Reklama

Reklama

Až tam nezbyl žádný

(seriál)
  • Česko Deset malých černoušků (více)
Trailer

Epizody(3)

Kniha "Deset malých černoušků" od Agathy Christie, které se na celém světě prodalo přes sto milionů výtisků, se stala nejprodávanější detektivkou všech dob. A nyní byla poprvé převedena do seriálové podoby. Je rok 1939 a Evropa balancuje na pokraji války. Na Černochův ostrov, odlehlou skálu u pobřeží Devon na jihu Anglie, je pozváno deset lidí s pochybnou minulostí. Navzájem se neznají a jejich tajemný hostitel chybí. Každý z návštěvníků, kteří jsou zcela odříznuti od nedaleké pevniny, je obviněn ze strašlivého zločinu. Když pak začnou jeden po druhém záhadně umírat, uvědomí si, že vrah může být mezi nimi. Komu se podaří přežít? A kdo je vrah? (HBO Europe)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (266)

VaHo 

všechny recenze uživatele

Jako čtenář a milovník detektivek Agathy Christie můžu jen vrtět blahem. Někdo v BBC dostal nápad natočit novou adaptaci Deseti malých černoušků, a s radostí můžu říct, že to vyšlo. Všechno je na správném místě. Tvůrci pochopili, že na experimenty mají Sherlocka (viz současná bídná Přízračná nevěsta), a černoušky natočili tak, že forma nepřebila obsah. Snadno z toho mohl vzniknout blábol, pokud by se nerespektovala předloha. Naštěstí se to nestalo. Základní děj je neměnný, doslova bych mohl při sledování jet prstem po řádcích v knize a odškrtávat si. Je ale příjemné sledovat, že někdo nechtěl měnit pravidla a tvořit něco nového, ale vzal geniální základ, citlivě rozvinul prázdná místa, kterým se Christie příliš nevěnovala (např. skryté motivace postav, jejich vztah mezi sebou a chvíle vzájemného podezřívání) a vytvořila vkusnou ale ksakru napínavou Agathu Christie pro 21. století. Herci jsou skvělí, nemá cenu je vyjmenovávat. Každá postava je typově správně obsazená, nikdo nevyčnívá, zároveň ale ani nezapadá. Prostředí domu na pustém ostrově je úchvatné. Obraz, barvy a hudba jsou skvělé a vytvářejí dokonalou atmosféru zmaru, podezřívání a beznaděje. Z pohledu čtenáře, který věděl, jak k těm vraždám došlo a co je pointou, jsem mohl sledovat počínání postav a bavit se hrou, která je s divákem hrána. V jednu chvíli jsem si říkal, že „něco“ je moc očividné a divákovi to dojde, ale těžko říct, jak to vnímá nečtenář. Jen mě trochu mrzí, že se nedrželi původního názvu Ten Little Niggers, a směšné je přejmenování Černochova ostrova na Vojákův ostrov… ale budiž, pokud to bylo nutné, aby se černoušci neurazili, tak proč ne… I přes závěrečnou pointu není řečeno vše, a je tady důvod pro další zhlédnutí. Krátce – mám ohromnou radost, že to nikdo nepodělal, a vzniklo něco, co nedělá knize ostudu, ale skládá ji hlubokou poctu. Došlo mi, že takhle nějak podobně jsem si to při čtení představoval. A samozřejmě je to velmi napínavé, ale to už je snad jasné, ne? ()

jerry12 

všechny recenze uživatele

65%. Hutná atmosféra, brilantní flashbacky, ale co do psychologie postav brutálně nerealistické. A ač jde o Agathu Christie, pro kterou je takový styl nanejvýš charakteristický, je And Then There Were None vizuální snobárnou (sic typickou pro předválečné období), kterou mé oči zrovna dvakrát dobře nenesou; snad bych uvítal zasazení do moderní doby a sofistikovanější zpracování charakterů a jejich vzájemných vazeb. Navíc intenzita zvratů se postupně zhutňovala a v poslední části je toho řečeno mnohem víc, než v částech předchozích, takže nevyváženost jednotlivých epizod vytváří dojem, že přinejmenším první část byla nudnou a pouze nutnou výplní před skoro epickým finále, které ku mému podivu přineslo i slušnou katarzi. Určitě nejlepší zpracování Deseti malých černoušků, ale i tak by to šlo (byť třeba v mainstreamovějších kruzích pod vedením např. Davida Finchera) podstatně lépe. ()

