joker2

joker2


filmový amateur

9 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4 5 6
  • 27.1.2011  17:57

  Vizuálně povedený snímek, ačkoli lehce nezvládl technologii 3D. Myslím, že vidět film ve 2D není o tolik menší zážitek. Krásné dyzajny a výborný soundtrack. Scénář lehce pokulhává a aktualizace na dnešní dobu chybí (co Internet?). Lze sice chápat, že v 80. letech stroje v Arkádě na net připojeny nebyly a od té doby se na ně jen práší, ale vkrádá se otázka - proč právě teď? Ještě si lze představit odhmotnění člověka, ale zhmotnění armády dat? Co by na to asi řekl Newton a jeho zákon zachování energie? Rovněž ujetá je myšlenka umělého života, který vznikl nezávisle na člověku. Ale jako oddechovka pobaví a ani moc nenudí. Jen by mě zajímalo, kam se ve filmu poděla postava z prvního traileru... Trochu k naštvání je i naddimenzovaná a zbytečná marketingová kampaň. Vynaložené peníze šlo možná lépe využít na tvorbu scénáře a animace hlavního záporáka. Roli Trona jsem nepochopil, asi už je to dávno, co jsem viděl první díl. Suma sumárum, myšlenky žádné, zpracování na jedničku. Návštěva klubu mi přišla jak vykopírovaná z Martixu Reloaded. Částečně promrhaná šance na vytvoření dalšího kultovního díla. Hvězdičku navíc dávám z nostalgie za aspoň částečně podařený pokus o oživení legendy.

  • 27.1.2011  17:42

  Úžasný film. Netradiční a novátorské filmové postupy dělají z tohoto filmu nikoli pouhý komiksový film, ale film-komiks (a la Je třeba zabít Jessii). Skvělá kadence vtipů i bitek a solidní dynamický střih. Sympatické herecké výkony v asi nejlepším filmu roku 2010.

  • 27.1.2011  17:12
  Výplata (2003)
  ****

  Slušná oddechovka. Ač John Woo natočil už lepší filmy, tento film neurazí a příjemně plyne vpřed. Film neobsahuje žádné velké myšlenky a je určen pro milovníky sci-fi, kteří preferují časové paradoxy. Je zde jistá afiliace s filmem Next (Nicholas Cage). Normálně bych dal tři hvězdičky, ale způsob jakým je film natočen mě nutí dát hvězdičku čtvrtou. Prostě solidně odvyprávěný příběh, který chce pobavit, nic víc. Stejně ale nejlepší je začátek, kde je ukázána práce reverzního inženýra. "That would be Redsocks?"

  • 27.1.2011  16:54
  Gamer (2009)
  *****

  Skvělá parodie na Facebook s brutálním scénářem a ještě drsnějšími scénami. Na zvracení to sice není ale pro děti taky ne. Na nazávislou produkci solidní triky i herecké výkony (hlavně hlavní padouch). Je toto budoucnost internetu a online her? Doufám že ne, ale jako zábavný snímek neurazí. Scénář je trochu přitažený za vlasy (hlavně závěrečná scéna), ale zvolené filmové postupy jsou dostatečně novátorské, aby se to dalo odpustit. Zejména v prvních minutách je těžké odlišit CGI a skutečné záběry, což považuji za plus. Rozhodně netradiční film, který stojí za to vidět už pro jeho vyjímečnost, kdy většina filmů se bere přes kopírák.

  • 28.11.2010  00:27

  Bez chybičky.

  • 28.11.2010  00:20

  Zručně natočeno, ale moc mi toho v hlavě neutkvělo, což příliš nesvědčí o kvalitě filmu. A ani mě to moc nenalákalo na přečtení knihy. Že by Harrymu docházel dech?

  • 28.11.2010  00:16

  Jak kniha, tak film jsou temnější (Mozkomorové) a já jsem konečně začal chápat, proč se Harry všem líbí (i dospělým). Psychologie se rozvinula a Harrymu jde konečně o život. Navíc skvělá volba při obsazování Siriuse Blacka.

  • 28.11.2010  00:14

  Pořád pohádka, tentokrát už ohraná. I při čtení druhého dílu jsem nechápal, proč byl napsán. Vždyť je navlas stejný jako ten první a nepřináší nic nového.

