Satan

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 16 21
    • 2.2.2020  14:26
    Le Mans '66 (2019)

Nemůžu se ubránit pocitu, že každý podzim odteď budeme mít uhlazené retro pro masy. Styčných bodů Le Mans s Bohemian Rhapsody je totiž docela dost - uhlazené retro s vhodně doplněnými digitálními triky, životopisný příběh dle skutečné události, poměrně velkorysý rozpočet a finální tah na branku. Je to přesně tak krotké, návodné a uhlazené jako Bohemian Rhapsody, ale přesto Baleovi i Damonovi budete fandit a tu chlapskou jízdu řvoucích motorů si řádně užijete, protože je to prostě poctivě natočené. Jen jsem měl problém s dodatkem, protože posledních 15 minut šlo shrnout pár větami v závěrečných titulcích. I tak ovšem spokojenost. [Přesná stopáž: 153 min]

• 3.1.2020  06:17
    Párty Hárd (2019)

Žánrová škatulka teenage komedie naplněná k prasknutí Martyho trademarky a zvrhlým smyslem pro humor. Na poli nezávislé produkce malý zázrak, protože ten ukázal, jak to v českém rybníčku je. K smysluplnému a dramaturgicky funkčnímu filmu potřebujete totiž pouze mít dostatek nápadů a přemýšlet v intencích žánru. A to Marty Pohl měl a udělal. Párty Hárd je samozřejmě vzývané za svůj nekompromisní humor a smrtící hlášky, ale hlavně pracuje s pointou, má GENIÁLNĚ napsané a v rámci možností zahrané (především vedlejší) postavy a trvá příjemně plynoucí hodinku. Tahle bizarní komedie strká všechny ty prcající Langmajery, seladony Vašuty a pitvořící se ženské v péřovkách na zasněžených kopcích hravě do kapsy, a to dámy a pánové s nulovým rozpočtem a poloprofesionálním štábem. Dejte příště Martymu pár mega a oficiální distribuci a máme tady renesanci.

• 18.9.2019  07:55

Far from Home má jednu velkou vadu: kostrbatě přepíná mezi středoškolskou komedií a superhrdinským dramatem. První půlka je tak docela utrpení a ani různé fórky nezachrání fakt, že se mlátí prázdná sláma. Od zvratu v polovině už nám Watts servíruje klasický blockbuster se všemi atrakcemi. Gyllenhaal je super, Holland taktéž, ale ten vtip a šmrnc z Homecoming je pryč. Docela výrazná sekvence v Praze potěšila. [Přesná stopáž: 129 min]

• 5.8.2019  09:06

Velkolepé zakončení, luxusní rozlučka s legendární dvojicí postav a jeden velký milostný dopis všem fanboyům, geekům a nerdům, které Feige a spol. posbírali za poslední dekádu. Má to spoustu pamětihodných situací, pomrknutí, easter eggů a docela i razantních řešení, ale dramaturgicky je to až příliš děravé, nesoudržné, rozevláté a vše je podřízeno oné velké rozlučce. Proto je potřeba u některých zvratů a logických lapsů zavřít obě oči (Nebula, cestování v čase) a u cheesy momentů mávnout rukou (ženská formace při závěrečné bitce). Mně se to podařilo tak napůl, ale emoce tam jsou, to ne že ne. [Přesná stopáž: 182 min]

• 4.8.2019  11:18

Opodstatněnost tohoto sequelu je v podstatě díky potitulkové scéně, jinak se jedná o zbytečné pokračování, které občas pobaví a má jednu pěknou automobilovou honičku. Oproti prvnímu svěžímu dílu nebo hostování v jiných filmech nemá ale plnohodnotný Ant-Man moc nabídnout. [Přesná stopáž: 118 min]

• 1.8.2019  11:11

Co udělal Waititi u třetího Thora si představuji, že by udělal Quentin Tarantino u Star Treku (a co trochu udělal Rian Johnson u Star Wars) - svůj humor a osobní vklad vložil do kánonu populárního univerza. Ty pestrobarevné kulisy a synťáky připomínající osmdesátky korespondují s cheesy zábavnými momenty. Bohužel, v druhé polovině už se tak trochu ty dva přístupy (vážný a hrdinský vs. parodický) bijí a těch sebeshazovačských a ironických momentů, kdy jedna postava něco řekne/chystá se udělat, aby se to v následující scéně znegovalo, už je ke konci přespříliš a ztrácí to jak na momentu překvapení, tak na zábavnosti. I tak ovšem nejlepší díl Thora. [Přesná stopáž: 131 min]

