Maggie (2015)

Arnold Schwarzenegger v najnetypickejšej úlohe celej jeho kariéry! Veľmi silný, veľmi depresívny, ale čím viac sa blíži k záveru, aj veľmi dojímavý film, ktorému sa podarí jedna zásadná vec - zanechá vás po skončení v nesmierne smutnej a melancholickej nálade. Pochváliť treba aj pôsobivú hudbu, celkovú beznádejnú atmosféru, ktorú cítiť v každom zábere filmu a samozrejme, aj takmer bezchybný herecký výkon Arnolda, ktorý v tejto polohe naozaj prekvapil. Film nemusí sadnúť divákom, ktorí vo filmoch nemajú radi pomalšie tempo, pretože Maggie sa nikam neponáhľa a pekne pomaly a starostlivo buduje mimoriadne sugestívnu atmosféru s niekoľkými malými odbočkami až do hororového žánru. Silný zážitok, po ktorom vám nebude príjemne...

Babadook (2014)

Skôr psycho-thriller s hororovými prvkami ako čistokrvný horor, ale s atmosférou tak depresívnou a nepríjemnou, že vám ešte veľmi dlho po jeho skončení nebude do smiechu. Babadook však najmä dokazuje (bez hviezdnych hercov, úspešných tvorcov a s absolútne minimálnym rozpočtom), že v súčasnosti polomŕtvy hororový žáner dnes pri živote udržujú už len podobné malé a nenápadné projekty, ktoré by bola veľká škoda prehliadnuť.

Avengers: Age of Ultron (2015)

"Dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš!" Joss Whedon to ale urobil a treba jednoznačne uznať, že to s prehľadom ustál a natočil pokračovanie Avengerov, ktoré kvalitatívne nijak nezaostáva za prvým dielom, ale bohužiaľ ho ani neprekonáva. Režisér sa síce snaži zo všetkých síl a film má aj napriek dlhšej stopáži po celý čas skvelé tempo, naviac jednotliví herci sú už so svojimi postavami doslova zžití a na ich vyšperkované dialógy, hlášky a slovné potýčky je radosť pozerať. Sympatické je aj to, že Whedon sa tie najopozeranejšie postavy snaží trošku potláčať do pozadia a dáva viac priestoru nováčikom na scéne, čo pôsobí veľmi sviežo. Toto všetko ale v tomto prípade prebíja Whedonova snaha napchať do filmu čo najviac rôznych postáv (vo filme je vyše 20 postáv (!!!), ktoré v ňom vždy zohrajú nejakú, menej alebo viac dôležitú úlohu a niektoré z nich sa proste len tak vo filme zjavia, po pár minútach zrazu len tak z filmu zmiznú, aby sa po hodine zase len tak z ničoho nič objavili...alebo aj nie, podľa toho ako sa to Whedonovi práve hodí) a táto taktika sa mu škaredo nevypláca. Netuším aký dlhý musel byť pôvodný zostrih filmu, ale celkom určite to museli byť viac ako 3 hodiny, pretože je v ňom hneď niekoľkokrát zreteľne vidieť dosť brutálne zásahy strihača a momenty, ktoré kvôli tomu tak trochu vyšumia do stratena. Následkom toho je, že niektoré scény / postavy sa zdajú nevyužité / zbytočné. V rámci možností to ale Whedon zvláda ošéfovať a s tak obrovským sústom do akého sa pustil a s toľkými novými dejovými linkami, ktoré bolo potrebné naštartovať pre Marvel Phase Three, vlastne svoju úlohu splnil takmer na jednotku. V porovnaní s prvými Avengermi je totiž dvojka doslova NABITÁ dejom a rôznymi (niekedy naozaj prekvapivými) zvratmi a omnoho viac ako akciou a efektami, sa jej darí diváka baviť a udržiavať v napätí práve vďaka príbehu. Akčných scén síce nie je málo, ale na blockbuster takejto veľkosti sú až príliš sterilné a nezaujímavé a chýba im poriadna gradácia a viac originálnych nápadov a pamätných momentov, ktoré by ste po odchode z kina mohli citovať (spočítate ich na prstoch jednej ruky), čo pri pokračovaní najväčšieho komiksového filmu nemálo zamrzí. Ale napriek týmto negatívam zostáva celkový dojem z filmu nakoniec jednoznačne pozitívny a vysoko nad priemerom, pretože narozdiel od Transformerovských sequelov sa tu podarilo natočiť pokračovanie, ktoré rozhodne stojí za to vidieť a aj keď má svoje mušky a k dokonalosti mu pár krôčkov chýba, tak sa mu darí diváka baviť 2 a pol hodiny a to je to hlavné na čom pri letnom blockbusteri zaleží. P.S.: Pri hodnotení som chvíľu uvažoval o 3*, ale nakoniec som sa rozhodol jednu hviezdičku prihodiť. Dôvodom sú skvelé napísané, obsadené a zahrané postavy Paula Bettanyho a Elizabeth Olsen, ktorým by som hneď nadelil sólové filmy. P.P.S.: Len pre poriadok: Captain America: Winter Soldier stále zostáva zďaleka najlepším filmom v rámci Marvelovského filmového univerza a v porovnaní s ním sa druhí Avengeri blížia skôr k tým generickejším Marvelovkám, ktoré majú za úlohu iba pobaviť, pretože, narozdiel od druhého Kapitána, nemajú vlastnú tvár.