  • 28.11.2010  00:12

  První to má vždy nejtěžší, další se jen vezou. Hudba Johna Williamse je opět skvělá. Oproti dalším dílům pohádkovější, ale dobře udělaný film, který dostál jménu svého kultu.

  • 28.11.2010  00:10

  Nevhodné pro děti.

  • 28.11.2010  00:06
  Bruno (2009)
  ****

  No, Borat to není.

  • 27.11.2010  23:56

  Na málo filmů se podívám dvakrát, ale Hanebný pancharti nejenom díky Christopheru Waltzovi za to stojí. Dvě hvězdičky za Waltze, hvězdička za Pitta, hvězdičku za scénář a hlavně dialogy (jak typické pro Tarantina) a poslední hvězdičku Tarantinovi za to, že je velké talentované dítě. PS: podruhé jsem se na film díval napřeskáčku (po vzoru Pulp Fiction) dle oblíbenosti jednotlivých scén a filmu to neubralo, právě naopak. Stejně jsem nepřestal, dokud jsem neviděl všechno.

  • 10.3.2010  22:37
  G. I. Joe (2009)
  *****

  Velice vymazlený filmeček. Člověk by až čekal, třeba při sledování Transformers 2, že už se netočí dobré filmy podle hraček. Stephen Sommers ale opět nezklamal a nabízí trikuplný film o věčném souboji dobra se zlem a o pronásledování žen a jaderných hlavic. Už od dob Dr. Divnolásky jsou lidi fascinováni zbraněmi hromadného ničení. Třeba takový Peacemaker není o ničem jiném než o tomtéž - jak se dělá mír a jak je těžké ho udržovat. Na počátku 90. let jsem si koupil pár čísel komiksů Transformers a G.I.Joe nakladatelství Semic Slovart. Transformers měli našlapaný příběh (hlavně díky částečné rekapitulaci), ale příběhy o Kobře byly dost naivní. Jistou vinu na tom jistě nesl i nepěkný překlad vojenské terminologie, třeba generál Attorney. Již tehdy jsem si ale všiml pohledné Baronky. Ve filmu vypadá jinak, ale rozhodně nelze říct, že bych byl zklamán. Ba naopak. Duke je naopak hrdinou naší doby. Je naprosto normální (čili jako já nebo ty), až na to, že je naprosto dokonalý. Testy plní na 99%, ale pracuje na 200%. A je to prostě ten typ, který se holkám líbí. Mě osobně se například strašně líbily scény bojového umění mezi černým a bílým, které jsou do filmu zapracovány tak citlivě, že se na ně člověk nemůže vynadívat. Taky bych rád vyzdvihl souboje techniky ve všech prostředích s naprosto super (i když mírně retro) CGI trikama. Příběh je napsaný dobře a napínavě a je škoda, že druhý díl asi nebude, protože je na něj hezky zaděláno. Občas jsou scénáristi i vtipní: "Vždyť neřekli žádné podmínky... O co jim jde?". Ve filmu hraje spousta mladých, krásných talentovaných herců, o kterých ještě uslyšíme, ale já jsem až na výjimky (Dennis Quaid, Jonathan Pryce, Karolína Kurková coby cover girl a pár od vidění) neznal. Rusovlásku nelze než pochválit, i když její zbraň mi přišla protivná :-). Některé zbraně vypadaly jak podle Districtu 9. Teď jsem zaznamenal, že film vyrobilo USA v koprodukci s Českem. To je fajn. Třeba z toho bude taková tradice, že se u nás budou točit nebo trikovat filmy. Jen vzpomeňme na komplikovaný děj Mission Impossible 1, Johanku z Arcu Luca Bessona, Blada 2, Ligu neohrožených podle komiksu Alana Moora, Prince Kaspiána, Triple X s Vin Dieslem a další. Tento film mi prostě za těch 5 hvězdiček stojí a já si stojím za nimi. Pro lidi s odlišným vkusem ale uvádím, že se mi líbil už mix Van Helsing od stejného režiséra. Tento film je ale přece jenom o něco (pro mě o dost) vychytanější. Trikově mi vadil jen lední medvěd jak ze Zlatého kompasu, ale snaha se cení. Jinak spokojenost a vyplatí se dodívat až do konce...

