Pohotovost - Tajnosti a lži (2002) (epizoda)

Dlhé seriály zo špecifického prostredia mávajú vždy pár epizód, ktoré sú trochu iné a aj vďaka tomu vytŕčajú z priemeru. Secrets and Lies je toho príkladom. Jedna z naj epizód celého seriálu.

V erbu lvice (1994)

Bohužial, film aj skrz svoje kvality ma nedokázal držať v pozornosti hoci stvárnenie a všetci zúčastnení robili čo mali. Pre mňa "maminka z Ranču u zelené sedmy" vo svojej asi najlepšej role. Istotne zaujímavý príbeh o zázračnej pani z Lemberka, avšak bez zázrakov. Deju podľa mňa dosť ublížilo to, že nás vrhol už do vrcholných liet Zdislavy a neprežili sme s ňou jej začiatky liečitelstva. Avšak ak sa režisér chcel čo najvernejšie držať prameňov, hoci len legiend, tak sa pri tejto stredovekej osobnosti inak ani nedalo. 60%

Na konci cesty (2017)

Na konci cesty je dosť nepochopený film. Mieste osadenstvo asi čaká pri filmoch z WWI opakujúcu sa šablónu: bezstarostný život v civile, nadšenie z vojny a potom šok zo smrti. Journeys End práve tieto veci plne preskakuje a ponúka nám vhľad do duší chlapov, ktorí s tou nekonečnou vojnou musia žiť už nejeden piatok. Striedanie osadenstva v zákope - šesťdňová šichta, ktorú nemusíš prežiť. Hlavne keď príde depeša s dátumom nemeckého útoku. Nik sa tu nepozastavuje nad nezmyselnosťou vojny, tú vnímame každým pohárikom whisky v bunkri anglických dôstojníkov. Veľmi depresívny film - vojnový. 70%

Uvnitř vnitra (2008) (TV film)

Do mozaiky spomienok na "neskutočné" 50. roky v československu sa tento dokument hodí. Samozrejme obhajobné spomienky Pixu treba brať s rezervou, ale celkové umelecké poňatie dokumentu so scénami z filmov, ktoré vznikli (aj vďaka) tomu starému eštebákovi, dáva tomuto snímku o level vyššiu úroveň. Pixa a ďalšie desiatky červených monštier, ktoré tu spoluvytvárali teror a položili základy totality, ktorá - vďakabohu  - neprežila dlhšie ako jeden z jej tvorcov, si zaslúžia (nie z vďaky, ale z nutnosti zachovať si pamäť) zaznamenanie spomienok na dobu, ktorá by sa už nemala opakovať. 70%

Apokalypsa: Válka světů (2019) (seriál)

Svet po skončení druhej svetovej vojny až do rozpadu ZSSSR. Ale z Francúzsko-amerického pohľadu. Konflikty za železnou oponou sú tu spomínané len pár vetami. Celá séria sa venuje hlavne americkému boju proti komunizmu (vojna v Kórei, vojna vo Vietname). Posledná čas je najslabšia, kedy sa 80. roky  (a kolaps socialistického tábora) odbavia pár minútami pred záverečnými titulkami. Pritom sa žiadalo rozobrať ak nie všetky tak aspoň niektoré "konštrukčné chyby" komunistickej ideológie, ktoré  v dôsledku priniesli aj rozpad ZSSSR.  Hodnotím ako celok 70%.

Dvojí život jedné strany (2021) (TV film)

Slabý dokument. Od ignorácie slovenskej situácie (minimálne likvidácia DS po prehratých voľbách 46 na Slovensku bola kľúčová akcia k prebratiu moci v celej ČSR), letmé spomenutie monsterprocesov v 50. rokoch ale aj rýchlo prebehnuté prvé roky KSČ. Pri menovej reforme 53 som to prestal pozerať.

Lest (2021) (seriál)

Deceit je v prvom rade príbeh o policajtke v utajení, ktorá mala pôsobiť ako volavka. Okrem v podstate dosť zjednodušenej roviny vyšetrovania samotnej vraždy sa hlavne pozeráme na mentálnu prípravu agentky na úlohu všetkoschopnej Lizzie. Samotné rozuzlenie príbehu bolo pre mňa dostatočnou satisfakciou za  zjednodušený dej.  70%

Irčan (2019)

Neskutočná trojhodinová geriatrická nuda. Cez totálne prestrelenú stopáž sa strácate v charakteroch ale čo bolo pre mňa ešte horšie - v čase. Nebyť nejakých oporných bodov (JFK) tak totálne neviete ako plynie čas. Lebo jedna vec je vyskúšať počítačovo omladiť sedemdesiatnika na tvári no nič nespraviť s pohybmi nad ktorými "zajasá" nejeden ortopéd, alebo naopak neurológ bude hodnotiť stav toho pána čo zjavne prekonal mozgovú príhodu. Neviem ešte ako inak napísať že digital remaster De Nirovej tváre bolo asi najväčšie faux pas tohto filmu. Kvantum postáv a predlhú stopáž som už spomenul, tak ešte jedna vec: Odbory v USA je úplne iný svet ako odbory u nás a aj keď je previazanosť tamojších odborových predákov s mafiou povestná, nedokáže tak zaujať, ako čisto mafiánske kšeftárske techtle-mechtle na ktorých opisoch Scorsese vybudoval svoje meno. Ak pri inom filme nie, tak pri tomto je treba povedať aj s priehršťou hereckých legiend, že kráľ je nahý. Krásne je to vidieť aj na tunajších štvorhviezdičkových hodnoteniach, ktoré sa dávajú hádam aj v 90 percentách len z nejakej nostalgie.

Taktici, večne živí (2015) (TV film)

Trošku zbytočný dokument, alebo povedzme že zbytočne dlhá stopáž. Taktici nepriniesli (nestihli) do slovenskej hudby nič prelomové. Okrem cca piatich songov, ktoré sa dodnes hrávajú v oldies rádiách. Nebudem klamať, jeden či dva songy mám vo svojom "všeobýmajúcom" playliste aj ja. Toľko k hudbe. Viac sa mohlo popracovať na živote po živote, teda po emigrácii, kde okrem už spomenutého frontmana a ešte jedneho člena sa nikto nedokázal hudbou živiť. Konieckoncov to bolo v dokumente povedané, že akonáhle sa po interview v americkej TV prestali vyjadrovať o živote v socializme tak prestali byť pre tamojšie kruhy zaujímaví. Skrátiť na polovicu a dať viac priestoru technikáliám či už okolo emigrácie ale hlavne o začiatkoch za hranicami by dokumentu pomohlo.

Ovládací panel
6 bodů