Perníkový táta (2008) (seriál)

Áno možno som skorý, ale dlho som tento seriál obchádzal. Keď som sa k tomu dostal, za tri týždne som zhltol všetkých 5 sérií, pričom občas som sa musel doslova prinútiť prestať pozerať jednu časť za druhou. Pokiaľ nerátam také skvosty ako Bratstvo neohrozených alebo Pacifik (ktoré sú z úplne iného súdka), konštatujem že toto je suverénne najlepší seriál aký som kedy videl. Nemá jedinú chybu, každá séria a každá časť je tak skvelá, že som nechápal ako sa niečo takéto môže podariť niekomu napísať a stvoriť. Ak to ešte niekto nevidel, odporúčam je slabý výraz, proste toto je nutnosť vidieť. Ale upozorňujem, ak s tým raz človek začne, je to rovnaká závislosť ako ten modrý pervitín, okolo ktorého sa to točí :)

Počátek (2010)

Klobúk dole pán Nolan. Dávno mi tak pri sledovaní filmu nebehali zimomriavky po chrbte a necivel som s otvorenou hubou na to čo sa predomnou odohráva. Tento film nie je žiadna oddychovka, treba naplno zapnúť mozgové závity, popri tom (pokiaľ možno) vychutnávať každý jeden záber a započúvať sa do naozaj skvelej hudby. Ak by som akokoľvek veľmi chcel, Inception proste nemám čo vytknúť, práve naopak, hneď by som si šiel sadnúť do kina znovu, a znovu, a znovu... 110% Edit: Treti film na ktorom som bol v kine 2krat, no prvy ktory sa mi po dalsom zhliadnuti paci este viac ako predtym. A to je dobry dovod na to aby sa zaradil do mojej TOP 10.

Shake Hands with the Devil (2007)

Ťažko sa mi hľadajú slová po dopozeraní filmu ako je Shake Hands with the Devil. Ako opísať niečo vo vás zanechá takú zmes pocitov, úzkosť, strach, hnev, smútok... Je vôbec možné aby sa niečo takéto mohlo stať? Je vôbec možné vedieť, že sa niečo takéto môže stať znova? Ako sa milión ľudí môže stať obeťou politiky, ľudí v oblekoch sediacich vo svojich kanceláriách, pre ktorých je aj slovo genocída len ďalší "problém, s ktorým si netreba špiniť ruky". Prečo o svete nerozhodujú ľudia ako Romeo Dallaire, ale nechávame pri moci bandu bezcharakterných idiotov aj v takých inštitúciách ako je OSN, kde by malo byť prvoradým záujmom za každú cenu zaručiť ktorejkoľvek, aj tej najmenšej "Bohom zabudnutej" krajine mier a pokoj? Toľkokrát sme sa už mohli poučiť na chybách z minulosti, no ak ľudí niečo charakterizuje tak je to schoponosť zabudnúť a zavrieť oči aj pred tou najhoršou nočnou morou. Jediné, čo je skvelé je, že stále existujú takéto filmy a ja budem veľmi prosiť toho tam hore, aby si ich pozrelo čo najviac ľudí a aby tí ľudia NIKDY NEZABUDLI.

Pacifik (2010) (seriál)

HODNOTENE PO ZHLIADNUTI CELEJ SERIE. Rozmaznanost a hlupost niektorych ludi tu ma maximalne prekvapuje. Pozeram vobec ten isty serial? Chyba tomuto serialu akcnost? Tak si bezte zahrat Call of Duty kde sa strelba a vybuchy nezastavia od zaciatku do konca. Pred 65 rokmi tam bojovali LUDIA, nie akcni hrdinovia a prave o SKUTOCNYCH ludoch a SKUTOCNEJ vojne je tento serial. Pre mna su akcne pasaze len spestrenim a velmi dakujem producentom a scenaristom, ze tento serial nevyzera tak ako by si ho zelala vacsina tunajsich "odbornikov". The Pacific chce ukazat peklo vojny a nerobi to prostrednictvom megaakcnych scen plnych vybuchov a roztrhanych ludskych tiel, pri ktorych si dnesny zvrateny svet naopak povie ake je to cool a zabavne, ale prostrednictvom pohladu na ludi, ktori tam stratili viac nez si ktokolvek z nas dokaze predstavit. Pacific mi inklinuje viac k filmu Tenka cervena linia nez k Ryanovi alebo BoB. Proste ideme inou cestou, naco robit druhu kopiu BoB s inym druhom bojiska, ked mozeme urobit uplne novy, originalny, serial? U mna Pacific boduje na celej ciare a uz len koli zobrazenej realite, koli skvelej hudbe a vyprave by som dal spokojne 5* Pozn. Po castiach cislo 5,6, 7 a 9 tento serial zaradujem na prve miesto, pred BoB. Treba vidiet.

2012 (2009)

Film o efektoch, nic viac nic menej. Cistokrvny blockbuster kde jednoducho netreba rozmyslat nad obsahom, najlepsie sa len divat. Pokial rozmyslat predsa len zacnete, stane sa z toho velmi draha komedia s vtipom bez pointy. Tento film by mohlo k slave vyniest jedine to, ak by sa jeho katastroficky scenar naozaj v roku 2012 odohral :) Ak sa tak stane, mohla by to byt celkom zabava, co poviete?

