Satan

Mezi nebem a peklem

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20
    • 28.9.2018  12:56

Dánská odpověď na Telefonní budku. Skvělý nápad, minimalistické zpracování a hlavně výborný Cedergren v hlavní roli. Jen skrze jeho chování si utváříme obraz o celé situaci a ani na chvilku nás nepustí naše rozjetá fantazie a myšlenky - co se tak asi stalo? Co se děje? Jak to dopadne? Velice příjemné překvapení.

• 3.8.2018  09:28

Celá série je v nebývalé kondici a min. díky zápalu a odhodlanosti Toma Cruise je Fallout poctivá akční šleha, která ovšem ke konci bohužel vrší tolik atrakcí za sebou, že si nezadá s posledními díly Rychle a zběsile a začíná to být lehce cheesy. Na druhou stranu McQuarrie ještě pořád ví, o čem celá série je a on je společně s Cruisem ten, proč se M:I momentálně ocitá na vrcholu potravního řetězce akčních thrillerů, kdy se ještě před dekádou krčila mezi Bournem a Bondem. Jak si udělám chvilku, porovnám v přímém souboji Rogue Nation a Fallout a jednomu z nich napálím plný počet, protože za ty produkční hodnoty, nápady a akční scény si to celý ansámbl M:I zaslouží. Btw taky vám tam nechyběl Jeremy Renner? :)

• 31.5.2018  16:39

Bezpohlavní a bezkrevný příspěvek do už tak okatě nabobtnalého filmového světa Star Wars. Velmi by mě zajímala verze s Lordem a Millerem, naneštěstí vše nakonec dostal do rukou univerzální Ron Howard, který zřejmě zachránil, co mohl, ale záživný film z toho nevylezl. V době, kdy MCU sype tři trháky za rok, je Solo: Star Wars Story strašně chudý příbuzný. Film, který nikdo nechtěl a nic neříká ve výsledku nikoho nezajímá. Nechci, aby se nějaký díl Star Wars srovnával s Firefly nebo Valerianem. Chci, aby Star Wars byly zase událost!

• 4.5.2018  14:01

Velký klobouček za to, že všechny ty postavy v příběhu mají své opodstatnění, svou motivaci, interakci s ostatními a vše to dává více méně smysl, je to přehledné a poctivě odvyprávěné. Thanos je fajn, ten fatální konec bych nebral zas až tak vážně, protože je potvrzený nejen druhý díl, ale také spousta dalších sólovek. A to je možná největší mínus celé té marvelácké mašinérie - je to geniálně naplánované a podchycené, ale je to stroj na peníze, který v podstatě variuje jednu a tu samou generickou zápletku pořád dokola. A proto i když to vypadá skvěle a je to výborně nacastované, napsané a odsýpá to, ten pomyslný bod navíc tomu udělat nemůžu, protože bych to dával do stejného ranku jako Logana nebo Temného rytíře, což je zase ještě úplně jiná liga, která pomalu měnila komiksová pravidla. Marvel tohle dělá už 10 let a je to prostě vidět.

• 4.5.2018  13:52

V podstatě se podepisuji pod Mattyho komentář. Líbilo se mi to, že to nešlo do laciné vyvražďovačky a je to spíše rodinné drama v extrémních podmínkách. Má to skvělý nápad, výborně rozvinuté hlavní motivy (ztráta, tlumené vyjadřování), perfektní hudbu a v neposlední řadě dokonalé herecké výkony stojící především na mimice. Jasně, má to svoje mouchy (patos, některé logické chyby), ale je to velmi dobře udělaná podvratná žánrovka a jsem hrozně rád, že se utnula v tom bodě, kdy se z toho mohla stát cheesy záležitost. Někteří diváci samozřejmě budou nadávat, ale tohle chtělo koule, což musím ocenit.

