Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Akční
  • Animovaný
  • Horor

Poslední recenze (934)

plakát

WandaVision (2021) (seriál) 

Ugh, já, milovník Marvelu, jsem snad všem Marvelovkám dala 5 hvězd a vždy jsem se těšila na další a další filmy, ale tahle seriálová tvorba jde asi mimo mě. Větší patos jsem neviděla a to jsem se na Wandavision fakt těšila.

plakát

Na místě činu: Zmizení v hotelu Cecil (2021) (seriál) 

O smrti Elisy Lam jsem četla asi tak 2-3 roky zpátky a hned jsem si přála, aby o tom někdo natočil dokument, protože něco tak "šíleného" si o to přímo říkalo. Moc mě potěšilo, že se toho ujal Netflix a pojal to tak, že kromě policistů, detektivů a koronera, který její tělo ohledával, tu máme i výpovědi youtuberů a jiných internetových maniaků, kteří z hotelového výtahového videa udělali virál a jejich konspirační teorie začínaly vraždou a končili paranormálnem. Všechny možné teorie jsou nám postupně představeny a nakonec jsme seznámeni s tragickou, logickou pravdou. Moc děkuji za tento krásný dokument.

plakát

Night Stalker: Hon na sériového vraha (2021) (seriál) 

Richard Ramirez je jedním z nejzajímavějších sériových vrahů konce 20. století, ovšem tento dokument je hodně nemastný neslaný a to je škoda, protože spousta dokumentů z Nettflixu na téma sériových vrahů je celkem dobrá. Celé 4 díly jsou jaksi jen o výpovědích přeživších jeho útoků a dost povrchních informací vyšetřování dvou detektivů - mohlo se jít víc do hloubky a vlastně se nedozvíme nic ze života a pohnutkách Night Stalkera, ten je v tomto dokumentu jaksi jen druhé housle (ok, chápu, chtěli to udělat jako poctu rodinám jeho obětí a ne jako modlu vraha). V konečném výsledku můžu asi spíš doporučit sérii American Horror Story 1984, kde je Night Stalker (v podání skvělého Zacha Villy) jednou z hlavních postav a je to mnohem zajímavější ztvárnění jeho života (s mírnou nadsázkou), než tento dokument.

Poslední hodnocení (3 729)

Hra na oliheň (2021) (seriál)

10.11.2021

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

11.04.2021

WandaVision (2021) (seriál)

10.03.2021

Na místě činu: Zmizení v hotelu Cecil (2021) (seriál)

25.02.2021

BuzzFeed Unsolved: Supernatural (2016) (seriál)

10.02.2021

Night Stalker: Hon na sériového vraha (2021) (seriál)

27.01.2021

Noví mutanti (2020)

31.12.2020

Dámský gambit (2020) (seriál)

23.12.2020

Letadla 2: Hasiči a záchranáři (2014)

13.12.2020

Reklama

Poslední deníček (14)

Dexter - 7. série

I když je pro mě Dexter seriál číslo jedna, kvalita jeho sezón je různá. V mém osobním žebříčku trůní 5. série s Trinitym, následovaná 2. sérií s Lilou a pátráním po Řezníkovi ze zálivu. Zbytek je takový milý průměr a nejhorší je pro mě 3. série s Miguelem Pradou.