Čtvrtý druh (2009)

The fourth kind si mozeme zhrnut do jednej otazky: o co pre boha tomuto filmu slo? Mozno to navonok vyzera neviem ako realisticky, ale mne to skor prislo na smiech a nudilo ma to k smrti. A ked to uz vyzeralo, ze sa nieco bude diat, obrazovka sa zasumi, zatrasie a niekto v pozadi reve, z coho sice prebehne mraz po chrbte, ale to je asi tak vsetko. Ziadny posun niekam vpred k vysvetleniu preco sa deje co sa deje, film chce len ukazat to, co uz vieme po 15 minutach, ze martania unasaju ludi, mozno su to oni kto nas na tuto planetu vyhodil a niekto z nich si lieci "bozsky" komplex vrtanim do nevinnych ctihodnych obcanov maleho Aljaskeho mestecka. Nieco podobne som uz ale niekde videl. Nie nik ma neuniesol (alebo si na to aspon nepamatam ;-)), len som videl zopar epizod Aktov X alebo Taken, Hviezdnu branu a cital niekolko Danikenovych kniziek, ktore ma prinutili rozmyslat o tychto veciach ovela ovela viac. Fourth kind je len nieco ako dlhsia epizoda, alebo mozno startovaci film k serialu, ako samostatny film nielen, ze vykrada hore spomenute sci-fi diela, ale este sa chce tvarit realne, zakladajuc na jednoduchom fakte, ktore americke mesto najviac krat navstivila FBI a to je naozaj "extremly disturbing". 1* za to, ze niektorym tymto veciam verim (a to urcite nie vdaka tomuto filmu) a za to, ze to nechcem hodit do jedneho odpadoveho suda s telenovelami, superstar a Transformers 2.

Avatar (2009)

Ist na Avatara znamena sadnut si do kina a nasledujucich 166 minut sledovat ako sa robi filmova revolucia. Krasny pribeh v krasnom prostredi, co zaber to pastva pre oci a ta hudba! Casto som sam seba pristihol pri tom, ako s otvorenymi ustami sledujem co sa predomnou odohrava. Okrem hercov (ci uz tych skutocnych alebo animovanych) musim pochvalit skvely slovensky dabing, vdaka ktoremu som mohol plne vychutnavat vizualnu stranku filmu bez toho aby som pocitil, ze nesledujem film v povodnom jazyku. Nazvat Avatara blockbusterom? Nesuhlasim ani zdaleka. Film sice taha do kina masy a pozriet si ho moze kazdy, ale okrem specialnych efektov ponuka silny pribeh so silnou myslienkou o krase prirody a dolezitosti chranit ju. A to sa typickym blockebusterom typu Transformers 2 alebo filmovým adaptaciam niektrorých komixov nedari ani zdaleka. Gratulujem panovi Cameronovi k dalsej filmovej megapecke, na ktoru budem este dlho spominat! :)

Smrt čeká všude (2008)

Taketo filmy mozem. Filmy kde sa nikto nesere s tym ukazat realitu cez ruzove okuliare, ale ukazat svet taky aky je, krvavy a plny zla, ake moze vymysliet len sam "najinteligentnejsi tvor" clovek. Irak sa stava nacnou morou tohoto veku a sam sa bojim toho kam az jeho odkaz dopadne. The Hurt Locker je naozaj vyborny film, prirodzene napinavy (pri niceni bomb som ani nedychal) a hlavne podany surovo, bez prikraslenia, ukazujuci vojnu v jej komornej podobe, teda z pohladu jednotlivych vojakov. Nieco podobne som videl naposledy pri britskom filme Warriors z prostredia vojny v byvalej Juhoslavii. Jedine co by som THL vytkol je trochu zidealizovany koniec ale ci uz s nim alebo bez neho prinuti rozmyslat a ostava dlho v hlave, co mi bohate staci na to aby som mu dal spokojne plny pocet. 100%

Generation Kill (2008) (seriál)

Som ohromený. Pre tých ktorí majú ešte nejaké ideály o tom, čo sa v Iraku dialo a deje, je tento seriál povinnosť na získanie skutočného obrazu o krutej realite. Vo mne Generation Kill vyvolal dva pocity. Nenávisť k národu, ktorý si myslí že je ideál slobody a mieru, a dokáže vychovať takých psychopatov, a ľútosť k tým, ktorí museli vytriezvieť až pri pohľade na rozstrieľané decko a ľudí žobrajúcich o válium. Keď im nabudúce niekto zrazí lietadlom k zemi mrakodrap, aspoň už nemusia hľadať na mape miesto odkiaľ ten "niekto" prišiel. 100%

Neodvolatelná mise (2000) (TV film)

Kopia rovnomenneho filmu z roku 1964 ale v mnohych ohladoch prekonava svoj original. Vyborne herecke obsadenie, hlavne Richard Dreyfuss ako prezident, Brian Dennehy a moj oblubeny Goerge Clooney. Neuveritelne napinava zalezitost od zaciatku az do konca, filmu prospela aj kratsia metraz oproti originalu. A o dost lepsie spracovany a emotivnejsi zaver filmu. Pohlad na usmiatu tvar dievcatka, ktoru zaleje svetlo a... ...a potom koniec.