• Thriller

Happy Feet 2 (2011)

Detská dráma s Biblickým odkazom. Neuveriteľné trápenie pri ktorom sa moja dcéra ani raz nezasmiala a po skončení filmu mi povedala, že sa dokonca bála. Fakt zlé.

Neznámý (2011)

Aj napriek tomu že sa jedná o iného režiséra a evidentne sa to nevolá Taken 2 očakával som niečo podobné ako Taken. Asi to bolo trailerom a samozrejme Neesonom, ktorý účinkuje v obidvoch snímkoch. Každpopádne dostal som niečo podstatne ťažšie stráviteľné. O.k. už od začiatku sa zmierite s tým, že sa jedná o film typu stratil pamäť resp. všetci okolo sa spikli a hrajú svoju rolu v špinavej konšpiračnej hre. Žiadny scenáristický boom sa teda nekoná, ale keď sa náš utrápený Liam v tomto komplote "mliaga" vyše hodinu a pol a stále to nikde nevedie už to prestáva byť sranda. U mňa to viedlo až k tomu, že som to 20 minút pred koncom vypol bez toho aby ma trápilo ako to skončí. Kolega mi v práci dopovedal koniec....stále tých 20 minút neľutujem. Slabé až zbytočné.

Pochyby (2008)

Čo sa týka filmárskej stránky je to "konverzačka" ako víno s vynikajúcim výberom hlavných postáv. Keď si len zoberiem, že Meryl Streep pred nedávnom hrala v Mamma Mia a následne vie skočiť do niečoho takéhoto. Klobúk dolu. Mladé Hollywoodske hviezdičky čo teraz rastú, ako huby po daždi sa majú čo učiť. Príbeh je však trochu prekrútený pokiaľ na jednej strane odsudzuje konzervatívne, spiatočnícke zmýšľanie sestry, ktorá čo sa týka viery v boha skôr stavia na istotu a nespochybovňanie, ale na druhej strane určitým spôsobom velebí liberálne postoje veľmi milého kňaza, ktorý vo vzťahu k viere pochyby obhajuje, ale vo vzťahu k nemu nie sú celkom na mieste. Hlavne pokiaľ sa jedná o to či strkal paprče do gatí jedného zo žiakov. Okolnosti vás tak trochu tlačia do kúta a nútia vás v rámci "väčšieho dobra" prižmúriť oči nad zvrátenosťou. Upozorňujem že ja som asi ten posledný kto by obhajoval túto inštitúciu a už vôbec nie jej zhrdzavelé, skostnatelé postoje. Ak ale cielom Doubt bolo pochybovať, tak svoju úlohu tento film asi splnil.

Mučedníci (2008)

Martyrs je fakt slušným emocionálnym a scenáristickým rollercosterom, ktorého upside downs sú dosť nepredvídateľné a zákerné. Keď už čakáte, že vás na tejto dráhe nič neprekvapí prichádza, ďaľší pád do tmy a následné prudké stúpanie. Aj keď sa v druhej polovici trochu ukľudní, stále sa veziete poriadne vysoko a žalúdok máte zmraštený ako sušenú slivku. Dosť bolo ale metafor, Francúzi sa zase raz v oblasti hororu posunuli o poriadny krôčik dopredu a myslím, že si prvú priečku aj nejakú chvíľku udržia. Parádny krvavý nástup, striedajú morbidné halucinácie a trápenia, ktoré vrcholia sakra drsnou zápletkou a ešte tvrdším finishom. Film je fakt hnusný a iba takým by asi aj zostal keby nebolo vskutku zaujímavého scenára s nekompromisným koncom. Som celkom zvedavý kde sa dá ešte v rámci žánru hýbať.

