Krysa SPK

Krysa na volné noze

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15
    • 9.10.2017  09:13
    Smrtihlav (2017)

Srovnávat Smrtihlava s Anthropoidem nebo Atentátem je střelba mimo. Každý film je úplně jiný a snaží se o něco jiného. Smrtihlav je natočený podle románové předlohy, která už sama o sobě je historickým faktům na hony vzdálená. Kniha i film jsou především o Heydrichovi a jeho myšlenkovým pochodům, které se prolínají s osudy Kubiše a Gabčíka. Jenže, co vychází v knize, nemusí fungovat ve filmu - a to je případ Smrtihlava. Jednotlivé dějové linie spolu nefungují, sugestivní a napínavé scény střídají ty nudné, divné nebo nelogické. A většina těch podařených scén je s Heydrichem (Noc dlouhých nožů, Einsatzgruppen...). Parašutisté dostávají v podstatě minimum prostoru a herci ani nemají co hrát. Na druhou stranu Smrtihlav zdaleka není tak špatný film, jak se o něm píše. A historické nepřesnosti ? Jako sklalnímu a letitému anthropoidologovi (celkem silnému v kramflecích) vlastně ani nevadily. Uvědomuji se totiž, že jeden mladý Angličan (Anthropoid) a jeden mladý Francouz (Smrtihlav) měli více odvahy a úcty k našim hrdinům než celý český národ, kterému trvalo 67 let postavit operaci Anthropoid pomník a který dodnes nedokázal své hrdiny důstojně pohřbít. Kritizovat tak tvůrce Anthropoidu a Smrtihlava beru jako českou drzost, sobectví a neschopnost.

• 7.9.2017  23:02
    Wonder Woman (2017)

Wonder Woman je přesně film podle mého - Gal Gadot je nejen přenádherná ale i přehrdinská a přecharizmatická a navíc ji zdatně sekunduje megasympaťák Chris Pine. Hudba je heroická až na půdu a atmosféra první světové války se skvěle doplňuje s komiksovým lookem. Pro mě překvapení roku a další přírůstek do soukromého Patheonu neoblíbenějších filmů.

• 7.9.2017  17:57

Guardians jsou zpátky a s nimi neskutečný hlášky, skvělý herci, retro styl a nabušený soundtrack. Už aby byla trojka, to čekání bude zase dlouhý. Jak by řekl Groot: “I am Groot.”

• 7.9.2017  17:56

Tak že se to nevyrovná filmům Alien a Aliens bylo jasný od začátku, ale až tak moc ? Zápletka těžce béčková, neoriginální. Pointa lehce uhádnutelná, postavy se chování nelogicky, někdy až debilně. Napětí žádné, strach už vůbec ne. Jen atmosféra, výprava a kostýmy jsou opět brilantní. A hlavně hudba - jak je pro fanouška krásné uslyšel s úctou použitý motiv z prvního filmu. Našince ještě potěší několik působivých vetřelčích killů, ale jinak těžký průměr - na Ridleyho Scotta. 😔

• 29.8.2017  16:24
    Únos (2017)

Nejúspěšnější slovenský film poslední doby se do českých kin nedostal, teď alespoň dorazil na iTunes. Bohužel, pro mě je spíše zklamáním a to jsem se fakt těšil. Je jasné, že divák se musí seznámit s případem únosu prezidentova syna, aby se orientoval v ději. Jenže ono to není nic moc platné - tvůrci totiž všem aktérům změnili jména (a ty si nejsou ani trochu podobná: např. mafián Sýkora je ve filmu jako Efendi. WTF?) a přidali si fiktivní postavy. Takže divák musí neustále přemýšlet, kdo je kdo a bohužel ani scénář mu moc nepomáhá. Postavy jsou matné, jejich motivy nejasné, zvraty nedávají žádnou logiku. Herci ani nemají moc co hrát, protože nikdo z nich nedostane větší prostor. Nejzásadnější scéna - vražda Roberta Remiáše je sice jako jediná natočena opravdu sugestivně, ale ani tady nepřicházejí emoce. Ty dorazí až v závěru filmu, kdy promluví Remiášova matka o spravedlnosti - ale ne té slovenské, která očividně nefunguje, ale o té vyšší, která ji jako jediná zbývá. A to je poselství filmu, které je důležitější než kvalita filmu samotného. PS: I díky tomuto filmu byly zrušeny ostudné Mečiárovy amnestie, tak snad se nad Tatrou blýská na lepší časy...