• 16.1.2018  19:27
    To (2017)

Tohle bylo skvělé - od dramaturgické koncepce tvrdého eRka (některé brutálnější scény ještě skončily ve střižně) přes respektuhodné uchopení legendární a vpravdě obsáhlé předlohy (geniální rozdělení na dva party) až po sklouznutí na vlně osmdesátkových Stranger Things s příměsí hororů moderního střihu a tučným produkčním zázemím. Nade všemi ční ovšem vynikající casting mladých herců a chemie mezi nimi - i kdyby tam žádné zlo nebo klaun nebylo, vůbec bych se nezlobil. Velmi milé překvapení. [Přesná stopáž: 135 min]

• 16.1.2017  10:21
    Rammstein in Amerika (koncert) (2015)

Samotný koncert z Madison Square Garden opět skvělá záležitost (závěr Wiener Blut!), byť na genialitu Völkerballu asi už nic nedosáhne. Daleko cennější je dokument, který má patřičné téma, vývoj a katarzi. Škoda, že se dokument nedotkl ještě nějakých jiných věcí, které mě zajímají (jak kapela nahrává a tvoří, co je za recept vydržet spolu přes 20 let bez jediné personální změny apod.) Hodně se mi líbilo téma puritánské Ameriky a její falešné svobody vs. radikální německá kapela, která se nebojí v rámci uměleckého projevu jít za hranice a pobuřovat. Rammstein jsou tak úkazem, jevem, anomálií, kterou si podmanili celý svět. A já se v květnu těším do Prahy, až ty plamenomety uvidím naživo. Velký palec nahoru za známé osobnosti, třeba Kiefer překvapil svou přítomností a Moby mluvil hodně k věci a jeho názory se mi líbily.

• 16.12.2016  10:43

Přetáčky evidentně byly a dost to filmu imho ublížilo. Edwards byl zřejmě nekompromisnější, ale to se Disneymu nehodí do krámu, a tak se z toho mermomocí snažil udělat co nejvíce family friendly událost. Výsledkem je jako vždy kompromis. Díky bohu se nejedná o splácaninu typu Suicide Squad. Star Wars je totiž pořád hýčkaná značka a takový průser si hlavouni studia dovolit nemůžou. První půlka filmu je přesto celkem wtf (slizoun čtoucí myšlenky? vážně?) a expozice je o ničem (skáče se z planety na planetu a z postavy na postavu). Od jistého úmrtí a začátku plánování krádeže plánů Hvězdy smrti to ale nabere slušné obrátky a graduje to až do orgasmického konce s jednou z nejlepších scén v historii celé ságy (která to celá vyzdvihla na 4*). To, že spousta důležitých postav zařve ale jaksi sráží ta diletantská práce s postavami. Jedině prokreslený vztah je mezi Jyn a Galenem. Ostatní jsou vážně jen do počtu a o jejich backgroundu se nedozvíme zhola nic, což je v kontextu nabídnutého příběhu hrozná škoda. Mohla to být pecka s emocemi, takto je to "pouze" jen prvotřídní blockbuster se skvělou akcí a luxusním fan servisem...a jednou opravdu špatně digitálně vloženou postavou...

• 13.12.2016  10:36
    Westworld (TV seriál) (2016)

Nolan, Abrams, Hopkins, Harris...seriálová tvorba nám panečku nabírá velká jména a velkou produkci. Geniálně využitý potenciál zapadlého námětu Michaela Crichtona ze 70. let, skvělý audiovizuál, přesní herci...Na začátku jsem se nabažil fungováním celého světa, dál jsem čekal na zajímavější zápletku a čím dál víc mě zajímaly osudy postav v současnosti než ve westernovém světě...pár dílů celkem hluchých, ale od luxusního twistu až do konce dechberoucí jízda. Mít to takových 7-8 dílů, je to dokonalé. Každopádně se těším, až si to někdy příští rok zopakuji celé znovu a budu pátrat po detailech a náznacích.

• 12.12.2016  20:34
    Pustina (TV seriál) (2016)

Ponuré, depresivní, temné, špinavé. Seriál, kterému nálepku "český" těžko věřím, ale rád ji vyslovím. Český True Detective a Jarda Dušek se Zuzanou Stivínovou jsou neskuteční. Díly režírované Zachariášem mi přišly o chlup vymazlenější (viz 5. díl, což byla těžká depka a atmosféra jak lusk).

