Trabantem napříč Afrikou (2011)

Omnoho lepší dokument ako prvý diel, je to lepšie natočené a aj krajina je zaujímavejšia. Divák má možnosť vidieť krásy ale aj záludnosti dobrodružnej cesty a hlavne sa mi páčilo, že cestovatelia sa neboja vyjadriť svoj názor na vzniknuté situácie. Stretli sa s korupciou, byrokraciou a aj snahou o prosté podvody (benzín, prevoz na nákladnom aute a ktovie čo ďalšie). Atmosféra je výborné zachytená. 90 %

Trabantem Hedvábnou stezkou (2009)

Námet na cestu je to zaujímavý, ale je vidieť, že ide o prvú cestu a prvý dokument. Nevýhodou je aj to, že sa išlo iba s jedným autom a preto chýbajú dynamickejšie zábery. Na druhej strane, aj z dokumentárnej stránky je to slabšie, je tam málo stretnutí s domácimi, ktoré tradične oživia každý dokument. 70 %

Teorie všeho (2014)

Prvá polovica bola výborná, hovoril som si, že konečne film nominovaný na tohtoročného Oscara, ktorý za to stojí...no a potom to postupne prešlo do obyčajnej romatickej drámy, čo bola veľká škoda. Inak nie je čo vytknúť, hudba mi v určitých miestach pripomínala Zimmerov Interstellar, ale nebolo to na škodu. Takže za prvá polovica 5/5*, druhá 3/5* a výsledkom sú u mňa 4*.

Proměny českého zločinu (2002)

Ide o veľmi dobrý dokument plný autentických záberov z policajných akcií, výsluchov a rekonštrukcií. Hlavnou chybou je povrchný prístup, pretože 60 minút je na túto tému málo. S prístupom k týmto záznamom by bolo určite vhodnejšie vytvoriť viacdielny seriál, ktorý by išiel viac do hĺbky. 80 %

Železná srdce (2014)

SPOILER: Parádny film s výbornou atmosférou a prvotriednymi efektami. Scenár sa mi od začiatku pozdával a nápad s nováčikom vrhnutým do zabehnutej posádky dojem posilňoval. No ale potom prišla bitka s Tigrom, kde som začal tušiť, že s tou realistickosťou to už nebude tak ako to vyzeralo v úvode. No a záver to bohužiaľ potvrdil. Zachraňovala to iba atmosféra, postupné stmievanie malo niečo do seba, ale rozum nepustí - okolo bola kopa vojakov s kopou panzerfaustov a nič, aj tak sa s nimi naťahovali až do večera. 80 % PS: ale aspoň mám znovu chuť si po 4. krát pozrieť Band of Brothers.

Vianočné oblátky (1977) (TV film)

Úvod je veľmi slabý, len sa predstavujú predvianočné tradície, celé to pôsobí umelo a piesne ma iritovali. Potom sa trochu rozbehla dejová línia okolo učiteľa a tá ako jediná stojí za zmienku. Scény už pôsobia prirodzene a dá sa na to pozerať, no bohužiaľ je to naďalej prekladané "scénkami" so zvykmi za doprovodu piesní. Je to škoda, keby sa upustilo od šablónovitého opisovania tradícií a film by sa viac zameral na postavu učiteľa, tak by z toho vzniklo oveľa zaujímavejšie dielo. 60 %

TimeScapes (2012)

Dokumentom by som to nenazval, pretože informačná hodnota je v podstate nulová, ale veľmi dobre sa na to pozerá. Full HD je minimum. Osobne by som pridal viac záberov techniky. Trailer aj v 4K: https://www.youtube.com/watch?v=e-GYrbecb88

Náš vůdce (2008)

Výborný film, ktorý ma veľmi prekvapil. Nič som si o ňom dopredu nezisťoval a o to viac ma potešil. Veľmi dobrá kamera, strih, soundtrack, ale aj herci a hlavne scenár. Pôvodne som si myslel, že priebeh experimentu je nereálne rýchly, potom som si prečítal o reálnom experimente z roku 1967 a ukázalo sa, že v skutočnosti to prebehlo rovnako rýchlo, čo ešte viac umocnilo záverečný dojem z filmu. 90 %

Lucy (2014)

Lucy sa snaží byť niečím viac, ale nedarí sa to. Všetko je príliš prekombinované a fantastické, z môjho pohľadu neuveriteľné aj napriek tomu, že ide o sci-fi. V Limitless bola táto spracovaná omnoho lepšie. Ale je fakt, že väšsinu času sa na to dobre pozerá. 70 %

Zmizelá (2014)

Chuťovka pre priaznivcov žánru a Finchera. Výborný scenár, výborná réžia a skvelí herci, to všetko doplnené minimalistickou hudbou, ktorá krásne dopĺňa atmosféru. Napriek dĺžke som sa nikdy nenudil, každá scéna má niečo do seba a režisér pekne manipuluje s náladou diváka, teda aspoň na mne to fungovalo dokonale. No a do kvalitného thrilleru sa podarilo vložiť aj kus kvalitnej satiry predovšetkým na senzáciechtivé médiá. 95 %