  • 14.2.2010  01:42

  Dávám o hvězdičku víc než bych dal seriálu, kdybych viděl víc než jeden díl, protože se tu objeví na chvíli David Hasselhoff a dá nám vzpomenout se slzou v oku na vymazleného K.I.T.T.a. z původního seriálu. Nový Kitt má v sobě nanotechnologie tolik, že bez počítače ji ani nedokáže ovládat. A hláška: "Budeš řídit?" "Myslím, že se mi to stane zvykem." dává naději na vydařený seriál. Jako vždy se mi nelíbí, když má někdo přístup ke všem kamerám na světě (jako ve Fringi), ale když vím, že umělá inteligence je naprogramována, aby sloužila lidstvu (rozuměj: aby chránila lidské životy), tak mi to tak nevadí. Ale kdo nám to zaručí? Na druhou stranu vítám snahu japonských vědců o zbavení robotů jejich filmových předobrazů a otevření mysli lidstva k novým podobám robotů --- kteří rozhodně umělou inteligenci nemají, natož aby se obrátili proti svým tvůrcům. Vala Kilmera jsem neviděl (a už vím proč, mluví totiž Kitta, čili další plus). Vědkyně je adekvátně sexy a postava vojáka (mariňáka) snad v žádném americkém seriálu nesmí chybět. Takže jen doufejme, že nová duše a nové vtělení K.I.T.T.a nás budou hřát u srdce aspoň částečně stejně jako původní seriál. ...

  • 14.2.2010  01:32

  Jednu hvězdičku dolů za zmršený český název. "Nejrychlejší Indián na světě" není o původních Američanech, ale o motorce a Novém Zélandu, který ležel dlouho mimo mapy. Jinak je film dokonalý od začátku do konce. Ať už v hereckých výkonech, trikových scénách či atmosféře filmu. Road movie v opačném směru než Straight Story, protože tenhle stařík se chce dostat do cíle fakt rychle a SPOILER ALERT: podle závěrečných titulků se mu to ještě několikrát povedlo a dodnes drží rekord. Čekal jsem víc závodů, a méně story, ale i tak jsem byl potěšen. Ať žijí filmy o prolamování rychlosti! ...

  • 14.2.2010  01:26

  Tak toto bych od Petera Jacksona nečekal. Pět hvězdiček pro děti: rozhodně tento film není pro vás! Co se odehrává od začátku do konce hraničí s hranicí vkusu a jen silné nátury vydrží až do konce, kdy se zajíček pozvrací v přímém přenosu. Scénář je vymazlený a podsvětí temné jak ve filmech Guye Richieho. Animace brutálně neumělé až si člověk někdy říká, zda v loutkách nejsou lidi jako v Teletubies. Zejména v případě golfového turnaje to tak vypadá. Peter Jackson jede jako vždy na efekt a film zanechá silný dojem. Člověk už nikdy neuvidí ty roztomilé loutky z Ameriky (Muppet Show) jako roztomilé bytůstky. New Zealand rocks!!!! Peter Jackson je geniální a s tím nic nenaděláme. S otázkou, v kterém filmu nejvíce odhalil svou duši asi budeme dlouho tápat. Bylo to v mozekžeroucích Vesmírných kanibalech, kde běhal s odhaleným mozkem nebo v gore-core Živých mrtvých, kde hrábl na dno komediálním hororům (že by ho Zombieland překonal?), nebo snad v neúspěšné duchařině s Johny Deppem a la Beetlejuice? Nebo snad umělecká Nebeská stvoření s Kate Winslet? Já se domnívám, že to bylo v cimrmanovském příběhu o zneuznalém režisérovi z této nádherně zelené země Zapomenuté stříbro. Ale možná to bylo v této parodii na showbusiness. Anebo to bylo v King Kongovi, poctě klasickému filmovému řemeslu? ...