• 25.8.2017  12:53

Těžce promarněná příležitost. Mohla to být skvělá komedie/parodie, místo toho je Baywatch díky debilnímu scénáři a nemastné-neslané režii nudná břečka, kterou zachraňuje jen charisma Dwayne Johnsona (ten chlap je takovej sympaťák a borec, že by snad utáhnul ještě větší hovadinu). Efrona neznám, ale komická role mu tady sedla. O ostatních hercích darmo mluvit, protože tu jsou díky tomu, že dobře vypadají v plavkách (nebo naopak nevypadají - viz. Jon Bass). Na druhou stranu vtipné momenty tady jsou, ne že ne, i když často hraničí s fekálním humorech a potěšila fajn orchestrální hudba. Přes neúspěch v kinech se prý chystá dvojka, pokud bude mít lepší scénář a režiséra, mohlo by to s touhle partou fungovat. Tak snad.

• 21.7.2017  18:01
    Dunkerk (2017)

U Dunkirku se divákovi těžko dýchá - což je asi to jediné, co při něm můžete dělat. Když se zrovna netopí s vojáky v potápějící se lodi nebo se nekrčí před náletem Stuk nebo se nedusí pískem z dunkirkských pláží. Christopher Nolan je virtuóz filmových obrazů - barvu moře Lamanšského průlivu budu vidět před očima ještě hodně dlouho a stejně tak z uší nedostanu Hansovu depresivní hudbu (na líbivý soundtrack typu Inception zapomeňte). Z herců vynikne důstojný velitel Kenneth Branagh, skromný Mark Rylance, ale především Tom Hardy ! Ten zabiják je na platně dohromady 15 minut, má celou dobu na hlavě leteckou kuklu a masku a stejně z něj prýští charisma na všechny strany a celý film si krade pro sebe. Prostě utíkejte do kina - Dunkirk je jeden z nejlepších filmů za poslední dekádu.

• 11.4.2017  21:14
    Masaryk (2016)

Film světového formátu, který ale asi nikdo kromě Čechů a Slováků nepochopí. Lekce dějepisu šmrncnutá psychologickým dramatem. Škoda jen několika zbytečných scén a ještě zbytečnějších fabulací ze života Jana Masaryka. Naopak scény jako mobilizace (ještě teď mi jde mráz po zádech) nebo všechny konfrontace Masaryka a Beneše jsou bez přehánění dechberoucí a přesahují svou precizností hranice českého filmu. I přes mírné zklamání z několika částí filmu nemohu jít díky tématu s hodnocením níž. Jan Masaryk je pro mě srdcová záležitost a doufám, že tímto filmem zájem o jeho pozoruhodnou osobu nekončí. "Pravda vítězí, ale dá to fušku !"

• 19.3.2017  22:34

Hrdinové z bostonské policie a dalších bezpečnostních složek si zasloužili takový film. Čekal jsem, že to bude pecka, ale výsledek předčil mé očekávání. Je to napínavé od začátku do konce, sugestivní, strhující a navíc se dočkáme nejlepší pouliční přestřelky od dob filmu Heat. Nenávistné protiamerické hejty od flustrovaných čecháčků na ČSFD doporučuji ignorovat více než obvykle. Tenhle film rozhodně stojí za zhlédnutí.

