Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Drama
  • Animovaný
  • Akční

Temný rytíř (2008)

Už hodně vody uplynulo od doby, kdy mé oko prvně spatřilo Temného rytíře a kdy jím bylo mé srdce uchváceno. Už ani nepamatuji, kdy jsem filmu srazil dvě hvězdy, ale právě toto bude ten případ. Dost možná se jedná o zatím nejsladší popcorn tohoto století, ale stále je to jen film, který postrádá hloubku a přesah, jenž dospělý člověk toužebně hledá, protože si myslím, že každý milovník filmu jednou dospěje do bodu, kdy mu polopatické snímky přestanou dávat smysl. Ale řekněme si otevřeně, že zase tak fascinující zábava a strhující podívaná to také není. Logicky je to děravé jak řešeto. Po technické stránce jinak vše funguje, jak má, jen ten střih akčních scén je doslova otřesný, což samozřejmě zdaleka není jen názor můj. Divák se až přestává místy orientovat, co že se to zrovna v jeho zorném poli odehrává. Takovou stříhačskou mizérii běžně nemáte šanci vidět ani u béček. A hudební podkres je mdlý až běda. Sečteno podtrženo, jedná se o vysoce kvalitní blockbuster, který ale třeba mohl být stylovější, čímž by se vymknul z příznačné šedi (i když chápu, že každý nemůže být Sin City) a jen málokdy vás nachytá v myšlenkách, co budete dělat zítra, ale nejtěsnějším možným rozdílem volím nižší hodnocení už proto, že kdyby ten film někdo chtěl popsat jednou větou, tak řeknu, že je to „jen" těžce nadprůměrný akčňák. 70%

plakát

Jak dostat tatínka do polepšovny (1978) (TV film)

Další herecké galapředstavení především es Jany Preissové a Tomáše Holého. Ano, Česko už zřejmě nikdy nebude mít dětskou hereckou hvězdu takového formátu. A Poledňáková v tomto volném pokračování zašla, co se humoru týče, ještě o hodně dál, než tomu bylo minule a těch úsměvných hlášek a situací je opravdu více. A celkově se mně tento film vždycky líbil daleko víc než ten o velrybě, teď už jen o trochu. Myslím, že v žánrovém zařazení „rodinná komedie" se už nedá moc dostat nikam dál. Děti by měly být fascinovány, dospělí, nehledající hloubku, ale jen volnou zábavu a odreagování, dojdou zadostiučinění. 70%

plakát

Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) (TV film)

Stejně je to pořád krásný film. Jen o málo krásnější, než jak jsem ho viděl, když jsem byl o trochu starší než Vašek. A Jana Preissová v roli možná lehce neurotické maminky je prostě skvělá. 70%

plakát

Xiao cheng zhi chun (1948)

Mé úplně první setkání s čínským filmem. Nutno říct, že nedopadlo příliš slavně.

plakát

Návrat do budoucnosti (1985)

Někdy na 2. stupni základní školy mě zaujalo televizní vysílání této trilogie. S obrovským nadšením jsem sledoval tento film. Hrozně jsem se pak těšil na dobrodružství, která mě čekají v dalších dílech. Už jsou sice pryč ty časy, kdy mě Back to the Future naprosto pobláznilo, nicméně i v dospělosti je to pro mne velkolepá podívaná, na které oceňuji třeba i to, že dovede člověka strhnout k napětí i přesto, že už ví, co bude následovat. Pokud dokážete podstoupit odložení nedůvěry a překousnout třeba i iritující Martyho nepřizpůsobivost vůči časům, ve kterých se octl, čeká vás fascinující zážitek.

plakát

Miles Electric: A Different Kind of Blue (2004) odpad!

Dokumentární část byla docela dobře udělaná a zabírá i vnější okolnosti přechodu z akustických nástrojů na elektrické, což bylo zajímavým podtématem. Nicméně koncertní skladba „Call It Anything" mně málem nudou vyhřezla vnitřnosti. Nesnáším hudbu Milese Davise, potažmo i jazz jako takový, i když dokážu uznat jeho kvality. Možná na něj jen zatím nejsem dost starý. Uvidíme za takových, řekněme, 50 let...

plakát

Už zase skáču přes kaluže (1970)

Před devíti lety, kdy jsem tento film poprvé viděl, v době, kdy se tak nějak začínal přetvářet můj filmový vkus, už tehdy jsem si uvědomoval, že toto dílo opravdu stojí za to. Citlivá Kachyňova režie dělá z tohoto snímku jeden z nejkrásnějších českých filmů 70. let a Liškova hudba, ta snad, jako obvykle, ani nepotřebuje komentář. Vizuálně i formálně silný a nádherný film.

plakát

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Po těch letech, co jsem film viděl naposledy a jednou jedinkrát jako adolescent, jsem si z něj pamatoval jen střípky, ale už tehdy se mi velmi líbil, což dokládá mé zdejší hodnocení, které nyní nemusím měnit. A po nynějším zhlédnutí je jasné, že se jedná o možná nejlepší blockbuster všech dob. Spád je zde neuvěřitelný, trikově je film několik let popředu, i když samozřejmě nyní už dobře víme, že podoba některých předmětů v reálné budoucnosti nevyšla, jak to tak u sci-fi bývá, úplně podle představ tvůrců a je tu např. i ten skvělý herecký výkon uhrančivého záporáka Roberta Patricka. Snad se mi někdy dostane relevantního porovnání alespoň s prvním dílem, který jsem naposledy viděl zhruba stejně dávno. Terminator 2: Judgment Day nemá příliš slabin a i když se rádi potápíte do hlubin logiky, tak tady ji nakonec najdete, ale jde tu spíše o to, užít si velkolepou, strhující jízdu nejlepšího amerického áčkového akčního filmu, co kdy vznikl.

Carrie (2013)

Dát do role Carrie nejhezčí dívku ze školy je opravdu donebevolající, ale film i přes obvyklé debility dnešních hororů celkem solidně plyne, takže tady za slušné dvě.

plakát

David Bowie (2002) (TV film)

Dokument, který může plně uspokojit jen lidi, co si Bowieho hudbu vůbec nezaslouží. Místo snímku si můžete také přečíst oficiální obsah distributora.