Theker

okres Nitra
??--??

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8
    • 16.9.2019  22:09

Problém krátkometrážnych dokumentov je ten, že vždy niečo len načrtnú, no kvôli svojej dĺžke to nedokážu ďalej rozvinúť. V Poster Girl sledujeme medajlónik jednej mladej dievčiny očkovanej od mladého veku vlastenectvom, ktorá až v Iraku zistila, že vojna nie je MASH a má z toho posttraumatický syndróm. Lenže takých veteránov sú tisíce (nie len z US army) a teda chýba zahĺbenie sa do témy, alebo aspoň vyjadrenie otca (alebo iného vojenského vzoru z rodiny), ktorý by dal tomuto dokumentu jednu z vecí, ktorá mu chýba.

• 25.8.2019  18:57

Prvej časti asi nie je čo vytknúť, no na druhej mi chýbalo k rozpadu Juhoslávie - k tej strašnej vojne - povedať o niečo viac. Možno si to pýtalo tretí diel, aj keď chápem, že som pozeral nie vojenský, ale politický dokument. Každopádne oplatí sa to vidieť a k tej druhej časti, resp. k jej záveru radím pred pozretím aspoň letmo prečítať pár článkov o vojne v Juhoslávii.

• 12.4.2019  21:51
    Horkýže Slíže - Brďokoky (hudební videoklip) (2002)

Legendárny song a klip, ktorý formoval "našu dobu"

• 7.4.2019  22:41

Vedľajší produkt vojny, ako v tomto filme nazvali vojenský súd je už väčšinou dopredu prehratou partiou. Tento film je však aj obžalobou britského impéria z radov jej vlastných - Austrálčanov. Krivda, v našich končinách prakticky neznáma, no v austrálskej kinematografii často riešená (viď. napr. Gallipoli od režiséra Weira). Kubrickové Paths of Glory zdieľa ten istý námet, no mne osobne strelil do srdca Bruce Beresford so svojím krotiteľom Morantom. 90%

• 21.3.2019  21:18
    Královská hra (TV film) (1980)

Zweigom len inšpirované! A teda bohužiaľ, pretože zahrané to je dobre. Niet sa ani čo čudovať: Hrušínský, Munzar... Samotná Zweigova kniha dáva viac priestoru na filozofickú polemiku, v tomto podaní sú však karty už dopredu rozdané.

• 18.3.2019  21:06
    Příběh Pierra Woodmana (TV film) (2009)

Príbeh najznámejšieho obkecávača v porne. Pierre vyzerá byť dopohody típek a mohol povedať oveľa viac či už o sebe, alebo hlavne o porne, pretože zažil zlatú éru európskeho porna (Private), na pár rokov zakúsil aj USA (Hustler), aby nakoniec skončil pri nízkorozpočtových hotel-castingoch vďaka ktorým ho (paradoxne) pozná najviac ľudí. Škoda, keby sa produkcie a réžie zhostili iní, tak to mohol byť celkom slušný dokument o pornografovi. Takto je to len medajlónik na úrovni reportáží z Reflexu. PS.: vo verzii pre HBO nie sú titulky, takže neviete kto je kto.

• 8.3.2019  14:50
    Dámsky klub (TV pořad) (2011)

Úplne bežný ženský TV formát, ktorý nenadchne, ani neurazí. Varenie, móda ale aj lekári.

• 23.2.2019  16:28
    Ján a Martina (TV film) (2019)

Obsah, resp. tému hodnotiť nebudem. Celý prípad je ešte stále dosť čerstvý a neuzavretý. Formálna stránka je však tiež na zaplakanie. Zbytočná hra na emócie (samotná vražda dvoch mladých a nevinných ľudí je sama o sebe emotívna až až). Snaha o chronológiu tu však je, avšak nemá pevný základ. Pre nezainteresovaného je ťažšie pochopiteľný celkový spoločenský a politický vývoj po vražde. Tak isto nezmyselné cenzurovanie ešte aj továrenských značiek áut, proste ťažká komerčnosť autorov je zrejmá z každého strihu. Čakať však viac seriózne spracovanie tak vážnej spoločenskej traumy od televízie, ktorá si z vlastnej hlavnej spravodajskej relácie urobila bulvárny kabaret je asi zbytočné.

• 24.12.2018  22:20
    Päť pesničiek (TV pořad) (1968)

TV medajlónik mladej Zory Kolínskej. Obsahuje songy: Každý deň; Uspávanka; Cesta do neba (s Ivanom Krajíčkom); Tichý hlas; Viac vám nepoviem a Odpoveď. Okrem Krajíčka účinkujú ešte aj Julo Satinský a Milan Lasica (v tom čase manžel Kolínskej), ktorý k väčšine piesní napísal text.

