Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Filmová adaptace slavného románu z pera Maria Puza (Kmotr). Příběh legendárního šéfa mafie, Salvatore Giuliana (Christopher Lambert), který se ve 40.letech minulého století snažil osvobodit Sicílii z italské nadvlády a udělat z ní plnohodnotný stát patřící pod USA. (oficiální text distributora)

Videa (1)

Trailer

Recenze (50)

halogenka 

všechny recenze uživatele

Myslela jsem si, že mě nejvíc bude iritovat Christopher "nemám žádnou mimiku" Lambert a ostatní herci a jejich příšerné výkony. Ale chyba, nakonec zvítězila naprostá neschopnost vyprávět příběh, který je tak jenom nepřehlednou spletí povětšinou naivních a sladkobolných scén bez ladu a skladu a nečíst knihu, tak se neorientuju. A tak jediné, co tento film drží nad odpadem, jsou exteriéry. ()

Santino7 

všechny recenze uživatele

Hoci som Puzovho Sicílčana čítal už nejaký ten rok dozadu, kniha (ako aj samotná osoba Salvatoreho Giuliana) na mňa zapôsobila natoľko, že isté jej pasáže si pamätám dodnes. Tým pádom som sa pri sledovaní tohto filmu nevyhol istému porovnávaniu, hľadaniu odlišností a tak ďalej. No a musím povedať, že určité odlišnosti by sa pochopiteľne našli, dôležité však je, či boli prospešné alebo nie. Môj prvý dojem bol taký, že je to možno až príliš také "prečačkané", nablýskané a umelé. Od filmu o legendárnom sicílskom banditovi by som čakal viac scén z tamojších hôr, ktoré sú pre danú oblasť (a pre Giuliana tiež) tak typické. Zdalo sa mi, že horské scény boli až moc vtlačené do úzadia na úkor rôznych honosných interiérov, ktoré síce možno pôsobili efektne, ale miestami mi už vyslovene prekážali. Tak či onak, zlé neboli ani interiéry ani exteriéry - vizuálne to pôsobí naozaj pekne, kamera zvládnutá. Naopak o obsahu sa to isté povedať nedá. Ako celok mi to často pripadalo až príliš naivne, ako nejaká prehnane plytká a zjednodušená rozprávka, inak to pomenovať neviem. Aby som to už len nejak zhrnul, nedá sa povedať, že by šlo o niečo vyložene zlé, to vôbec. Ale vzhľadom na Puzove zvučné meno by som predsalen očakával niečo kvalitnejšie, nebolo to žiaľ "to pravé orechové". 3/5 ()

Reklama

Roman.Ticka 

všechny recenze uživatele

Zpracování příběhu průměrné vzhledem ke slavné adaptaci, kterou se chystám přečíst, ale veškeré nedostatky v pohodě znegovala přítomnost neuvěřitelně charismatického sexy Lamberta v jeho vrcholné době a formě. Ten pohled vraždil sám o sobě a ostatní zbraně prakticky nepotřeboval ani on, ani jeho mafiánští kumpáni. V podstatě kdyby po celou dobu projekce tahal za šňurů kačera, já bych byla spokojena. To se tak někdo holt umí narodit. ;-) ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Zhlédnuto bezprostředně po dočtení stejnojmenné literární předlohy Maria Puza, která mě zcela nadchla. Dokonce natolik, že si ji osobně cením ještě víc než autorova slavnějšího Kmotra - Sicilián je vážně skvělá kniha. O to smutnější je, jak tragicky byl tento vynikající text zfilmován - tahle adaptace je zcela hrůzná. Z bohatého děje Puzova románu nezůstal kámen na kameni, kromě jmen postav a základních dějových motivů bylo z předlohy vyškrtáno v podstatě vše, a ten zbytek byl odporně přežvejkán, znásilněn a nepochopitelně debilně překroucen. Zůstalo dysfunkční torzo, zoufale neschopné vyprávět nějaký příběh - ten film je k zbláznění statický, nudný a děsivě diletantský. Je vážně s podivem, jak je možno zprasit tak dobrou předlohu, a údiv ještě roste s ohledem na přepálenou stopáž - natočit film dlouhý skoro dvě a půl hodiny, v němž se toho stane tak málo a kde z předlohy nezůstalo skoro nic, to už musí být pořádná dávka smůly, aby na svět přivedla takto nezdařený film. Vysloveně trapas je pak už jen samotné obsazení Christophera Lamberta do hlavní role - och, vždyť ten béčkový (ne)herec je zde nejenže mnohem starší než jeho literární postava - on je tak příšernej, že si chce člověk rvát vlasy z hlavy z toho, jak ten idiot posouvá tenhle film kamsi do roviny bezděčné komičnosti coby parodie sebe sama! Tento film je odstrašujícím příkladem filmové adaptace, která potěší snad jen docela příjemnou hudbou, jinak je to celé děs, jemuž radím z dálky se vyhnout, ale vážně! ()

vesper001 

všechny recenze uživatele

Hloupý film, který vynikající předlohu nevykradl, protože s ní nemá prakticky nic společného, ale okradl o název, jméno uctívaného bandity a přitažlivé sicilské lokace. O tom, že je namakačenko Lambert mizerný herec a korzár ultrabrakových vod, není nejmenších pochyb, a zbytek komparzu si může kolty ušoupat, aby mu stačil. La Sicilia è un'isola infelice a byla by na tom ještě hůř, kdyby byl skutečný Giuliano (dost fešák, btw) takovej křupan. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (2)

  • Po dokončení natáčení se Michael Cimino odebral do střižny a začal stříhat. O svém postupu při střihu neinformoval, dokud nedodal 150minutový sestřih filmu a neprohlásil, že je hotov. Podle smlouvy s producenty měl Cimino právo na finální střih, pokud film nepřesáhl 120 minut. Cimino trval na tom, že žádné další škrty již nemohou být provedeny, a naléhal na producenty Begalmana a McNalla, aby předložili současnou verzi společnosti 20th Century Fox, americkému distributorovi filmu. Před zhlédnutím filmu řeklo vedení Foxu producentům, že film je tak dlouhý, že omezuje počet představení, která mohou kina každý den uvést. Film musel být zkrácen, jinak ho společnost Fox neuvede. Cimino se vztekal, že stříhal šest měsíců a už není co vystřihovat. Producenti reagovali, že musí existovat způsob. O několik dní později Cimino dodal novou verzi filmu, ve které byly všechny akční scény vystřiženy. „Ve scénáři po velké svatební scéně v horách následuje útok na svatebčany,“ napsal McNall. „V tom, co jsme viděli, po svatbě následovala scéna v nemocnici, kde si všichni lidé v pěkných šatech léčili zranění. Přestřelku prostě vystřihl.“ Begelman nečekal, až film skončí, aby se chopil telefonu, a okamžitě zavolal Ciminovi. Cimino mu řekl, že jeho smlouva mu dovoluje finální střih ve 120minutovém filmu a to, co jim dal, podmínku splňuje. Později byla verze „Directors Cut“ o délce 2 hodiny a 26 minut vydána. (mac000)
  • Film se natáčel na Sicílii, konkrétně ve městečku Sutera, a v Římě ve filmovém studiu Cinecittà Studios. (GASTON73)

Reklama

Reklama