Babadook (2014)

Skôr psycho-thriller s hororovými prvkami ako čistokrvný horor, ale s atmosférou tak depresívnou a nepríjemnou, že vám ešte veľmi dlho po jeho skončení nebude do smiechu. Babadook však najmä dokazuje (bez hviezdnych hercov, úspešných tvorcov a s absolútne minimálnym rozpočtom), že v súčasnosti polomŕtvy hororový žáner dnes pri živote udržujú už len podobné malé a nenápadné projekty, ktoré by bola veľká škoda prehliadnuť.

Birdman (2014)

Veľké plus za vynikajúce herecké výkony všetkých zúčastnených a občasný vydarený vtípek, ale zvyšok je podaný formou, ktorá je vyčerpávajúca a na mňa až príliš artová a divná. Vrátane miestami až neznesiteľného bubnového soundtracku. Dopozerané s veľmi veľkým sebazaprením.

Equalizer (2014)

Perfektne vygradovaný akčný thriller, po ktorom pre vás už návšteva Baumaxu nikdy nebude rovnaká :) Vynikajúci Denzel v hlavnej úlohe, sústredená a presná réžia Antoina Fuquu, poriadne krvavé súboje a parádny soundtrack spolu vytvárajú film, ktorý je v rámci žánru takmer bezchybný a jediným mínusom tak pre niektorých divákov môže byť trošku pomalšie tempo v prvej polovici, to ale plne vynahradí tá druhá, v ktorej okrem iného, nájdete aj mimoriadne pôsobivo natočenú akčnú finálovú 15-minútovku. Radosť pozerať!

Fotky zítřka (2014)

Krásny príklad toho, že na podarené a inteligentné sci-fi nie je potrebný miliónový rozpočet, najmodernejšie efekty a ani hviezdne herecké obsadenie. Úplne vám postačí premyslený scenár, traja no-name herci a jeden dom. Super!

Kód Enigmy (2014)

Chladný film, ktorému sa nepodarilo vo mne vyvolať ani len jedinú emóciu, ponúknuť ani jedinú scénu, ktorá by mi utkvela v pamäti. Cumberbatch si ide svoj Sherlock-Štandard, ostatní herci sú fajn, ale rovnako ako aj zvyšné aspekty filmu, nedokážu ničím mimoriadne prekvapiť a zaujať. Veľa zachraňuje nádherný klavírny soundtrack Alexandra Desplata.

Loft (2014)

Neublíži, ale ani nepoteší....natočené zúfalo priemerne, rovnako ako drvivá väčšina amerických remakeov európskych thrillerov. Určite siahnite radšej po belgickom origináli z roku 2008!

Predestination (2014)

Na úvod by som chcel spomenúť, že tento film krásne demonštruje fakt, že Ethan Hawke si v posledných rokoch vyberá mimoriadne zaujímavé postavy vo veľmi originálnych projektoch. Predestination je jedným z ďalších zástupcov filmov o cestovaní v čase, k tejto tematike ale pristupuje netradičným spôsobom, čím diváka hneď v úvode strhne a to je jedine dobre, pretože ide o film, ktorý vyžaduje maximálnu pozornosť od prvej sekundy až po poslednú. Bratia Spierigovci ho natočili štýlom veľmi komorným, až úsporným vo svojej prvej hodinke, kedy prakticky sledujete len rozhovor dvoch postáv, ktorý je však natočený veľmi pútavo. V záverečnej polhodinke ale film vygraduje naozaj ukážkovo a pokiaľ v tej chvíli ešte nebudete stratení vo všetkých tých časových skokoch, užijete si aj mimoriadne vydarenú záverečnú pointu filmu. Čo je však najdôležitejšie, budete o filme premýšľať ešte dlho po jeho skončení a s najväčšou pravdepodobnosťou ho, z dôvodu utriedenia si všetkých spojitostí, budete chcieť vidieť znova. A to čo najskôr...

Švec (2014)

Skvelý nápad, ktorý je ale bohužiaľ spracovaný nemastne-neslane. Plusové bodíky si film zaslúži za to, že nejde o klasickú Sandlerovku (film je niekde na polceste medzi komédiou a drámou) a tiež aj za zaujímavý casting vedľajších postáv (Method Man, Steve Buscemi, Dustin Hoffman...). V závere však prevláda trpká chuť neúplne využitého potenciálu.

The Gambler (2014)

Mark Wahlberg sa nám snaží dokázať, že má aj inú hereckú polohu, než tú, v ktorej ho všetci poznáme...bohužiaľ neúspešne. Režisér Rupert Wyatt sa nám snaží dokázať, že je všestranným tvorcom a je schopný natočiť aj film na míle vzdialený jeho predošlému Zrodeniu Planéty opíc...aj to však neúspešne. Gambler nedokáže držať tempo, ani ponúknuť zaujímavý zvrat, či aspoň originálny kamerový / zvukový prvok. Prakticky jediné, čo sa mu darí, je priniesť solídne množstvo fajn hlášok, ktoré možno začnete citovať a používať aj vo vašom živote, ale po pár dňoch si už nebudete vedieť spomenúť z akého filmu vlastne pochádzajú.

Transformers: Zánik (2014)

Je tam toho proste príliš veľa a trvá to príliš dlho. Tentokrát už ani zopár pekných (a pekne natočených) akčných momentov neodvráti fakt, že by film vážne potreboval radikálny zásah strihača. A tak sa v jednom momente pristihnete ako si užívate peknú bitku robotov a v domnení, že ide o finálovú bitku sa pozriete na hodinky a zistíte, že do konca filmu zostáva ešte vyše hodina. Vtedy si poviete, že už NIE! Subjektívne ten film trval asi 5 hodín...