• 31.10.2016  08:03

Člověk musí k tomuto filmu přistoupit ne jako k hororu, ale jako k psychologickému experimentu a sondě do chování člověka v extrémních situacích. To, že se jedná o zárodek nového subžánru s geniálním marketingem celému "projektu" jen přidává na zajímavosti. Napodruhé mnohem lepší, atmosféra v poslední čtvrthodince povážlivě houstne. [Přesná stopáž: 81 min]

• 24.10.2016  10:38
    The Escape (2016)

Po letech pokračování BMW série kraťasů. Stejně jako předtím i tady tvůrce otiskl něco ze svého rukopisu, ale každopádně hlavní je souboj Owen vs. Bernthal, který má koule a baví. Škoda jen, že honička na dálnici mohla být delší a plnokrevnější. Carnahanův nebo Ritchieho příspěvek zůstane nepřekonán.

• 11.9.2016  13:00

Ve své podstatě souhlasím s tím, co píše Isherwood. Je to předigitalizované, umělé a nemá to vlastní ksicht, protože se až příliš jede na budování dalšího univerza/světů podle marvelovské šablony. Jsem rád, že Singer končí a předává štafetu. Z X-Men Apocalypse totiž čiší únava z materiálu. Na druhou stranu po podprůměrných trailerech příjemné překvapení. S postavami se totiž pořád dobře pracuje, má to nějaký dramatický oblouk a všichni (až na noname mladé hrdiny) mají charisma a dobře hrají. Zasazení do 80s jsem si náramně užil, ale bylo to přesně takové, jako film. Postavy se dívají na Knight Ridera, paří Pac-Mana a diskutují o nových Star Wars. Tedy máme tu akční vložku Quicksilvera, Magneto opět nerozhodný, Raven v centru dění a do toho pár hlášek a akce...a k uzoufání nudný záporák. P.S. o nejlepší (až eRkovou) scénu se zasloužil Jackmanův nasraný Wolverine, který příkladně navnadil na svou poslední sólovku. Do té doby nechci o X-Menech nic slyšet. [Přesná stopáž: 144 min]

• 28.7.2016  12:07

Jeden kriminální případ s konspirační zápletkou, zlá organizace, jeden cool hláškující týpek a spousta skvělého old school materiálu bublajícím Camarem počínaje a kecáním o armádě na střelnici s Duvallem konče. Jack Reacher je stará škola, McQuarrie to má od začátku v malíku a Cruise je frajer, co do sraček neleze a napumpuje postavu charismatem sobě vlastním. Líbilo se mi to, má to pár zádrhelů, ale líbilo se mi to a dvojku nadějně očekávám. Btw komentář píšu až napodruhé, napoprvé to tak slavné nebylo. Asi stárnu nebo co. [Přesná stopáž: 130 min]

• 20.7.2016  02:05
    Blade Runner (1982)

Chápu tu kultovní auru - Blade Runner má netradiční audiovizuální řešení, silnou předlohu a Harrisona Forda v nejlepších letech. I tak ale pro mě bude vždy velkým soustem, protože přestože má pár skvělých myšlenek a zajímavých premis, vyprávěcí kola se často zadrhávají a neplynou tak vláčně a jednoduše jako drtivá většina ostatních narativních děl. Příběh je líný, neatraktivně se mihotá kolem a to mi na téhle legendě strašně vadí. Po zhlédnutí Final Cutu jsem vzal film trochu na milost, ale pořád tvrdím, že Scott má mnohem víc lepších filmů. [Přesná stopáž: 118 min - Final Cut]

• 10.6.2016  10:51
    One Man Show (TV pořad) (2008)

Dřív záleželo na hostovi. Nová éra je ale skvěle promyšlená a prezentovaná mystifikace, která posouvá hranice a královsky baví.

