Roma (2018)

Roma zpočátku diváka jen tak lehce ošplouchává jako hlavní hrdinka v úvodní scéně omývá dlažbu na dvoře domu rodiny, pro kterou pracuje. Postupně však přituhuje a jak film plyne, emoce a dramatické okamžiky přichází ve stále silnějších vlnách. Osamění. Strach. Bezmoc. Tíživost nevyhnutelného. Smutek. A vlny postupně nabírají na intenzitě. Až jsou silné jako vlny v takřka závěrečné scéně, kdy přichází příboj emocí, kterému jsem podlehl a Romu si na první zhlédnutí zamiloval. 100 %

Vice (2018)

Co funguje jednou, nemusí fungovat i podruhé. Co bavilo a působilo svěže v Sázce na nejistotu, v tomto případě neskutečně otravuje. Film by místy i fungoval, ale neustále je dění narušováno různými těžkopádně působícími pokusy o osobité pojetí. Celé to tak musí táhnout a zachraňovat herci a odvádí skvělou práci. Christian Bale je působivý a i ostatní herci mu zdatně sekundují. 50%

Správní chlapi (2016)

Největší slabinou Správných chlapů pro mě byla nejspíš jednoduchá, ale přitom poměrně krkolomně a místy až příliš vážně a nezábavně podáváná zápletka. Film se z tohoto důvodu chvílemi trochu nezajímavě táhne (zejména v jeho první polovině), ale většinou naštěstí poměrně sviští a zábava se z plátna v něktrých momentech doslova chrlí. Nějaké vtipy se sice netrefí do černého, ale celkově mi humor filmu sednul a nemůžu říct, že bych se nebavil. Velkým plusem je, že obě hlavní postavy jsou pěkně prokreslené a dobře ztvárněné. Navíc pár scén a několik hlášek je skutečně hodně povedených. Dojmy z filmu jsou v souhrnu takové, že je to jednohubková ptákovinka, která sice pobaví, ale nikterak závratně nenadchne a ani žádné hlubší dojmy nezanechá. Pokud nečekáte víc, nemůžete být zklamáni. 70%

Televizní společnost (1976)

Hlavní devizou filmu jsou bezesporu herecké výkony (zejména Faye Dunaway, Peter Finch a William Holden stojí za vyjmenování) a velice povedený scénář, který je i dnes po 40 letech od natočení filmu až neuvěřitelně aktuální. Naopak režie mi přišla až příliš profesorská bez větší invence a šťávy. Pozitiva ale každopádně výrazně převažují. 85%

Divoké historky (2014)

Divokým historkám se dostalo uznání, které si podle mně tak úplně nezasloužily. Úplně na nich nevidím nic extra mimořádného ani jsem neobjevil žádný zásadní přesah. Přesto jako oddychová jednohubka, kterou v Divokých historkách vidím já (nic víc, nic míň), funguje film velice dobře. Slušně jsem se bavil. 70%

3 Idiots (2009)

Moje první setkání s Bollywoodem dopadlo celkem slušně. Tři idoti jsou zábavným a milým filmem, který dokáže místy trochu dojmout, a jeho poměrně napálená stopáž o 170 minutách uteče jako voda. Překvapivě ani hudební vložky mě vůbec nerušily. Chvílemi je to trochu naivní nebo přitažené za vlasy, ale to k produkci Bollywoodu nejspíš patří a nijak zvlášť to neobtěžuje. Spokojenost. 85%

Most špiónů (2015)

Za posledních 10 let mě žádný ze Spielbergových filmů příliš nezaujal a na jeho filmy jsem se v posledních letech díval spíš ze zvyku, než že bych čekal, že mě některý z nich dostane. Mostu špiónů se to ale povedlo. Po řemeslné stránce je film naprosto perfektní a příběh je vyprávěn jednoduše (ale promyšleně!), přímočaře a hlavně nesmírně poutavě i bez nějakých dramatických zvratů nebo srdeční tep zrychlujících scén. Dneska už se takhle filmy moc netočí a v tomhle případě mi ten staromilský Spielbergův rukopis nesmírně sednul. Tom Hanks hraje svůj kvalitní standard a Mark Rylance je výborný. Spokojenost veliká. 90%

Room (2015)

Velice povedené psychologické drama, které mě v několika okamžicích emocionálně zasáhlo. Všichni zúčastnění herci předvádí naprosto přesvědčivé a přirozeně uvěřitelné výkony. Mám jen jedinou zásadnější výtku, kvůli které nemohu udělit hodnocení nejvyšší. V druhé části filmu mimo Room je naznačeno několik traumat a konfliktů, které však nejsou dotaženy. Myslím, že film měl jít v těchto případech víc do hloubky a ne jen naznačovat a klouzat po povrchu. To je, myslím, škoda. 85%

Cesta (2009)

Knihu jsem dočetl nedávno, a tak jsem se rozhodl, že si pustím i film. Od Johna Hillcoata jsem viděl zatím jen Lawless, což je film, který mě celkem minul a Hillcoatova režie na tom měla značný podíl. O to víc jsem byl mile překvapen, jak si vedl při adaptaci knihy Cormaca McCarthyho. Hillcoat převádí Cestu na plátno v rámci možností věrně a počíná si velice citlivě, což oceňuji. Žádné velké finesy. Jen šeď, popel, hlad, strach, deprese a beznaděj. Viggo Mortensen je maximálně přesvědčivým hlavním hrdinou a vše trefně podkresluje úžasná hudba. Spokojenost. 85 %

Whiplash (2014)

Whiplash je svižná, energická, rytmická, fámozně vygradovaná a žánrovým klišé se vyhýbající jízda, která záměrně kašle na vedlejší dějové okolnosti a vedlejší postavy a soustředí se pouze na souboj bubnujícího Milese Tellera a kapelníka J.K. Simmonse, který je pro mě hlavním důvodem k udělení páté hvězdy. 90%