  • 14.2.2010  01:18

  Naprostý skvost a klasika. Hned vedle Ikarie XB1 (a dalších kultovek). Leslie Nielsen v jediné "vážné" roli, v jaké jsem ho kdy viděl. Právem kultovní film. Předchůdce a možná i předloha kapitána Kirka z hvězdné lodi Entreprise. Robot Robbie je praotcem všech filmových robotů a v mnohém je překonává: umí reprodukovat whiskey a je naprosto poslušný (jinak většinou filmoví roboti, aby byli zajímaví, moc Asimovovy zákony robotiky neuznávají: jsou zjevně nepřátelští k lidem a navíc ještě mají vlastní inteligenci). Příběh je zajímavý a triky z vnitřku planety dechberoucí. Když se fázery rozbíjejí o neviditelné zvíře, nemohl jsem si nevzpomenout na film Poslední jednorožec a tam přítomného ohnivého býka. Jak se ale obluda zjevuje postupně (např. sádrovým odlitkem nohy) je úžasné pro budování napětí. Scéna s bazénkem jen směšně napodobuje klasickou scénu z českého Eroticonu, ale možná se mělo jednat o poctu tomuto zakladateli žánru erotického filmu. Oblečky hlavní sexbomby, jak správně poznamenává Nielsen, více odhalují než ukrývají. A že je se na co dívat. Čili Star Trek original series jak vyšitý. Pomsta Kahna je podle mě srovnatelná s touto klasikou, i když se tváří vážněji. Robby Robot vystupoval ještě v řadě dalších filmů, takže se stal jakousi ikonou 50. let. I když jsme už dneska zvyklí na lepší (v jakém smyslu?) triky, tak svědomitý přístup tvůrců k detailům je třeba ocenit. Takže nakonec si jen položme otázku: je mimozemská technologie nebezpečná? A jak opakují v Big Bang Theory "Yay, captian."...

  • 14.2.2010  01:06
  Znamení (2002)
  *****

  Od Shyamalana jsem čekal něco jiného. Jakože na konci se ukáže, že jim televizor narušili hackeři z okolí, kteří ztratili víru v Boha poté, co Mel Gibson opustil církev (jako vždy kvůli rodině). SPOILER ALERT: O to víc překvapí, že nakonec žádný překvapivý zvrat nenastane. Je to asi jako když David Linch natočí Příběh Alvina Straighta (neboli lineráně plynoucí příběh). Zato musím pochválit mrazení v zádech, které jsem zažil naposledy u Hitchcocka. Pan S je mistrem hrůzy, aneb jak říkají Američané thrilleru. Hned po Michaelovi Jacksonovi. Mimozemštani jsou věrní (a krásně chameleonští) za což vděčíme osvědčené firmě ILM. Cameo Christophera Walkena je ozdobou každého dobrého filmu (Pulp Fiction, Život na dálkové ovládání, Paničky Winsdorské, Boží armáda, Poslední zůstává, Balls of Fury, Ospalá díra atp.). Jen škoda, že není více zobrazeno z krásy kruhů v obilí. Film Kukuřičné děti jsem sice neviděl (ač jistě stojí za shlédnutí), ale kukuřice jsem se bál od začátku filmu a říkal si: proč nepěstují raděj ječmen? Joaquin Phoenix taky potěší v každém filmu (8 MM, Johnny Cash ve Walk the Line, Gladiátor, atp.) a tady rozhodně nezklamal. Dělal parťáka lepšího než kterého má Patrick Swayze v seriálu Bestie (Phoenix by byl asi moc výrazný pro tuto nadhazovačskou roli, ale určitě by se mi tam líbil). Dívčí výkon na úrovni Dakotty Flemigové. Takže, buďme rádi za vodu (Pancéřová holka) a za country hudbu (Mars útočí). ...