• 24.5.2016  12:51

Pamatuju si to jako dnes - ty hlášky, situace, góly, tváře, gesta...Skoro až filmový příběh o outsiderech z malé zemičky, kteří se semkli a dokázali porazit všechny ty dream teamy. Turnaj, ve kterém se setkalo vše nejlepší. Turnaj, na který se budeme vždy s radostí ohlížet. Turnaj století.

• 23.5.2016  12:37
    Hra o trůny (TV seriál) (2011)

Hodor.

• 6.5.2016  09:57

Kvalitativně někde mezi Winter Soldierem a Age of Ultron. Občanská válka má oproti DC velkou výhodu v tom, že chápeme pohnutky a motivace postav a zkrátka to do sebe pasuje. Bohužel BvS má aspoň nějaký nezaměnitelný ksicht a našláplý soundtrack, to Civil War nemá ani omylem a třetí Kapitán (nebo třetí Avengers, chcete-li) je stále tou zaměnitelnou marvelovkou a i když Russovci zvládají akci, k osobitým filmařům s jasně vyhraněným stylem mají ještě daleko (první půlka je kopírkou Bournea, pak už se jedná o Avengers). Nejvíc mě mrzí fakt, že tady se mohl Marvel vytáhnout s osudovostí a vážností. Bitka na letišti je sice řemeslně skvělá a dobře nahláškovaná (Ant-Man a Spider-Man jasně vedou), ale svým způsobem naprosto stejná jako libovolná řežba v Avengers...a to přitom tady mělo o něco jít a ten ideologický nesvár měl být využitý k jasně větším a nevyhnutelnějším důsledkům. Když se totiž Stark na konci dozví o smrti svých rodičů, má to najednou úplně jiný rozměr (nehledě na to, že Downeymu Jr. žerete každou emoci, Evans je prkno). Kolem a kolem řemeslně výborně odvedená práce, scenáristicky je to dobře podchycené, ale k úplné spokojenosti ještě dlouhá cesta chybí, protože ta neustálá hra na jistotu a seriálový koncept mě začíná malinko štvát. U BvS (čekám na ultimate cut) je to splácané moc narychlo a je vidět, že dobře vybudovaný MCU chtějí co nejrychleji dohnat, ale pořád to má k osudovosti a nekompromisnosti blíž než tohle. P.S. Black Panther mě nezaujal, záporák spíš průměr, zato Spider-Man je ale super.

• 25.3.2016  11:21

Komiksy jsem nepolíben a chápu, že je ve filmu spousta ikonických výjevů a pomrknutí na fanoušky původního média. Každopádně tvůrci si ukousli strašně moc velké sousto, které se v puse převaluje často velice dobře, ale ke konci už se těžko rozžvýkává (i když chápu funkci Doomsdaye jako pojítka k JL). Největším problémem filmu je to, že vypráví daleko více o podtitulu než o hlavním střetu. Filmu by strašně prospěl před tímhle setkáním ještě jeden sólo Batman nebo WW film. BvS najednou musí převyprávět spoustu dějových linek a motivací, což vede často ke zkratkovitosti a nevěrohodnosti (vzpomněl jsem si na TDKR, i když to je mnohem komplexnější a celistvější film, protože uzavírá trilogii). I tak ale smekám, protože pokračovat v ději z Man of Steel, ustanovit nového Batmana, začít formovat Justice League a do toho naverbovat Lexe Luthora a spoustu dalších postav, to je sebevražedný plán, který se sice často zaseknul, ale ve výsledku se jedná o výbornou práci. Herci jsou totiž do jednoho výborní, hudba je skvělá (hlavně WW a Luthorova theme) a Affleck vynikající! Bavila mě víc první půlka a spíš jsem se vždycky těšil na duel Wayne vs. Kent než Batman vs. Superman. Ad Ultimate Edition: motivace a pohnutky jednotlivých postav se prohloubily, dává to všechno větší smysl, ale výtky nadále trvají. Solidní 4* a fandím DC, protože mají dospělejší postavy a temnější svět. [Přesná stopáž: 183 min - Ultimate Edition]

• 13.2.2016  13:00
    Deadpool (2016)

