Acapulco HEAT (1993) (seriál)

Je to fakt straaaaašná blbosť, ale podobne ako pri Knight Rider jednu nostalgickú hviezdičku proste musím dať. Keď ja som to ako malý mal taaaaak rád :-))

Air Force One (1997)

Keď to pozerám čisto ako akčný film, je to veľmi dobré. Akonáhle sa ale človek pozastaví nad nekončiacim americkým patriotizmom, začne to byť nechcene vtipné a akonáhle sa človek zamyslí nad úvodným Marshallovým prejavom a celým politickým vyznením filmu, začne to byť až zvrátené (obzvlášť dnes, ešte stále v období bushizmu). 5/10

Alias (2001) (seriál)

Logika v seriáli si skutočne často berie dovolenku a postavy sa po celom svete často pohybujú až nezdravo rýchlo a "zrazu", ale to by som všetko odpustil a prvým trom sériám by som bez väčšieho zaváhania naparil plný počet. Rodinný príbeh Sydney (vzťahy s otcom, matkou, Vaughnom a v podstate aj so Sloanom) je zaujímavý, rambaldiovská línia ešte omnoho viac, Arvin Sloane je pekelne dobre napísaná postava (a nie je jediná) a nielen vďaka výbornej akčnosti si seriál postupne buduje prudkú návykovosť. ALE potom prichádzajú záverečné dve sezóny, kde to všetko ide dolu vodou. Dve tretiny štvrtej série sú len "vatové" časti o ničom, ktoré sú síce dobre natočené, ale čo na tom, keď sa seriál nikam nepohne? Ukončené je to veľmi pôsobivým finále, ktoré malo byť zároveň aj finále celého seriálu (a moje hodnotenie by bolo stále slabších 5*), ale tvorcovia asi nemali dosť a naložili nám ešte zbytočnú a smiešnu sériu piatu, ktorá je naviac zaklincovaná debilným koncom. Z dobre rozvinutých komplexných postáv sa zrazu stanú len bezduchí záporáci, Rambaldiho "veľký" endgame je nakoniec oveľa menším, než ten "predošlý" z konca štvrtej série a mne je z toho celého veľmi smutno, lebo mal tento seriál veľmi rád. 7 / 10. P.S.: Dúfam, že koniec Lostu J.J. takto nepokazí...

Americká idyla (2016)

Ewanovi sa zatúžilo po Oscarovi, tak siahol po Pulitzerom ovenčenej geniálnej predlohe Philipa Rotha, bol jej celkom verný... a myslel si, že to stačí. Bohužiaľ, nestačilo.

Americký prezident (1995)

Aaron Sorkin vo svojich scenároch často prezentuje svet nie taký, aký v skutočnosti je, ale taký, aký by ho on rád videl. Tento idealizmus je niekedy vhodný a vznikne z neho vynikajúce dielo (seriál Studio 60 on the Sunset Strip) a inokedy vyznie až naivne a celok je nepresvedčivý. To je bohužiaľ prípad tohto filmu. Iste by sme boli všetci veľmi radi, keby skutočný americký prezident bol takýto nenapraviteľný (a zásadový) "klaďas", obzvlášť teraz, keď Oválnu pracovňu okupuje onen idiotský Texasan, a ostatné postavy sú vo filme takisto veľmi sympatické (samozrejme okrem republikánskeho prezidentského kandidáta, ktorý mi inak výzorovo dosť pripomína Johna McCaina, zvláštne) a väčšinou aj dobre a "civilne" zahrané. Napriek tomu som sa nemohol zbaviť pocitu, že pozerám len tuctový romantický film, šmrncnutý propagandou americkej Demokratickej strany. Neurazí to, ale ani príliš neosloví. Dvojicu Reiner-Sorkin si budem ceniť hlavne kvôli Pár správnym chlapom a nie Americkému prezidentovi. 6 / 10

Andělé a démoni (2009)

Pre čitateľa predlohy fatálna nuda, lebo príbeh presne pozná a vždy vie, čo bude nasledovať, a ozvláštnení je minimum (priemerní herci, nudná formálna stránka). Pre nečitateľa zas chaos, v ktorom sa musí strácať. A áno, jediné, čo tu skutočne stojí za pozornosť, je výborná hudba Hansa Zimmera. Tak výborná, že takýto podpriemerný film si ju snáď ani nezaslúži. 4 / 10

Ani stín podezření (1943)

Po Vertigu najlepší Hitchcock, akého som videl. Do najmenšieho detailu premyslené, bezchybne napísané a zahraté (Joseph Cotten aj Teresa Wright excelujú) a brilantne zrežírované. Klenot (nielen) žánru thriller. 10 / 10

Annie Hallová (1977)

Nie je to úplných 100%, Woody mi liezol nenormálne na nervy - len neviem, či to bola jeho postava alebo on samotný..., ale kvôli perličkám typu "Nemôžem sa stať členom klubu, ktorý stojí o to, aby som bol jeho členom" (ešte ich je tam asi tucet minimálne rovnako dobrých, ale komu sa to chce všetko vypisovať :-) alebo legendárnej scéne s kýchnutím do koksu, tých 5 hviezdičiek dám. 9/10

Apocalypto (2006)

Tak som to nakoniec pretrpel, i keď som poslednú trištvrte hodinu už veľmi seriózne rozmýšľal, že idem robiť niečo zmysluplnejšie. Apocalypto je neskutočne prázdny film, žiadne "vyprávění o říši Mayů a jejím zániku" sa nekoná a vo filme sa nenachádza prakticky žiadna myšlienka ani príbeh, len sa prvú polovicu presúvame z dedinky z pralesa do "mesta", aby sme sa druhú polku zase do dedinky vracali. Medzitým sa vystrelí pár šípov, vyrve pár sŕdc a príde dokonca aj zatmenie Slnka, ale inak je to len naháňačka, ktorá by sa s rovnakým (=žiadnym) efektom mohla odohrávať kedykoľvek a kdekoľvek inde. Aha, a celé je to úmorná nuda. 2 / 10

Apokalypsa (2006)

Popkultúrna genialita. Dokonalá postmoderna a zároveň paródia na ňu. Reflexia doby a zároveň presiaknutosť nadčasovými filozofickými otázkami. Každý najmenší detail dokonale premyslený a zároveň všetko kompaktné ako celok. Spolu s komiksovou "Prequel Saga" jedno z najlepších diel a najintenzívnejších kultúrno-umeleckých zážitkov, aké moje oči uzreli. 10 / 10