Reklama

Reklama

Čínský syndrom

  • USA The China Syndrome (více)
Trailer 1

VOD (1)

Chybělo málo a novodobá noční můra se v tomto napínavém dramatu o "nehodě" v jaderné elektrárně stala skutečností. Příběh se točí kolem ambiciózní televizní reportérky (Jane Fondová), která je svědkem jaderné havárie, jíž vedení elektrárny označilo za "drobnou závadu." Reportérčin kameraman (Michael Douglas) však nehodu tajně natočí a vyjde najevo, že ona "závada" málem způsobila roztavení reaktoru, k čemuž může dojít prakticky kdykoli. Když dlouholetý zaměstnanec elektrárny (Jack Lemmon) zjistí, kde se stala chyba, a snaží se ji vynést na světlo, někdo se jej pokusí zabít. A tak inženýr v zoufalství násilně převezme nad elektrárnou kontrolu a pozve média, aby vyslechla jeho svědectví. Vedení reaktoru je však rozhodnuto skrýt utajovanou pravdu za každou cenu! (Cinemax)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (122)

okkac 

všechny recenze uživatele

70. léta podobným filmům přála. Hrozba nukleární katastrofy je vděčné téma. Michael Douglas podepsán pod filmem i jako producent tu je až na třetí koleji. Hlavní místo zabírá ještě velmi pěkná Jane Fonda a Jack Lemmon. Mít tohle pesimistický konec, tak tu pátou hvězdičku i přihodím. Takhle si člověk užije napínavý thriller, který tak trochu viděl budoucnost, když několik měsíců po premiéře došlo k úniku radiace v nukleární elektrárně Three Mile Island. O Černobylu o 7 let později ani nemá cenu mluvit. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Nezvratný důkaz, že prorocké filmy EXISTUJÍ ... až děsivě realistický. Neboť NIKDO není dokonalý - člověk ani technika, kterou vytvořil. Když připočítáme všudypřítomnou lidskou hamižnost a vynalézavost na straně jedné a lenost, neschopnost a nedůslednost na straně druhé, musíme prostě připustit, že jaderná energetika NENÍ bezpečná. Nemůže být. Ani v jedenadvacátém století. Ale představuje jen jedno z rizik, ze kterými jsme se naučili žít. Něco jako nikotin - nebo globální oteplování. Většinou o ní nepřemýšlíme - k čemu taky, když už tady jednou je a její další existenci stejně nemůžeme nijak významně ovlivnit. Naše bezstarostnost je svým způsobem obdivuhodná, ale všeho do času. Neboť - Černobylem počínaje a Fukušimou konče - pár VELICE důrazných varování už tady bylo. ()

Reklama

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Excelentní trio Jane Fonda - Michael Douglas - Jack Lemmon září ve snímku se zajímavým a varovným obsahem, který je na první pohled naivní a pesimistický (hned vidí nejhorší variantu), ale na druhou stranu realistický. Celý film sledujeme moderátorku, která se dostane k zajímavému materiálu o nebezpečnosti atomové elektrárny, která má být v nejbližších dnech opět uvedena do provozu. Peníze jsou všude na prvním místě, ale jako správná reportérka ala Louise Lane bez supermana se snaží přijít všemu na kloub. Pomáhá jí drzý kameraman bez zábran a jeden z pracovníků elektrárny, kteří připouštějí riziko a drží důkazy... Film je i přes svou slušně dlouhou stopáž plyne rychlím tempem, aby v nejzajímavějších momentech ukázal skvěle načasovaný smysl pro napětí pana režiséra Jamese Bridgese. Rozhodně stojí za podívání a snad působí i jako malé varování, aby se podobné věci nestávaly. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Boj jedince, který udělá zásadní rozhodnutí, proti systému podle Michaela Douglase, který u projektu stál od začátku. Nikdy mu moc nevoněly machinace okolo zkoušek a výstavby jaderných elektráren. Podle filmových studií „nekomerční“ námět se nějakou chvíli hledal a vůbec nepomáhalo, že Douglas měl za sebou veleúspěšné Kukaččí hnízdo. Dlouholetý zaměstnanec elektrárny Jack Lemmon byl nakonec výtečnou volbou, reportérka Jane Fonda, ač byla podle producentů až příliš kritická k válce ve Vietnamu, také pomohla tomu, že jde nakonec o poměrně přesvědčivý kousek o možných jaderných hrozbách a lehkovážnému zacházení s energií. Na svou dobu vyvolával palčivé otázky a paradoxně pár dní po premiéře došlo v pensylvánské elektrárně k úniku velkého množství radioaktivního plynu, což bylo pro film dokonalou reklamou. A nakonec se na něj stály fronty. ()

Pavlínka9 

všechny recenze uživatele

V komentáři Djkoma je vše i za mě shrnuto. Baví mě Michael Douglas, když hraje jen takovéto "štěky" a není tahounem celého filmu. Jelikož jsem se před shlédnutím tohoto filmu viděla dokument o havárii na Three Mile Island, tušila jsem alespoň malinko co to tedy znamená, pokud něco obdobnému může nastat. Samotné slovo "jaderná" je pro mě dost nebezpečné a v tomto filmu krásně zlehka ukázali, co se může dít v té obrovské budově, kterou veřejně propagují jako bezpečnou jen pár kilomentrů od vašeho bydliště :) ()

Galerie (82)

Zajímavosti (11)

  • Úvodní zápletka filmu (zaseknutý ukazatel stavu vody) je založena na incidentu, který se stal 5. června 1970 na reaktoru č. 2 elektrárny Dresden Generating Station. (Jarek572)
  • Natáčení probíhalo v Californii a Pennsylvánii. (reich)
  • Film byl po premiéře nevybíravě napaden odborníky na jadernou energii. (Olík)

Související novinky

Zemřel herec Wilford Brimley

Zemřel herec Wilford Brimley

02.08.2020

V sobotu v ranních hodinách zemřel americký herec Wilford Brimley. Bylo mu 85 let. Brimley se údajně dva měsíce potýkal s ledvinovými problémy, informaci o úmrtí potvrdila jeho agentka Lynda Bensky.… (více)

Reklama

Reklama