Reklama

stration 

všechny recenze uživatele

Téměř jsem nevěřil, že to jde i bez Suchetova Poirota. Jde to a na výbornou! Myslím, že jde o nejlepší knihu Agathy Christie, a proto mě zfilmování extrémně zajímalo. Tvůrcům se podařilo perfektně přenést hlavně atmosféru celé knihy. Obavy, podezřívání, mysteriózno. K tomu výborně zvolení herci a rozumné rozložení do dvou hodinu a půl trvajících dílů. Bavily mě i flashbacky, které nerušily a výborně dovysvětlovaly minulost hlavních postav. Pro mě velké překvapení a jedna z nejlepších a nejnapínavějších adaptací od Agathy. ()

octopuska 

všechny recenze uživatele

Říkanková vyvražďovačka božské Agathy patří k tomu nej v detektivním žánru. Myslela jsem, že sovětskou adaptaci z roku 1987 nemůže nic ohrozit. A tahle minisérie od BBC ji ještě několikanásobně překonala. Tady je psychologická stránka postav výborně rozpracovaná a herci hrají fantasticky. Krásná lokace Černochova ostrova a domu, který jen tuto lahůdku umocňuje. Má to až hororový nádech, hlavně druhá půlka, kdy se počet zúčastněných smrskne na třetinu, je neuvěřitelný psycho. V podstatě se už zdržují jen mimo dům. Nervy, strach a zoufalství je dohání k likvidaci mezi sebou a na toho rádoby posledního, co to přežil, čeká po návratu do domu neuvěřitelný šok. Z některých postav mi tedy bylo hodně šoufl, hlavně ta Mirandina byla nechutná. A Lombard se těmi svými zločiny vyloženě chlubil a také moc dobře věděl, že ho jeho minulost a zkaženost dožene. A ta mladá učitelka, ta jančila nejvíc. Z té mi běhal mráz po zádech. A Agatha, kdyby to mohla vidět, byla by určitě nadšená, jak se tahle adaptace moc povedla. ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Trojdielny megafilm. Poznám už mnoho paródií na túto snímku. Veľmi veľa seriálov ju sparodovalo. Krásna lokácia ostrova a domu, ktorý túto lahôdku umocňuje. Má to až hororový nádych, hlavne druhá polovica, kedy sa počet zúčastnených zmrští na tretinu je neuveriteľné psycho. Nervy, strach a zúfalstvo ich doháňa k likvidácii medzi sebou a na toho rádoby posledného, ​​čo to prežil, čaká po návrate do domu neuveriteľný šok. Skvelé spracovanie snáď najslávnejšej detektívky. Vynikajúci psychologický krimi thriller s pohlcujúcou, hustnúcou a gradujúcou atmosférou. Obdivuhodná vizualita, obsadenie ok, hudobný doprovod taktiež. Postupná gradácia nedovoľuje nude ani na okamih vstúpiť a tak aj zhruba trojhodinová stopáž vôbec nevadí. Aj napriek tomu, že sa dej odohráva na ostrove, tak exotiku alebo slnečné počasie naozaj nečakajte, skôr presný opak. Prostredie je ponuré, daždivé a väčšina sa odohráva vo vnútri jedinej budovy na ostrove. Knihu síce nepoznám, ale to bola skôr výhoda, pretože dej sa vyvíja tak, že až do posledných minút nepoznáte odpovede na veľa otázok. ()

Galerie (55)

Zajímavosti (4)

  • Filmový dům stojí v obci Harefield na okraji Londýna (Harefield House). Ostrovem je Mullion Island na Cornwallu, dům je na něj doplněn pomocí CGI. Přístav je Mullion Cove. Dále se natáčelo v Newquay a Kynance Cove (pláž) a vlakové scény se natáčely v South Devon Railway. (rakovnik)
  • Pôvodná verzia knihy, podľa ktorej je tento seriál natočený, bola vydaná v roku 1939 pod názvom „Ten Little Niggers“ (10 malých černoškov). Tento názov bol však považovaný za rasistický a tak bola kniha vydaná aj pod názvom „Ten Little Indians“ (10 malých Indiánov). Od roku 1985 sa používa názov „And Then There Were None“ (A neostal ani jeden). Zmena sa týka aj riekanky v knihe, kde sa niggers (černoškovia) zmenilo na soldier boys (vojaci) a taktiež názvu ostrova z Nigger Island na Soldier Island. (Hank_Scorpio)

Reklama

Reklama