Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Celovečerní dokument Stanley Kubrick: Život s filmem (2001) je zatím nejobsáhlejším portrétem proslulého režiséra. Jeho režisérem a producentem byl Kubrickův švagr Jan Harlan, který měl samozřejmě přístup k jeho rozsáhlému archivu a také vlastní zkušenost z dlouholeté spolupráce. Stanley Kubrick (1928-1999) patří k nejvýše ceněným filmovým režisérům a svým dílem si vydobyl takovou míru tvůrčí svobody, o nichž se většině jeho kolegů mohlo jen zdát. Nad svými filmy uplatňoval důslednou kontrolu, včetně jejich reklamní kampaně a distribučního nasazení. Jako filmař proslul až obsesivním perfekcionismem (při němž neváhal jít daleko za rámec běžně dostupných technických prostředků) a mimořádným vizuálním cítěním. Většina z jeho třinácti celovečerních filmů znamenala ve své době událost, s napětím očekávanou nejen diváckou obcí, ale celou filmařskou komunitou. Harlanův dokument podrobně mapuje jeho život i dílo. Zachycuje nejen jeho tvorbu, již tu reprezentují podstatné úryvky z jeho filmů, ale také jeho pečlivě chráněné soukromí i neúnavnou práci při shromažďování materiálů na další (často nerealizované) projekty. Ve filmu vystupuje Kubrickova manželka Christiane (Harlanova sestra) a řada jeho spolupracovníků, herců i obdivovatelů (mj. Woody Allen, Arthur C. Clarke, Paul Mazursky, Malcolm McDowell, Jack Nicholson, Sydney Pollack, Martin Scorsese, Steven Spielberg). Původní komentář namluvil hlavní představitel jeho posledního snímku Eyes Wide Shut (1999), slavný herec Tom Cruise. Tento dokument zahajuje přehlídku šesti Kubrickových filmů (2001: Vesmírná odysea, Mechanický pomeranč, Barry Lyndon, Osvícení, Olověná vesta, Eyes Wide Shut), jež ČT uvede v rámci pondělního Filmového klubu. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (148)

Cival 

všechny recenze uživatele

Věrný Kubrickův spolupracovník natočil výtečný dokument o geniálním filmaři, jenž těžko opustí pozici mé režisérské jedničky. Harlanovi se povedla skvělá práce s materiálem, z níž na mě dýchala ta stejně úchvatná atmosféra, kterou jsem se tolikrát nechal pohltit u Stanleyho filmů. Trochu se za to stydím (zní to dost pateticky), ale zcela upřímně - v některých pasážích jsem byl maximálně dojat. Ještě jednou díky Stanley, za nejkrásnější okamžiky mého diváckého života! ()

curunir 

všechny recenze uživatele

V podstate dokument ako každý iný, len sa líši snáď svojou dĺžkou v ktorej dôkladne predstaví všetky filmy tohoto významného režiséra. Stopáž však pomerne rýchlo ubehne, nakoľko je tu množstvo zaujímavých výpovedí Kubrickových spolupracovníkov a hercov, ktorí účinkovali v jeho filmoch. Ako inak, vychvalujú ho do neba, čo si však rozhodne Kubrick aj zaslúži. Škoda, že za celý život nakrútil iba 13 filmov (i keď ako Scorsese povedal, každý jeden je za desať!). Zvažoval som, že by som dal 5*, avšak nakoniec my to až tak výnimočné neprišlo. Umiestnenie v top 200, chápem skôr pre kultovosť režiséra. Ja by som si veľmi rád pozrel niečo takéto o Ridley Scottovi. ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

Pro někoho podivín, pro jiné filmařský génius. A podle všeho i rodinný typ a milý člověk. Jen prostě tomu, co dělal, přikládal velký důraz a snažil se ze všech dostat maximum. Včetně sebe. Uznávaní filmaři tak vyprávějí a skládají poctu velkému jménu, které střídalo žánry, lpělo na maličkostech, herce svým perfekcionismem dovádělo k šílenství. Dokument je to obsáhlý, nicméně poměrně standardní, rutinní, nijak zvlášť vybočující. Vznikl po tvůrcově smrti, možná měl jeho švagr a dlouholetý producentský kolega nějaké dva tři roky navíc počkat. ()

Kaferano 

všechny recenze uživatele

Za tenhle dokument jsem ráda, Stanlyho Kubricka mám v desítce a viděla jsem všechny filmy od Zabíjeni. O jeho životě a způsobu práce jsem ale znala jen nějaké útržky a spíš jsem měla pocit, že Kubrick byl nepříjemný a despotický člověk. Z tohoto dokumentu už mám ucelenější a pozitivnější dojmy. Hlavně je zde vyobrazen celý sled filmů, jak šly po sobě a s důležitými informacemi celkového ovzduší, které je provázelo. Jan Harlan skvěle zakomponoval do dokumentu hudbu (kterou Kubrick použil ve svých filmech) do rytmizujících střihů nebo jen volně dojímal u rodinných obrazů. O režisérovi promluvila celá škála známých osobností. Mě nejvíce zaujala Kubrickova manželka, Malcolm McDowell ( ani se nezmínil, že se při natáčení málem utopil v nádrži a poničil si oko) Sydney Pollack a hudební skladatel György Ligeti... Dokument evokuje pocity, které jsem měla při sledování filmů a chci je vidět co nejdříve znova. ()

Cimr 

všechny recenze uživatele

Po celou dobu trvání dokumentu se na mysl vkrádá jedno slovo, které je stále výstižnější a výstižnější, až nakonec zasáhne se zdrcující razancí. Tohle slovo je vcelku jednoduché (akorát skloňování občas dělá problémy) a zní: GÉNIUS. Toto slovo se zvlášť v poslední době hodně nadužívá - geniální je všechno od filmů studia Pixar, přes švédské utěrky, až k univerzálním dalkovým ovládačům. Ale skutečných genialit bylo ve 20. století málo a o lidech to platí také. Přesto se našel jeden, o jehož genialitě a stopocentním perfekcionismu nepochybuje snad nikdo, kdo viděl byť jediný jeho film. Člověk, který přetáčel složité scény jenom proto, že v místnosti kolísala teplota. Člověk, který terorizoval herce natolik, že někteří skončili u psychologa. Člověk, co budil svoje spolupracovníky ve dvě v noci a ptal se jich na podivné otázky typu: ,,Věříš v Boha?" Člověk, který natočil tříhodinový historický epos, promýšlel v něm každý bezvýznamný detail, každé sebemenší gesto a přes to se nezbláznil a dál pokračoval v tvorbě. Člověk, jenž natočil sice málo filmů, ale úplně všechny (!) patří k největší klasice, což je věc, která se nepovedla ani Shakespearovi. Člověk, který byl (s úctou k Pixaru, švédským utěrkám i dálkovým ovládačů) SKUTEČNĚ geniální. Člověk, který se jmenoval Stanley Kubrick. ()

Galerie (3)

Reklama

Reklama