• 7.2.2017  21:11
    Jackie (2016)

Ukázkový příklad toho, jak i s dechberoucím tématem a prvotřídní herečkou v hlavní roli natočit nebetyčnou nudu. Velká škoda, mohl to být skvostný film. Jackie Kennedy by si takový zasloužila…

• 1.12.2016  14:09

Prej romantická oddychovka. Prosím, více takových oddychovek ! Žádná uslintaná limonáda se nekoná. Už dlouho jsem ve filmu neviděl dva tak sympatické, perfektně napsané charaktery. Navíc skvěle zahrané a především Chris Evans dává zřetelně najevo, že neumí jen Captaina Americu. A jeho režie ? Nechce se mi věřit, že je to jeho debut. Přenádherně nasnímaný večerní New York a přesný soundtrack jsou už jen třešničkou na dortu. Secsakramensky doporučuju !

• 22.11.2016  21:03

Mám pocit, že Bůh nestál jen při vojínu Dossovi v bitevní vřavě, ale i při Melu Gibsonovi, když točil Hacksaw Ridge. Nic víc nedodám. Nutno vidět, nutno prožít.

• 28.9.2016  21:01
    Anthropoid (2016)

Je to famózní záležitost a nezbývá nic jiného, než vyslat vztyčený prostřeníček filmovým kritikům, především těm českým (a především Spáčilové z MF Dnes). Anthropoid rozhodně není zdaleka tak špatný film, jako většinou psali. Proč ? Za prvé musím hned ze začátku napsat, že nejsem úplným fanouškem Sequensova Atentátu, který považuji za skvělý jen v dílčích momentech, ale ne jako celek. Dále mi absolutně nevadí, že ten film natočili Britové - Češi toho nebyli za 27 let schopní, no tak co ? Ano, kritikové psali, že druhá půle je o poznání lepší než ta první - není to ale při znalosti celého příběhu logické ? Ale i tak to není pravda, film mě nenudil ani ve chvílích dlouhých konverzacích. A další věc: Ne, český přízvuk v anglických dialozích mi nepřišel ani rušivý, ani trapný. Herci fungují na jedničku - jak energický Cillian Murphy jako Josef Gabčík, tak Jamie Dornan jako váhající Jan Kubiš. Za povšimnutí ještě stojí Harry Lloyd jako Adolf Opálka, z toho charisma jen prýští i přes mnohem menší prostor, kterému se mu dostalo. Z českých herců samozřejmě zaujme neselhávající Alena Mihulová jako paní Moravcová - máma parašutistů, ale i pomrkávající Václav Neužil jako Josef Valčík. Scéna atentátu je filmařský koncert, tam jsem přestal dýchat a podezírám i srdce, že si dalo chvíli "voraz". A nejlepší nakonec: finální bitva v Chrámu sv. Cyrila a Metoděje patří k tomu nejlepšímu, co jsem ve filmu za poslední dlouhá léta viděl. Anthropoid je silný film, podle mého názoru naprosto nepochopitelně kritizovaný ze strany filmových recenzentů, ale tentokrát více než kdy jindy: kašlat na ně ! Seanu Ellisovi a dalším tvůrcům a hercům patří velký dík a mně je jako Čechovi stydno, když za nás musí takové filmy točit cizinci. Anthropoid bezrozmyslu řadím mezi nejlepší filmy v mém pomyslém Pantheonu filmové slávy. PS: Jako dlouholetý anthropoidolog ještě musím dodat, že ve filmu je množství historických nepřesností a Sean Ellis oba parašutisty ve snaze o jejich polidštění nechává plakat, pochybovat nebo se strachovat - ano, můžeme o tom polemizovat, jestli to bylo opravdu nutné, ale JE TO FILM a myslím, že je správné k tomu takto přistupovat. Kdo chce fakta a jen fakta, má k dispozici literaturu faktu nebo filmové dokumenty.

