Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Rodiče pětiletého Jožky Karpíška odjíždějí služebně na dva měsíce do Londýna a chlapce svěří do péče sousedky, paní Pokorné. Jožánek však uteče ke svému dědečkovi, který je bývalý převozník. Bydlí přímo u vody se psem Sultánem a oslíkem Kylijánem. Tady chlapec prožívá kouzelné prázdniny – chytá s dědou ryby, učí se plavat, jezdí s oslíkem do města na nákupy. Jenže žádná pohoda netrvá věčně.  Přívoz nahradí nový most, domek bude zaplaven vodou z nové přehrady a děda pomýšlí na odchod do domova důchodců. Pod vlivem Jožky se však rozhodne dát svému životu trochu jiný směr. Možná, že se na zimu přestěhuje se psem a oslíkem do Prahy a přiveze trochu venkovské pohody. (TV JOJ)

(více)

Recenze (26)

Kajislav89 

všechny recenze uživatele

Jako dítě jsem na tomto snímku obdivoval dobrodružství malého klučiny, který utíká z města od paní na hlídání, aby dědečkovi přidělal nejednu starost. Jako dospělý však vnímám něco jiného, pohodový až sentimentálně laděný příběh o chlapci, který nevědomky motivuje dědečka k tomu, aby to lidově řečeno "nezabalil". Další plus za pěkné lokace. ()

vypravěč 

všechny recenze uživatele

Jestliže je pozdější Hanibalova Červená kůlna filmem o obrodné síle stáří, pak je Dědeček, Kyliján a já studií obrodných schopností dětství. Malý chlapec odjíždí za svým dědečkem-převozníkem na venkov, svou zvídavostí a okouzlením v něm oživuje společně se vzpomínkami také jeho odeznívající vitalitu a probouzí v něm sílu, s níž se vzepře osudu (jeho domek má být zbořen a on se má odstěhovat do "starobince"). Narozdíl od městské Červené kůlny, která má formu koláže, se v tomto ranějším snímku vrství emocionálně bohaté scény z přírody. Člověk, lhostejno zda stařec či dítě, nachází v krajině nejpřímější cestu k sobě samému. Takovou klíčovou scénou je dědečkovo noční plavání, které dokonale symbolizuje jeho znovuzrození, uvědomění si sebe sama a své vůle svobodně žít a bojovat. ()

Reklama

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Pohodový, jemně laděný, poeticky prázdninový příběh, nejen pro nejmenší diváky a jejich rodiče. V hl.roli perfektní David Schneider, o dva roky později se předvedl v podobně laděném snímku "Červená kůlna" opět od režiséra Hanibala, dědečkem mu zde ale nebyl Bohuš Záhorský nýbrž Rudolf Deyl ml. jako děda Karpíšek samorost a převozník v jedné ze svých posledních nezapomenutelných rolí. Film byl ve své době ověnčený řadu neméně významných festivalových cen.. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

To je taková škoda, že pro děti se už nic netočí. Současná doba si vystačí s jejich kritikou, že celé dny tráví na internetu. Jenže hrát si venku je o ústa, a to je zrovna nemusí přejet lenošná koza v SUVčku, z kterého nevidí na silnici. Kultura pro děti se taky žádná nedělá, v rámci hyperkorektnosti je velice nemoderní jít do cirkusu, protože v něm týrají zvířata. No tak jasně, bylo by asi lepší jít na jatka, protože tam se se zvířaty mazlí. Ale dosti žehrání na současnou dobu. Tenhle film je krásně poetický, zasněný a celkem romantický. Mezi dědou a vnukem skvěle funguje chemie. ()

igi B. 

všechny recenze uživatele

Kde jsou ty časy... Nu, musel jsem si zase jednou povzdechnout, protože >v rámci žánru< ani po téměř půlstoletí neztratil tenhle poetický film své kouzlo (a kde jsou už dnes ty současné podbízivé uhýkané srágory, že...) a navíc - pro vnímavé fandíky - se zde asi poprvé v českém filmu objeví dva úžasné technické klenoty té doby - nadčasový sportovní kabriolet Porsche 356 a d.m.s.n. nejkrásnější letoun všech dob - Sud Aviation Caravelle. ( http://cs.wikipedia.org/wiki/Sud_Aviation_Caravelle ) . . . A za ten příběh - ach dědečku i Kyliáne, pamatuju si vás! Vrátil jsem se s vámi zase po letech do dětství a byl to pěkný výlet! Tak šťastnou cestu... - - - - - (Poprvé viděno kdysi v dobách černobílých, hodnocení po repete 13.4.2013 na tv Barrandov /zas po čase jeden z mála smysluplných počinů téhle stanice/ 348., komentář zde nostaligický coby dvacátý - 13.4.2013) ()

Galerie (5)

Zajímavosti (5)

  • Film získal Velkou cenu na Festivalu filmů pro děti v Benátkách. (M.B)
  • Film bol natáčaný v Soutici u Zruče. Na začátku filmu pak lze vidět několik záběrů na vilu v ulici Nad Bertramkou 18/2141, která dnes patří Karlu Gottovi. Dále se ve filmu objevuje křižovatka ul. Korunovační, Nad Štolou, Čechova a Milady Horákové v Praze - Holešovicích, terminál Jih na letišti Václava Havla, orloj na Staroměstském náměstí v Praze - Starém Městě a plavecký bazén v Praze - Podolí. Domov důchodců se natáčel na zámku ve Zruči nad Sázavou. V Souticích se natáčela jen scéna na loďce, kde jsme mohli obdivovat jez a most přes řeku Želivku. Dále se natáčelo v Uhlířských Janovicích. (Cucina_Rc)
  • Rudolf Deyl ml. už byl během natáčení velmi nemocný, dokonce až tak, že se filmový štáb o něj strachoval. Malý David Schneider, kterému před natáčením snímku zemřel otec, k Deylovi velmi přilnul a těžce tuto situaci nesl. (sator)

Reklama

Reklama