Hledání Země Nezemě (2004)

Celý čas som sa nemohol striasť pocitu, že všetka tá rozprávkovosť, krehkosť sveta fantázie a spôsob akým naráža na chladné steny reality, je len akosi hraná, vyfabrikovaná z všetkých potrebných instantných ingrediencií aké potrebujeme na natočenie okúzľujúcej drámy so zaručeným úspechom, čo bolo v ostrom protiklade so samotným tvorcom divadelnej hry: hrou na istotu a nie rizikom. Ale zase niekedy nezaškodí pozrieť si niečo čo nijako nevybočuje len vám dopraje starý známi blažený pocit a vy sa ničoho nemusíte obávať. Očividne dnes je ten lucky day, keď si takýto luxus dovolím dopriať. A ešte jedno odporúčanie nakoniec: keď ste sa ešte nedostali k Big Fish neváhajte a siahni radšej po ňom. 3,5*

Dexter (2006) (seriál)

Dexter je nečakane návykový a postupne si vás opantávajúci. Prvé časti som ešte tak silne neprežíval ale postupne vyvracal teóriu, že s množstvom dielov narastá nuda a nespokojnosť. Dexter aj napriek všetkej proklamovanej brutalite ničím takým nie je a nemusíte sa vonkoncom báť o obsahy vašich žalúdkov. :) Príbeh o masovom vrahovi, ktorý vraždí zlých ľudí v duchu trošku zvrátenej Jánošíkovskej fylozofie-jednoduché a pritom tak originálne pútavé! Trend vynikajúcich seriálov sa zdá byť čím ďalej silnejší. Lenže Dexter nemal očividne šťastnú ruku pri výbere obsadenia, teda až na hlavného predstaviteľa. Najokatejšími príkladmi sú jeho nevlastná sestra a polovica policajného zboru, ktorá ho obklopuje. Taktiež gradácia mohla byť ešte viac vybičovaná skrátením na seriáli neobvyklej 60 minútovej stopáže.

Elizabethtown (2005)

Elizabethtown je veľmi svižnou romantickou komédiou vymykajúcou sa klasickému zaškatulkovávaniu do kategórie pop romantiky made in USA. Hlavnú zásluhu má na tom okrem úplne úžasnej hereckej dvojice Kirsten Dunst a Orlando Bloom s nevídanou chémiou, najmä forma podania inak pomerne jednoduchého príbehu. Nepostráda inteligentný humor ale čo je najdôležitejšie vynikajúcu hudobnú stránku. Soundtrack patrí jednoznačne k najväčším kladom, aj keď nejde o pôvodnú hudbu, jej výber je na účely vášho hyperpozitívneho jemného úsmevu úplne kľúčový. Takže nenechať sa zastrašiť negatívnymi kritikami, a jednoducho si na 2 hodinky úplne oddýchnuť a odpútať sa od každodenných starostí už nebude nereálne. No zdalo by sa z môjho komentu, že ide o dokonalý film :), čo samozrejme nezodpovedá realite. Ale tými detailmi vás nebudem zbytočne zaťažovať. Príjemnú zábavu prajem...

Horská hlídka (2004)

Už som sa naučil byť ostražitý pri riadení sa podľa hodnotenia na ČSFD, hlavne u ázijskej produkcie, no tu musím uznať, že je zaslúžené. Skutočný príbeh, ktorý svojou silou dodáva pevný základ tomuto komornému filmu. Niekto by mohol namietať, že akokoľvek by bol sfilmovaný, stačila by len jeho sila. S tím ale nemôžem súhlasiť. Je úžasné ako na pozadí jedného z najfascinujúcejších kúskov takmer nedotknutej prírody, ale zároveň drsnej, pre život človeka obzvlášť nehostinnej, sa odohráva veľmi silný skutočný príbeh plný lásky k tomuto kusu zeme. Kekexili je enviromentálnym, ale zároveň aj na kruté osudy jednotlivých ľudí zameraným filmom, pričom sa nevydáva cestou lacného zobrazovania emotívne vypätých scén, ale podobne ako samo prostredie vôkol, drsne a naturalisticky vypovedá bez zbytočných komentárov. 4,5*

Eorin shinbu (2004)

Ach jo, asi už naozaj patrím do starého železa fanúšika Kórejskej romantickej produkcie. Alebo, čo je omnoho viac pravdepodobnejšie, ide naozaj o objektívne zhodnotenie tohto bizarného filmu. Predovšetkým ten námet: 15 ročné dievča, ktoré je donútené vydať sa za staršieho, viac brata ako kamaráta z detstva pripomínajúceho muža. No jednoducho z toho celého máte pochopiteľne hlúpy pocit. Potom sa už aj tažšie smeje, teda keď by sa dalo na čom, pretože až na pár vínimiek a zdarenému výkonu Rae-won Kima, si tu toho smiechu veľa neužijete. Romantika taktiež pokulháva za štandardom na akí som zvyknutý. A fakt, že tu svieti čísielko 91, radšej ani nebudem komentovať, lebo by som sa len opakoval. 2,5*