• 25.11.2018  20:40

najlepší sen v dejinách seriálov :)

• 27.8.2018  19:40
    Slováci na Piave (TV film) (2008)

Napíšem to takto: Slováci v Prvej svetovej vojne si zaslúžia oveľa viac ako tento medajlónik z dielne matiačiara Machalu.

• 29.1.2018  11:38
    Alice: A Última Noite (TV film) (2010)

Nepoznám dôvody prečo sa nenatočila druhá séria seriálu Alice, ale natočili sa aspoň dve hodinu a štvrť dlhé časti, ktoré nám ukážu ako sa osud Alice vyvíjal ďalej. Prvý "špeciál" Alice: O Primeiro Dia do Resto da Minha Vida nám načrtne kam sa hlavná predstaviteľka posunula za ten čas no a tento druhý špeciál je zas chuťovečka na spôsob posledných dvoch častí prvej série. Určite to stojí za to a ako vyvrcholenie série by to bola bomba. V súčastnosti sa tieto časti dajú pozrieť asi len na HBOGO.

• 25.1.2018  11:34
    Alenka (TV seriál) (2008)

Zo začiatku to vyzerá ako tisíckrát okopírované seriálové klišé a po prvých častiach som sa zamýšľal či vlastne nepozerám brak, ale Alice-Alenka, keď už spadla do tej králičej nory Sao Paulo - ktoré ju úplne pohltilo, mi dalo pozeratelnú sériu o mladej žene, ktorá zmení svoj život od základov. No a posledné časti sú niečo, čo napr. v slovenskej seriálovej tvorbe tak skoro ešte neuvidíme. 70% a idem si pozrieť aj tie dva špeciály natočené s odstupom času.

• 14.1.2018  19:53
    Smilf (TV seriál) (2017)

Frankie Shaw beží o život ulicami Južného Bostonu. V čiastočne autobiografickej minisérii sa Frankie alias Bridgette pretĺka životom slobodnej mamičky. Neberie si servítky, rozdáva rany, ale ich aj prijíma. Je slobodná aj keď zo záväzkom, je mladá, aj keď na WNBA už nemá. Prvá séria je u mňa za plný počet. Frankie Shaw dala do toho skutočne všetko, išla s kožou na trh a to jej vynieslo nomináciu na zlatý glóbus. Už sa teším na druhú sériu, aj keď s istými obavami, aby sa po pár častiach nevytratil ten drajf, čo si prvá séria držala od začiatku po koniec. update po roku: Druhá séria nestratila nič z toho, čo robilo prvú skvelou. Možno práve naopak a aj vďaka výraznejšiemu feminizmu či famóznej westernovej časti. 100%

• 11.1.2018  22:44
    Hráči (1998)

Dobre natočená vec, čo ma nezaujímala. Nie som gambler, sorry :)

• 10.1.2018  22:47

nebyť mojej slabosti k reuninon filmom, tak by som nikdy o Big Chill nezakopol. Nuž ale stalo sa :) Bývalí spolužiaci sa stretnú po X rokoch na pohrebe jedného z nich a spravia si z toho predĺžený víkend, kde už, ako to chodí, spomínajú, vyčítajú, spoja sa, rozhádajú... Generácia hippies od ktorej ubehlo toľko času, že ma to, čo mám na reunionoch najradšej tu úplne obišlo. Ale pár vtipných momentov a Credence Clearwater Revival prispeli k tomu, že dnes to bude aspoň za tri.

• 10.10.2017  15:23
    Věrní (2017)

najväčšia slabina týchto dokumentov je absencia oponenta, ale to zas by sme sa napríklad vôbec nedostali k takým prehláseniam z ktorých máte chuť sa ísť opiť, lebo ste stratili vieru v ľudstvo :(

• 29.9.2017  16:52
    Garda (2015)

Do polovice to je OK, povedal by som dokonca že vyvážené, ale po polovici, resp. po povstaní to už je silne tendenčné, vyznejúce ako posledná obhajoba starých gardistov. Okrem tejto vady tu absentuje akýsi systematický rozbor gardy. Komentár medzi "hovoriacimi hlavami" nie je k takejto téme dostatočný.

