Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Krimi
  • Dokumentární

Nejvyšší pocta (2019)

Příběh podle skutečně události o jedné neudělené Medal of Honor zaujme a dojme nejedno vojenské srdce. Film je americky patetický a militaristický, což zaručeně naštve každého zamindrákovaného čecháčka (za jejichž po*raný životy můžou Američani a Havel, viz. komentáře na CSFD). Vietnamská válka byla peklo a její veteráni si takové filmy zaslouží a stejně tak naše slzy, pro které si tenhle film sáhne v každé druhé scéně. A já si myslím, že je to tak v pořádku.

Avengers: Endgame (2019)

Ultimátní a fenomenální zakončení dekády, ale zároveň rozloučení s mými nejoblíbenějšími filmovými hrdiny posledních deseti let - což fanoušek mého formátu těžce nese.... Kdy jsem naposledy cítil ve filmu tolik emocí ? Že by u Pána Prstenů ? Nic víc není třeba dodávat - to musíš vidět, to musíš prožít. Slovy Captain America: “Avengers ?! Assemble !!!”

Útok z hlubin (2018)

Reaganovy osmdesátky jsou zpátky ! Ruskýmu ministru obrany šibne, zajme ruskýho prezidenta a chce zaútočit na USA. To se ale přepočítal. Nedaleko totiž číhají čtyři Navy SEALs a ponorka, kterou řídí Gerard Butler. Těžce militaristický, chlapácký a od začátku do konce napínavý akčňák s hrdinskou hudbou a západem slunce na konci. Co víc si přát.

plakát

Dukla 61 (2018) (TV film)

HBO a Netflix mohou blednout závistí. České televizi se podařil majstrštyk, který nemá v našich končinách obdoby. Nic dalšího není nutno psát, nutno vidět, nutno prožít. A hlavně: dostatek kyslíku k tomu.

Nejtemnější hodina (2017)

Může někdo, kdo miluje historii, nemilovat Winstona Churchilla ? Těžko. A stejné je to s tímhle filmem - zakončeným nejúdernějším proslovem v lidských dějinách.

Metanol (2018) (TV film)

Bravo, Česká televize. Další filmařský majstrštyk, ale co je důležitější - po Případech 1. oddělení další pocta hrdinům dnešní doby - policistům, kriminalistům a státním zástupcům. Oba palce nahoru, jen tak dál.

plakát

Avengers: Infinity War (2018)

Marvel dokázal vytvořit jednu z největší filmových ság bez jediného zaškobrtnutí, klobouk dolů. I když by se Avengers: Infinity War mohly jmenovat jen Thanos, protože záporák všech zaporáků tu dostává jednoznačně největší prostor - na jednu stranu bohužel, protože je to na úkor některých Avengers - na druhou stranu jenom dobře, protože Josh Brolin je prostě famózní. Konec je otevřený jak vrata od stodoly a nás čeká dlouhý rok čekání. Už aby to bylo.

Hrdinové ohně (2017)

Nemá cenu chodit kolem horké kaše - v tomhle případě spíš hořícího lesa - tohle je jeden z nejlepších filmů za posledních pár let. Uvěřitelné hrdinství vyhnané až na půdu. Skvěle zahraní borci, se kterými chcete jít okamžitě na pivo. Krásný a dojemný příběh podle skutečné události. Nic víc není nutno psát, nutno zhlédnout, nutno prožít. Neuvěřitelný zážitek ! Je tohle vůbec ještě film ? 🤔

Smrtihlav (2017)

Srovnávat Smrtihlava s Anthropoidem nebo Atentátem je střelba mimo. Každý film je úplně jiný a snaží se o něco jiného. Smrtihlav je natočený podle románové předlohy, která už sama o sobě je historickým faktům na hony vzdálená. Kniha i film jsou především o Heydrichovi a jeho myšlenkovým pochodům, které se prolínají s osudy Kubiše a Gabčíka. Jenže, co vychází v knize, nemusí fungovat ve filmu - a to je případ Smrtihlava. Jednotlivé dějové linie spolu nefungují, sugestivní a napínavé scény střídají ty nudné, divné nebo nelogické. A většina těch podařených scén je s Heydrichem (Noc dlouhých nožů, Einsatzgruppen...). Parašutisté dostávají v podstatě minimum prostoru a herci ani nemají co hrát. Na druhou stranu Smrtihlav zdaleka není tak špatný film, jak se o něm píše. A historické nepřesnosti ? Jako sklalnímu a letitému anthropoidologovi (celkem silnému v kramflecích) vlastně ani nevadily. Uvědomuji se totiž, že jeden mladý Angličan (Anthropoid) a jeden mladý Francouz (Smrtihlav) měli více odvahy a úcty k našim hrdinům než celý český národ, kterému trvalo 67 let postavit operaci Anthropoid pomník a který dodnes nedokázal své hrdiny důstojně pohřbít. Kritizovat tak tvůrce Anthropoidu a Smrtihlava beru jako českou drzost, sobectví a neschopnost.

Wonder Woman (2017)

Wonder Woman je přesně film podle mého - Gal Gadot je nejen přenádherná ale i přehrdinská a přecharizmatická a navíc ji zdatně sekunduje megasympaťák Chris Pine. Hudba je heroická až na půdu a atmosféra první světové války se skvěle doplňuje s komiksovým lookem. Pro mě překvapení roku a další přírůstek do soukromého Patheonu neoblíbenějších filmů.