Nevědomí (2013)

A víte, že mi to vůbec nepřišlo špatný? Není to záchvat velkých myšlenek ani překotného děje ale blockbuster od stále rostoucího režiséra, co čeká na první velký scénář. Jednoduchý a prostý děj totálně přebíjí neskutečný, do dokonalosti vyrenderovaný vizuál, který dosahuje perfekcionismu Wachovských. Kosinski ale zdaleka není takový vypravěč a filmový revolucinář, který by uměl psát dějiny. Takže tu máme další pěknou sci-fi, na kterou se dobře kouká, děj není patlanina od pejska a kočičky (ačkoli originalitu zde hledat nelze) a Tom Cruise mi tu nevadí. Žádné zklamání, naopak příjemné překvapení. ****

Jméno (2012)

Průměrná divadelní hra, tvářící se podstatně inteligentněji, než ve skutečnosti je. Vybroušené dialogy? Tak ty jsem skutečně nenašel. Palec nahoru za výborné herce a se vzpomínkou na dialogově skutečně vybroušená díla (Muž ze země nebo třeba 12 rozhněvaných mužů) dávám slabší dvě. **

Krvavý diamant (2006)

Afriko, tohle je Tvůj film. Natolik akční, natolik plný hvězd a natolik režisérsky precizní, aby na sebe upozornil a tím upozornil na skutečnost, že Krvavé Diamanty se i v dobu, co čtete tento komentář, těží dál. A stejně jako zbraně, i diamanty pumpují nenávist a peníze tam, kde bez nich by bylo lidem lépe. *****

Zpráva o Europě (2013)

Další z hrstky filmů, který "found-footage" obohacuje o verzi, vyslanou do vesmíru. Perfektně zpracovaný film, výborně sestříhaný z "reálných" záznamů palubních / venkovních kamer, který nepotřebuje ani velké triky, ani nesmyslná klišé posledních let. Nejsou tu šílené počítače, neobjeví se šílený člen posádky, neteče tu zelený sliz ani nad tím vším nevládne svou mocnou paží zlá korporace. Jedná se o klasické sci-fi, jaké jsem si myslel, že se už dávno přestaly točit. Minimum chyb, příjemné napětí a výborný konec. Tak se mi to líbí. Dávám plnou palbu *****

Mistr (2012)

Precizně nasnímaný film, který je silný v hereckých výkonech a jehož větší smysl jsem hledal s obtížemi. Celou dobu jsem na toto dílo koukal s jasným pocitem, že mi něco uniká a že nejsem ten správný divák pro tento film. Zvláštní lidé, jakými všichni sektáři jsou, mi nahánějí husí kůži. Celková neuchopitelnost Phoenixovy postavy, která je jako divoký příboj - nezkrotná a nevyzpytatelná - celý film zároveň pojí i narušuje. The Master je psychologicky velmi složitý film, mluvící otevřeně jen k těm, kteří se umí naladit. Mě to minulo fatálně, nabažil jsem se na druhou stranu na hereckých výkonech, kameře a Andersonově stylu. Nemohu ale nevzpomenout na The Will Be Blood, který mě dostal naopak do kolen. ***

Pátrání po Sugar Manovi (2012)

Lidské osudy jsou plné absurdit a nečekaných věcí. Výborně zfilmovaný dokument o legendě, která netušila, že je ikonou několika generací. ****

Čas zabíjet (1996)

Když se soudní drama povede, pak je to zatraceně dobrá a napínavá podívaná. Takových povedených věcí je ovšem málo, tento film jejich řady rozšiřuje a dá se říci, že je klasikou. Zasloužené 4 hvězdy nejen za režii, scénář a kameru ale především za výkon pana McConaugheya - ty proslovy prostě umí svinsky dobře. ****

Případ číslo 39 (2009)

Soubor otřepaných klišé - černovlasá holčička, prázdný barák, vyvražďování blízkých. Průměrně natočeno, Renée se snaží a holčička není nijak ďábelská. Proti Orphanu hodně slabý odvar, pokud chci srovnávat. Každopádně až tak špatné to nebylo ale znovu už bych to vidět nepotřeboval. **

Imaginaerum (2012)

Hudba Nightwish ze stejnojmenné desky mluví o poznání srozumitelněji. Složité obrazové kejkle a náznaky, dvě reality a občasný hudební doprovod Nightwish - to vše působí jako celovečerní roztahaný videoklip. A nebudu hodnotit vysoko jen z důvodu fanouškovství a toho, že z malého rozpočtu vykřesali několik podařených scén. Není to zbytečný film ale je natočený tak podivným způsobem (přestože umí kouzlit vizuálně zajímavě), že jsem ho nepobral. Ačkoli uznávám tento velký krok slavné skupiny, stále u mě převažuje dojem, že jazyk kapely je v její hudbě a nelze přeložit do filmové řeči.

Hořící keř (2013) (TV film)

Čin navzdory režimu, který semele sebešlechetnější úmysly na prach. Dramatický příběh, který je dokonale ztvárněn a dokonale zahrán herci, kteří podávají jedny z nejlepších výkonů své kariéry. Vyzdvihuji často nenápadnou hudbu, která dokáže být silnou, až běhá mráz po zádech. Vyzdvihuji výbornou výpravu a smysl pro detail, ve ztvárnění dobových reálií v kombinaci s autentickými záběry tehdejší doby. Dílo, které všem generacím - a především těm nastupujícím - připomíná zásadní historická fakta, na které by se nikdy nemělo zapomenout. Hluboce smekám před Hollandovou a jejím precizním dílem. *****