Dočkali jsme se finále 7. série a ta mě nechala na pochybách. První díl série byl celý rok očekávaná reakce Debry na to, že její bratr je sériový vrah. Námět hodný na cenu Emmy pro Jennifer Carpenter se po pár dílech utopil v patosu Dextrovy nově nalezené lásky k travičce Hannah. Pokud se mi zdálo, že zamilovanost Debry vůči Dexterovi je pytlovina hodná telenoveli, tak pohledy Hannah na Dextera, jak kdyby nedokázala zavřít pusu a měla syndrom Belly ze Stmívání byly ještě horší. Její postavu jsem si nijak neoblíbila, protože už od prvního setkání scénář tlačil na to, že ti dva spolu něco budou mít. Do toho se kvůli ní Dexter OPĚT zachoval jako idiot, porušil svůj kodex a oddal se někomu, komu se v životě věřit nedá a kdo už ve své minulosti dokázal, že umí manipulovat s lidma, dostane to, co chce a pokud ne, tak se zbaví těch, co jí ničí život. V tomto je Hannah podobná Lile z 2. série, jenomže Lila to uměla prodat a byla charismatická svině. Hannah se jen neustále tvářila jako kdyby měla Downův syndrom a vypouštěla z úst staré dobré klišé o lásce k Dexterovi. Aby toho nebylo málo, zapletl se Dexter s ruskou mafií, když zabil vraha Mikea Andersona. Isaac byl sice fajn postava, ale jelikož zemře někdy v prostředku série, velmi rychle se na něj dá zapomenout. Na co se ale bude vzpomínat bude asi fakt, že se jedná o první homosexuální postavu v seriálu, která se mstila z lásky, ne ze cti k bratrstvu. Co ovšem diváka zarazí je fakt, že následně už má Dexter od bratrstva Koshkovských klid, i když všichni věděli, že Isaac jde po Dexteru Morganovi.

Do této kategorie spadá i epizodní děj s Quinnem a jeho láskou tanečnicí Nadiou - tedy děj, který ve výsledku nemá na zápletku série žádný smysl ani dopad. Někdy mi přijde, že scénáristi se plácají ve vlastnách výtvorech. Seriál zalidnili spoustou vedlejších postav a už z nutnosti, aby to celé nebylo jen o Dexterovi, se jim tu a tam musejí věnovat, aniž by ale jejich činy nějak zasahovali do skutečného, pro diváka důležitého děje. Takže se celou sérii věnujeme Quinnovi, jeho pletkám se striptýzovou tanečnicí, úplatkům ze strany šéfů klubu, Batistovi a jeho myšlenkám o důchodu, jeho nově koupené restauraci. Třeba takový Masuka, který byl vždy komickým prvkem je utlačován, až to bolí, že když v posledním díle uslyšíte jeho typický smích, uvědomíte si, že jste se vlastně celou tuhle sérii nezasmáli žádné jeho hlášce, protože v celku se v celé sérii objeví maximálně na 5 minut.

Louis byl dobrá vábička na další sérii, když v předchozí s Travisem Marshallem rozehrál s Dexterem zajímavou hru, ale jeho smrt byla zbrklá a motivace hloupá, takže na druhou stranu vítám zbavení se další zbytečné postavy (a že jich tam už je - viz Jamie).

Takže celou sérii řešíme Dextera, jeho lásku k Hannah, Debřinu nenávist k Hannah, Dexterovy představy, že by se konečně mohl usadit s někým, koho miluje, tu a tam LaGuerta pídící po stopách dávno usvědčeného vraha. Poslední dva díly vygradovaly něco, co mělo gradovat celou sérii.

Kdyby LaGuerta šlapala Dexterovi a Debře na paty celých 12 dílů, házeli na sebe navzájem špínu, padělali důkazy a hledali nové důkazy, snažili se jeden druhého zdiskreditovat - prostě bychom byly napnutí celých 12 dílů, co se zase stane dál, jako tomu bylo ve 2. sérii, bylo by to úžasné. Jenže jsme se dočkali, čeho jsme se dočkali.

Mezi další zklamání série byl Matthews. Doufala jsem, že o Dexterovi ví, jelikož byl Harryho kolega a dlouholetý rodinný přítel, že mu možná Harry v nějaké slabé chvilce o svém adoptovaném synovi řekl, nebo snad celý nápad s kodexem mohl být obou (scéna, kdy Matthews přijde k Morganům v den Debřiných narozenin a říká, že pustili vraha a Harry posléze přijde s tím, že by Dexter mohl zabíjet jen ty zlé) a Matthews to snášel, přehlížel či fandil, ze cti k Harryho památce a jejich přátelství. To by teprve byl zvrat a pokud nepřišel v této sérii, očekávám ho v 8., která by měla být poslední.

Debra si vybrala chránit rodinu a zastřelila LaGuertu. Co se bude dít v další sérii si netroufám odhadovat, ale po tom, co celý okrsek ví, že LaGuerta šlapala Dextrovi na krk (a neví se, kdo dál ještě ví o videu, které má proti Debře na benzince), tak je poněkud podezřelé, že LaGuerta skončila zastřelená DEBŘINOU zbraní - a jsem vážně zvědavá, jak se z tohoto vyvléknou.

