Reklama

Reklama

VOD (1)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Bůh opustil nebesa. Píše se rok 1985, v Bílém domě vládne Reagan a smrt swinguje v rytmu AIDS. Ve společnosti vládne pokrytectví, strach z odlišnosti a zahanbení, výčitky za minulé prohřešky, drogy a především sex.
Muž miluje muže. Mají se ke své sexuální orientaci přiznat, nebo je lépe ji skrývat, jako je tomu v případě právníků Roye Cohna a jeho kolegy Joa Pitta? Roy to dělá z obavy o svou kariéru, Joe proto, že se za ni stydí. Je dokonce ženatý s Harper. Ta se poté, co jí manžel odhalí pravdu, dostává na absolutní dno a začne být závislá na valiu. Léky, coby jediný utěšující prostředek, se stanou nejlepším společníkem i Roye, který má AIDS (okolí ovšem tvrdí, že má rakovinu jater). Umírá i Prior Walter, který se nakazil, když byl nevěrný svému milenci Louisovi. Louis jej proto opouští a setkává se s Joem.
Šestidílná minésrie HBO Andělé v Americe je považována za výjimečnou televizní událost - komorní a zároveň epickou podívanou, jež reflektuje dobovou politiku a morálku na příběhu šesti postav, jejichž osudy se vzájemně prolínají v bouřlivém prostředí New Yorku konce 80. let. Na hranici mezi komedií a tragédií, lásky a zrady, života a smrti sledují diváci jejich cestu krajinou zoufalství i naděje, která byla tak určující pro Ameriku konce 20. století.
„Je v tom vše, co si dovedete představit: láska, smrt, opuštění, zodpovědnost, pokrytectví. Ale díky představivosti Tonyho Kushnera také spousta smíchu a fantazie,“ vysvětluje představitel jedné z postav Jeffrey Wright.
Dramatické poselství příběhu, vynikající režie a účast slavných hereckých hvězd zaručily úspěch seriálu i při uvedení v Evropě, která je otevřena nejen otázkám politickým, společenským a náboženským, ale také problematice spjaté s homosexualitou a šířením nemoci AIDS.
Jedinečné na seriálu kromě jeho námětu a zpracování je i to, že někteří z herců ztělesňují (stejně jako tomu bylo na divadelní scéně) více postav. Zvláště obdivovatelé Emmy Thompson a Meryl Streep si těchto skvělých hereček užijí dosyta. Emma hraje postavy tři, Meryl čtyři: „Byla to opravdu velká legrace a bylo zábavné hrát více postav. Měla jsem původně hrát tři, ale nakonec mi Mike řekl, jestli nechci hrát čtyři. A já: ‘Jo, nemůže jich být pět?‘.“  Další postavy stejně brilantně ztvárnili Mary-Louise Parkerová, Jeffrey Wright, Justin Kirk, Ben Shenkman, Patrick Wilson, James Cromwell, Michael Gambon a Simon Callow. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (192)

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Banda židovských a mormonských buzíkov a frustrovaných ženských na seba kričí, zdochýna na AIDS, halucinuje, pácha samovraždy a popri tom neustále zdĺhavo drísta o zhubnosti rasizmu a pravicovej politiky. Proste definícia intelektuálneho shitu ;-). Vydržal som sa na to dívať len vďaka tradične excelentnému Al Pacinovi. Každý jeho výstup diváka dokonale uzemní - je v úlohe právnika ("heterosexuála, ktorý zhodou okolností spáva s mladými chlapcami") snáď ešte diabolskejší ako v Diablovom advokátovi. Hodnotiť vlastný zážitok, tak je to za slabšie 3, objektívne dávam 4, pretože niečo s takýmto stupňom náročnosti sa medzi súčasnými televíznymi seriálmi naozaj nevyskytuje. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