• 30.7.2019  13:19

Má to podobné ambice a feeling jako první Thor (utajený svět, family issues), ale když si odmyslíme tu propracovanou etno-future audiovizuální stránku a černošský manifest, vypadne nám z toho podprůměrný produkt, který nestrhne ani akcí, ani scénářem. Je to tak zoufale trapně vážné a uprděné, že i těch pár naroubovaných vtípků nefunguje a působí jako pěst na oko. Tohle nebavilo. [Přesná stopáž: 135 min]

• 30.7.2019  07:41

Nejlepší MCU origin hned z několika důvodů - MISTRNÉ zakomponování postavy, která má za sebou už 5 celovečerních filmů do fungujícího univerza, skvělý casting (Hollandem počínaje, středoškoláky konče), geniální záporák (jak na papíře, tak zahraný Keatonem) a výborně zvládnuté tempo, kde není nouze o překvapení (twist s Keatonem), humor (zkoušky funkcí obleku) ani thrillerové momenty (auto). To vše zabalené do krásného audiovizuálu a pohodové šmrncovní atmosféry toho Spider-Mana ze sousedství, který se zoufale snaží o svůj hrdinský podíl. Nakonec do sebe vše krásně zapadne a i přes občasné klišé (romantická linka, závěrečný souboj) si staronový Spider-Man zaslouží absolutorium. [Přesná stopáž: 133 min]

• 24.7.2019  09:05

Po první půlce jasně nejlepší origin celého MCU. Pak se ale začne zatápět pod kotlem, měnit se dimenze a světy, cestovat časoprostorem, mlátit se s astrálními těly a celá pečlivě vybudovaná první půlka najednou sklouzne do naprosto generického a schematického bordelu o záchraně světa. Je to škoda, Cumberbatch je skvělý a často je to i zábavné, ale jakmile jde o akci, zájem diametrálně klesne. Jako představení nového hrdiny a možností však v rámci MCU výborný tah a kvituji i střízlivou stopáž. [Přesná stopáž: 115 min]

• 16.7.2019  15:17
    Ant-Man (2015)

Castingová trefa do černého a hrozně pohodová podívaná, která se nebere moc vážně a vedle Strážců Galaxie se opět shazuje celý koncept MCU (závěrečná bitka). Paul Rudd není vůbec otravný a Michael Peña je jeden z nejlepších sidekicků v MCU. Kromě klasického šablonovitého záporáka a zobecněných témat o hrdinství se jedná o živou vodu v celé sérii. [Přesná stopáž: 117 min]

• 12.7.2019  13:46

Na celém MCU se mi líbí, že se berou v potaz důsledky činů všech postav a každá z nich má své niterné pocity, cíle a motivace, které se jako nit táhnou všemi filmy. Po druhém zhlédnutí je to i zde mnohem více vidět. Na druhou stranu kde potěšil vývoj postavy (Hawkeye), tam zamrzely určité podzápletky (Black Widow + Hulk) či průměrní noví hrdinové (Quicksilver ani zdaleka není tak cool jako v X-Menech). U Age of Ultron jde vidět, že se tvůrcům celá zápletka sype pod rukama a potřebovali by aspoň půl hodiny navíc, aby vše dovysvětlili a zdárně odargumentovali. Postavy mizí a vrací se na scénu jak režisér potřebuje, akční sekvence jsou rutinní (vrcholem je Hulk vs. Hulkbuster po hodině filmu) a ani ten záporák není tak zajímavý, jak se původně jevil. Pokud je nejlepší scénou ta, jak se přiopilí Avengers snaží zvednout Thorovo kladivo, pak je něco špatně. [Přesná stopáž: 141 min]

• 10.7.2019  14:28

Větší, nabušenější a barevnější než minule. V podstatě tučný upgrade jedničky, který jde jak do šířky, tak i do hloubky. Skvělé je prokreslení postav a prohloubení vztahů mezi nimi (Nebula vs. Gamora, Star-Lord a jeho původ). O komické vsuvky se stará především Drax a malý Groot, ale i tak je toho někdy až moc a over-the-top za hranou (časové skoky, velký Pac-Man...). Je to bláznivé, ztřeštěné, ale asi to tak má být, protože jako alternativa k příběhům ze Země to funguje velice dobře. [Přesná stopáž: 136 min]

