• Krátkometrážní

Yumieui Sepodeul (2021) (seriál)

Prelínanie medzi vnútorným a vonkajším svetom išlo s ľahkosťou. Všetky emocionálne stavy, myšlienkové pochody aj fyziologické potreby boli trefne zanimované. Vtipné bunky boli obzvlášť Hlad a Túžba. Pretaviť tento svet z komiksu do seriálu sa im vážne podarilo. Aj keď je seriál roztomilý, tak nie je naivne nevinný. Anti-stresový seriál, toľko som sa pri ňom nasmiala. Koniec je realistické zakončenie jednej kapitoly, a som zvedavá na Yumin osobnostný rast v ďalších sériach.

Miseuteo syeonsyain (2018) (seriál)

Svojou produkciou, hereckými výkonmi a postavami zdvíha latku pre kórejské seriály a zaslúžil by si medzinárodnú slávu. Seriál je oveľa zaujímavejší než jeho stručný obsah. Je viac o hrdinoch a antihrdinoch, snahách ochrániť domovinu, blízkych, o priateľstve, o pozdvihnutí kórejského ducha než love story (i keď láska poháňa viaceré rozhodnutia). A bavil ma napriek tomu, že nemám rada historické drámy a aj napriek tomu, že epizód je viac než zvyčajne (pri druhom zhliadnutí som si seriál obľúbila ešte viac, užívala som si tie rozhovory a zábery plné podtextu, metafor a nuanse, zatiaľ čo sa dej pomaly posúva). Postavy tak sympatické a komplexné, že by mohli mať vlastný spin-off. Obľúbila som si aj niektoré vedľajšie postavy. Takéto postavy ako v tomto seriáli mám rada - kde vidíme cestu hrdinky a že láska dotvára postavu, kde muži aj ženy sa navzájom o seba starajú, pomáhajú si a bojujú spoločne po svojom. Množstvo brutality a srdcervúcich scén odľahčuje kúsok humoru, a ako si traja muži doberajú jeden druhého boli jedny z mojich obľúbených scén. Podmanivý soundtrack si diváka tiež získa, a obzvlášť táto skladba.

Nemocniční playlist - Série 2 (2021) (série)

Lepšia než prvá séria. Empatickejšia, dojímavejšia, vtipnejšia, roztomilejšia, no a cover pesničky It's My Life bola pecka. Menej kriku a agresivity, ženská postava sa tu už správala civilizovane. Otravné postavy boli rodinní príslušníci niektorých pacientov a matka toho jedného doktora (zasa, ale tu už bola menej agresívna).

Městečko na pobřeží (2021) (seriál)

Dlhé a málo vtipné. Keďže chýba nejaká centrálna zápletka, tak sa na "oživenie" vytvorí nejaký konflikt, klebety, bitie a hádky. Väčšina postáv nezaujímavé, nevedia sa správať, stereotypné z tohto žánru či z očakávaní, ako by sa daná postava z toho či z toho prostredia, pohlavia a veku mala správať. A keď sa nájde nejaká tá malá chvíľa, kedy sa postavy správajú civilizovane, tak je pokazená agresivitou (keď to nebola sebaobrana), krikom či iným otravným, nezrelým správaním (vrátane toho, keď on ju musel vychovávať) "aby to nebola nuda", no mňa to otrávilo než pobavilo.

Vincenzo (2021) (seriál)

Úvod, ktorý má štýl, no bohužiaľ, kvalita klesala už od prvej epizódy. Typické, nesympatické postavy, ktoré sa nevedia správať, a ktoré majú permanentne rozrušený hlas a kričia, a kórejsky bizarný humor (vadil mi v Mystic Pop-up Bar a vadí mi aj tu). Hlavná postava pôsobí ako keby bola medzi samými bláznami (škoda, že nákladiak skazy tam každého nepozabíjal). Druhá epizóda bola nehorázne otravná. No možno som na takúto bizarnosť len nemala chuť. I keď musím uznať, že niektoré scény ma rozosmiali - nadávanie na Kóreu, sprcha, Uffizi a napodobňovanie kórejských zombie. Ďalšie dve epizódy nezmenili moje pocity. Neviem, či sa oplatí trpieť ešte viac, len kvôli hlavnej postave. Keby len tie epizódy neboli tak šialene dlhé a nebolo ich 20.

Usumudang Gadooshim (2021) (seriál)

Epizódy dosť nudné, skoro nič sa nedeje. Aj napriek tomu, že epizódy sú krátke, tak sú zdĺhavé a napätia je málo. V prvej polovici sa postavy správali neznesiteľne, na facku. Druhá polovica seriál ako-tak zachraňovala. Ale o stredoškolákoch, ktorí naháňajú zlých duchov, som videla lepšie.

Směr nebe (2021) (seriál)

Najlepšie z toho bol ten chlapec a príbehy zosnulých. Inak som bola sklamaná zo spracovania. Tá zápletka so strýkom bola zbytočná a len mi kazila dojem zo sledovania. Kebyže celý seriál bol o otcovi so synom ako pracú po zosnulých a odkrývajú ich príbehy, tak by to bol perfektný seriál, pre masového diváka by to zrejme bola nuda. No pre mňa man-child, ktorý je takmer nepoužiteľný (okrem cca troch situácií) a jeho linka, bola strašne otravná a rušivá. Polonahý Lee Je-Hoon to mal asi vynahradiť.

The Bad Kids (2020) (seriál)

Ústredná linka je o troch deťoch z rozvrátených rodín, ktoré sa skamarátili, a ktoré nevedomky zaznamenali vraždu, a aké následky budú mať ich rozhodnutia. Decká boli sympatické, hlavne tie dve z domova. Seriál začína šokom, no potom dej graduje pomaly. Obsahuje málo prehnanej dramatickosti a nelogickosti. Treba vyzdvihnúť kinematografiu a s niektorými zábermi sa pohrali. Tiež pochváliť herecké výkony. Vcelku, fajn sledovanie. Wanna go for a hike?

Mentolky (1999) odpad!

Film priam nabáda fandiť tomu, že sa hlavná postava zabila. Bije ženu za neveru a sám podvádza, kopol psa, metlou každého bije, mučí tam jedného - to akože s takýmto násilníkom má divák súcitiť? Film neobsahuje žiadnu nápravu správania hlavnej postavy, len ako sa ľutuje. Žiadne vnútorne monológy, kde by postava ľutovala svoje správanie a prejavila túžbu zmeniť sa, čím by si diváka mohla získať na svoju stranu. Ďalšie postavy tiež nie sú lepšie (jedine jeho prvá láska a jej manžel, ktorí sú tam na 5 minút, sú tam normálni). Nezmyselné scény a prepálená stopáž. Film mal skončiť po hodine, pretože čím dlhšie je hlavná postava na obrazovke, tým je nesympatickejšia.

Madeo (2018) (seriál)

Týrané malé dievča je zachránené svojou učiteľkou, ktorá s malou zaobchádzala ako s ľudskou bytosťou - okrem toho, že ju netýrala tak s ňou aj viedla rozhovory o tom, ako sa cíti a čo chce robiť, rešpektovala jej názor a bola k nej úprimná. Aj väčšina ostatných vzťahov boli fungujúce s veľa príjemnými momentmi. Seriál pre kohokoľvek, koho zaujíma blaho detí či dobré vzťahy, bez ohľadu na to, či sú matky, dcéry alebo nie.