  • 14.2.2010  00:52
  District 9 (2009)
  *****

  Závěrečná scéna je skvělý příspěvek do mé přednášky o filmech o robotech. Zpočátku to vypadá jako low-costová záležitost, ale triky na konci vyrážejí dech svojí přesvědčivostí. Žeby režisér nejdřív natočil první půlku filmu a pak zašel za Peterem Jacksonem a řekl: hele tohle jsem natočil a potřebuju prachy na dokončení? Připomínalo by to situaci, kdy Tarantino dal Rodrigezovi peníze na znovunatočení El Mariachiho (kdo viděl tento film i film Desperados, nemůže popřít, že se nejednalo o pokračování, ale remake). Jsem rád, že se tento film povedl hned napoprvé a ukázal, že to jde (jak říká Werich v Golemovi jako císařův pekař). Scénář je úchvatný a nechápu, proč se lidi pořád snaží najít jen paralely mezi apartheidem a tímto filmem. Proč raději nehledat paralely ve filmu Valčík s Bašírem a tím co se stalo v Bejrůtu? Jen proto, že se film odehrává v J.A.R.? "Ne nadarmo se to jmenuje Mys dobré naděje." (film 2012). Hlavní představitel ukázal nádhernou přeměnu z úředníčka v bojovníka a klobouk dolů za tu jeho přeměnu. Ani zkušený Kevin Spicey nepředvedl lepší práci v Americké kráse. Mimozemšťani jsou krásně odporní (zjevně inspirace tím nejhustším z Mužů v černém) a zároveň sympoši. Vznášející se loď jak ve Dni nezávislosti, nebo ještě lépe v úžasném seriálu prostě nazvaném "V" z roku 1984. Takže hlavní poklona na závěr patří vymazleným mimozemským zbraním, správně nastaveným na mimozemskou DNA, které jsou do dnešního dne nepřekonatelně efektní a zajímavě rozmanité. Kam se hrabe Q a James Bond. No a poslední hvězdička je pro děti, za nadmíru brutality: takže děti nedívejte se na tento film. A nedívejte se ani na film Tetsuo. ...

  • 14.2.2010  00:36

  No nebyl by to Lars von Trier, aby si nepohrál s filmových řemeslem. Nemá smysl zde vyjmenovávat, co vše pro alternativní film udělal, tak snad jen zmíníme Dogmu 95. Naprosto nepochopitelné střihy jen odpovídají poctě absurdnímu divadlu, o které tady vlastně celou dobu jde. Kominík ve městě bez komínů. Zajímalo by mě, co by na to řekl Ivan Vyskočil se svým Nedivadlem a jeho následovník Jaroslav Dušek? Příběh je krásně aktuální a tím i nadčasový: "Kdo jedná s loutkou, nejedná s nikým", heslo z islandských bájí je následně poupraveno pro moderní dobu "Kdo jedná s někým bez prokury, nejedná s nikým". Jeden z nejlepších filmových sexů za poslední dobu, srovnatelný snad jen se sprchovou scénou s Larsových Idiotů, krásné přetvořený ve vtip návštěvou ex-manželky. Pravý ředitel je krásně slizký a je hezky potrestaný tím, že dosáhne toho, o co se celou dobu snažil. A nezapomeňte - na venkově (pro braty Slováky: na vidiekove) bývá na podzim depresivně...

  • 14.2.2010  00:29

  Wow a prosté wow. Tak vtipné, že to už ani nejde víc. Kde jinde uvidíte všechna svá oblíbená monstra (Frankensteinovo monstrum, Drákulu a Vlkodlaka) a ještě se zasmějete? Mistři mé oblíbené scénky Kdo je na první metě ("Who´s on first"; vy kteří milujete Rainmana, zjistili jste si už, kolik různých verzí této scénky je na Youtube?). Parodie Kdo je nový lídr Číny (Hu is a new leader in China) na toto prostě nemá. Abbott rulez a Costello mu jen nahazuje (je to tak vždycky v komediálních dvojicích, že jeden je vždy nahazovač?). Krásně naivní a retro masky (o tricích se snad ani nedá mluvit), ale dlouhotrvající sranda srovnatelná snad jen s filmy bratří Marxových. Víc takových pokladů světové pokladnice filmu pro naši veřejnost. "Hele a co kdyby se objevila třetí holka, třeba jménem Marie ... vždyť víš, že se říká, že neštěstí chodí ve třech ... to bys pak kamaráda nepotřeboval? ... No máš pravdu. Asi jo. Tak si choď s Marií." :-) Což mě přivádí k myšlence, že v těch 40. letech měli v Americe pěkné holky...

  • 14.2.2010  00:22

  Skvělé. Beethoven ztratil sluch, ale neztratil schopnost slyšet hudbu a zapisovat ji do not. Jak je to možné? Co ty na to Smetano?

