Země mrtvých (2005)

V pořadí 7. film G. A. Romera, co jsem viděl a snad se všemi je to stejné, všechny jsou pro mě tak na 70%, takže těžká rozhodovačka mezi *** a ****. U tohoto snímku a u Dnu mrtvých jsem ale nejvíce přemýšlel nad čtyřmi hvězdičkami, proto beru tyto dvě díla jako jeho nejlepší.

Tropický deštný prales (1992)

Tento dokument není ani tak rozsahem obecný, ani průlomový, jako je trefný a pravdivý. Je to zhruba tak, že půlka filmu je věnována historii těchto pralesů a jejím současným krásám a druhá je zamyšlení nad jeho pravděpodobnou krvavou budoucností. Vždyt' na co se bude celý snímek věnovat všem těm okázalým a dech beroucím rostlinám a živočichům, když to nejdůležitější momentálně je, že máme nůž na krku a s každým dalším uřezaným stromem v tomto nejvíc sexy ekosystému na naší modré planetě si rovněž podřezáváme větev sami pod sebou. Vždy jsem se nestačil divit, jakou obrovskou nádherou se mohou pyšnit tropické deštné pralesy a člověka až skoro bolí u srdce, když se musí podívat pravdě do tváře. Té pravdě, která vypovídá o tamějším aktuálním dění. Tento dokument mě nepřesvědčil v ničem, nebylo to totiž vůbec potřeba. Jen mě utvrdil v mnoholetém názoru, že motorová pila patří do Texasu, ale ne do fantastických tropických lesů.

Kantor Ideál (1932)

Anny Ondráková a Nataša Gollová, dvě tak přenádherné ženy v jednom filmu? Tady není možné ani diskutovat o žádném nižším hodnocení. :-)

Mazlíček (1934)

Nabízí se mi tu srovnání s Pytlákovou schovankou, ale ta, ač velkolepěji natočená mě ani zdaleka nedokázala tak chytnou za srdce, jako tato menší, ale zato příjemně roztomilá, chytrá a velmi legrační komedie s jedním z nejlepších českých herců všech dob, Hugo Haasem, v hlavní roli. 70%

Půlnoční vlak (2008)

Celý život jezdíš metrem a nic. Pak se jednou vracíš půlnočním expresem domů, nastoupíš do něj, procházíš kolem sedícího chlápka, co vypadá jako Forrest Gump po steroidech a jelikož život je jako bonboniéra a ty sis vytáhl bonbon napuštěný prudkým jedem, brzy ucítíš velké ocelové kladivo na svém týlu. Pak už přijdeš jen o nějaké maličkosti, které by ti mohly překážet v tom, aby jsi splnil své poslání, tedy věci jako zuby, nehty nebo třeba oči. Mrtvý a pověšený na háku jsi pak takový, jakého tě chtějí. Kdo? To se nechej překvapit. ...K filmu jako takovému se vyjádřím jen ve zkratce. I přesto, že jde o pořádně napínavou a strhující jízdu, přehnaná snaha o digitalizaci efektů tu značně narušila celkovou atmosféru a to filmu velice ublížilo. Mimochodem, malá faktická poznámka. Zahrál si tu i Ted Raimi, který má skoro v každé své roli stejný osud, jako Kenny ze South Parku.

...a pozdravuji vlaštovky (1972)

Strašně utahaný a zbytečný film z období 2. světové války. Při jeho sledování bych se skoro vsadil, že umřu dřív, než hlavní hrdinka v podání Mazdy Vašáryové. Navíc je z toho snímku vysloveně cítit malost a taky má lehce trpkou příchut' komunistického vlivu. Není víc o čem mluvit, tento film je zkrátka otrava.

Návrat do budoucnosti III (1990)

My už dneska víme, že Clint Eastwood nemá hanbu po celém divokém západě, ale být tomu tak nemuselo, kdyby... Co se týče tématu cestování časem, nemá tato trilogie absolutně žádnou konkurenci. V tomto závěrečném pokračování vše stojí na pevných základech předchozích dvou dílů a rozjíždí se opět nervy drásající dobrodružství a zápas o každičkou sekundu. Tento film určitě nedělá celé sérii žádnou ostudu. Přesně zapadl do vybroušené mozaiky, která má obrovskou hodnotu, především pro svého diváka.

Noc s nabroušenou břitvou (2003)

Už třetí film Alexandra Aji, který jsem měl možnost vidět. Žádný nezklamal. Francouzi své diváky vůbec nešetří a točí jednu brutální scénu za druhou, jako na běžícím pásu. O tom si Amíci se svou silnou cenzurou mohou nechat jenom zdát. A tento film měl u mě dokonce i náběh na čtyři hvězdičky, tak silné je to dílo. Jenže ten závěrečný zvrat, to prostě ne, u tohoto hororu to nevyšlo a kvůli tomu celý snímek u mě klesl skoro o celou hvězdu. Dělat z jednoduchého, ale úžasně vyváženého a napínavého slasheru film se zásadním psychologickým zvratem? To byla přece jenom rána pod pás, tak se tento druh filmů netočí. Proto 3*.

Mylène Farmer : Désenchantée (1991) (hudební videoklip)

U Mylène se mi zdá, jakoby platilo pravidlo "Čím lepší písnička, tím horší klip", teda aspoň tak je to s těmi, co jsem měl možnost vidět já. Désenchantée je určitě nejznámějším a pro mě zatím druhým nejlepším jejím songem. Je to nadprůměrná, lehce taneční pecka. Oproti jejím dalším klipům však tento snímek velmi nevyniká. Děj se opět odehrává v minulosti, tak, jak bývá u ní zvykem a vše se točí na nějakých nucených pracích, které tam skupinka nevolníků musí odvádět. Mylène Farmer tu hraje kluka (pravda, že se svým chlapeckým vzhledem to nebyla žádná závratná proměna) a důsledek to má i takový, že tu přirozeně neodhalí své nahé tělo, tak, jako je tomu skoro vždy. Ten vyvolá vzpouru při jakémsi hnusném obědě a spolu s ostatními se probijí ven a pokusí o útěk, nic víc, nic míň. Jako videoklip skvělé, ale jako film pouze nadprůměr.