Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Ešte stále som v nemom úžase...ešte stále nie celkom nachádzam slov... Je neuveriteľné, že 70-ročný (!!!) režisér George Miller natočil film tak neskutočne dravý a nabitý adrenalínom, že mu toto jeho maximálne nasadenie môže závidieť ktorýkoľvek z jeho (hoci aj o polovicu mladších) režisérskych kolegov. Navyše po veľmi dlhej dobe tu máme konečne opäť raz film, ktorého trailery diváka neklamali a výsledný produkt prináša PRESNE to čo upútavky sľubovali - brutálnu nonstop akčnú jazdu natočenú štýlom, aký v dnešnej dobe nemá obdoby a diváka doslova odpáli a zadupe do zeme. Štýlom, ktorý má gule a ktorý nie je podobný absolútne ničomu, čo v dnešnej dobe uvidíte v kinách pod označením "Blockbuster". Nebudem už ďalej chváliť, aj keď by som vedel pokračovať ešte veľmi veľmi dlho a na záver už len poviem: Choďte na to! A choďte na to do kina, pretože pozerať film takýchto rozmerov na monitore / telke (nech má akúkoľvek uhlopriečku), musí byť naozaj utrpenie. Po dlhých a dlhých rokoch tu totiž máme film, ktorý nie je len jedným z ďalších kinohitov natočených podľa rovnakej šablóny, ale namiesto toho mimoriadne úspešne rúca všetky zažité stereotypy a redefinuje to, čo doteraz diváci považovali za letný kinohit. Výnimočné dielo, ktorému bude o pár rokov patriť kultový status!

Loft (2014)

Neublíži, ale ani nepoteší....natočené zúfalo priemerne, rovnako ako drvivá väčšina amerických remakeov európskych thrillerov. Určite siahnite radšej po belgickom origináli z roku 2008!

Maggie (2015)

Arnold Schwarzenegger v najnetypickejšej úlohe celej jeho kariéry! Veľmi silný, veľmi depresívny, ale čím viac sa blíži k záveru, aj veľmi dojímavý film, ktorému sa podarí jedna zásadná vec - zanechá vás po skončení v nesmierne smutnej a melancholickej nálade. Pochváliť treba aj pôsobivú hudbu, celkovú beznádejnú atmosféru, ktorú cítiť v každom zábere filmu a samozrejme, aj takmer bezchybný herecký výkon Arnolda, ktorý v tejto polohe naozaj prekvapil. Film nemusí sadnúť divákom, ktorí vo filmoch nemajú radi pomalšie tempo, pretože Maggie sa nikam neponáhľa a pekne pomaly a starostlivo buduje mimoriadne sugestívnu atmosféru s niekoľkými malými odbočkami až do hororového žánru. Silný zážitok, po ktorom vám nebude príjemne...

The Gambler (2014)

Mark Wahlberg sa nám snaží dokázať, že má aj inú hereckú polohu, než tú, v ktorej ho všetci poznáme...bohužiaľ neúspešne. Režisér Rupert Wyatt sa nám snaží dokázať, že je všestranným tvorcom a je schopný natočiť aj film na míle vzdialený jeho predošlému Zrodeniu Planéty opíc...aj to však neúspešne. Gambler nedokáže držať tempo, ani ponúknuť zaujímavý zvrat, či aspoň originálny kamerový / zvukový prvok. Prakticky jediné, čo sa mu darí, je priniesť solídne množstvo fajn hlášok, ktoré možno začnete citovať a používať aj vo vašom živote, ale po pár dňoch si už nebudete vedieť spomenúť z akého filmu vlastne pochádzajú.

Babadook (2014)

Skôr psycho-thriller s hororovými prvkami ako čistokrvný horor, ale s atmosférou tak depresívnou a nepríjemnou, že vám ešte veľmi dlho po jeho skončení nebude do smiechu. Babadook však najmä dokazuje (bez hviezdnych hercov, úspešných tvorcov a s absolútne minimálnym rozpočtom), že v súčasnosti polomŕtvy hororový žáner dnes pri živote udržujú už len podobné malé a nenápadné projekty, ktoré by bola veľká škoda prehliadnuť.

Ještě rychlejší a zběsilejší (2015) odpad!

Absolútne dno filmovej "paródie" natočené ultra amatérskym štýlom AKA film, pri ktorom bez väčších problémov niekoľkokrát zaspíte.

Nepolapitelní (2015)

Fajnovo natočená parkourová akčná jednohubka, v ktorej je aj ten Krysí ksicht celkom znesiteľný.

Švec (2014)

Skvelý nápad, ktorý je ale bohužiaľ spracovaný nemastne-neslane. Plusové bodíky si film zaslúži za to, že nejde o klasickú Sandlerovku (film je niekde na polceste medzi komédiou a drámou) a tiež aj za zaujímavý casting vedľajších postáv (Method Man, Steve Buscemi, Dustin Hoffman...). V závere však prevláda trpká chuť neúplne využitého potenciálu.

