Pasiáns (1969) (TV film)

Film se opravdu povedl. Je zde krásně vidět, jak se dá téměř z ničeho (pokud pominu výborné herce) natočit skvělý film. A co je na něm tak jedinečného? Výstižný popis typických českých zástupců společnosti. Nalezneme zde téměř všechny - starší vzdělanec, který se poměrně snadno podvolí situaci; jednoduchý praktický člověk, který má potřebu se zalíbit vůdčím osobnostem; člověka, který má nutkavou potřebu určovat pravidla a stát se vůdčí osobností se vší pompou (který je slepě uznáván, do té doby, než klopítne - pak je z pomyslného trůnu sesazen); člověk, který má své ideje a drží se jich (i když se stane trnem v oku a je odstraněn nebo zdiskreditován); slabší jedinec, který chce věřit v v ideu předchozího, po nezdaru neunáší tlak situací a společnosti, načež upadá do trudomyslnosti; dále člověk sebestředný, vyčítající druhým jejich chyby a proklamující svoji dobrotu a trpělivost, která s nezdarem brzy veme za své; a nakonec člověk nepraktický, emocionálně citlivý, přelétavý, který však dovede být v napjaté situaci velmi praktický (až bezcitný). Samozřejmě herci přehrávají, aby dokázali popsat svůj charakter v tak krátké stopáži filmu. Za mě jasných 5 hvězdiček.

Death Note - Zápisník smrti (2006) (seriál)

Zhodnotím to krátce, protože to tu bylo řečeno už několikát: První půlka je fajn, příběh se vyvíjí a člověka zajímá, co bude dál. (Pozor spoiler) Ale po smrti L úroveň seriálu spostupně klesá. Akce v posledních dílech má všechno zvrátit, ale jen se začínají kupit nelogičnosti. Vznikají tak situace, které jsou tu jen od toho, aby navodily pocit zamotanosti. Kdyby bylo po mém, měla by tato série o cca 13 dílů méně. Nemůžu se navíc zbavit pocitu, že byl seriál svými postavami, animací, hudbou, obsesemi hrdinů a "stylovostí" určen pro náctileté publikum, aby vyrejžoval, co to dá, a stal se rychle kultem (na který se ale postupem času zapomene). Za mě jsou to lepší 3 hvězdičky. P.S. Přijde také někomu (kromě mně) naprosto nemístné otálet se zatčením (případně odstraněním) hlavního podezřelého (a použitím starého dobrého fyzického násilí), když denně umírá XY lidí, které podezřelí zapsal do svého deníku?? :-) Tato série mi byla doporučena, jakožto psychologické detektivní drama. Já myslím, že nemá příliš společného s psychologií - je dost plochý, stejně jako postavy povrchní.

V zajetí démonů (2013)

Velmi příjemná duchařina s velmi dobrými hereckými výhony a efekty, které však dost ubližuje pomalý začátek. Taky je škoda, že nebylo využito více lekaček. Použité velmi kreativně pojaté scény, které měly napnout diváka, se opravdu povedly. Ale platí pro ně to samé, co pro lekačky. Celkově se tento film dá hodnotit horšími 4 hvězdičkami, přičemž lví podíl na čtvrté hvězdičce má scéna s šatní skříní. :-) (ta je skvělá)

XXY (2007)

Velmi povedený film. Je zvláštní, jak si už většina diváků zvykla na filmy a seriály, kde postavy myslí nahlas či podle toho jednoznačně jednají, a pak se diví, že zde nebylo vše polopaticky vysvětleno. No, v tom je právě to kouzlo. Kdyby bylo vše jasné, byla by to jen další limonáda. Takhle poukazuje na složitosti lidské sexuality a genderu, přičemž do toho zamotává běžné mezilidské vztahy. Pozor na možné spoilery.! Hlavní "hrdinka" prostě není 100% klaďas, kterému máte držet palce při boji proti těm "zlým". Je to nevyrovnaná osobnost, která prostě nemá jasno - neví. To mnohé diváky doslova snad až šokuje. ;-) Osobně mi přijde, že největší problémy nemá Alex. Ta (ten) si pouze ještě není jistá/ý svojí orientací a má problémy se senzacechtivým okolím. Naopak - má chápající rodiče, nejlepšího kamaráda a lidé se o ni zajímají. Opravdovým "smolařem" je v tomto sníku Alvaro, který nemá onoho nejlepšího přítele, musí před upjatými rodiči tajit svoji orientaci, není nijak zvlášť zajímavý a v očich svého otce je naprosto bez talentu (= k ničemu a nejspíš skončí někde, jako dělník u výrobního pásu). Určitě si nenechám ujít další režisérčiny počiny.

