hopskulak

hopskulak

Jakub .

okres Brno
Ve fikčních světech.

20 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Interstellar (2014)

  Splněný sen. Toto měl na mysli teoretik Edgar Morin, když tvrdil, že „film směřuje do stále větších výšek, ke snovému světu, k hvězdnému nekonečnu – k nekonečnu ,stars‘; úkaz svlažovaný hudbou, obydlený obdivuhodnými a démonickými bytostmi, daleko od všednosti, jíž by měl zdánlivě být služebníkem a zrcadlem.“ (Casetti, 2008: 61). Mimořádný a bohatý vizionářský film, kterému snahy spoutat jej výhradně se skutečností zbytečně ubírají na významech a diváckému zážitku na síle.

 • poster

  2001: Vesmírná odysea (1968)

 • poster

  Tenkrát v Hollywoodu (2019)

  Láskyplný památník jednomu historickému období, jednomu žánru, jedné ženě. Překvapivě i velmi empatický a dojemný - povšimněte si, kolikrát se některá z postav (Cliff, Rick, Sharon, Rickova mladinká herecká kolegyně) zeptá jiné, jestli je ta v pořádku, nebo projevuje zájem o její dobré bytí. Nebo zkuste porovnat svoje pocity ohledně postav, když jste je poprvé potkali na začátku, s pocity při loučení na konci - hlavní hrdinové filmu (Booth, Dalton) nejsou takoví, jací se mohou na první pohled zdát. Tím, jak ve filmu rozšiřují reálný svět, se stávají na naší úrovni diváků hrdiny mytologických rozměrů.

 • poster

  Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

  Star Wars: Vzestup Skywalkera je překrásný film a vynikající epizoda celé ságy o rodině Skywalkerů, z nejnovější trilogie má pocitově nejblíže k původním (to jednoduché přejícné nadšení z radosti druhých, víra, silná přátelství), k nimž kruhovým opisem (do)uzavírá příběh. V jeho středu leží jedna z nejlepších filmových hrdinek a vzorů (Rey coby empatická síla projevující se vůči okolí nesobeckým tvůrčím záměrem) a jedna z nejzajímavějších postav daného fikčního světa (Ben Solo/Kylo Ren), které vzájemným střetáváním vyplňují jeho obsah. Nostalgické momenty pro fanoušky jsou kompozičně motivované, takže mají význam pro příběh této konkrétní epizody a rovněž ji narativně prohlubují více či méně citově zabarvenými odkazy na epizody předchozí (jen světelný meč Anakina Skywalkera nese tolik narativních informací jako snad žádná jiná rekvizita v kinematografii). Šermířský souboj na troskách Hvězdy smrti a v burácejícím moři je dech beroucí a patří k nejmonumentálnějším a nejzásadnějším, co se v předaleké galaxii odehrály. Citlivé a pokorné rozloučení, přestože je to od začátku ohromná dobrodružná suverénní jízda.

 • poster

  Skleněný (2019)

 • poster

  Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

  Neuvěřitelně živoucí film, který působí jako zjevení zejména díky důmyslnému designu. Každé zobrazené zákoutí Citadely, každé upravené vozidlo, každý kostým a maska nese spoustu informací o historii daného fikčního světa, vyprávění si tak vystačí s jednoduchou zápletkou s jasnými vývojovými vzorci, přičemž celá akce Furiosy, oh krásné Amazonky Furiosy, se ukáže být v rámci vývoje událostí v dalších dílech zásadní. V ní jí pomůže Max, oh raněné zvíře Max, jenž se k hlavní linii příběhu připlete nedobrovolně a v pasivní roli coby živý štít a zásobárna krve, aby v závěru jako správný velký hrdina bez jakýchkoliv nároků na zásluhy zmizel mezi prostým lidem a objevil se tam, kde bude jeho činů opět potřeba. Strhující průjezd písečnou bouří musí být jednou z nejkrásnějších sekvencí vůbec.

 • poster

  Blade Runner 2049 (2017)

  Mistrovské dílo o umělém životu, které, pokud budete hodně citliví a budete jej pozorně vnímat, probudí život váš a všechny vaše smysly, i ty, co nejsou u běžné 2D projekce zpravidla tolik zaměstnávány. Hlavní hrdina K ve spoustě scén zakouší různé vzruchy pro svůj smyslový aparát - v úvodu spolu s ním slyšíme bublat a později syčet jídlo na sporáku, detailně popisována je jídla vůně. V jiné scéně slyšíme a skoro cítíme kapky deště na kůži. Později tak blízko slyšíme bzučení včel. Každý úder, řezná nebo střelná rána zanechá stopu. O obrazových kvalitách není třeba psát.______Závěrečná konfrontace ve westernovém stylu je hypnotizující a svojí komorností alespoň pro mne byla neočekávaná, poetický epilog tomu všemu pak naplno rozpumpuje srdce.

 • poster

  Matrix Reloaded (2003)

  Wachowští na sebe vzali roli "testerů" možností kinematografie a pomyslných očekávání: začalo to Matrixem a prozatím vyvrcholilo Speed Racerem. Jejich schopnost komplikovaně a zároveň přehledně vyprávět je obdivuhodná. Druhý díl jejich sci-fi opusu se hodně liší od prvního a srovnávání těchto dvou mistrů ve svém oboru může způsobit, že si divák propracovanější pokračování zdaleka neužije. Reloaded rozvíjí myšlenky předchozího dílu, přichází s novými a navrch přidává nadpozemsky nasnímané a choreograficky zvládnuté akční sekvence a šokující odhalení. Expozice - konfrontace - rozuzlení: zrození - život - smrt.

 • poster

  X-Men: Budoucí minulost (2014)

  Nejroginálnější filmový příběh X-Menů a v důsledku toho mimořádný komiksový film odlišující se od ostatních svým pevným poutem s tradicí a prvními díly série. http://www.25moments.com/.