Má to vtip, nadsázku, sebeironii a tak cool postavu, že vás okamžitě vtáhne celý její příběh. Děj je klasickým originem a love story, ale vypráví to a) podvratným způsobem a b) atraktivně a sebeuvědoměle. Je to zkrátka ideální balíček brutální a zvrhlé zábavy pro všechny náctileté kluky a komiksové fandy. Navíc Deadpool v sobě kumuluje všechny komiksové tabu a záměrně je překračuje v takové míře, že je krásným protipólem (nebo protipoolem? :D) k těm šablonovitým zápletkám o záchraně světa. Je to fanfilm, který přišel právě včas. P.S.: trochu se obávám syndromu Mad Maxe - je to skvělý film, kterému do noty hrají všechny okolnosti a napodruhé to snad ani nemůže být tak dobré. Rád se však nechám vyvézt z omylu.

• 2.1.2016  20:44

Jestli se Spielberg po nemastných a neslaných dramatech v mých očích ztratil z první ligy, Mostem špiónů se tam zase dostal, protože jedině on může díky filmařskému jazyku diktovat příběh tak suverénně a poutavě, že těch 140 minut uteče jako voda. Vedení herců, kamera, hudba, zápletka...to všechno je přesně tak, jak má být a ne jinak. Přitom stačilo tak málo - svěže napsaný scénář s hutnou zápletkou a pečlivě vybraní herci. Škoda jen, že se víc netlačilo na pilu a byl to až příliš feel-good movie. Pokud by totiž film dělali Coeni, bylo by to ještě víc absurdnější a cyničtější a v hlavní roli by byl buď John Goodman nebo George Clooney.

• 21.12.2015  09:40
    The Visit (2015)

Shya se vrací do svých kramfleků. Visit je příjemným nízkorozpočtovým kouskem, který potěší hlavně výborným castingem a nosnou myšlenkou. Found footage v tomhle případě vůbec nevadí, má to jakž takž smysl a nečekaně i řadu velmi vtipných, černohumorných momentů (desková hra!). Co nejvíc oceňuji, je houstnoucí napětí, povedený twist a klasické Shyovi dechberoucí momenty vykouzlené postavením kamery. Bezpečně nejlepší počin od Vesnice.

• 20.12.2015  12:01

Komentář obsahuje SPOILERY. Naroubování klasické soap opera pohádky do moderního blockbusterového hávu nemohlo dopadnout lépe a ani opatrněji. Zřejmě nejlepší kompromis, který mohl nastat, byť ta velká úcta ke značce a snaha nic neposrat a vychovat si novou generaci diváků (stejně jako obdobně aktualizovaný Jurský svět) je někdy až příliš svazující. Abrams se daleko více urval ze řetězu u konkurenčního Star Treku. Škoda to je, ale film je i tak skvělý. A v lecčems i inovativní - female jedi, černý stormtrooper, zlidštěný záporák. To všechno je dobrým nápadem a hlavně to skvěle funguje jako začátek nové ságy a zřejmě i obrovského univerza (co rok, to nové Star Wars). Proto následující výtky mohou být po letech (až bude trilogie kompletní) smazány: další Hvězda smrti? Really? Její plán ke zničení a samotná destrukce je zívačka. Z Rey se stane Jedi po 120 minutách? Kde je nějaký dramatický oblouk, který měl v původní trilogii Luke a v prequelové Anakin? To samé platí o motivaci Finna rozhodnout se kopat za druhou stranu. Proč tak dlouho trvá sestavit mapu k najití Luka? A proč je tam sakra zase ten osudový střet otce se synem? Jasně, jede to hodně na jistotu, ale postavy jsou načrtlé dobře a všechny nové tváře (až na otřesného hitlerovského sebeparodického Gleesona) do staronového světa sedí výborně. Sedmička splnila účel: odstartovala novou trilogii se vztyčenou hlavou a už i to je podle mě úspěch. Abrams zaslouží pochvalu a pokud budou epizody pokračovat v tomhle duchu, ještě tu máme spin-offy, které můžou být mnohem inovativnější a drzejší.