  • 14.2.2010  00:21
  2012 (2009)
  ****

  Tak konečně už vím, proč Země zanikne 21.12.2012 (od těch Májů jsem to moc nechápal). Díky Woody Harrlesone za skvělou flashovou prezentaci. A Emmerichu, přestaň už konečně být poslem špatných zpráv (viz Život Briana: blíží se Apokalypsa, modlete se). Kdyžtak už si vem příklad s adamitů a hoď tam pár nahých těl. I když tady to bylo se ženskýma herečkama špatné, ale aspoň sličná Ruska mohla poodhalit ramínko. Líbí se mi, jak se Emmerich vždy snaží najít racionální (vědecké) vysvětlení. To v Dnu poté se mi líbilo více (tající ledovce změní směr Golfského proudu, protože ledovce jsou sladkovodní), ale stejně začnu o to víc sledovat Sluneční aktivitu. Film Zeitgeist mimochodem připodobňuje Slunce Bohu, takže je to vlastně racionální (a dnes máme vyspělejší technologie pro pozorování). Vždyť i Mel Gibson v Apocalyptu připodobňuje zatmění Slunce zániku světa (byť dočasnému). Film Zeitgeist mimochodem nabízí přijatelné vysvětlení Apokalypsy, které by neznamelo zánik celých národů. Domnívá se totiž, že v roce 2012 přijde věk Vodnáře. Při podrobnějším brouzdáním Internetem se ale zdá reálnější datum 2160. Čili já se toho asi nedožiju (leda bych se nechal zmrazit). Škoda, zní to jako zajímavé období, kde komunikace (informace) bude mocnější než peníze. Současná finanční krize jen ukazuje na to, jak je peněžní systém zranitelný (a ne že by Internet nebyl, a tím nemyslím pouze koncentraci moci v rukou Microsoftu po zavedení cloud computingu). Katastrofy a velkofilmy Emmerich umí, tak ho nechme dělat jeho práci a kochejme se vymazlenýma CGI efektama. Filmy ještě nikdy nebyly takto reálné. Už se těším na 3D verzi ;-). Takže Den nezávislosti (mimozemšťani), Godzilla (zmutovaná monstra), Den poté (změna klimatu) a 2012 (erupce na Slunci). Co nás zničí příště Rolande? ...

  • 14.2.2010  00:04

  Musím přiznat, že jsem byl zklamán. Začátek sice vypadá slibně a prezentuje Gójovy tisky v celé jejich nádheře, ale celá podstata filmu (měl Goya vize?) se rozplyne ve frašku o morální vině: měl pravdu Voltaire, Bůh nebo inkvizice? Dvojrole Natalie Portman je sice zábavná (co to udělali se zubama její dceři?), ale zubožená Portmanová se mi líbila více ve V for Vendetta a ještě mnohem více ve Star Wars: Epizoda 2. Její tik není zdaleka tak přesvědčivý jako šílenství Leonarda di Capria v úžasném Co žere Gilberta Grapa. Rovněž verze Bídníků s Liamem Neesonem lépe ztvárnila představu chudiny v těchto dobách. Na druhou stranu oceňuju hudbu Varhana Orchestroviče Bauera (v titulcích bohužel jen jako Varhan Bauer), která je správně nevtíravá a zároveň velmi španělská. Rovněž se mi líbil seznam poradců (o Goyovi, o armádě, o královské rodině, o oblékání, atp.), který ukazuje na kvalitně odvedenou práci v oblasti historické věrnosti (ne jako v případě Tyrranosaura "Aztéka" Rexe). Nástup Wellingtona je velice působivý, ale zdaleka ne zcela využitý (vojáci jen pochodují, ale nebojují). Trochu mi to připomnělo fotku 300 nahých lidí nafocenou Janem Saudkem. Jako fotografie by to bylo hezké, ale do filmu nepoužitelné = vyhozené peníze. Javier Bardem zajímavě ztvárnil přerod v různé osoby, ale Patricka Swayzeho ve skvělém seriálu The Beast netrumfne: "lidi musí uvěřit, že jste tím, čím trvrdíme, že jsme". Bardem je hezká prdelka, ale když sahal Natalii na prdelku v rouše kněze (a ještě navíc zapáleného jezuity), říkal jsem si WTF. A když se pak ukázalo to, co se bohužel ve filmu neukázalo (ať se moje představivost snaží sebevíc, trochu víc kůže Natalie Portmanové by možná pomohlo), a totiž že spolu měli ... jak se to říká v Bibli ... že ji zkrátka poznal (se vším všudy), tak to už mi to celé přišlo postavené na hlavu a přitažené za vlasy. Severský herec v roli Góyi se určitě bude líbit mojí milované ženě, a mě se taky líbil. Jak je vidět z jezdeckého portrétu královny, Goya byl vždy věrný realitě. Tak co pak ty jeho tisky? Film mlčí a Goya ohluchne (ale vize nemá, že by si Miloš Forman netroufl konkurovat Terry Gilliamovi ze Strach a hnus v Las Vegas?). U Goyi je mi to v podstatě jedno (i když jeho překladatel do znakové řeči - jak se ji Goya na stará kolena naučil? - je asi nejlepší herec celého filmu. Víc mě to mrzelo u Beethovena v Beethovenovi (a nemyslím psa, ale film Nehynoucí lásky z r. 1994) s úžasným Gary Oldmanem - ten se sluchem živil. Goya sluch nepotřeboval, živil se očima a rukama (ale odkud se berou ty jeho vize ... opakuju se?). Proč se ten film takto jmenuje? Viděl jsem i další dva filmy o Goyovi (Goya - 1971 a Goya en Burdeos - 1999), a oba se mi líbilo víc než tato slátanina. Dobře, zvedlo to zaměstnanost v už tak dost zuboženém Španělsku (20 % nezaměstnanosti na začátku roku 2010), ale kde je tvé vlastenectví Formane? Ani jedno v celých titulkách, a to jsem se díval fakt pozorně. Tak aspoň částečné díky za Orchestroviče...