Tučňáci z Madagaskaru (2014)

Animovaná špionážna paródia, ktorá miestami vytiera zrak aj väčšine hraných pokusov. Len krôčik od úplnej dokonalosti a 100-nej zábavy.

Newyorská romance (2013)

Štipka drámy, za lyžičku romantiky, za hrnček humoru a dolievame chytľavými popovými pesničkami! Perfektne zvládnutý filmový mix vyššie spomenutých ingrediencií sa opiera najmä o presné herecké výkony všetkých zúčastnených a vynikajúcu hudbu. Poteší aj zopár známych tvárí z hudobného šoubiznisu, ktoré sa v priebehu filmu predstavia v menších / väčšich úlohách. Tie sú však len príjemným spestrením už tak veľmi kvalitného kúsku, ktorý vo vás v priebehu 100 minút dokáže, úplne prirodzeným spôsobom, postupne vyvolať kompletnú škálu emócií.

Predestination (2014)

Na úvod by som chcel spomenúť, že tento film krásne demonštruje fakt, že Ethan Hawke si v posledných rokoch vyberá mimoriadne zaujímavé postavy vo veľmi originálnych projektoch. Predestination je jedným z ďalších zástupcov filmov o cestovaní v čase, k tejto tematike ale pristupuje netradičným spôsobom, čím diváka hneď v úvode strhne a to je jedine dobre, pretože ide o film, ktorý vyžaduje maximálnu pozornosť od prvej sekundy až po poslednú. Bratia Spierigovci ho natočili štýlom veľmi komorným, až úsporným vo svojej prvej hodinke, kedy prakticky sledujete len rozhovor dvoch postáv, ktorý je však natočený veľmi pútavo. V záverečnej polhodinke ale film vygraduje naozaj ukážkovo a pokiaľ v tej chvíli ešte nebudete stratení vo všetkých tých časových skokoch, užijete si aj mimoriadne vydarenú záverečnú pointu filmu. Čo je však najdôležitejšie, budete o filme premýšľať ešte dlho po jeho skončení a s najväčšou pravdepodobnosťou ho, z dôvodu utriedenia si všetkých spojitostí, budete chcieť vidieť znova. A to čo najskôr...

Equalizer (2014)

Perfektne vygradovaný akčný thriller, po ktorom pre vás už návšteva Baumaxu nikdy nebude rovnaká :) Vynikajúci Denzel v hlavnej úlohe, sústredená a presná réžia Antoina Fuquu, poriadne krvavé súboje a parádny soundtrack spolu vytvárajú film, ktorý je v rámci žánru takmer bezchybný a jediným mínusom tak pre niektorých divákov môže byť trošku pomalšie tempo v prvej polovici, to ale plne vynahradí tá druhá, v ktorej okrem iného, nájdete aj mimoriadne pôsobivo natočenú akčnú finálovú 15-minútovku. Radosť pozerať!

Fotky zítřka (2014)

Krásny príklad toho, že na podarené a inteligentné sci-fi nie je potrebný miliónový rozpočet, najmodernejšie efekty a ani hviezdne herecké obsadenie. Úplne vám postačí premyslený scenár, traja no-name herci a jeden dom. Super!

Americký sniper (2014)

Veľmi vydarená spolupráca režisérskej legendy a hereckej hviezdy súčasnosti, ktorá spoľahlivo baví, dojíma, núti zatajovať dych...všetko presne ako má byť, ale bohužiaľ nič navyše. Kvalitná robota, ktorej ale chýba tá potrebná oscarová iskra.

Návrh (2009)

Trojica najlepších komédií roka 2009 je jasná: Hangover, I Love You,Man aaaa.....Návrh :) Prekvapenie sa koná , a to dokonca väčšie ako som si spočiatku myslel. Sandra Bullock je prvýkrát v živote vtipná, na plátne neotravuje a dá sa povedať, že prvýkrát hrá v naozaj vydarenom filme. Ryan Renolds je potom maximálne uvoľnený a zábavný ,ale to najhlavnejšie je, že ústredná dvojica je geniálna SPOLU! Také iskry, takú chémiu medzi 2 hercami som už dlho nevidel! Presne to je aj dôvod, že všetky vtipy fungujú presne tak ako tvorcovia plánovali! Skvelé hlášky , skvelá hudba, sympatickí herci - to je všetko, čo môže človek od dobrej komédie chcieť. A tu dostanete všetko a v obrovských dávkach. Film má neskutočne slzopudný záver, takže sa nehanbite plakať ;) P.S.: S nástupom záverečných titulkov ešte film nevypínajte! Prišli by ste o jedny z najlepších a najzábavnejších záverečných titulkov aké tu kedy boli......ale fotky zo záveru Hangoveru zostávajú neprekonané :)