• 13.9.2016  08:25

Jeden zázrak má na svědomí kapitán Sullenberger, ten druhý Clint Eastwood - když totiž někdo, komu táhne na devadesátku, točí jeden geniální film za druhým, nenapadá mě, jak tento úkaz jinak nazvat. Sully je film, kde šlape všechno jako hodinky a zaslouží si vidět ho na velkém platně - takže žádný "čórky" a hybaj do kina !

• 15.5.2016  22:32
    Hlas pro římského krále (TV film) (2016)

"Uvidíme se po bitvě.... a jestli ne, tak někdy jindy." Bravo, Česká televize 👏 Cítil jsem v kostech, že to bude parádní záležitost a taky že jo 👑

• 15.12.2015  19:36
    Spectre (2015)

Konečně jsem viděl Spectre. Ne, nečekal jsem, až bude k ukradnutí na internetu, ale křoupající a srkající kino mi tak trochu kazí zážitek z filmu - když to řeknu dost kulantně - tudíž jsem si počkal a dneska jsem seděl v kině skoro sám. A konečně si mohu taky položit tu zásadní otázku, je Spectre nejlepší Bondovkou ? Dost možná. Craig se tu totiž podává ruku s Connerym - jedná se o oldschoolovku jako prase. Tolik momentů odkazující na bondovskou mytologii zahřeje našince u srdce, až to hezký není 😉 A vrchol celého filmu ? Jednoznačně celá scéna ve vlaku. Kdo si při ní nevzpomněl na "From Russia with Love" nemá právo si říkat bondovský fanoušek. No nic, Jamesi, přeju hezkou dovolenou a doufám, že tak maximálně za dva roky na viděnou 😉 Ano, když píšu James Bond, myslím Daniela Craiga, nikoho jinýho ! 😡

• 24.8.2015  15:59

Jednoznačně nejlepší díl série, který nejen že zastiňuje všechny ostatní díly, ale směle se může řadit mezi ty nejlepší akční filmy všech dob.

• 24.8.2015  13:42

Po letech měním hodnocení, přidávám jednu hvězdu navíc a zaokrouhluji na plný počet, neboť ten film pro mě osobně vyzrál jako víno. Blu-Ray, domácí kino, vychlazená Corona a není co řešit. Dominic Toretto a jeho čtvrt míle forever !

• 6.8.2015  16:04

Grandiózní, grandiózní záležitost, která zraje jako víno. Monstrózní opus Michaela Manna (režie a scénář) a herecký koncert legendárních Ala Pacina a Roberta De Nira. Tři hodiny utečou jako voda, každá vteřina filmu není promarněná, všechno do sebe zapadá a strhující děj nenechá diváka ani vydechnout. Navíc gurmána potěší prezentace snad všech typů a značek palných zbraní své doby a hlavně poslední vyloupení banky může směle kandidovat na nejlepší (a zároveň realistickou) přestřelku všech dob. A finální honička na letišti mezi přistávajícími letadly ? Tady už těžko věříte, že koukáte "jenom na film". Kdo tohle stěžejní dílo světové kinematografie neviděl, jako by nežil. PS: Film se nechal inspirovat skutečnými událostmi a naopak filmem se inspirovalo hned několik opravdových přepadeních bank.

• 16.7.2015  08:22

1. jsem ortodoxní fanoušek prvních dvou Terminátorů a nedám na ně dopustit. 2. jen magor nebo filmový analfabet si mohl myslet, že se pátý díl vyrovná jedničce a dvojce (podle mě by se tak nestalo, i kdyby se na režijní sesli vrátil sám železný Jim). 3. Po těch negativních reakcí jsem čekal nebetyčnou hovadinu. Není tomu tak, v podstatě jsem byl až překvapen, jak komplikovaná zápletka funguje a nenudí (jak strašily debilní trailery). Bohužel scénář se asi párkrát přepisoval a někdy to drhne, jindy je chování postav nelogické, jindy nechtěně úsměvné. Kámen úrazu je však rutinní režie a především nemastní neslaní herci dvou hlavních hrdinů Sarah a Kyla (narozdíl od prvního dílu). A tak jediný tahoun zůstavá starý dobrý Arnie. Bohužel tolik prostoru zase nemá, ale když SE VRÁTÍ stojí to za to :-) Terminátor 5 nesahá (jak se dalo čekat) prvním dvěma legendárním dílům ani po kotníky, ale zdaleka není tak špatným filmem, jak se píše v některých recenzích.

