Reklama

Reklama

Jak básníkům chutná život

  • angličtina How Poets Are Enjoying Their Lives (více)
TV spot
Československo, 1987, 102 min

Režie:

Dušan Klein

Kamera:

Josef Vaniš

Hudba:

Zdeněk Marat

Hrají:

Pavel Kříž, David Matásek, Eva Vejmělková, Jana Hlaváčová, Rudolf Hrušínský, Míla Myslíková, Joseph Dielle, Karel Roden, Václav Svoboda, Tomáš Töpfer (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Po úspěšné promoci se čerstvý doktor Štěpán Šafránek vrací do rodného města, aby, vybaven znalostmi a maminčinými radami, nastoupil v místní nemocnici na internu. Úsměvná studentská léta skončila a Štěpán se seznamuje s novým životem a prostředím. S přísnou primářkou, záletným kolegou Sahulákem, kolegyní Tupou i nevrlou uklízečkou. Podaří se mu rozzuřit primářku, když k její prominentní pacientce přidělí na perfektně vybavený dvoulůžkový pokoj paní Hubáčkovou. Na druhou stranu se ovšem díky tomu seznámí s její půvabnou dcerou Alenkou. Což je sice hezké, ale draze zaplacené. Pro své postoje a zásady totiž brzy narazí a je při nejbližší příležitosti přeložen na místo venkovského obvodního lékaře do Bezdíkova. Tady se musí v malé ordinaci s kamny na uhlí a výřečnou zdravotní sestrou Toničkou vypořádat nejen se zástupy čekatelů na razítka a různá potvrzení, ale také s odpoledními návštěvami u pacientů. A opět se setká s Alenkou, která žije na místním zámku s rodiči, kteří tu pracují jako kasteláni. Když v televizi zahlédne bývalého spolužáka a spolubydlícího Mirečka, nyní delegáta mezinárodní zdravotnické organizace, spojí se s dalšími spolužáky Venošem, Honzou a Vendulkou a společně ho unesou na flám do Venošova sklípku. Stále více času však Štěpán věnuje Alence, které začne říkat Píšťalka. Zamiluje se do ní, přestože je zasnoubená s přízemním učitelem Hájkem, který má život naplánovaný do nejmenších podrobností. Nakonec dá Píšťalka Štěpánovi přednost před Hájkem, i když než se tak stane, musí překonat ještě spoustu překážek. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (280)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Mně v dětství básníci úplně minuli. Vlastně vůbec nevím proč. Je fajn ale i dneska přijít s něčím z minulosti, co vysloveně překvapí. Přítelkyně vedle mě odrecitovala řadu hlášek, myslím si, že jednou na tom budu stejně. Tihle básníci jsou totiž přesně tím typem filmu, který neurazí ani na podesáté a pobaví minimálně i na posté. Česká klasika, ale to zaručeně každý už ví, jenom já jsem opožděnej. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Minule se přicházelo o iluze, teď jsou na řadě ideály a marná snaha nejít s davem.. Škoda, že v okamžiku, kdy se básník úzce zaměří na vniknutí své flétničky do Píšťalky, začne jeho střet se systémem pozvolně ztrácet glanc (nezávislému malíři Hrušínskému navzdory). Jedno se však Šafránkovi musí nechat. Od prvního dílu jeho výběr řeziva zaznamenal jistý progres.. ()

Reklama

nascendi 

všechny recenze uživatele

Ešte včera som si myslel, že úpadok básnikov začal až jeho štvrtou časťou. Dnes už viem, že sa tak stalo už v tretej časti. Vykresľovanie Štěpána, ako debila, ktorý si kupuje zhnitú fiatku, nahradenie postáv figúrkami, orgánmi schválená opatrná kritika režimu zrážajú výsledok do podpriemeru, ktorý nezachráni ani prostoreká Jana Hlaváčová, epizódny Rudolf Hrušínský a na obežnú dráhu vyslaná pôvabná Píšťalka. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Jednoznačně nejlepší z "5 dílů básnické trilogie" zobrazuje profesní začátky našeho známého ŠŠ. Konfrontace mladého idealisty se systémem mě vždy spolehlivě dostane, protože mé osobní zážitky a dojmy jsou celkem stejné. Taky bych byl pro to, aby u tohohle dílu básníci končili. P.S. A souhlasím, že Píšťalka je nejhezčí. "Já nejsem nikde organizován, takže si mohu malovat co chci a jak chci." ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Štěpán Šafránek jde poprvé ordinovat a nedopadlo to tak hrozně, jak si možná představoval. Sice dělá "obvoďáka" v Prdelákově, ale je tady spousta zábavných postaviček, které film táhnou dopředu. Na obzoru, po vzoru schématu předchozích dvou dílů, opět nová láska, ale nevydrží moc dlouho. Vytratil se typický humor, který zdobil předchozí básníky. Vše je jako by určeno pro širší diváckou obec, než jen pro jednu cílenou diváckou skupinu. Je to obyčejnější, ale stále dobře koukatelné. 60% ()

Galerie (11)

Zajímavosti (23)

  • Filmového architekta, který Štěpánovi (Pavel Kříž) pomůže s nástěnkou, hraje skutečný filmový architekt Boris Halmi. Kendy na něj dokonce zavolá: „Borisi!“, když jej volá na place. (gug)
  • V tomto díle je ve scéně příchodu na hon na Konopišti vidět jméno Kendyho na průkazce, kterou se prokazuje u vstupu. V celé trilogii jeho jméno nikde nepadne. Kendy se jmenuje Leoš Marek. (lonedog)

Reklama

Reklama