov veľavravné. Príbeh je zasadený do prostredia, kedy ešte nefungoval zvuk a v dnešnej dobe pôsobí ako balzam na dušu. Nostalgická spomienka na to, že aj retro dokáže byť čarovné.

Černobílý svět (2011)

Už dávno som nevidela tak úprimný a priamočiary film, z ktorého sa valia skutočné emócie. Krásny film so silným príbehom, podaný veľmi prirodzene s pútavým štýlom rozprávača. "Silné témy" rasovej problematiky odľahčujú vtipné momenty a farebnosť zastiera čiernobielu vidinu sveta. Mohlo to pokojne skĺznuť do umelého sentimentu a pátosu, no našťastie sa tak nestalo a záver zostal síce so slzami na krajíčku no zachoval si prirodzenosť.

Ocelová pěst (2011)

Som očarená hlavne tým, ako oceľoví roboti popri ľuďoch vyzerajú úplne prirodzene. Triková technológia je vo filme asi to najlepšie, no na poučujúce a moralizujúce malé deti som v amerických filmoch alergická. Malý Dakota Goyo mudroval od začiatku do konca filmu, všetci naokolo mu tieskali a to na mňa nezafungovalo už od úvodu. Obsah si ma jednoducho nezískal a akcia sprevádzaná afektovaným fandením v ringu kvalitu len ubíjala. Real steel sa nechytá na Transformerov a zdá sa, že ani neurobil výrazný posun v žánri.

Peep World (2010)

Komédia o dysfunkčnej rodine? Skôr absolutný prešlap v komediálnom žánri, kde "Dexter" a všetci jeho súrodenci sú tí najnudnejší ľudia na svete. Aj pri krátkej stopáži sa Vám zdá, že celá tá fraška je nekonečná a neviete sa dočkať záveru.

Bůh masakru (2011)

Divadelno-filmová jednohubka. Kvarteto hercov 80 minút trčí v jednej miestnosti a divák sa pri tom nenudí. Vďaka šikovne nasnímaným scénam a výborným hereckým výkonom sú konverzácie plné silných emócií a malý priestor ponúka prehliadku štyroch charakterov. Arogantný Waltz, temperamentná a falošná Winslet, hysterická a labilná Foster a latentný agresor Reilly. Dynamika filmu sa variabilne mení a racionálne úvahy postáv šikovne striedajú iracionálne reakcie. Film je ako celok súdržný, vkusne zrežírovaný a vzhľadom k stopáži a ponúknutému obsahu efektívny.