Kai a Gerda (2002) (TV film)

Kdyby sněhovou královnu hrála Cate Blanchett nebo Tilda Swinton, děj byl trochu vypilovaný a logičtější, výprava méně umělá, střih a hudba méně chaotické, romantika romantická - tak to mohlo být výborné zpravování příjemné pohádky. Takhle to byl jen poměrně dlouhý infantilní děs s několika světlými momenty.

Náš vůdce (2008)

Hodnocení filmu odpovídá slabším 4 hvězdičkám. Téma je skvěle vybrané, stejně jako herci. Chybí tomu ale bližší náhled na pohnutky hlavních hrdinů a hlavně postavu učitele, který se ze dne na den změní. Celková přeměna by trvala rozhodně déle. Hlavní chyba učitele je, že na konci experimentu neanalyzoval před svými žáky klady a zápory "fašismu" a jednoduše ukončil projekt. A stejný konec měl i film. Náhlý, plochý, z ničeho nepoučený. Žáci se poté vrátili ke své sebestřednosti - spolupráce skončila - nadaní se vypracovali a potřební zůstali bez pomoci. Zásadní chyba současného demokratického světa - neřeš co tě nepálí.

Otec prasátek (2006) (TV film)

Zdařilý televizní film, který se poměrně přesně drží knižní předlohy.

Tetsuo (1989)

Herecké výkony, kamera, hudba, střich - to všechno je perfektní. "Děj" je poměrně nesrozumitelný, a vyvstává z něj hned několik otázek začínajících slůvkem "jak". Já jsem si ho vyložil tak (pozor možný spoiler), že: metalový fetišista dospěje do stádia, kdy se pokusí implantovat do svého těla kov. Bohužel zjistí, že mu tato "operace" příliš nevyšla. :-) Běží k doktorovi a ejhle, srazí ho auto. Řidič vozidla příliš nedával pozor na cestu - oddával se felaci od spolujezdkyně. Posádka vozidla mu nejenže nepomůže, ale navíc se ho rozhodne uklidit. Oba (muž a žena) jsou trochu závislí na sexu, takže si neodpustí jedno číslo při odklízení umírajícího. Bohužel pro oba se muž při odklízení nakazí metalovou infekcí, která je mentálně ovládána fetišstou, který nakonec nezemřel a rozhodne se pomstít. Jednou k tomu rovněž využije tělo zvídavé cestující s brýlemi na jedné stanici. Muž se ale ubrání. Nakažený muž se postupně mění a při jedné z milostných hrátek (až boji, kdy se muž a žena chtějí vzájemně "zabít") provrtá svoji přítelkyni. Fetišista se přenese do mužova domu a pomocí tělo jeho přítelkyně se ho snaží zabít. Fetišista navíc do jisté míry ovládá změnu svého skupenství (fetišista se rovněž jako muž mění na ocelový odpad). Oba muži si rádi pustí žilou pěkných 230 V - následně působí na své okolí jako elektromagnet (odpuzují či přitahují jiné kovy ve svém okolí). Do této chvíle (3/4 filmu) je to všechno super a klidě bych dal 5 hvězdiček. Jenomže... teď se začne projevovat "japonská obsesivní ujetost". Fetišista začne na svého soka využívat schopnost dávat pulzní elektromagnetické údery. To trvá cca 20 minut. A to je ten kámen úrazu. Já se po pár minutách začal nudit. Nakonec to skončí tak, že je fetišista rozvrtán a vstřebán mužovým "penisem". Nakonec se ukáže, že cílem fetišisty bylo splinutí obou mužů a následné zničení současného světa. To první se nakonec vede. Film se v podstatě neustále točí okolo metalového a sexuálního fetišismu. Myslím, že v Japonsku musel tento film vyvolat docela poprask, když "poukazuje" na toto téma, o kterém se v japonské společnosti nemluví, a vztah muže a ženy. Po hudební stránce si každý, kdo má rád industrial a EBM, musí pořádně užít.

Avengers (2012)

Dobrá oddychovka pro kino za 4 hvězdičky. Nic hlubšího nečekejte. Teda... ty 4 hvězdičky bych klidně dal, kdyby si scénáristé odpustili několik superklišé (pozor spoiler: obří monstra každou vteřinu zabijí stovky až tisíce lidí v mrakodrapech a naši hrdinové zachraňují dětský autobus, atp.). Takže to nakonec bude za lepší 3. :-)