• 13.3.2017  18:52
    Rodáci (1997)

Slovensko dvadsať rokov po. Ale po čom vlastne? Dôchodcov s odznakom HZDS na zádušnej omši za Tisa vystriedali ľudia v produktívnom veku na ideovo tých istých akciách. Trikolóry a vlajočky vystriedali hnusné zelené handry s fašistickým dvojkrížom. A na záver tu máme podobnosť čisto náhodnú: Vlada Mečiara rozprávajúceho trápne a nechutné vtipy o čechoch na svojom vlastnom mítingu - na legendárnych Pasienkoch, vystriedal birmovaný súdruh Judr Fico, rozprávajúci sexistické vtipy počas osláv MDŽ v kulturákoch pred obecenstvom, ktoré sa nezmenilo - dôchodcovia. Ako by povedal klasik: Dvadsať rokov v prdeli.

• 22.11.2016  00:13
    Slovensko hľadá SuperStar (TV pořad) (2004)

Prvá naozajstná profi veľkonákladová TV show, ktorú priniesla do slovenského éteru verejnoprávna STV, za éry kontroverzného riaditeľa Rybníčka. Prvá ozajstná liaheň celebrít na jedno použitie, prvý a úspešný projekt na ktorom známe hlasy z rádií dostali aj obraz a z TV už tak ľahko nezmizli.

• 8.10.2016  21:17
    Triumf vůle (1935)

Keď sa režisérsky talent dá do služieb diabla. (technicky na 100%, obsahovo-ideologicky je to odpad)

• 25.1.2016  19:21

Viva la propaganda!

• 21.1.2016  23:46
    Iba taká hra (TV film) (1995)

Videl som ho niekoľkokrát a vždy som závidel chalanovi - gamblerovi, ako drtil na počítači Wolfensteina 3D!

• 21.1.2016  23:45
    Deka hity (TV pořad) (1996)

Toľko negatív na adresu deky tu čítam, ale pre mňa to bolo prvé ozajstné spojenie s pop-mjuzik... To viete, 90. roky, na našom sídlisku NOVA strašne šumela a markíza a všetko s ňou spojené bolo IN. O Nejakých káblovkách alá VIVA2 nebolo ani reči a neschopná STV striedala jeden márny pokus o hitparádovú reláciu za druhým. Slávka a neskor Jopo nám to však vynahrádzali. V sobotu okolo obeda :)

• 29.11.2015  01:02

Neviem kto založil tradíciu filmov o maturantoch, ale George Lucas so svojími American Graffiti totálne definoval ako má vyzerať filmová pocta svojej generácii. Film, ktorý nič nerieši, nemoralizuje, iba necháva volne plynúť dej počas jedného dňa (respektíve jednej noci) zasadeného do obdobia konca školského roku. Maturitný ples (obdoba našej stužkovej), nelegálna párty u niekoho v dome, sex, alkohol, výtržníctvo... A Dazed and Confused tieto "kritériá" splňuje a tak vznikol film v podstate taký istý ako Americké grafity a predsa úplne iný. Nuž doba sa za tých 15 rokov sakramensky zmenila....

• 19.10.2015  19:25
    Narcos (TV seriál) (2015)

1.sezóna: 60%. Ja neviem... že by som bol tak učičíkaný komplexnosťou The Wire, či odstrelený absurditou pretekajúcou z Farga? Medelínsky kartel ma proste miestami nudil. 2.sezóna: 78% Viva Colombia! 3.sezóna: 70%

• 27.8.2015  22:53

Depresia. (videné vrámci relácie (Večer Pod Lampou)

• 2.8.2015  21:22

Ako to tu už mnohí predomnou napísali: tento dokument má mätúci názov. O Cisárovi a kráľovi Františkovi Jozefovi sa tu nedozviete až na pár úvodných a niekoľko záverečných minút prakticky nič. Dokument sa mal volať radšej Rakúsko-Uhorsko vo svetovej vojne počas vlády Františka Jozefa. Inak je to priemerný dokument o I. svetovej vojne z pohľadu R-U monarchie. Avšak len počas vlády, vlastne skôr počas dožitia Františka Jozefa, pretože dokument končí jeho smrťou a osud R-U a mierové snahy jeho posledného panovníka (Karol I. Habsburský) tu vôbec nie sú spomenuté. Jedná sa tak len o akúsi obhajobu posledných rokov vlády F.J., konkrétne o jeho nevedomosti vojenských reálií a zamlčovaní skutočností, pred ním samotným. 50%

• 29.7.2015  22:32

Posledná diktatúra stalinistického typu. Mokrý sen všetkých neobolševikov. Hnus, bieda, mestá duchov... To všetko uvidíte v reportáži nemeckej TV ZDF, ktorá sa vydala spolu s nadšencami parných lokomotív do zemi, kde sa bez "dozorcu" nepohnete ani na krok.

• 9.7.2015  16:32

Vizuálne podmanivá steampunková modla.

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8