• 9.7.2019  16:43

Soap opera, která i když vypadá dobře, nudí v akčních scénách a naopak baví v těch konverzačních. Tým je složen skvěle a díky skvělému timingu a dostatečným individualitám jede film kupředu. Škoda opět jednorázového záporáka. [Přesná stopáž: 121 min]

• 27.6.2019  07:53

Bratři Russoové se do MCU hned napoprvé výrazně zapsali a Winter Soldier funguje skvěle ve dvou rovinách: v rovině postav (Bucky, Peggy) a v rovině zemité a fyzické akce (potěšil Nick Fury). Ve výsledku tak dvojka Kapitána má blíž k jakémukoliv novějšímu dílu Mission Impossible, což kvituji s povděkem. V podstatě moderně střižený akční thriller, který má akorát jedinou vadu, přes kterou se nepřenesu já osobně: Falcona. [Přesná stopáž: 136 min]

• 20.6.2019  08:58

Aether, Malekith, konvergence, temní Elfové, 9 světů, gravimetrické anomálie a nuzný random záporák s armádou bílých Teletubbies...Thor: Temný svět se snaží rozšířit mytologii a být strašně vážný a epic, ale moc mu to nejde. V podstatě se na sebe skládá jeden MacGuffin za druhým a ve vší té temné poetice a nesmyslně nadužívaných zpomalovaček (cool to bylo před 5-6 lety u Zacka Snydera) jsou světlým bodem epizodní role Toma Hiddlestona a Stellana Skarsgarda, protože ti se většinou postarají o nejzábavnější momenty filmu (cameo Kapitána Ameriky, závěrečné blbnutí s dimenzemi a prostorem). Jedna z těch horších marvelovek. [Přesná stopáž: 112 min]

• 18.6.2019  15:40
    Iron Man 3 (2013)

Líbí se mi, že v tom jde vidět hodně rukopis Shane Blacka, který si navíc s Downeym rozuměl daleko dřív než se stal megahvězdou a Iron Manem. Potěší sebeparodie a netradiční práce s postavami, nechybí pravidelné dialogové výměny s dítětem i trochu jiný záporák (Ben Kingsley je geniální!). Závěr s obleky je originální, ale přeci jen už vyústí v tradiční marvelovské rozuzlení. I tak spokojenost a po těch letech možná i nejlepší díl Iron Mana. [Přesná stopáž: 131 min]

• 7.6.2019  15:30
    Thor (2011)

Rozumím tomu, proč Thora dělal Kenneth Branagh - ten svár bratří o trůn, tragédie, zrada, vášeň, mytologie (btw skvělý Hopkins!), to vše je na komiksový blockbuster velmi dobře vykresleno a odvyprávěno. Škoda, že na Zemi to už taková bomba není a kromě pár srandovních fórů na téma "Thor se chová jako nevychované hovado" to spíš smrdí plochou romantikou a fádní zápletkou o nalezení vlastních hodnot a zásad. V konečném důsledku to vysloveně blbé není (docela mi vadily celkem rychlé střihy, scény se tzv. nenechávají moc doznít) a vypadá to vážně dobře, ale Marvel uměl strhnout předtím i potom daleko víc. [Přesná stopáž: 115 min]

• 6.6.2019  19:40

Tohle se nepovedlo. Ani ne dobře odvyprávěné drama, ani dobré jednorázové béčko. Vždy něco mezi a vždy vše špatně. Strašně mě štve ten koncept krásky a zvířete, ta akcentovaná romantická linka, která má často blízko k červené knihovně. Norton se tváří jakoby hrál v antickém dramatu a ani ty atrakce nebaví, možná max. závěrečný fight, kde však i to CGI pokulhává. Když je na filmu to nejlepší cameo a úvodní titulky, pak už je něco hodně špatně. Naštěstí se Hulk už nikdy nedočkal celovečeráku a funguje od Avengers jako člen týmu. [Přesná stopáž: 112 min]

• 5.6.2019  17:25
    Iron Man 2 (2010)

