Avengers: Age of Ultron (2015)

"Dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš!" Joss Whedon to ale urobil a treba jednoznačne uznať, že to s prehľadom ustál a natočil pokračovanie Avengerov, ktoré kvalitatívne nijak nezaostáva za prvým dielom, ale bohužiaľ ho ani neprekonáva. Režisér sa síce snaži zo všetkých síl a film má aj napriek dlhšej stopáži po celý čas skvelé tempo, naviac jednotliví herci sú už so svojimi postavami doslova zžití a na ich vyšperkované dialógy, hlášky a slovné potýčky je radosť pozerať. Sympatické je aj to, že Whedon sa tie najopozeranejšie postavy snaží trošku potláčať do pozadia a dáva viac priestoru nováčikom na scéne, čo pôsobí veľmi sviežo. Toto všetko ale v tomto prípade prebíja Whedonova snaha napchať do filmu čo najviac rôznych postáv (vo filme je vyše 20 postáv (!!!), ktoré v ňom vždy zohrajú nejakú, menej alebo viac dôležitú úlohu a niektoré z nich sa proste len tak vo filme zjavia, po pár minútach zrazu len tak z filmu zmiznú, aby sa po hodine zase len tak z ničoho nič objavili...alebo aj nie, podľa toho ako sa to Whedonovi práve hodí) a táto taktika sa mu škaredo nevypláca. Netuším aký dlhý musel byť pôvodný zostrih filmu, ale celkom určite to museli byť viac ako 3 hodiny, pretože je v ňom hneď niekoľkokrát zreteľne vidieť dosť brutálne zásahy strihača a momenty, ktoré kvôli tomu tak trochu vyšumia do stratena. Následkom toho je, že niektoré scény / postavy sa zdajú nevyužité / zbytočné. V rámci možností to ale Whedon zvláda ošéfovať a s tak obrovským sústom do akého sa pustil a s toľkými novými dejovými linkami, ktoré bolo potrebné naštartovať pre Marvel Phase Three, vlastne svoju úlohu splnil takmer na jednotku. V porovnaní s prvými Avengermi je totiž dvojka doslova NABITÁ dejom a rôznymi (niekedy naozaj prekvapivými) zvratmi a omnoho viac ako akciou a efektami, sa jej darí diváka baviť a udržiavať v napätí práve vďaka príbehu. Akčných scén síce nie je málo, ale na blockbuster takejto veľkosti sú až príliš sterilné a nezaujímavé a chýba im poriadna gradácia a viac originálnych nápadov a pamätných momentov, ktoré by ste po odchode z kina mohli citovať (spočítate ich na prstoch jednej ruky), čo pri pokračovaní najväčšieho komiksového filmu nemálo zamrzí. Ale napriek týmto negatívam zostáva celkový dojem z filmu nakoniec jednoznačne pozitívny a vysoko nad priemerom, pretože narozdiel od Transformerovských sequelov sa tu podarilo natočiť pokračovanie, ktoré rozhodne stojí za to vidieť a aj keď má svoje mušky a k dokonalosti mu pár krôčkov chýba, tak sa mu darí diváka baviť 2 a pol hodiny a to je to hlavné na čom pri letnom blockbusteri zaleží. P.S.: Pri hodnotení som chvíľu uvažoval o 3*, ale nakoniec som sa rozhodol jednu hviezdičku prihodiť. Dôvodom sú skvelé napísané, obsadené a zahrané postavy Paula Bettanyho a Elizabeth Olsen, ktorým by som hneď nadelil sólové filmy. P.P.S.: Len pre poriadok: Captain America: Winter Soldier stále zostáva zďaleka najlepším filmom v rámci Marvelovského filmového univerza a v porovnaní s ním sa druhí Avengeri blížia skôr k tým generickejším Marvelovkám, ktoré majú za úlohu iba pobaviť, pretože, narozdiel od druhého Kapitána, nemajú vlastnú tvár.

Daredevil (2015) (seriál)

Netflix a Marvel prichádzajú s najlepším komiksovým originom široko-ďaleko a darí sa im prekvapovať na všetkých frontoch! Maskovaný ochranca mesta prináša na pomery komiksového gigantu až šokujúco drsné a brutálne scény a temnú atmosféru beznádeje a strachu, čím sa maximálnym možným spôsobom odkláňa od celej doterajšej tvorby Marvelu. Perfektne vybraní herci, na čele s Charliem Coxom, hrajú prvú ligu a je to práve predstaviteľ Daredevila, vďaka ktorému úplne zabudnete na Bena Afflecka a filmový teenagerský nepodarok z roku 2003. Samostatnou kapitolou je ale Vincent D´Onofrio v úlohe Kingpina, ktorý si vo svojich scénach kradne celý seriál kompletne pre seba a trúfam si tvrdiť, že s výnimkou Ledgerovho Jokera tu v rámci komiksových adaptácií nebol taký maniakálny a chladnokrvný záporák, akým sa pýši práve tento seriál. Skvele vygradovanému tempu seriálu napomáha aj precízny scenár, ktorý je navyše veľmi sympaticky rozvetvený a ponúka množstvo dejových línií, ktoré sa postupne pretínajú a odhaľujú. Keďže ide o projekt s komiksovým základom, určite je zo strany diváka očakávaná aj dávka akcie. Tú dostanete a je natočená veľmi prehľadne a dynamicky a to dokonca nielen na seriálové pomery. V niektorých momentoch pôsobí dokonca až mimoriadne osviežujúco, vďaka použitiu rôznych strihových a kamerových fintičiek. Zďaleka najsilnejším prvkom Daredevila je ale spôsob akým je natočený a podaný - ako kriminálna dráma, ktorá je výpoveďou o pôsobení a praktikách najväčších zločincov v uliciach new yorkskej štvrte Hell´s Kitchen, na pozadí ktorej sledujeme príbeh samotného Daredevila. Realistický až tak, že definitívne zmazáva stenu medzi komiksom a realitou.

