Duna (2021)

Takový hezký navoněný prd. Dvojka bude asi super a ty přísliby nářezu jsou obrovské, ale moc nechápu, proč to nemohl být nářez i teď.

Cry Macho (2021)

Clint Eastwood vyráží na cestu do Mexika, kde má najít syna svého šéfa a dostat ho do Ameriky. Držkatý puberťák a starý mrzout si moc nerozumí, ale cestou domů zjistí, že se jeden od druhého mohou hodně naučit. Hollywoodský klasik Eastwood tentokrát natočil velmi pomalé drama, které spoléhá na jeho charisma a na nic jiného. A bohužel to nestačí. Clint je pořád borec, bohužel neoriginální a předvídatelný děj mu podrážejí nohy. Průměrný a ničím výrazný film, bez něhož se obejdete vy a bez něhož by se obešla i Eastwoodova filmografie.

Zhoubné zlo (2021)

James Wan si natočil film pro radost. Horor o ženě, která se stává nedobrovolnou svědkyní násilných zločinů, pojal ve stylu béčkových hororů osmdesátých let. Nebojí se absurdností, občas jde naproti dokonce i lehké směšnosti, ale zároveň je jeho novinka extrémně nápaditá a vychytralá. A nekompromisně jeho. Může vám to strašně sednout, nebo to v půlce znechuceně vypnete. Rozhodně však stojí za to to zkusit. Pokud totiž zjistíte, že jste naladění stejně jako Wan, užijete si to strašlivě.

Smrt ve tmě 2 (2021)

Slepý drsňák Stephen Lang se od minula polepšil a teď kope za ty hodné. A musí umlátit, udusit, rozsekat a jinak pomordovat partu obchodníků s drogami, kteří unesli dívku, na níž mu záleží… Dvojka Smrti ve tmě má menší ambice než první díl a v základu jde o poměrně působivý, atmosférický a krvavý slasher s nečekaně nepříjemnou atmosférou. Ale nic víc. Pokud vám to stačí, budete spokojeni, protože debutující režisér Rodo Sayagues má řemeslo zvládnuté. Jakékoliv větší ambice však očividně nikdo na place neměl.

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)

Nenápadný Shang-Chi je ve skutečnosti synem vůdce největší zločinecké organizace na světě. A i když se před tatíkem skrýval deset let, teď se musí vrátit do světa, před nímž tak dlouho utíkal. Rodinné setkání ale úplně radostné nebude a promluví do něj i bytosti, které nejsou z našeho světa… Shang-Chi a legenda o deseti prstenech ve své první půlce překvapí rychlým tempem, sympatickým hrdinou a skvělou akcí. Bohužel čím víc se blíží film ke svému závěru, tím víc se sází na triky a ukazuje se, že režisér Cretton si ukousl možná trošku velké sousto. Celkově jde o fajn marvelovku opepřenou čínskou mytologií, která nabídne přesně to, co čekáte, když si na ni kupujete lístky.

Reminiscence (2021)

Hugh Jackman pátrá ve svých vlastních vzpomínkách, co se stalo s jeho láskou Rebeccou Ferguson. Možná ale není připravený na to, co najde. Lisa Joy natočila vizuálně atraktivní kombinaci sci-fi a noiru, ve které si možná až příliš půjčuje z jiných filmů, ale ty dvě hodiny utečou nečekaně příjemně.

Free Guy: Hra na hrdinu (2021)

Herní charakter Ryan Reynolds získal vlastní vědomí a rozhodl se páchat dobro. A to může mít ve hře dalekosáhlé následky. Akční komedie sází na kombinaci divoké akce, lehce šíleného humoru, hromadu popkulturních odkazů, hodně trhlého hrdinu a až nečekaně pozitivní atmosféru. Hezky se na to kouká.

Jolt (2021)

Svým způsobem fascinující film. V každé scéně je něco špatně, ale v každé něco jiného nebo nějak jinak. Možná to byl záměr a jde o umění, ale podle mě je to spíš obyčejná nezvládnutá hovadina.

Králíček Petr bere do zaječích (2021)

Králíček Petr se rozhodl zdrhnout a utíká do Londýna, kde se připojí ke zvířecímu gangu. Když už ho všichni považují za lumpa, tak jím bude doopravdy. Jenže opravdoví přátelé nenechají kámoše nikdy ve štychu… Dvojka Králíčka Petra opět dobře vypadá a má celkem sympatické postavy, jenže hlavní hrdina tu tentokrát dělá podstatně méně zábavných vylomenin a místo toho bulí, že jsou na něj všichni zlí, když se chce polepšit. Výchovné to asi je, ale zábavné o dost méně než první díl.

Sebevražedný oddíl (2021)

Je fajn jednou za čas zažít příjemné překvapení, protože jsem sice tajně doufal v hodně, ale reálně moc nečekal. James Gunn to však zvládl mnohem lépe, než bych hádal. Jeho Sebevražedný oddíl je barevnější a divočejší, s tím se víceméně počítalo, jenže moje obavy, že přílišná volnost mu nebude svědčit a nakonec z filmu vyleze akorát bizarní maglajs, se nepotvrdily. Gunn ví, kdy si může dovolit decentní bizarnost nebo úchylnost a kdy diváka překvapit nějakou tou nečekanou smrtí nebo scénou tak drsnou, že se trošku stydíte, když se u ní smějete. Zároveň ale jeho film funguje i v dramatických situacích a není to zdaleka jen exhibice více či méně divných hrdinů, kteří dělají více či méně divné věci. Mimochodem nová parta se fakt povedla a herecky je to opravdu paráda (kdo hrát neumí, ten to ví a paradoxně toho umí využít), postupné budování vztahů mezi vraždícími sociopaty funguje nečekaně dobře a Gunn se nebojí být občas až překvapivě dospělý. Jen aby to o pár minut později shodil nějakým drsným fórem. Především je to celé ale neskutečná zábava. Tohle se povedlo.