I když je to mírně akčnější a snaží se to víc psychologizovat a moralizovat (zbrojní průmysl, vztah otce se synem, důsledky rozhodnutí z jedničky), v podstatě jde o totéž jako první díl. Tony Stark stojí proti jednomu zbraňovému magnátu a klasickému záporákovi, oba se pak spojí a na konci se začnou řezat v oblecích. Víc film strhne spíše jako fajn konverzačka a one man show Downeyho Jr. Ovšem na to, že se ve filmu zrodí War Machine, představí se Black Widow a Nick Fury začne se Starkem řešit Avengers, to je poměrně ploché, nevýrazné a nezáživné. [Přesná stopáž: 125 min]

• 4.6.2019  19:48
    Iron Man (2008)

Obsadit Roberta Downeyho Jr. jako Tonyho Starka byl geniální tah. Ta míra mezi arogancí, namachrovaností, sex appealem, humorem, šarmem a drzostí je tak přesně trefená, že by to snad nikdo jiný neuhrál. První velký film v monstrózním MCU nevyniká ani tak akcí nebo vyprávěním, ale právě typem hrdiny. Vždyť jeho poslední věta ve filmu odstartovala největší novodobý komiksový vesmír, na který se zpětně nechytal ani Spider-Man, ani X-Meni a později se spálili u DC. Přiznaní superhrdinové jsou přeci jen mnohem víc cool než ti utajovaní. P. S. bavila mě spíš až druhá půlka po "záchraně" [Přesná stopáž: 126 min]

• 2.6.2019  09:00

Strašně mě štve to zaměnitelné sci-fi prostředí s různými gadgety, raketoplány, lasery atp. Palec nahoru za skvěle omlazeného Nicka Furyho a za zasazení do devadesátek. Zbytek mě ale šíleně nebavil - nezajímala mě detektivní linka a nezajímaly mě postavy. Řemeslně klasicky na výši, ale jedna z nejnudnějších marvelovek. [Přesná stopáž: 124 min]

• 30.5.2019  18:16

První polovina skvělá, skoro bych se nebál jít na plný počet, ale pak se to zvrhne v ten klasický marvelovský digibordel s tehdy ještě ne úplně stoprocentními triky a ta osobitost naivního hrdiny a kouzlo válečné atmosféry je pryč. Kolem a kolem ale příjemná podívaná, která je skvěle ukočírovaná a má výborné montáže a pomrkávání na tehdejší (i kinematografickou) dobu. [Přesná stopáž: 119 min]

• 23.5.2019  17:19
    Free Solo (2018)

Dokument, který využívá filmových postupů a ve výsledku je napínavější než kdejaký moderně střižený akční thriller. Nedávám plný počet ani tak za ten sportovní výkon, který je neoddiskutovatelný a mimořádný, ale spíš za skvělou práci filmařů, kteří poctivě odvyprávěli celý příběh Alexe Honnolda od A do Z, kde neopominuli ani jednu důležitou složku, proč se vlastně k takovému cíli odhodlal a proč ho taky zdolal.

• 20.5.2019  10:28

Rozhodně o level níž než adrenalinem a emocemi nařachaná trojka. Přesto Ghost Protocol solidně šlape a Dubaj je jedna z nejlepších sekvencí v sérii vůbec. Bohužel se pak film rozpadne a poslední třetina s umělým natahováním spíše otravuje a nudí. I tak ale jedna z nejlepších akčně-špionážních sérií...Cruise to má pevně v rukou. [Přesná stopáž: 133 min]

• 3.4.2019  06:42

Když se vyhořelý Martin Riggs rozhodne vzít si to, co mu patří a zatáhne do toho svého parťáka Vince Vaughna...Blok 99 byl pro mě až příliš béčkový svým pojetím, tohle mi ale sedlo neskutečně. Už dlouho jsem neměl po sledování filmu nepříjemný pocit a není to tím, že se tam střílí ženský do hlavy anebo se hrabe ve vnitřnostech člověka, je to spíš psychologický dopad, kde je krásně vykresleno, že v dnešní hyperkorektní době to odsere vždy ten s dobrým úmyslem anebo úplně všichni. Takové filmy dneska už točí snad jenom Zahler - pomalé, procedurální a s charismatickými hrdiny, kteří jsou ozbrojeni krásným cynismem a sarkasmem. Žádné velké zkratky nebo vysvětlování, spousta věcí vám řečena nebo ukázána není, ale o to větší je to pak síla, když se tne do živého. Např. scéna v bance by neměla vůbec takový dopad, kdyby se před ní neodehrálo to 15 minutové intermezzo s Jennifer Carpenter...Sice mi pořád u Zahlera vadí ty podivné papírové dialogy, kdy nevěříte, že si dva lidé tak povídají a působí to jako jiný vesmír, ale na druhou stranu vám min. tento film nahodí na začátku nenápadně lanko kolem krku a pak až do konce mocně utahuje. Silný zážitek, sedlo mi to.