Co mě na seriálu mrzí nejvíc jsou právě tyhle akce deus ex machina. Dexter sedí u výslechu a přijdou s tím, že pytle, co se našli měli v sobě staré tričko od krve a LaGuertiny otisky prstů. Divák zjistí, že to Dexter narafičil - kde pořád na všechno bere čas, je stále záhadou - a takovými oklikami: někdo něco udělal, aniž by o tom divák věděl, tak teď to ví, se dá ve scénáři dostat z čehokoliv, i z vraždy kapitána.

Nebyla to nejhorší série, první cca 2-3 díly a poslední 2 díly byly skvělé, ale prostředek byl jen nastavovaná vata, která nikam nevedla a neposunovala hlavní linii příběhu, zbytečně odvracela pozornost diváka od LaGuerty, která měla být hlavním tahounem série - nejspíš aby její smrt byla šokující a převratná - ovšem to nemá smysl, když cca od 4. série je LaGuerta jedna z těch otravnějších postav, které by i fanoušci seriálu rádi viděli pod drnem. (Pamatujete na tu strašnou epizodní kaši, když LaGuerta pařila s Batistou?)

Dexter sice došel k pár prozřením, tedy, že žádný "Temný pasažér" neexistuje, za svoje činy je zodpovědný jen a jen on a neměl by je svádět na abstraktní pojem. Uvědomil si, že narozdíl od Hannah nezabijí kvůli "přežití", ale kvůli "spravedlnosti" a opět znovu a znovu udělal chybu, které se dopustil snad v každé sérii a to, že nechal žít někoho, kdo si zasloužil zemřít hned, jak měl příležitost (copak ho Trinity nepoučil dost?) a že nechal Hannah žít, díky čemuž zemřel nevinný spisovatel, následkem situací Dexter zabil jejího otce - další a další chyby, za které si Dexter může sám a scénaristi z něj dělají vola a nepříjemnou a nelíbitelnou postavu. Stejně tak argument, že Hannah na něj nic nepoví, protože ho miluje, je pěkně otřepaná fráze a tak tu máme vedle Lumen další blondýnu na svobodě, která zná Dexovo tajemství a hádám, že už ji nikdy neuvidíme.

Spousta lidí na fórech si myslela, že Debra se otrávila sama, aby to mohla hodit na Hannah, ale naštěstí se u Debry její cit pro čest, spravedlnost a neustálé konání dobrých věcí nezměnil.  Jsem ráda, že Debra by toho nebyla schopná, i když prohlásila, že ji dostane za mříže i za jakoukoliv cenu. OK, nebylo řečeno, že Debru otrávila Hannah, ani Hannah to nepřiznala a ve scéně u soudu, kdy Hannah mluví o pokrytectví, je možné, že naráží na tuto skutečnost, že se její láhve ani nedotkla, ale už to neřeší, protože by jí stejně nikdo nevěřil, už ani Dexter ne. Ať už to bylo jakkoliv, Debra ztratila svou nevinnost ve chvíli, kdy vystřelila na LaGuertu a to je podle mě klíčový moment její "přeměny". Už to není jen o tom, že pomáhá Dexterovi se z ho*en vyhrabat, ale i ona má krev na rukou. Jenže na druhou stranu - jaký to musí být pocit, zbavit se někoho, kdo vám dýchá na záda a chce vás a vaše nejbližší zničit? Není nakonec to přežití a zabij, nebo budeš zabit, důlěžitější než nějaký Harryho kodex: Zabíjej jen ty zlé a co utekli systému?

Upřímně jsem zvědavá na další sérii, o které tvůrci prohlásili, že bude poslední. Ale pokud to má být skvělý, zapamatováníhodný seriál, který bude oslovovat i další generace, očekávám, že Dexter skončí tragicky, protože happy endy si nikdo nezaryje do paměti tak, jako smrt hlavního hrdiny a emocinální drama, z kterého bude žít i po skončení seriálu.

Dexter - 7. série