The End of America (2008)

To že Amerika ENDED (skončila) mi Európania vieme už nejakú chvíľu, keďže veci vnímame aj v inom ako vnútroštátnom merítku a nezaujíma nás len to čo sa deje na našom krásne vykosenom trávničku. Amíkov nikdy nezaujímalo čo sa deje za veľkou mlákou a možno ani to čo sa deje priamo pod ich nosom. Pokiaľ im nikto nesiaha na ich Big Burger a 4 litrové hovädo zaparkované v garáži, tak je všetko v tom najlepšom poriadku. Vo svetle udalostí, ktoré sa udiali začiatkom roku 2009 (finančná kríza) to platí dvojnásobne. Je smutné že niekto si začne uvedomovať porušovanie ľudských práv až keď mu doslova vletí lietadlo do obývačky. Stále to ale nič nemení na fakte, že sa na to opäť pozerajú iba z vlastnej perspektívy. To svedčí iba o tom, že Američania vždy boli a aj budú obmedzení a úzkoprsí. Rád si rozšírim obzor a tento dokument hodnotím celkom pozitívne aj keď si myslím, že bol vytvorený skôr pre Amerického diváka, ktorého sa to priamo dotýka. Úprimne, je mi jedno čo sa u nich deje pokiaľ to nemá dopad na nás. Tým myslím zvyšok sveta. Aký požič, taký vráť.

Kurýr 3 (2008)

Asi do polovice filmu som sa sám seba pýtal prečo to má na databáze iba 53%. Od polovice som to pochopil. Pokiaľ sa viete aspoň trošku povzniesť nad určitými vecami, prvá polovica naozaj nie je až taká zlá. O niečo viac nabitý Jason vo svojom čiernom kvádre pôsobí opäť extrémne cool. Vozí sa v nadupanom fáre, v chrapľavom šepote rozdáva cool hlášky a pacifikuje všetko naokolo. Skrátka zábavné Béčko. Od polovice však začne do deja v značnej miere vstupovať, do vtedy nenápadná, ryšavá štetka ktorá spolu so sebou ťahá na dno aj ináč neoblomného Jasona. Koniec už potom musel byť nejako brutálne zbúchaný a tomu zodpovedá aj extrémne podpriemerný výsledok. Ak ste ale prechovávali sympatie k predošlím 2 častiam nenechajte sa odradiť, nájde sa tam aj pár zábavných, svetlých momentov.

Proboha! (2008)

Nie som práve fanúšikom náboženských kultov akéhokoľvek druhu, ale celý tento zlepenec mi prišiel ako nezmyselné šťuchanie do osieho hniezda. Asi všetky náboženské texty sú plné dogiem a racionálne nevysvetliteľných vecí, ktoré sú niekedy až na smiech, ale jedna vec je robiť si posmech a podávať vlastné stanovisko a druhá je iba tak sedieť a tváriť sa ako úplný debil. A to presne Maher robí, väčšinu filmu iba sedí a smeje sa, ako debil neposkytujúc žiadny vlastný pohľad na vec. Aj napriek vytvárania dojmu, že je vlastne neveriacim nezainteresovaným pozorovateľom sa nezaprie jeho židovský pôvod. Niekoľko krát nám medzi riadkami podsunie holokaust, ukáže nám že jediná smiešna vec na židoch je šábes a na konci nám v rýchlosti vysvetlí, že úplne najhorším náboženským zoskupením sú moslimovia. Ešte jedna krásna koláž na koniec v ktorej 90% zaberajú arabskí chlapci s AKáčkami nad hlavou a je nám to úplne jasné. Len pre zaujímavosť malá ukážka z Talmudu: Talmud opovrhuje každým nežidom a považuje ich za špinavý odpad. V knihe (Abudah, zrh, 36 b) môžeme čítať: „syn góje je špinavý ako kvapavka, keď má deväť rokov a jeden deň, čo je vek, kedy je schopný sexuálneho styku. Náš rabín (zomrel okolo r. 299) hovoril, že dcéra góje je špinavá ako kvapavka, keď dovŕši tri roky a jeden deň, čo je vek, kedy je schopná sexuálneho styku.“ V knihe (Šabt. 17b, 18) môžeme tiež čítať: „Najväčší rabín, Nahman bin Izáka (zomrel r. 356), hovoril: „Syn góje je nečistý ako kvapavka (zíba) a židovský chlapec sa s ním nemá stýkať, pretože chlapci gójov sú vychovávaní k homosexuálnym praktikám.“ Podobný citát nájdeme v knihe (Abudah zrh. 36b) : „Najväčší rabín, Nahman bin Izáka (zomrel r. 356), hovoril: „Naši rabíni usúdili, že dcéry gójov sú nečisté ako menštruácia už od narodenia“. V knihe kiddušin 49b sa píše : „Desať dielov múdrosti prišlo na svet, deväť dielov obdŕžal Izrael a jeden diel ostatný svet“. V knihe taanith 10a sa píše, že najprv bola stvorená izraelská zem a potom ostatný svet, Boh sám zavlažuje izraelskú zem a ostatnú dáva zvlažovať svojmu zástupcovi“. V knihe jebamoth 98b je napísané : Nežid nemá otca, pán ho prehlásil za voľného, lebo je v svätom písme napísané (Ezech 23., 20) ich telo je ako telo somárov a ich spermie sú ako spermie konské“. Pojem gój je výrazom pre nežida.