  • 13.2.2010  23:41
  Spirit (2008)
  *****

  Naprostá pastva pro všechny části lidského těla. Naprosto nepřekonatelný Samuel L. Jackson (opět) jako Dr. Octopuss - kam se marně hrabe Spiderman 2? Skvělá stylizace Franka Millera, která nám může připomínat film Sin City (asi proto, že nakreslil předlohu) a jeho pocta Willu Eisnerovi snad ani lepší být nemohla. Pravých comicsových fimů je málo (tedy těch, které přebírají comicsový způsob vyprávění a podobenství do filmové podoby). Krásný detail - věčně bílé podrážky Spirita a jeho krásně animovaná kravata (v podstatě další herec ve filmu). Inu, Frank Miller je mistr kontrastu černé a bílé a tady to jen dokazuje. Film sice vykazuje lehké zabarvení, ale v podstatě se jedná o červenočernobílý film. Ženy jsou krásné a fatální a to včetně dívčí Smrti (někdo jste si snad myslel, že Smrt je on?). Škoda jen, že Spirit nepotkal Boha. Ale třeba se někdy dočkáme pokračování :). Pak by se více přiblížil geniálnímu českému černobílému filmu Postel (1997). A závěrečné titulky jsou krásnou ukázkou, jak by Spirit vypadal, kdyby jej nevytvořil šefmistr Will Eisner (ne nadarmo se nejcennější komiksová cena jmenuje podle něj), ale druhý šéfmistr Frank Miller (který pro svět znovu našel Temného rytíře Batmana a kdoví, jak by dopadl filmový Temný rytíř bez jeho vhledu na Gotham). Jeho velmistrovské barevné dílo 300, které bylo velice obstojně zfilmováno a zaznamenalo změnu i v natáčení filmů, netřeba ani připomínat. Mistr o Mistrovi. Asi jako Pavel Koutecký v dokumentu o Plečnikovi Drahý mistře...

