Reklama

Reklama

Září 1971. Spojené státy prohrávají válku ve Vietnamu. Roland Bozz je odveden a nastupuje do armády. Je to však neukázněný voják, který nerespektuje žádnou autoritu. Spřátelí se s dalším rekrutem, Jimem Paxtonem, ctižádostivým spisovatelem, který si své vojenské zkušenosti zaznamenává do deníku. Na rozdíl od Bozze se Paxton přihlásil dobrovolně. Po nástupu na výcvik jim velitel roty, kapitán Saunders, vysvětlí, že každý voják, který projde výcvikem ve Fort Polk, bude následně poslán do Vietnamu a že jakékoli jejich politické názory na válku, jsou irelevantní. Bozz má dobré znalosti vojenských předpisů a najde způsob, jak by se někteří vojáci mohli dostat z armády – například vojín Cantwell, protože má děti a ke všemu také postiženou manželku nebo vojín Mitre, nastoupil do armády, aby dokázal okolí svou mužnost, ale ukáže se, že je nervově labilní. Bozzovo přirozené vedoucí schopnosti a otevřenost vůči velení mu nakonec vynesou titul velitele čety. Je zde však i vojín Wilson, rasový fanatik a rozeštvávač, který ostatní neustále ponižuje. Bozz se s ním dostane do rvačky a snadno ho porazí, čímž si však vyslouží Wilsonovu neutuchající nenávist... (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (288)

Fr 

všechny recenze uživatele

,,MŮJ OTEC ŘÍKAL, ŽE ARMÁDA DĚLÁ Z RŮZNÝCH MUŽŮ JEDNOHO. ALE NIKDY NEVÍTE KOHO. NEZNAL ROLANDA BOZZE...“ /// Všichni, co maj rádi válečný filmy, tak tohle už viděli (KROMĚ MĚ!). Píše se rok 1971, ve Vietnamu 6 let umíraj američtí vojáci (a maj za sebou i zážitek z My Lai…), a Schumacher ve výcvikovým táboře sleduje vojína Bozze, chytrýho pitomce (jakoby četl Švejka!), kterej zná skulinky ve vojenským právu, ale hlavně je dokáže využívat v boji se systémem. Je tu dril, výplach mozkoven, chlapci, co nezvládaj situaci. Příběh se ani tak nesoustředí na nesmyslnost války, jako na to, koho armáda cvičí a následně posílá do akce. Vrcholem výcviku je Tigerland – poslední místo na vymejšlení veselejch příběhů a naučení se respektu. Nejen k druhejm… Film plnej takovýho toho chlapskýho přátelství (a srabský nenávisti), kterej (mě) nutí se zamyslet. Navíc nejen C.Farrell, ale celej ten příběh s narůstající délkou nabírá na zajímavosti. A vůbec, celý to obsazení je s odstupem času dost zajímavý… TAK POHYB ČURÁCI, VÁLKA NEPOTRVÁ VĚČNĚ! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Mám rád, když se hraní na vojáky mění ve válku. 2.) Nemám rád armádu! (válka mi nevadí…) 3.) Thx za titule ,,aan“ a ,,drSova“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Dvojlístok Shumacher- Farrell funguje výborne, škoda, že si to chlapci zopákli už iba raz. Tábor tygrov mi pripadal zaujímavý vďaka realistickému zobrazeniu výcviku amerických vojakkov v špeciálnych táboroch, odkiaľ boli prevážaní do bojov vo Vietname. Čiže z faktografického pohľadu vám film určite niečo prinesie. Napríklad sa dozviete, že mali povolenú iba hodinu spánku denne. Okrem toho je to výrazný ľudský príbeh. ()

Reklama

Othello 

všechny recenze uživatele

Bravurní scénář, který lze stáhnout i z jeho válečného zasazení a pracovat s ním jako studií o tom, jak jednoduše se lze postavit autoritě, která od určité úrovně vám již nic nemůže vzít. Mobilizovaný Roland Bozz nedělá vůbec nic, co se po něm chce, pokud ano, tak jenom proto, aby dokázal nesmyslnost rozkazu v jeho doslovnosti, okázale dává najevo svoje opovržení nad celým válečným koloběhem, demoralizuje jednotku a zesměšňuje velení na počkání. Není to ale švejkovská postava nebetyčného rozkladače. Z Colina Farrella zde sálá to zhnusení a opovržení vším, co se týká armády obecně, ačkoli má naprosto ideální výbavu pro to stát se kariérním vojákem. Aplikace Tigerlandu lidem zahnízděných v nenaplňujícím zaměstnání plným kreténských doktrín by mohlo dokázat nadčasovost prakticky všech argumentů zde řečených. "Co nám můžou udělat, poslat nás do Vietnamu?" ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

„Cílem války není padnout za vlast, ale přinutit ty druhé parchanty, aby padli za tu svou.“ (generál George S. Patton). „Běž do prdele, Georgi!“ (vojín Roland Bozz).. Dokumentární kamera dodává vtahující autenticitu, výkon Farrella uvěřitelný lidský rozměr. Očekávaný konec kupodivu nepřišel a Frajer Bozz ani nemusí sníst tucty vařených vajec, aby se stal legendou, na kterou se nezapomíná. Armáda by mu měla vlastně poděkovat. Tak, jak ukřičení seržanti připravují ve výcvikových táborech nováčky na pekelné podmínky války, on dokonale vyselektuje, které charaktery se do ní nehodí a tím vlastně ostatním zvyšuje šanci na přežití.. ()

Shakers 

všechny recenze uživatele

Skôr ma to viac bavilo, než aby to bolo niečim strhujúce a neokukané. Joel Schumacher vie točiť zaujímavé filmy, ktorými dokáže pripútať (Telefónna búdka) a tu to opäť potvrdzuje. Podobných filmov je dosť a tento nie je moc ničím výnimočný, ale bavilo ma to hlavne ako celok (rvačky, drzosť, povyšovanie), predovšetkým ma zaujali postavy a herci na čele s vynikajúci Colinom Farrellom. 85% - 4* ()

Galerie (22)

Zajímavosti (7)

  • Slovo "fuck" je ve filmu vysloveno dvěstě sedmdesát šestkrát. (Bakllazaan)
  • Pro dosažení větší autenticity se režisér Schumacher rozhodl natáčet na 16mm film místo pro Hollywood typičtějšího 35mm. Snímek díky tomu také částečně působí, jakoby byl skutečně natočen v 70. letech, do kterých je situován jeho děj. (Teabag)
  • Brožovaná kniha, kterou Bozz čte na začátku filmu je "Johnny Got His Gun" od Doltona Trumbose. Jedná se o protiválečný román o mladíkovi, který v první světové válce přišel o obě ruce, obě nohy, zrak, sluch a řeč. Mimochodem též zfilmován samotným autorem knihy. (Bakllazaan)

Reklama

Reklama