Divoká karta (2015)

Bola by to fajnová stathamovská jednohubka, keby obsahovala viac akčných scén, tých zopár je totiž na pomery akčného béčka až prekvapivo podarených. A Statham bez akcie je ako Schwarzenegger bez akcie :)

Ještě rychlejší a zběsilejší (2015) odpad!

Absolútne dno filmovej "paródie" natočené ultra amatérskym štýlom AKA film, pri ktorom bez väčších problémov niekoľkokrát zaspíte.

Jupiter vychází (2015)

Béčkový scenár s áčkovým rozpočtom. Ak sa do kina vydáte na ďalší revolučný počin od tvorcov Matrixu a Atlasu mrakov, budete veľmi trpieť. Wachowskí si totiž tentokrát natočili priamočiare sci-fi na jedno pozretie, s dychvyrážajúcou výpravou a úžasnou vizuálnou stránkou, ktoré ale ľudia po rokoch iste nebudú citovať a viesť o ňom nekonečné diskusie, ako tomu bolo v prípade predchádzajúcich filmov tejto súrodeneckej dvojice. Naviac je vo filme neustále vidieť, či už sa to týka kostýmov, masiek, výpravy, efektov, že to všetko stálo obrovské množstvo námahy a vynaložených síl, ktoré sú ale tak trochu pochované pod čudesne pozliepaným scenárom a príbehom plným klišé a bizarných WTF scén. Ale ak v kine vypnete, je veľká šanca, že si užijete skvelými trikmi nabitú sci-fi jednohubku.....ber alebo nechaj tak!

Maggie (2015)

Arnold Schwarzenegger v najnetypickejšej úlohe celej jeho kariéry! Veľmi silný, veľmi depresívny, ale čím viac sa blíži k záveru, aj veľmi dojímavý film, ktorému sa podarí jedna zásadná vec - zanechá vás po skončení v nesmierne smutnej a melancholickej nálade. Pochváliť treba aj pôsobivú hudbu, celkovú beznádejnú atmosféru, ktorú cítiť v každom zábere filmu a samozrejme, aj takmer bezchybný herecký výkon Arnolda, ktorý v tejto polohe naozaj prekvapil. Film nemusí sadnúť divákom, ktorí vo filmoch nemajú radi pomalšie tempo, pretože Maggie sa nikam neponáhľa a pekne pomaly a starostlivo buduje mimoriadne sugestívnu atmosféru s niekoľkými malými odbočkami až do hororového žánru. Silný zážitok, po ktorom vám nebude príjemne...

Nepolapitelní (2015)

Fajnovo natočená parkourová akčná jednohubka, v ktorej je aj ten Krysí ksicht celkom znesiteľný.

Padesát odstínů šedi (2015)

Film, ktorý dokonale zhŕňa svoju podstatu už v názve. Niečo tak šedivé, nudné, režisérsky a herecky brutálne nezvládnuté a natočené bez akéhokoľvek náboja a emócií som už veľmi dlho nevidel. Médiami všade skloňované horúce erotické scény sú veľmi vzrušujúce a sexy, ale jedine pre 12-ročné dievčatá, ktoré už zistili na čo to majú, no ich pomalšie dospievajúci chlapčenskí kamaráti ešte nie :) Nejde tu o nič iné, ako o nafúknutú bublinu plnú vzduchu, po ktorej zhliadnutí spätne doceníte aspoň čiastkové kvality všetkých Twilightov, Giverov, Divergencií a Rezistencií.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Ešte stále som v nemom úžase...ešte stále nie celkom nachádzam slov... Je neuveriteľné, že 70-ročný (!!!) režisér George Miller natočil film tak neskutočne dravý a nabitý adrenalínom, že mu toto jeho maximálne nasadenie môže závidieť ktorýkoľvek z jeho (hoci aj o polovicu mladších) režisérskych kolegov. Navyše po veľmi dlhej dobe tu máme konečne opäť raz film, ktorého trailery diváka neklamali a výsledný produkt prináša PRESNE to čo upútavky sľubovali - brutálnu nonstop akčnú jazdu natočenú štýlom, aký v dnešnej dobe nemá obdoby a diváka doslova odpáli a zadupe do zeme. Štýlom, ktorý má gule a ktorý nie je podobný absolútne ničomu, čo v dnešnej dobe uvidíte v kinách pod označením "Blockbuster". Nebudem už ďalej chváliť, aj keď by som vedel pokračovať ešte veľmi veľmi dlho a na záver už len poviem: Choďte na to! A choďte na to do kina, pretože pozerať film takýchto rozmerov na monitore / telke (nech má akúkoľvek uhlopriečku), musí byť naozaj utrpenie. Po dlhých a dlhých rokoch tu totiž máme film, ktorý nie je len jedným z ďalších kinohitov natočených podľa rovnakej šablóny, ale namiesto toho mimoriadne úspešne rúca všetky zažité stereotypy a redefinuje to, čo doteraz diváci považovali za letný kinohit. Výnimočné dielo, ktorému bude o pár rokov patriť kultový status!

Americký sniper (2014)

Veľmi vydarená spolupráca režisérskej legendy a hereckej hviezdy súčasnosti, ktorá spoľahlivo baví, dojíma, núti zatajovať dych...všetko presne ako má byť, ale bohužiaľ nič navyše. Kvalitná robota, ktorej ale chýba tá potrebná oscarová iskra.