• 10.11.2015  13:07
    Spectre (2015)

Chápu tu celkově danou koncepci craigovského Bonda a chápu směr daný scenáristickým týmem, ale všechno, co je na tom skvělé (odkazy a citace na bondovské univerzum), se zúročilo ve Skyfallu. Spectre je asi podobným dovětkem, jakým je Quantum pro Casino - jde se dál, hlouběji, ale není to ani moc zábavné, ani moc dramatické. Všeho je tu tak nějak pomálu (akce, Waltz, Bellucci) a působí to prázdným dojmem. Fandové bondovek budou více či méně spokojeni, ostatní budou právem prskat, protože tenhle film se netočil pro ně. Pokud si nalijeme čistého vína, letos si Ethan Hunt s Bondem slušně vytřel prdel a troufám si tvrdit, že Bourne na tom příští rok nebude jinak. P.S. za to, že Heineken je jenom dobrý na zalévání myších děr, palec hore.

• 28.9.2015  12:32
    Terminator Genisys (2015)

Digitální sračka s nesympatickými herci, která nedává smysl. Právě jste mi zkurvili dětství...

• 16.9.2015  06:05

Co se stalo na lodi plné Maďarů? Jakou roli v ní hraje skupinka zlodějíčků? A kdo je kurva Keyser Soze? Naratologická hra s divákem na tom nejvyšším levelu - geniálně natočená, geniálně zahraná. Závěrečné dvojfinále je pak neskutečným bonbónkem.

• 1.9.2015  09:58

Podezřívám Millera z toho, že těch 30 let, co byla značka mrtvá, sepisoval veškeré nápady co měl na pokračování, vzal zakázky jako Babe a Happy Feet a pak si splnil sen. Spousta promyšlených akčních scén, motorových vozidel, kostýmů a jednoduchý, ale účelný příběh. Mad Max aneb Cesta tam a zase zpátky drtí konkurenční akční blockbustery hned v první půlce a vytírá si s nimi jednoznačně prdel (sršni, bouře, bitka s řetězi, kaňon). Pořádný akční nášup a šílená zběsilost - jedinečný úkaz v dnešní přetechnizované uhlazené době jedniček a nul. No a Tom Hardy s Charlize Theron samozřejmě boží! [Přesná stopáž: 120 min]

• 26.7.2015  17:49
    Městečko Pines (TV seriál) (2015)

Ano, je to v zásadě vystavěné na béčkových proprietách (knížky jsem nečetl) a má to několik zkratek a oslích můstků, ale seriál baví velmi i díky závratnému tempu. Osudový pátý díl výborně pracuje s informacemi a překrucuje protagonisty s antagonisty rychlostí lusknutí prstu. Twistů a dramatických situací je dostatek (pilot, pátý a šestý díl), stejně jako myšlenkového podhoubí (druhá půlka seriálu, otázka totalitního státu) a fanboyovských výjevů (Abbies). Tenhle seriál je guilty pleasure a moderním mixem toho nejklasičtějšího z Lynche, Hitchcocka a Orwella. Přesto si na Wayward Pines cením nejvíc jasně obhajitelných motivací postav (Pilcher) a dynamického dialogu mezi syžetem a fabulí.

• 17.7.2015  22:42

Pohled do zákulisí jednoho zrušeného hollywoodského projektu, kterého známe především ze Smithova vyprávění. Právě Smith je tu za největšího sympaťáka a žeru jeho každou větu. Na opačné straně stojí Jon Peters - chlápek, co nechtěl, aby měl Superman oblek, létal a v závěru se musel utkat s obřím pavoukem. Dal bych klidně plnou pálku, ale dokument v druhé půlce ztrácí dech a až příliš se zaobírá různými concept arty, artworky a Supermanovým oblekem. O příběhu jako takovém padne jen pár vět, stejně jako o vizích jednotlivých scenáristů. Čili vlastně to, co mě zajímalo nejvíce. I tak ale hodně dobrý příspěvek a musím říct, že kdyby se Superman Lives opravdu natočil, kdoví, jak by dnes vypadalo blockbusterové léto.

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 15 20