6/6 Andělé v Americe jsou seriálová adaptace slavné divadelní hry z roku 1993. Hra Tonyho Kushnera získala Pulitzera (což je cena udělovaná za nová umělecká díla signifikantní pro americkou kulturu, dnes přesahující literární žánry, s tradicí od roku 1917). Což vysvětluje mnohé. Hlavní herecké trio Al Pacino, Meryl Streep a Emma Thompson je skvělé a přesahující jejich typický casting. A i mladí prokázali, že byli dobře zvoleni. Jejich další práce našla plody například na Showtime. Téma je skutečně hutné, propojuje se tu AIDS bijící na poplach napříč celou gay komunitou s otázkou náboženské identity mormonů mimo jejich domovský stát Utah. Skutečně se vyplatí mít přehled v novodobých dějinách USA, protože jinak absolutně nebudete vědět, o čem to celé je. Na druhou stranu je to takový úlet, že si člověk nemůže být jistý vůbec ničím. Ale jedna zásadní vada tu je, prakticky nic neodkazuje na to, že se to celé odehrává v polovině 80. let a teprve závěrečný epilog konkretizuje dobu na pět let poté na rok 1990, což je zkrátka nedůsledné. Diskurz kolem AIDS byl odlišný v každé dekádě a je potřeba vnímat ten posun v čase. ()

Reklama

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Způsob vyprávění je tak patetický, že překročil moji míru tolerance. Homosexuály umírající na AIDS doprovází na jejich cestě ke smrti a sebepoznání halucinogenní přízraky v podobě příbuzných ze středověku nebo poněkud výhružného anděla zahraného Emmou Thompson a divadelní předloha z toho trčí jak zlomená kost. Nechutně rozmáchlé projevy plné rádoby vznešených frází dělají ze seriálu nesnesitelnou vyumělkovanou záležitost. ()

Beagle 

všechny recenze uživatele

Už dávno jsem Anděly v Americe chtěla vidět. Mají vynikající pověst, spoustu ocenění i prvotřídní obsazení. Ale hlodal ve mě červíček pochybností, jestli na nějakých 340 minut takového monumentálního příběhu o životě a smrti a andělech a Bohu a boji se sebou samými budu mít odvahu. Ale moje obavy byly zbytečné. Andělům nemám co vytknout. Dávám jasných 5 hvězdiček a s čistým svědomím můžu říct, že to je jedno z filmových děl, které mě zase o kousek obohatilo. A to určitě neříkám často. P.S. Z vynikajícího obsazení někdy dvoj,troj i čtyřrolí (a vynecháme-li Meryl Streepovou a Ala Pacina a skvělou Emmu Thompsonovou)u mě nejvíc zabodoval Justin Kirk, jehož Prior nese veliký kus příběhu na bedrech a jako jediný se s anděly doopravdy musí utkat. ()

FrodoF 

všechny recenze uživatele

Tento přepis divadelní hry mě opravdu mimořádně vzal, akorát podle mě trochu ztrácí na síle, když je vysílán se sedmidenní pauzou. Je celkem znát, že je to adaptace divadelní hry především díky těm dlouhým dialogům a monologům. Herecké výkony jsou veškeré skvělé, excelují především všichni gayové (včetně Pacina). Ale rozhodně Andělé v Americe nejsou pro každého. ()

Galerie (93)

Zajímavosti (18)

  • V prvním díle seriálu se ve snu Priora Waltera (Justin Kirk) objevuje řada podivných držáků svícnů – živých paží vystupujících ze zdi. Stejné nosiče a také stejné oživlé sochy-bysty lze vidět v klasickém francouzském filmu Kráska a zvíře (1946) v tajemném zámku Zvířete. (Aelita)
  • První episodu sledovalo víc jak 4 miliony diváků, což z Andělů v Americe udělalo nejsledovanější pořad na kabelovce za celý rok. (StarsFan)
  • Tony Kushner, který napsal scénář a divadelní hru, se zde objevil jako jeden z rabínů, kteří sedí na lavičce před židovským hřbitovem po pohřbu Louisovy babičky. (Wendy)

Související novinky

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Ve věku 83 let nás opustil Mike Nichols, režisér Absolventa, Kdo se bojí Virginie Woolfové? nebo Hlavy 22. Berlínský rodák se dostal do Ameriky v roce 1938 a po čase zjistil, že jej láká dramatické… (více)

Reklama

Reklama