Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Četař americké armády, který se účastnil 1. sv. války, vede jednotku odstřelovačů ve stejné divizi, jako kdysi před lety sám sloužil. Jednotka se účastní bojů v severní části Afriky, která spadá pod vichistickou vládu ve Francii, vylodění na Sicílii a v Itálii, vylodění v Normandii na pláži Omaha a dostává se až do obsazení Německa. Během těchto dobrodružství se jednotka dostane do několika konfliktů s civilním obyvatelstvem - jako například s těhotnou Francouzskou, která se chystá rodit či do přestřelky v sanatoriu pro mentálně postižené. Paralelně s tím četeř vede malou osobní válku s vojínem Griffem, který veřejně projevuje své pacifistické smýšlení. Griffs nakonec ve stínu nepopsatelné hrůzy osvobozeného koncentračního tábora uzná, že někdy je třeba vzít do ruky zbraň

INFO O ROZŠÍŘENÉ VERZI: Jeden z nejproslulejších válečných filmů se téměř po čtvrtstoletí od své premiéry dočkal zásluhou filmového kritika a dokumentaristy Richarda Schickela nejlepšího možného zkompletování. Navzdory faktu, že na 113 minut zkrácený původní materiál čítal více než dvojnásobnou metráž, je velmi pravděpodobné, že verze, kterou Schickel zrestauroval za pomoci poznámek režiséra Samuela Fullera a kompletního scénáře, svými 160 minutami v podstatě odpovídá režisérově představě. Seržant První pěchotní divize (odtud název - označení na rukávu uniformy), ztělesněný Lee Marvinem, a čtyři jemu svěření mladíci procházejí v epizodicky vystavěném příběhu přes severní Afriku, Sicílii, pláž Omaha, Německo až do Československa. Navzdory geografickému rozmáchnutí, odkazujícímu až k epickému velkofilmu, redukuje Fuller druhou světovou válku pouze na pět jedinců. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (103)

Radko 

všechny recenze uživatele

Rekonštruovaná verzia, dlhšia o cca 45 minút oproti donedávna uvádzanej 112 minútovej, obohatila vojnový epos o putovaní nezničiteľnej (!) americkej vojnovej jednotky zo severu Afriky do Nemecka o zopár epizodických príbehov najmä v záverečnej hodine filmu. Film sa stal ešte drsnejším, ale nudné chvíle skrátenej verzie to nijako neovplyvnilo. Film nevypovedá len o utrpení, ale i o radostiach, o humore a sexuálnom apetíte, ktoré si bolo nutné uchovať, pretože vo vedomí vojakov sa iste objavili myšlienky možného blízkeho konca. Scenár filmu opisuje konkrétne miesta bitiek, doslova historicky kopíruje postup fontu, v čom sa čiastočne líši od vojnových filmov pracujúcich s úplne vymysleným scenárom, no zároveň ukazuje, že aj počas vojny, kde sa situácie temer nepretržite opakovali, musela byť napriek neustálemu stresu a napätiu, niekedy poriadna nuda. Kríž s dreveným Kristom, miesto sĺz roniaci krv je symbolicky zasadený na začiatok i koniec filmu. 70% ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Stejně jako vyprávění veteránů i Fullerovo pojednání o jeho anabázi druhou světovou postrádá jakoukoli dramaturgickou výstavbu či gradaci. Jeden výjev střídá druhý v epizodickém vyprávění bez příběhu či vývoje postav. Spíše než válečný film představuje "Velká červená jednička" fikčně přibarvený memoár vyvolávající respekt k autorovi nikoli pro jeho tvůrčí schopnosti, ale kvůli jeho vojenskému působení. ()

Reklama

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Tak už vím na který film se dívali tvůrci Bratrstva než stvořili svůj jedinečný miniseriál. Film má jedinou nevýhodu, chce obsáhnout všechno podstatné ze druhé světové války, samozřejmě z pohledu amíků. Jenže bohužel to se do necelých dvou hodin ( viděl jsem zkrácenou verzi ) prostě nevejde ani kdyby jsme si všichni udělali uzel na penisu. Navíc film předpokládá alespoň základní divácké znalosti amerického tažení ve druhé světové válce. Jinak samozřejmě film jde o kvalitní, příběh nebo spíše jednotlivé epizody, kluků z velké červené jedničky nepostrádají napětí ani chlapácké hlášky ani protiválečný posleství, ale v době kdy máme k dispozici "bratrstvo neohrožených" ...... znáte to, silnější film mrdá. ()

alchac 

všechny recenze uživatele

Přijde mi, že všechny US druhosvětovoválečné filmy z tohoto období mají společné to, že v nich tvůrci bez nejmenších skrupulí namalují na vylepšené Shermany (v tomto případě izraelské "Super Shermany") hákenkrajc a vydávají je za panzery. Rozdíl by poznal i napůl slepý Křovák. No, tak to jen takové žlučovité odplivnutí na začátek. Takže, abych nějak sofistikovaně rozebral toto filmové dílo: nuda, nuda, nuda, klišé, nuda, kraviny, patos, nuda, ještě větší kraviny, belgická jídelní scéna (dobrý!), nuda, nuda, patos. P.S.: A propos, pokud jste po přečtení obsahu natěšeni na film o jednotce snajprů (tak jako jsem byl i já), budete hrubě zklamáni, neb jde o značně útržkovitý...no, řekněme příběh pěti normálních bigošů. ()

Toj 

všechny recenze uživatele

Fullera mám moc rád, ale i tak mě tenhle film dost překvapil. Viděl jsem téměř 3hodinovou rekonstruovanou verzi. Uvědomil jsem si, že jsem některé scény z filmu už někdy viděl v televizi. Ale v téhle původně zamýšlené podobě film získává uplně jiných rozměrů. Jeden z nejlepších válečných filmů. A vražedkyně nácků s panenkou v blázinci zahanbí i Tarantina :) ()

Galerie (36)

Zajímavosti (17)

  • U rybníka stojí cedule s českým nápisem „Koupání zakázáno“. (Stegman)
  • V roce 2005 propůjčil svůj hlas Mark Hamil, představitel Griffa, k videohře "Call Of Duty 2: Big Red One". (J.A.K.)
  • Převážná část filmu je točena v Izraeli. Německé nacistické vojáky hráli proto převážně židovští izraelci. Fuller k tomu řekl, že bylo strašné vidět, jak o přestávkách sedí židé v nacistických uniformáh a čtou Toru nebo mluví mezi sebou hebrejsky. (J.A.K.)

Reklama

Reklama