Agora (2009)

Film o davovém šílenství v jedné z nejzásadnějších ér náboženství, v přestupu do nového věku a nástupu křesťanství. O fanatičnosti jako odrazu a protipólu vědě, která se stala na dlouhou dobu pohanstvím. Úžasné kulisy a výprava, kostýmy a kamera, co to všechno dokázala pojmout a ještě odlétat až do zcela jedinečné perspektivy - tedy mravenčí hemžení v průběhu zásadních dějin ve zlomku času. Pro mne srdeční záležitost okolo ústupu jedné éry a nástupu druhé, v čele s jedinečnou Rachel Weisz. ***** 25.2.2010

Agresivní virus (2014) (seriál)

První série uspokojila, na druhou se těším. Hodně ve stylu Bladea 2 (vizuálem), špinavé a lepkavé. Občas je to příliš utahané, ne vždy až tak zábavné ale stále kvalita. Suveréně nejlepší ale bylo překvapení v podobě upířích klanů a jejich "komanda", na které stálo za to si počkat i na konec série. Kdo si pozjišťoval jak to bude dál (anglická Wikipedie a její shrnutí knižních předloh) ví, že tohle byl skutečně jen předvoj. Silnější ***

Akira (1988)

Kultovní status dostal tento film právem. Mluví vlastním jazykem, propadá se s polu s hlavním hrdinou kamsi do divákova vědomí a mutuje, stává se něčím vyšším a nepopsatelným. Zaujmou animace, hodně povedený soundtrack, vše jako celek hrdě stojící vedle Ghost In The Shell jako dvojice toho zásadního v tvorbě anime.

Alois Nebel (2011)

Překvapivě výborný, pomalu a líně plynoucí film, který má úžasně pochmurnou atmosféru. Nemuselo to být tak drahé, mohlo to být přehlednější, přesto se jedná o výrazně odlišný film ve všech pohledech. Úžasně nasnímáno ze zajímavých úhlů, vyzuální masakr, který mě svou formou totálně dostal. ****

Anna a král (1999)

Křehké, emotivně velice silné a výborně natočené. ****

Atlas mraků (2012)

Souhlasím s tím, že tento film časem "dozraje" a mnoho myšlenek z něj člověk pochopí až třeba s přibývajícím věkem a zkušenostmi. Že je to celé o lásce mi naopak nevadí, vždyť tomuto pradávnému citu budou skládány poklony až do konce existence člověka, jako takového. Obdivuji tato mozaikovitá díla, do kterých svou filozofií zapadá i Aronofskyho The Fountain, jež nutí člověka přemýšlet o existenci v souvislostech, jaké by ho nikdy nenapadly. ****

Auta 2 (2011)

Ne, nebavil jsem se a to ani minimálně. Po půlhodině to pro mne ztratilo smysl. Ani jednou jsem se nezasmál, koukal jsem a nevěřil tomu, že tuhle nudnou věc natočil vyhlášený Pixar - evoluce americké animační tvorby, která dokáže vnuknout život všemu, co vymyslí a to ještě s obrovským nadhledem. A přitom Cars nejsou prvním pokračováním jejich hitu, přesto se něco nepovedlo. Režisérská taktovka je silná ale režie bez gejzíru nápadů (na což jsme u Pixaru zvyklí), co tu prostě nejsou (až na množství příjemných detailů a narážek), to nezachrání nic. Bavil mne svět aut jako zrcadlo našeho světa. Zklamáním byl odraz, napodruhé vylouhovaný pytlík nápadů a charakterů, který už mi neměl co říct. Tak snad někdy příště a lépe nebo začnu mít o Pixar trochu strach.

Avatar (2009)

Zcela revoluční pojetí filmové sci-fi. Do posledního detailu promyšlená planeta, na kterou se divák přestává dívat jen jako na filmovou kulisu ale stává se účastníkem všeho dění. Je přímo uvnitř té krásy a mnohdy více než samotný děj, se kochá tou nádherou. Víc netřeba. Příbeh přesto zaujme - není až tak ekologickou agitkou jako převzatými dejinami z naší modré planety. Civilizace sžitá úzce s přírodou znásilňovaná " pokročilejší inteligencí " , naštěstí bez hvězd a pruhů, co jim zabírá území, vnucuje vlastní jazyk a protlačuje způsob sterilního žití. Lační po surovinách. Tak jako postupný úbytek indiánů nebo Sámů, ze kterých dnes zbylo sotva 1500 žijících vlastním životem - tedy migrací se soby. Těší mne, že Cameron svým zcela revolučním pojetím přilákal do kina miliardy lidí aby k nim při této příležitosti promluvil do duše něčím zásadním a vážným. Složitosti netřeba, ať tomu porozumí všichni. Za vše, co jsem více prožil než jen viděl, palec nahoru jak jen to jde. 30.1.2010 *****

Až vyjde měsíc (2012)

Sekundu potom co si řeknete, že je to konečně při zemi, to nadskočí a udělá přemet. Pohádkově mimo realitu, zcela mimo všechny žánry. Zábavné, pokud se naladíte. Nudné, nepochopíte-li režisérův humor. Výpravně potrhlé, uzavřené ve vlastním vesmíru. Příběh, ve kterém se může stát prakticky cokoli. A stane se.

Bahno z Mississippi (2012)

Mudův osudový vztah se vzdáleně podobá Forestu Gumpovi, je stejně osudový a nenaplněný. Jeho postava proplouvá filmem a čím více ho poznáváme, tím více nás zajímá. Postava je to ale stejně záhadná, jako jeho zmizení pod hladinou. Líbí se mi propletenec postav, vzhlížení chlapců ke člověku, který je oslnil a splňuje jejich vzor osamělého desperada. Film by byl zajímavý i bez toho, aby po Mudovi někdo šel a usiloval mu o život. Příjemný snímek, nic víc, nic méně. A Matthew McConaughey je prostě pan herec. ****