• 8.3.2019  08:01

Na půdorysu drahého naleštěného blockbusteru svěží vítr, který má geniální premisu a zápletku chytře variuje a mění dle potřeb a škatulek žánru. Do toho skvěle padla dvojice Cruise-Blunt a celek ještě povýšil střih, který filmu dodává patřičný rytmus a tempo. Má to své eye-candy momenty a atraktivní audiovizuál, přesné herecké obsazení a hlavně fungující scénář, který ví, kdy má zatlačit na pilu, kdy překvapit, kdy pobavit a podívat se na celou situaci s nadhledem nebo kdy naopak ždímat emoce, popř. zvýraznit nevyhnutelnost situace. Dokonale namíchaný blockbuster moderní doby. [Přesná stopáž: 113 min]

• 7.11.2018  15:30
    The Haunting (TV seriál) (2018)

Silný zážitek plný strachu, děsu, ale hlavně vlastních kostlivců ve skříni, které se po celou dobu seriálu na sebe nabalují a pak propuknou v jeden velký emocionální vír plný viny, odpuštění a porozumění. Špičkové drama zabalené do luxusního hororového balení. Prostředek seriálu je neskutečný. I přes ten trochu komplikovanější konec je to plná palba, protože takových projektů moc nevzniká. P. S. i kdyby tam byla skutečně jen ta jedna dějová rovina toho strašidelného domu, věřím, že by z toho byla nadpůrměrná wanovka, která utrží v kinech půl miliardy.

• 5.11.2018  17:17

Na jednu stranu kvituji, že se poslední půlhodinu nešlo do kýče a neležel tam Freddie na smrtelné posteli za tónů Show Must Go On, ale na druhou stranu je strašně poznat, že hlavní slovo měli členové kapely Queen a tudíž se z Bohemian Rhapsody udělala jedna velká pocta kapele a jejímu frontmanovi. Povinně si tak odškrtáváte typické vrcholy a mezníky jeho/jejich kariéry, kontroverzní okamžiky jsou natočeny až uctivě vkusně a vše vyvrcholí v jedno epické finále, kdy se modlíte, ať proboha ten film nikdy neskončí. Pro fanoušky kapely povinnost, pro ostatní skvělý životopisný film. Tam někde vzadu mě stále mrzí, že se neodklepla eRková verze s Cohenem...na druhou stranu se z Bohemky stala téměř instantní klasika, která si nezadá s velkými filmy 90. let. Film pro všechny, který odstartoval zajímavou éru hudebních filmů. Čekám tedy za pár let v kině film o Kurtu Cobainovi, o Dimebagovi, o Chesterovi...[Přesná stopáž: 135 min]

• 28.9.2018  12:56

Dánská odpověď na Telefonní budku. Skvělý nápad, minimalistické zpracování a hlavně výborný Cedergren v hlavní roli. Jen skrze jeho chování si utváříme obraz o celé situaci a ani na chvilku nás nepustí naše rozjetá fantazie a myšlenky - co se tak asi stalo? Co se děje? Jak to dopadne? Velice příjemné překvapení.

• 3.8.2018  09:28

Celá série je v nebývalé kondici a min. díky zápalu a odhodlanosti Toma Cruise je Fallout poctivá akční šleha, která ovšem ke konci bohužel vrší tolik atrakcí za sebou, že si nezadá s posledními díly Rychle a zběsile a začíná to být lehce cheesy. Na druhou stranu McQuarrie ještě pořád ví, o čem celá série je a on je společně s Cruisem ten, proč se M:I momentálně ocitá na vrcholu potravního řetězce akčních thrillerů, kdy se ještě před dekádou krčila mezi Bournem a Bondem. Jeremy Renner tam samozřejmě nechybí, ale nějaká větička o jeho postavě by nebyla na škodu.

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 16 21