Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Krimi
  • Animovaný

plakát

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

Dvojice Skandinávců pochopilo esenci Pirátů a nabídlo svěží vítr do plachet. Fajn je záporák v podání Bardema, množství akčních sekvencí, netradiční nápady, nové podzápletky i uzavření osudů starších postav. To vše za necelé dvě hodinky stopáže. Po zpackané čtyřce důstojné zakončení a na pátý díl velice solidní práce. Pevně věřím, že Disney má teď jiné starosti a Depp vlastně taky takže se značka nechá pár let ležet a pak se bude oživovat s jiným týmem a přístupem pro novou mladou generaci diváků.

plakát

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Výrazný sešup dolů. Marshall se sice snaží být temný a mýtický, ale tím potlačil vše, co bylo na sérii zábavné a poutavé. S tajtrlíkováním Deppa tak výsledný film moc dohromady nefunguje. Vše je navíc zbytečně tmavé, ukecané a nezajímavé. Mdlé pokračování ve všech směrech a jedna scéna s mořskými pannami ještě jaro nedělá. Nuda za čtvrt miliardy.

Mank (2020)

Výtky jsou evidentní - odtažitá, nedramatická a v podstatě na jednom konfliktu založená oslava starého Hollywoodu skrze těžko uchopitelnou postavu scenáristy, jehož dílo Občan Kane je naprosto zásadním etalonem v dějinách zvukového filmu. Nic moc nového se ve filmu nedozvíte, nic moc film jiného neřeší, ale...1) je to audiovizuální žrádlo, 2) má to mnohem aktuálnější kontury než bychom si před rokem vůbec dokázali připustit (volební hlasování, otázka přežití kin a studií). Je to jeden z těch horších filmů Finchera a nebýt Netflixu, nevím, jestli bychom ho někdy vůbec mohli spatřit. Asi takto: Netflix to s chutí zafinancoval, protože z toho koukají ceny a prestiž, Fincher si to natočil, protože je to pro něj osobní látka a projekt, ale obyčejný divák stále čeká, čím ho zase Fincher bude bavit. Opravdu jsme museli od Zmizelé čekat 6 let na tohle? Pojďme teď splnit sny divákům, Davide...

plakát

F1: Touha po vítězství (2019) (TV seriál)

Po nadšených ohlasech všude kolem jsem se donutil a nelituji jediné vteřiny! Aby vás chytl dokument o něčem, co už skoro 20 let nesledujete, to už chce opravdu talent...Je to poutavé, atraktivní a sexy. Geniálně nasnímané a sestříhané. Nechybí spousta minipříběhů a postav, konfliktů a zákulisních informací. Dokonalá reklama na F1, která si paradoxně podkopla nohy tím, že část diváků nebude sledovat každý týden ty dvouhodinové závody, ale radši si pak dá maraton 10 dílů uplynulé sezony. A já se k nim hrdě hlásím. P. S. o jeden poctivý kvalt záživnější než výborné, ale roztahané The Last Dance.

Bio Ráj (1988)

Pokud zde existuje nějaký film, kterému odpustit překypující sentiment, nostalgii, melancholičnost a kýčovitou romantiku, je to právě tento. Jedním dechem zároveň odrazuji od téměř tříhodinové verze, která v závěru až příliš akcentuje románek Tota s Elenou. Srdcem celého příběhu je právě Alfrédo a jeho vztah s Totem, dvouhodinová verze je pohlazením na filmové duši.

Až na krev (2007)

Nepříjemný film plný obnažených životních pravd a pořádné dávky cynismu. Napoprvé dechberoucí, nejednoznačné, těžko uchopitelné. Napodruhé totální filmové dělo. Životní role Daniela Day-Lewise, který je GENIÁLNÍ!

plakát

David Attenborough: Život na naší planetě (2020)

Funguje to skvěle ve všech rovinách. Funguje to jako přírodovědecký dokument s krásnou vizuální stránkou, funguje to jako životopisné dílo jednoho významného přírodovědce a dokumentaristy a hlavně to funguje jako závažné a alarmující svědectví jednoho moudrého muže, který zasvětil celý svůj život pozorováním a zkoumáním přírody. Tohle by měl vidět každý a každý by si z toho měl něco vzít. Jinak bude život našich dětí velmi, velmi smutný...

Tenet (2020)

Po druhém, pečlivém zhlédnutí reviduji komentář a snižuji hodnocení. Pevně jsem věřil a doufal, že po dalším zhlédnutí mě Nolan dostane a vše bude dávat smysl, ale...Tenet působí jako návrh scénáře, nikoli jako výsledný produkt. A tím nemyslím jen neustálou redundanci informací a komplikovanost děje, ale i přepáleného Branagha, křečovitý humor anebo velice cheesy osudovou romantickou podzápletku. Aby se mohl divák bavit a užívat si promyšlený blockbuster, musí alespoň částečně držet krok s děním na plátně. Tady se stal Nolan natolik ambiciózním/arogantním, že chce a potřebuje toho tolik říct, že se vše podřizuje hlavní misi, splnění úkolu a na vysvětlovačky, představení postav nebo dokonce vedlejších linií příběhu již není čas. Vyprávění je natolik vrstevnaté a informací je tolik, že je napoprvé NEMOŽNÉ a napodruhé KOMPLIKOVANÉ pochytit vůbec co se ve filmu stalo a děje, natož abychom stihli pochytit všechny náznaky a detaily v dalších plánech. Zatímco Počátek vysvětloval až příliš, Tenet nevysvětluje téměř vůbec. Tenet budou milovat cinefilové a studenti filmové vědy. Naopak běžný divák bude zřejmě tápat a nad tou vrstevnatostí a komplikovaností ohrne nos a přestane ho děj zajímat. Já jsem někde napůl - má to geniálně vymyšlený koncept a unikátní fikční svět, řemeslně je to dechberoucí (díky bohu viděno v kině) a za posunutí naratologických hranic velký palec nahoru. Potřetí si to už ale nelajznu a zůstanu u hledání vysvětlovacích videí, diagramů, grafů a náčrtů dějových linek. To mě totiž baví víc než se na ty dvě a půl hodiny hrnoucích informací dívat znova.

Dokonalá vražda (1998)

Docela chytrá moderní překopávka staré klasiky od Hitchcocka, ve které dominuje král devadesátek Michael Douglas. Zatímco Vražda na objednávku však geniálně graduje až do odhalení zločince, Dokonalá vražda sklouzává ke klišé, povrchnosti a dává zapomenout na velmi dobře rozjetou první půlku filmu.

Jako zabít ptáčka (1962)

Drama s přesahem řešící závažné společenské téma i po těch letech má co říct už kvůli univerzálnímu lidskému jednání a prací s archetypálními postavami. Mezi nimi ční zásadový Gregory Peck, který po právu odešel s Oscarem. Natočené je to na 60. léta svižně a s velmi povedenou hudbou. Škoda jen, že první polovina se docela táhne a až příliš je věnována dětem. Druhá polovina je od incidentu na ulici mnohem sevřenější a atmosféričtější. Samotný závěr pak působí jako nutný dodatek, aby se ospravedlnila první půlka. Každopádně i tak velice dobře vystavěné soudní drama.