  • 13.2.2010  23:18

  Avatar pro televizi. Úžasné CGI triky (viz poslední obrázek v galerii). A to celé se hýbe. Ano, jsme odchovaní Cestou do pravěku a Jurským parkem a nějaký ten dinosaurus hned tak nezaujme, ale tento je opravdu brutálně povedený a zároveň brutálně amatérský. Jak má správný T-Rex (T-král) být. Žádná selanka pro děti, jako Jurský park, kde jsou raptoři krotčí jak domácí mazlíčci. Ano, Spielberg sice používá známou comicsovou metodu, že to co nevidíme, rozvíjí naši představivost. A možná právě proto jsme neradi, že někdo zobrazuje naše představy o smrti v zubech plaza, ale dostáváme se pak na úroveň vášnivého čtenáře, který nenávidí filmaře za zfilmování (zachycení neboli zmrzačení) jeho představ, které měl při četbě knížky. Za mě 5 hvězdiček protože: výborný scénář (kam se hrabe Firewalker Chucka Norrise nebo Ztracený poklad Azéků s kostěným drakem) navazující na známý příběh Ztracený svět; naprosto nádherné Indiánky - tohle už nikdo nepřekoná, ani kdyby Mel Gibson natočil Apocalypto 2; výborný český dabing; správná míra nadsázky; celková uvěřitelnost příběhu (mohlo se to stát, rozhodně by to vysvětlilo Cortézovu nenávist vůči Aztékům); "retro" CGI. Osobně se mi víc líbí název Azték Rex, jako byl uváděn v americké televizi (uznávám, že HBO točí lepší filmy, ale to je "filmová televize") nebo aspoň mezinárodní název Tyrannosourus Azteca. Tyronasourus Rex ho totiž řadí do smečky průměrných filmů typu Hadi v letadle (neviděl jsem, tak mě nekamenujte). Azték Rex mu dává ten pravý nádech tajemnosti spojené s Inky, Aztéky a Máji. Pokud se vám tento komentář líbil, podpořte hodnocení tohoto skvostu trashového film z 21% o trochu výše... Bravo Vojtino a DinoRaptor. Co se týče hereckých výkonů, tak je to přehlídka hereckého cvičení "poslední slova umírajícího", kterou dovedl do dokonalosti William Shatner ve filmu Za plotem, na kterého rozhodně nemají. Ale když člověk pochopí nadsázku omezeného rozpočtu, směje se nad naivitou zpracování od začátku do konce. Kdo viděl Robot Monster a Plan 9 from Outer Space pochopí. Pro zvědavce: zkuste najít fotku hezké Indiánky na Internetu a pak se podívejte na tento film...

  • 2.12.2009  16:37
  Spiknutí (1997)
  *****

  Proč proboha prozrazujete celý film v popisku? Ach ti čeští distributoři :-(. Nechcete rovnou napsat spoiler i o Šestém smyslu? Pokud se vám film Spiknutí líbil, doporučuju film Případ Pelikán. Pokud chcete zjistit více o konspiračních teoriích, tak na netu je toho spousta, ale asi nejlepší je Zeigeist.

  • 11.11.2009  15:14
  Marley a já (2008)
  *****

  Skvělá komedie nejen pro pejskaře. Ale pro ty obzvlášť ;-)

  • 31.1.2009  11:32
  Noc v muzeu (2006)
  ***

  Super triky.

  • 31.1.2009  09:13

  * za kreslený úvod a závěr a souboj na nádraží a la X-Men (které jsou dost špatné, ale oproti zbytku aspoň trochu koukatelné - za předpokladu, že to dělali Mexičani), jinak děs a hrůza. Špatní herci, naprosto nevhodné pro děti (sexuální narážky - i od dětí, vtipy o spodním prádle, děti sází na koně - hazard, otevřená zlomenina koňské nohy, 16-letá maminka), šíleně špatné triky (konkrétně hojící triky, ale i třeba "zvedání koně"), hrdina o ničem a děsné nelogičnosti (před koňským závodem nechají jockejové, aby divný chlápek v raperském oblečení sahal jejich koňům na ústa a ani se neohradí - takže kdyby je chtěl otrávit, tak nemá problém + když tento divný chlápek vtrhne na závodiště mezi běžící koně nechají ho "dělat jeho práci", stačí aby na ně zavolal: "nechoďte sem" a ani nemusí použít svůj přesvědčovací trik). No a co to je za prince, který nikdy neviděl koně? A na konec žádné morální ponaučení, snad kromě toho, že komiksy jsou lepší než skutečný svět a že maminky mají podporovat své děti, pokud chtějí dělat komiksy, protože se to vyplatí a zachrání je to před vystěhováním (ale to hodně dovozuju). Chudáci Američani (a vlastně i české děti, pokud to na ČT1 viděly), když musí koukat na takové voloviny. Kdybych tento film viděl v ranném mládí, asi by mě to od čtení komiksů navždy odradilo a to by byla škoda ;-). Zlaté české pohádky a zlatý Kája a Zabi.

<< předchozí 1 2 3 4 5 6