Avengers: Age of Ultron (2015)

"Dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš!" Joss Whedon to ale urobil a treba jednoznačne uznať, že to s prehľadom ustál a natočil pokračovanie Avengerov, ktoré kvalitatívne nijak nezaostáva za prvým dielom, ale bohužiaľ ho ani neprekonáva. Režisér sa síce snaži zo všetkých síl a film má aj napriek dlhšej stopáži po celý čas skvelé tempo, naviac jednotliví herci sú už so svojimi postavami doslova zžití a na ich vyšperkované dialógy, hlášky a slovné potýčky je radosť pozerať. Sympatické je aj to, že Whedon sa tie najopozeranejšie postavy snaží trošku potláčať do pozadia a dáva viac priestoru nováčikom na scéne, čo pôsobí veľmi sviežo. Toto všetko ale v tomto prípade prebíja Whedonova snaha napchať do filmu čo najviac rôznych postáv (vo filme je vyše 20 postáv (!!!), ktoré v ňom vždy zohrajú nejakú, menej alebo viac dôležitú úlohu a niektoré z nich sa proste len tak vo filme zjavia, po pár minútach zrazu len tak z filmu zmiznú, aby sa po hodine zase len tak z ničoho nič objavili...alebo aj nie, podľa toho ako sa to Whedonovi práve hodí) a táto taktika sa mu škaredo nevypláca. Netuším aký dlhý musel byť pôvodný zostrih filmu, ale celkom určite to museli byť viac ako 3 hodiny, pretože je v ňom hneď niekoľkokrát zreteľne vidieť dosť brutálne zásahy strihača a momenty, ktoré kvôli tomu tak trochu vyšumia do stratena. Následkom toho je, že niektoré scény / postavy sa zdajú nevyužité / zbytočné. V rámci možností to ale Whedon zvláda ošéfovať a s tak obrovským sústom do akého sa pustil a s toľkými novými dejovými linkami, ktoré bolo potrebné naštartovať pre Marvel Phase Three, vlastne svoju úlohu splnil takmer na jednotku. V porovnaní s prvými Avengermi je totiž dvojka doslova NABITÁ dejom a rôznymi (niekedy naozaj prekvapivými) zvratmi a omnoho viac ako akciou a efektami, sa jej darí diváka baviť a udržiavať v napätí práve vďaka príbehu. Akčných scén síce nie je málo, ale na blockbuster takejto veľkosti sú až príliš sterilné a nezaujímavé a chýba im poriadna gradácia a viac originálnych nápadov a pamätných momentov, ktoré by ste po odchode z kina mohli citovať (spočítate ich na prstoch jednej ruky), čo pri pokračovaní najväčšieho komiksového filmu nemálo zamrzí. Ale napriek týmto negatívam zostáva celkový dojem z filmu nakoniec jednoznačne pozitívny a vysoko nad priemerom, pretože narozdiel od Transformerovských sequelov sa tu podarilo natočiť pokračovanie, ktoré rozhodne stojí za to vidieť a aj keď má svoje mušky a k dokonalosti mu pár krôčkov chýba, tak sa mu darí diváka baviť 2 a pol hodiny a to je to hlavné na čom pri letnom blockbusteri zaleží. P.S.: Pri hodnotení som chvíľu uvažoval o 3*, ale nakoniec som sa rozhodol jednu hviezdičku prihodiť. Dôvodom sú skvelé napísané, obsadené a zahrané postavy Paula Bettanyho a Elizabeth Olsen, ktorým by som hneď nadelil sólové filmy. P.P.S.: Len pre poriadok: Captain America: Winter Soldier stále zostáva zďaleka najlepším filmom v rámci Marvelovského filmového univerza a v porovnaní s ním sa druhí Avengeri blížia skôr k tým generickejším Marvelovkám, ktoré majú za úlohu iba pobaviť, pretože, narozdiel od druhého Kapitána, nemajú vlastnú tvár.

Daredevil (2015) (seriál)

Netflix a Marvel prichádzajú s najlepším komiksovým originom široko-ďaleko a darí sa im prekvapovať na všetkých frontoch! Maskovaný ochranca mesta prináša na pomery komiksového gigantu až šokujúco drsné a brutálne scény a temnú atmosféru beznádeje a strachu, čím sa maximálnym možným spôsobom odkláňa od celej doterajšej tvorby Marvelu. Perfektne vybraní herci, na čele s Charliem Coxom, hrajú prvú ligu a je to práve predstaviteľ Daredevila, vďaka ktorému úplne zabudnete na Bena Afflecka a filmový teenagerský nepodarok z roku 2003. Samostatnou kapitolou je ale Vincent D´Onofrio v úlohe Kingpina, ktorý si vo svojich scénach kradne celý seriál kompletne pre seba a trúfam si tvrdiť, že s výnimkou Ledgerovho Jokera tu v rámci komiksových adaptácií nebol taký maniakálny a chladnokrvný záporák, akým sa pýši práve tento seriál. Skvele vygradovanému tempu seriálu napomáha aj precízny scenár, ktorý je navyše veľmi sympaticky rozvetvený a ponúka množstvo dejových línií, ktoré sa postupne pretínajú a odhaľujú. Keďže ide o projekt s komiksovým základom, určite je zo strany diváka očakávaná aj dávka akcie. Tú dostanete a je natočená veľmi prehľadne a dynamicky a to dokonca nielen na seriálové pomery. V niektorých momentoch pôsobí dokonca až mimoriadne osviežujúco, vďaka použitiu rôznych strihových a kamerových fintičiek. Zďaleka najsilnejším prvkom Daredevila je ale spôsob akým je natočený a podaný - ako kriminálna dráma, ktorá je výpoveďou o pôsobení a praktikách najväčších zločincov v uliciach new yorkskej štvrte Hell´s Kitchen, na pozadí ktorej sledujeme príbeh samotného Daredevila. Realistický až tak, že definitívne zmazáva stenu medzi komiksom a realitou.