Komando (1985)

Ťažký kaliber z radu klasík z mladosti, ktoré by na racionálnych argumentoch založenú kritiku nezneisli. Ale tu jednoducho platia úplne iné kritéiá. Komando už od prvého pozrenia bolo kedykoľvek sa objavilo na obrazovkách dôvodom, prečo si vyhradiť nejaké tie dve hodinky nostalgii. No a až v druhom rade sa dá na Komando pozerať ako na film. Jednoduchý dej, bez zbytočných scenáristických zauzľovaní, no hlavne s Arnoldom v hlavanej úlohe vyslúžilého vojaka so slovníkom preplneným hláškami("Teraz ideme nakupovať", "Čo si s ním spravil? Pustil som ho!" atď.) a svalmi napumpovanými v tej najlepšej forme. Konečné hodnotenie je nakoniec zohľadnením oboch prístupov k tomuto filmu. 3,5*

Nackt (2002)

Nemecká ukecaná, žánrovo trochu ťažšie zaraditeľná príjemná záležitosť. Nebyť trochu poslabších hereckých výkonov a podľa mňa príliš komediálneho ladenia, mohol byť Nackt naozaj výbornou reflexiou súčasnej spoločnosti ako aj už odveky existujúcich partnerských problémov, vynechávajúc nejaké tie adolescentné naivné zjednodušenia. Len postupne objavujem filmovú tvár Nemecka a príjemne prekvapený musím uznať, že mi čím ďalej viac imponuje. 3,5*

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Čakanie sa nakoniec vyplatilo a nepotvrdilo sa postupne už mnohonásobnými sklamaniami potvrdené pravidlo, že veľkosť reklamnej kampane a kvalita sú v nepriamej úmere. Toto predstavenie je jednoducho stvorene pre kino! Začnem od pozitív, ktorými sú jednoznačne: nedokonale mítovo originálna animácia, dynamika bojov, adrenalínom sršiaci sparťanský hrdinovia, po rozdrteni priam volajúca peržanská armáda a charizmatický kráľ Leonidas udávajúci rytmus celej tejto neuveriteľným hipom obdarenej pochúťke. To čo ale necháva priestor na negatívnejšiu kritiku je podľa môjho názoru nevhodne zvolený pomer medzi akciou a scénami zo Sparty, ktore film len zbytocne predlžujú a mohli byt ešte trochu zostrihané, dodali by tak celému filmu ešte na sile. Ale aj napriek všetkému ide zatiaľ o najlepšiu zábavu akú si v roku 2007 možete zaťiaľ v kine dopriať. A ešte jedno upozornenie pred tím ako sa už do toho kina vyberiete: film vyvoláva nekontrolovateľné výbuchy násilia vezúc sa ešte aj po skončení filmu na tejto vlne môže prísť k nejakému tomu útoku, takže si naozaj vyberajte s kým sa na 300vku vyberiete. :)

Serial Experiments: Lain (1998) (seriál)

Zo začiatku vás priam hypnotická atmosféra sveta, v ktorom Lain postupne odhaľuje viaceré nejasnosti týkajúce sa jej života, pohltí. Nabažení sa tešíte na rozuzlenie, ktoré by mohlo na konci prísť. Lenže všetka tá cyberpunková mysterióznosť sa nakoniec ukáže byť len nafúknutou bublinou, ktorá sa tvári veľmi vínimočne a princípu fungovania sveta znalo. Všetka táto myšlienková prázdnota je zabalená do veľmi hustého nánosu čo najzložitejsie znejúcich dialógov a komentárov. Kritiku taktiež neustojí animáci, ktorá nestoji až na pár originálnych nápadov za nič a opakuje sa stále dookola. Je plná statických záberov, ktoré sprvoti celkom dobre zapadajú do fragmentovej atmosféry paranoje odlúčenia jedinca od reálneho sveta, ale postupne sa stanú len samoúčelným šetrením na náročnsti na pohyb. Veľké sklamanie, aj keď úplnú tragediu zachraňuje atmosféra. 2,5*

Jericho (2006) (seriál)

Ďaľšia hniezda seriálového neba súčastnosti, ktorá začína zapadať skôr než začne skutočne nachádzať svoje miesto v záplave iných. Prvých pár častí vyzeralo naozaj snubne, hlavná dejová linka iba s minimom epizódneho balastu. Lenže zase tu raz niekto chce vyrábať čo najviac epizód aby sa z inak veľmi dobrého nápadu vyťažilo čo najviac financií. A tak po 4-5 častiach dochádza k stupídnemu sledu páriacich rituálov, čo je podľa mňa naozaj tá psoledná vec na, ktorú by ľudia po jadrovej apokalypse mysleli. Ale čo je najhoršie, dej sa neposunul o podstatnú časť už pár epizód. Ale ešte stále dávam Jerichu šancu, pretože určite má na viac. 3,5*