Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Tři kamarádi na život a na smrt. Za jakým účelem se dnes novodobí tři mušketýři dávají dohromady? Aby společně chránili čest dámy z vyšších kruhů? Ale kdepak. Aby společně získali miliony? No samozřejmě. A jaké cesty k tomu volí ve společnosti kde o peníze jde především? V situaci kdy mají pocit, že společnost jim něco dluží? Ti tři se kdysi pokusili utéct před totalitou Československé socialistické republiky. Ale Velký Bratr je viděl. Pokus o emigraci skončil fiaskem. Poznamenal je navždy. Pro jednoho znamenal vězení, pro druhé dva celoživotní frustraci. Ti tři se znovu scházejí v kulisách současné Prahy, v překotně se rozvíjející společnosti, která se už nikdy s totalitou nevypořádá, protože se dnes žene především za penězi. Ani ti tři nebudou nakonec výjimkou.

Film je rekonstrukcí dvou největších českých loupeží uplynulých let. Při té první se lupičům podařilo ukrást z pražské pošty dvacet osm miliónů korun a vyhnout se potrestání. Druhá loupež ohromila tuto zemi ještě víc. Z obrněného vozu převážejícího peníze z Citybank do České národní banky bylo ukradeno stopadesát miliónů korun.

Zatímco při první loupeži se lupiči dopustili řady chyb, druhá už byla provedena absolutně profesionálně. Žádní svědci, žádné stopy, nic čeho by se policie mohla chytit. Lidé, kteří získali stopadesát miliónů zmizeli beze stopy. Jak si ale dnes užívají svých peněz? Jak je mají pustit do oběhu aniž by na sebe upozornili? Naši tři kamarádi zjišťují, že je to mnohem těžší než si původně mysleli. Sedí na balíku miliónů a nemohou je použít, aby nebyli odhaleni. To jsou teprve ta pravá muka. Jak si užívat a nebýt přistižen. Jak legalizovat tak obrovskou sumu a zůstat nenápadný.

Nic takového by se jim nemohlo podařit bez zázemí mezinárodního zločinu. Ostatně mezinárodní zločin byl pravděpodobně v pozadí přepadu obrněného vozu. K naprosto totožným přepadením obrněných vozů s totožnými výsledky došlo v celé západní Evropě. Kdo za nimi stojí? Zločinecká hvězda první velikosti s bohatými zkušenostmi? Velmi pravděpodobně ano.

V roce 1978 došlo k šokujícímu vykradení banky Paribas v Nice. Lupiči se do ní prokopali kanalizací v pátek večer vyřadili poplašné systémy a měli celý víkend na to, aby si ze sejfu banky vybrali to nejcennější. Přepady pancéřových vozů, které potom otřásly západní Evropou jsou dokonale organizované. Na bezchybnou organizaci takovéhle velkoakce je třeba spousta peněz. Nebyly použity peníze a zkušenosti z přepadení banky Paribas? A nestojí tedy za vším jeden a tentýž geniální zločinec? I v našem příběhu zjistíme, že je všechno trochu jinak než se zpočátku zdá. Že celou věc nevymysleli jen tři vychytralí češi. I technika provedení přepadu pancéřového vozu ukazuje k bance Paribas. Ke zločineckému géniovi stojícímu v pozadí. V jedné scéně našeho filmu ho dokonce uvidíme. To on ze zákulisí objednává a řídí celou věc. Nikým nepoznán, dodnes neobjeven zločinecký génius. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (251)

claudel 

všechny recenze uživatele

Sympatický ústřední trojlístek doplňuje ještě sympatičtější Visnerová. Jsem rád za každý slušný český film a myslím si, že Prachy dělaj člověka nejsou zklamáním. Scénář je mírně překombinovaný, ale nerušilo mě to. Několikrát jsem se zasmál, dobrý nedělní večer na Markize - to mě asi udivilo nejvíc, nevím, zda mi to na Primě uniklo, anebo skutečně tento film vysílala dříve slovenská televize než česká. ()

Noviik 

všechny recenze uživatele

Celé to stojí a padá na scénáři. To platí u většiny filmů. Pokud netočíte film, který je hlavně o efektech či výkonech, tak to chce velmi dobrý scénář. Zde to bohužel nebylo to pravé. Celkově ale příjemná česká filmová změna. A to jak režijně, tak herecky. A ještě jedna věc - jmenoval se Suchánek Michal nebo Bohouš? ()

Reklama

ivishka 

všechny recenze uživatele

Vcelku zajímavé dobrodružství třech "šméčkařů" Michala Suchánka, Ondřeje Vetchého a Tomáše Hanáka. Ani jeden z nich nevybočil ze svých hereckých kvalit (za což jim vděčím). Film byl vcelku nenáročný a dobře stravitelný, což se u oddechové kategorie cení. Jako velmi zajímavou shledávám část ve které tři kamarádi chystali své plány. P.S. Musím dodat, že mi přišlo jakoby si herci film vzali jako dovolenou - už kvůli lokalitám. ()

Master19 

všechny recenze uživatele

Za dobrý nápad považuji vzít největší loupeže české historie a našroubovat je na sebe (třeba to tak bylo...). Dobrý je taky scénář přišitý přímo na hlavní hrdiny - je to znát, role jim dobře sedí. Výborné jsou záběry ze Srí Lanky, prostřihy do jiných (někdy fiktivních) časových rovin a Jana Synková. To ostatní ale hodně pokulhává a hlavně mělké herecké výkony dobře vystihují nepřesvědčivost scénáře. Korunu nasazují drobnosti, které sráží i dobrý film do parodie: Obrněná dodávka vypouští z výfuku obrovské oblaky černého dýmu a celkově je v posledním tažení - není divu, v dalším záběru vybuchne, ale vypadá to hloupě. No a nejvíc by mě zajímalo, proč Suchánkovi všichni říkají jednou Michale a podruhé Bohoušku?!? ()

shyster 

všechny recenze uživatele

Nevěřil jsem vlastním očím, když jsem shlédl tenhle film. Tohle, že napsal Radek John? Autor Proč?, Sněženky a machři? Ten chlap snad zapoměl, jak se správně píše scénář tak, aby na konci vygradoval. Děj je vlastně slepenec dvou příběhů, které jsou dány dohromady silou vůle a nesnažte se to pochopit. Když už si myslíte, že nic hloupějšího se nemůže stát, tak do děje vstoupí tragický, směšný, holohlavý Marek Vašut v roli úplatného soudce. Pak mě ani nedokáže překvapit, že Ondřej Vetchý má svůj herecký zenit zřejmě za sebou. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (6)

  • Kromě Srí Lanky měli filmaři natáčet i v San Francisku nebo v Nice, což by se ale výrazně prodražilo. Zvolili si proto levnější Tunis. (Cherish)
  • Natáčeno v Mladé Boleslavi, Svatém Janu pod skalou, Praze, letadlo se nachází kousek za Mladou Boleslaví u dálnice na Liberec (restaurace). (M.B)
  • V čase 1:10:18 sundává Michal (Michal Suchánek) nápis „POLICIE“ z dveří od kufru vozu Škoda Felicia. Následně při výbuchu vozu je nápis zpět na vozidle. (Matlas64)

Reklama

Reklama