• 7.7.2015  10:01

Zbožné přání každého fanouška původního Jurského parku je tu. Připadal jsem si jako bych se vrátil v čase - když jsem Spielbergův majstrštyk viděl poprvé (ovšem nahraný z německého satelitu v příšerné kvalitně a nerozuměl jsem ani slovo, ale ani to mi nezkazilo neopakovatelný zážitek). Díky Bohu doba pokročila a včera jsem si mohl dinosaury vychutnat na velkém plátně. Jurský svět je nejlepší blockbuster za posledních pár let a hlavně Transformerům dokazuje, že blockbuster dnešní doby umí být i chytrý a plný nostalgie 90. let.

• 18.4.2015  21:12

Ultramrda - po velmi dlouhé době akční film, co má koule. Průjezd - vlastně průlet třemi mrakodrapy se stane legendou 😀 Rozloučení s Paulem Walkerem se tvůrcům podařilo na jedničku - závěrečná sekvence je dojemná, slzotvorná, ale zároveň důstojně a vkusně natočená (za což přidávám pátou hvězdičku). A osmičku chci ! Při úctě k Walkerovi, Diesel a The Rock by ji v pohodě utáhli.

• 5.2.2015  14:35

God bless The United States of America. God bless Texas. God bless Chris Kyle - rest in peace, brother.

• 5.12.2014  18:55

Pochybný scénář a laciné zpracování stranou. Hlavně že tam jsou Mariňáci, Navy Seals, odehrává se to v Afghánistánu a střílej se tam talibanci. Za mě ok ;)

• 13.11.2014  19:18

"Auf wiedersehen, asshole !" Tohle je válka ! Bláto, krev, vnitřnosti. Vojáci jsou hnusný, špinavý, zjizvený a vůbec s nima není prdel. A kord když jich je plnej tank a vede je Brad Pitt. Tenhle biják doporučuju všema deseti !

• 24.8.2014  21:25
    Tři bratři (2014)

Zdeněk Svěrák je génius a Jan Svěrák je režisér světového formátu. Nepamatuji, kdy jsem se u českého filmu naposledy takto bavil. Že by u Vratných lahví ? Obsadit hlavní role Tomášem Klusem a Vojtou Dykem se může zdát jako chladný producentský kalkul, ale na to jsou oba překvapivě moc dobří herci (tedy především Dyk překvapil, Klus by zřejmě svým charizmatem uhrál i mnohem méně zásadní role). Po všech stránkach krásný film s typicky laskavým svěrákovským humorem.

• 20.5.2014  07:57
    Bratrstvo neohrožených (TV seriál) (2001)

'Grandpa, were you a hero in the war?' Grandpa said 'No... but I served in a company of heroes."

• 6.3.2014  21:33
    Gravitace (2013)

Gravity je na blu-ray úžasný zážitek... Chtěl jsem se více rozepsat, ale omlouvám se, musím nejdříve najít na podlaze svou dolní čelist...

• 29.1.2014  21:59
    Rivalové (2013)

"Chytrý člověk získá víc od svých nepřátel, než hlupák od svých přátel." Niki Lauda. Souhlasím a jsem rád, že se můj soukromý pantheon nejlepších filmů všech dob rozrostl o další kousek. A Niki Lauda a James Hunt v něj zajeli s Formulí 1 hodně blízko k prvnímu místu.

• 20.1.2014  21:10
    Případy 1. oddělení (TV seriál) (2014)

Parádní seriál ! Rada Vacátko a jeho páni ze čtyřky mají velkou konkurenci.

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15