Reklama

Reklama

USA versus John Lennon

  • USA The U.S. vs. John Lennon (více)
všechny plakáty
Trailer 2

Filmaři David Leaf a John Scheinfeld ve svém kontroverzním dokumentu sledují pokusy FBI i některých členů americké vlády umlčet Johna Lennona (1940–1980). Ve snímku jsou rozsáhlé rozhovory s jeho nejbližšími. Je to pohled na život a časy věčného rebela Johna Lennona. Snímek realizovaný pro kina, zachycuje ideály, za něž bojoval. Vrcholem filmu jsou ukázky písní Johna Lennona. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (62)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Lenon nebol pre USA iba spevák, ale skôr politik s veľmi nepríjemnými názormi a dosahom presahujúcim akéhokoľvek politika. Tak k nemu pristupovalo aj FBI a podobné organizácie. Svetový mier pre Lenona nebola iba fráza, ale dokázal sa spolu s Yoko Ono pre dobrú vec tak zapáliť, že to neuniklo pozornosti celého sveta. V dokumente máme pohľad na jeho činnosť dokonca z viacerých strán a Yoko Ono predstavuje oporný bod a dáva filmu autenticitu. Práve ona a jej pôsobenie ma veľmi prekvapilo, je sympatická oveľa viac ako som si dodnes myslel. ()

TheRoller 

všechny recenze uživatele

"Ak by sa mne a Yoko niekedy niečo stalo, nebola to náhoda." John Lennon Dokument, ktorý pekne sprehľadňuje, že "obyčajný človek", Working Class Hero, navyše z Veľkej Británie (o čo viac je to pre hrdé USA ponižujúce) mal svojho času na americký ľud, najmä na jeho najväčšiu časť - mladých, väčší vplyv ako celá americká vláda na čele s tou najväčšou špinou v histórii politiky - Nixonom. Pekne zobrazený je najmä boj o zelenú kartu a celkové vloženie Johnových sólových klenotov populárnej hudby. ()

Reklama

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Matty má nejspíš pravdu, ať se mi to líbí nebo ne. Snad jen ještě poznámka dle Marshalla McLuhana (parafráze): Čím větší energii použije osoba (zde John Lennon) na to, aby se odlišila, distancovala nebo dokonce bojovala proti systému (establišment), tím větší energii použije systém na to, aby ji integroval do sebe, do svého kontextu. Není moc obtížné si dnes představit Johna Lennona jako úctyhodného otce několika dětí s jistými politickými opozičními ambicemi. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Obrazová stránka složená z dobového zpravodajství, rozhovorů, záběrů je přímo luxusní. Skvěle koresponduje s mluveným slovem, ba přímo ho i předstihuje. Mluvené slovo je však převážně agitkou a oslavou sebestředného Lennona, který se ke světovému dění vyjadřoval – podle mě – až hloupě naivně a přitom si neviděl do pusy. Výmluvná je scéna přípravy postele pro jeho mírový rozhovor z postele s Yoko, kterou jim stelou dvě pokojské, pro které by patrně nebyl pobyt v takovém hotelu finančně možný. Takže připravují postel, na které se rozvalí John s manželkou a budou svět přesvědčovat o tom, že všichni musí žít v míru. Jak dlouho by jim tenhle postoj vydržel, kdyby si ty postele museli stlát sami? Nic proti bohatství, které si Lennon sám zaslouženě vydělal, ale blahosklonně pak poskytovat hraběcí rady, to je chucpe. Dokument a promluvy respondentů vytvářejí kolem Lennona gloriolu neohroženého bojovníka za svobodu, který se nebál riskovat vše, zatímco ve skutečnosti se dost hloupě přátelil s lidmi, o jejichž skutečných záměrech a prostředcích nic nevěděl a hrozilo mu tak maximálně, že ho deportují z USA. Tuto atmosféru dokreslují výpovědi bývalých státních zaměstnanců Nixonovy a Hooverovy éry, kteří si teď sypou popel na hlavu. Náznak, že atentát na Lennona si vlastně objednala vláda, už nechtěně parodickou paranoidní oslavu jenom umocňuje. ()

MikeCool 

všechny recenze uživatele

"All we are saying is give peace a chance" _____Pozoruhodný dokument o rebelství Johna Lennona, který světu nepředal jen spousty hudebních hitů. Stal se modlou mladých lidí, kteří ho uctívali za své protestní názory, které často vyjadřoval ve svých kultovních skladbách. Nabourával se do tehdejší "demokratické" vlády USA, což mělo za následek absurdní konání FBI typu odposlouchávání či nápadné pronásledování, kterým chtěli Lennona zastrašit. Ten se však nedal a stál si pevně za svým názorem. Proto je Lennon určitou legendou i v dnešní, moderní době. Dle mého názoru se nedílnou součástí hodně podepsal na ukončení války ve Vietnamu, poukázal také absurditu tehdejší vlády v USA v skandálním případu Watergate. Mladým lidem dával určitou vzpruhu do života nejen svými písněmi, ale hlavně svými myšlenkami, které chtěl světu předat. Je poněkud smutné, že pro dnešní mladou generaci je vzorem metrosexuální a komerční Justin Bieber či One Direction, jež ve svých textech postrádají nějakou myšlenku nebo předání nějakého poselství, to je hodně smutné. __________Poté co John Lennon pronesl slavnou satirickou větu: "Beatles jsou slavnější než Ježíš", následovala vlna paranoidních kritik, které vyústili v hromadné ničení Beatlesáckých desek, suvenýrů na veřejném prostranství schválené vládou a svolané státní televizí formou hlavních zpráv. Lennon na svojí obhajobu pronesl: "Tak především jsem tenhle názor zmíňil vzhledem k Anglii....že v téhle době pro mladé znamenáme víc než Ježíš nebo víra..."__________"Everybody's talking about: Revolution, Evolution, Masturbation, Flagellation, Regulation, Integrations, mediations, United Nations, congratulations. All we are saying is give peace a chance. All we are saying is give peace a chance" - John Lennon - Give Peace A Chance ()

Galerie (5)

Související novinky

Nesmrtelný Brouk

Nesmrtelný Brouk

19.06.2006

Když Lee Harvey Osvald zastřelil Johna Kennedyho, sledoval několik dní před činem pořád dokola film Franka Sinatry Suddenly, kde Frank hraje psychopatického vraha, který chce zastřelit prezidenta… (více)

Reklama

Reklama