Vikingové II (2008)

Toto je presne ten druh filmu pri ktorom sedíte ako na ihlách a čakáte kedy to niečím poserú. Už keď si prečítate, že cestovateľ z vesmíru spadne na zem v dobe železnej začne vám behať mráz po chrbte. Na moje prekvapenie je však prvá polovica filmu celkom dobre zvládnutá. Tvorcovia sa veľmi šikovne vyhli priamej konfrontácii dvoch na míle odlišných civilizácií a Caviezel tam neohuruje dlhovlasých bradáčov nejakými technickými vychytávkami, ale je vykreslený iba ako zvláštny cudzinec ktorý prišiel zo severu. Dokonca aj blikajúca beštia, ktorú nechtiac priviezol so sebou nepôsobí až tak rušivo a celkom dobre zapadá do prostredia kde je podobizeň draka vycapená na každom rohu. V druhej polovici keď už je potrebné beštiu zabiť sa však začínajú vynárať presne tie veci pri ktorých si poviete Vau...alebo skôr Auč? Meč ukutý z kusu vesmírnej lode, bublajúca láva v jaskyni do ktorej preplávali cez studňu, malý votrelec ktorý krváca ako predátor.... V tom momente to klesá na 65%.

Maradona režie Kusturica (2008)

Tento dokument ma nenadchol ani, ako futbalového fanúšika ani, ako človeka ktorý by sa rád dozvedel niečo viac z Diegovho súkromia. Po futbalovej stránke je to iba taký chabý zostrih tých najväčších momentov Diegovej kariéry. Okrem toho asi ani nebolo Kusturicovim zámerom uberať sa týmto smerom a tieto momenty skôr dáva do akýchsi historicko politických súvislostí. Tým pádom očakávate, že asi pôjde skôr do hĺbky čo sa týka jeho rodiny, súkromia, svetonázoru.... Je tu nejaká snaha, ale nedozviete sa nič čo by ste už dávno nevedeli, či už o jeho ťažkom detstve v slumoch, drogových excesoch, alebo kamarátšaftoch s ľavicovými lídrami. Navyše to na môj vkus vyznieva dosť povrchne. Tu by som ale asi trochu podržal stranu Kusturicovi, keďže v určitej časti spomenie, že už na tom pracujú 2 roky. Točiť dokument a naháňať po svete niekoho, ako je Diego Armando asi nebude najľahším orieškom. Každopádne čakal som od toho niečo úplne iné.

RocknRolla (2008)

V porovnaní s predošlými Ritchieho počinmi (Podfu(c)k, Zbal prachy a vypadni) je toto asi najslabšia vec akú natočil. Treba však podotknúť, že tieto dva filmy dali laťku poriadne vysoko. Rocknrolla má napriek tomu moje hlboké sympatie. Príbeh sa opäť točí okolo niekoľkých bandičiek Londýnskeho podsvetia, ktoré zdanlivo nič nespája. Iba zdanlivo. Korením RockenRolly sú práve postavy a na tie má Ritchie naozaj výborný nos. V postate ani nezáleží na zápletke, na týchto týpkov by sa dalo pozerať iba tak. Nehovoriac o krásnom akcente. V podaní Ritchieho to síce nie je nič nové, ale je to veľmi príjemná a zábavná podívaná, plná zapamätateľných hlášok a situácií, ku ktorej sa kedykoľvek s radosťou vrátim.