Reklama

Reklama

Láska nezná hranice a ve vzpomínkách je nesmrtelná. Ralph Fiennes v titulní roli amerického filmu, oceněného devíti Oscary... Román Michaela Ondaatjeho "Anglický pacient" (1992), vyznamenaný po svém vydání ve Velké Británii prestižní Bookerovou cenou, jakoby se vzpíral filmovému zpracování. Příběh velké lásky a zrady, zasazený do konce 30. let a do doby 2. světové války, je vyprávěn v několika časových rovinách a v poměrně složité flashbackové struktuře. Těžce zraněný „anglický" pacient (nazývaný tak proto, že byl vytažen z hořícího britského letadla) neví, jak se jmenuje, ani si nic nepamatuje ze své minulosti. Když jsou ostatní ranění převezeni, zůstane znetvořený muž v opuštěném a vyrabovaném klášteře spolu s kanadskou ošetřovatelkou Hanou, která se o něho stará a snaží se s ním komunikovat. Muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Lászlo de Almásy, postupně odhaluje události, jež začaly před válkou v Egyptě, kde pracoval pro Královskou geografickou společnost při mapování Sahary, a pokračovaly až do června 1942, kdy Angličané opouštěli Tobruk. Jeho milostný vztah k manželce kolegy Katharine se prolíná s osudem Hany, která trpí utkvělou představou, že všem svým blízkým přináší neštěstí a má strach o sikhského poručíka Kipa, s nímž se sblížila a jemuž hrozí neustálé nebezpečí při odstraňování nevybuchlých min. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (468)

castor 

všechny recenze uživatele

Úzkostlivý zpěv ženy osvítí hrubé plátno a štětec malující postavu. Vzápětí je kdesi nad Saharou sestřeleno německé letadlo s anglicky mluvícím pilotem a neznámou ženou. Plameny trosek nakonec vydaly pouze ošklivě popáleného muže a ukončily krutě tragický příběh osudové lásky. Aniž bych rozplétal rozmáchlý děj, pozadí filmu a jeho přijetí (7 nominací na Zlatý glóbus a 12 na Oscara mluví za vše), i odmítání, ocením herecké výkony všech zúčastněných, režijní pojetí, výpravu, velkolepá je i kamera Johna Sealea, který unikátně nasnímal krásné obrázky pouště (natáčelo se v Itálii a Tunisku) a především romanticky laděnou scénu houpající se Hanu a Kipa ve světlicí osvětlenými malbami toskánského kláštera, a barvitě ukolébavou, klavírní hudbu Gabriela Yareda. ()

Cappuccino 

všechny recenze uživatele

Príjemne odsýpajúce, i keď trocha pridlhé dve a pol hodiny, z ktorých ma asi najviac zaujali hereckí predstavitelia ako Fiennes, Dafoe a spol. Obsahovo nám neponúka režisér nič nové, akurát naozaj sympaticky natočené drama. Ale od toľkých Oscarov by bolo možno hodné očakávať aj čosi viac. Slabšie štyri. ()

Reklama

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

No, nebylo to tak hrozně moc romantické, jak jsem původně čekal, de facto to šlo o klasický příběh osudové lásky, akorát ozvláštněný dobou a místem, kde se odehrával. Nabídl několik silných momentů, ale přesto bych asi ocenil více prostoru pro Hanu (výtečná Juliette Binoche) a "jejího" Inda (scéna s likvidováním bomby pod mostem patřila k nejlepším). To je nejspíš dáno i tím, že jsem nedokázal naplno fandit Almásymu, který mi byl krajně nesympatický (jeho zohavení, které se až nápadně podobalo Lordu Voldemortovi ze série HP tomu taky moc nepřidalo :-) ). Viděl bych to na slabší 4*, přece jenom ta stopáž byla trošku přepálená vzhledem k tempu vyprávění příběhu. ()

Boogeyman 

všechny recenze uživatele

Každej koho znám a viděl to tvrdí, že je to nehorázná nuda. Proč proboha? Já se nenudil ani chvilinku. Obě dvě dějový linie jsou zajímavé a nádherné. Krásně natočené, skvěle zahraná a konec byl pro mě duševním velezážitkem. Až jsem měl na krajíčku. Nuda? Ani v krizi! Je to sice poměrně dlouhé, ale to jej jen dobře! ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Je to jedno, čo pred to napíšete. Veľké auto, malé auto, pomalé auto... Stále je to len auto.“ Mám tony obľúbených filmov a i v čudáckych 90. rokoch vzniklo veľa výborných. Ale keby niekto za najreprezentatívnejší kus desaťročia vybral ANGLICKÉHO PACIENTA, vôbec by som nenamietal. Oscarový (9 sošiek + 3 nominácie) triumf legendárneho megaproducenta Saula Zaentza (PRELET NAD KUKUČÍM HNIEZDOM) a v poslednej chvíli kvôli finančnej tiesni pribehnutých bratov Weinsteinovcov. Nádherná piesková atmosféra je natoľko mrazivá, fascinujúca a hypnotická, že hoci sú scény z toskánskej, rozpadajúcej sa budovy uprostred krásnej prírody tiež parádne, v porovnaní s pieskovými dunami sa Willem Dafoe (napriek sľubnej scéne s prstami) nechytá. Dokonalý scenár, dokonalý Ralph Fiennes, dokonalá réžia, dokonalá kamera. ()

Galerie (53)

Zajímavosti (40)

  • Gróf Almásy (Ralph Fiennes) vo filme upozorní Hanu (Juliette Binoche), že dlhovlasý Kip (Naveen Andrews), ktorý má na hlave turban, je predstaviteľom Sikhov - ľudí žijúcich na severozápade Indie v štáte Pandžáb. Na rozdiel od Hinduistov s bindi (červená bodka) na čele medzi očami, nosia sikhskí muži dôkladne poskrúcaný turban, pod ktorým majú okolo hlavy obtočené vlasy. Ich vierovyznanie im okrem toho, že nejedia mäso ani vajcia, nedovoľuje strihať vlasy. Preto čím je muž starší, tým naberá turban na objeme. (MikaelSVK)
  • V roce 2005 si Juliette Binoche nechala od Akademie opravit svého Oscara. Její tříletý syn si se sošku hrál, později se na ní začaly objevovat skvrny. Jedna z výhod toho být oscarový vítěz je ta, že vám Akademie vašeho Oscara zadarmo opraví. (novoten)
  • Filmovanie snímky prebiehalo na mnohých miestach v Taliansku a taktiež na viacerých miestach v Tunisku. (MikaelSVK)

Související novinky

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

19.08.2021

Román Anglický pacient spisovatele Michaela Ondaatjeho se dočká nové, tentokrát televizní adaptace. Tu chystá stanice BBC, která zaúkolovala scenáristku Emily Ballou (Taboo, The Turning), aby seriál… (více)

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (více)

Bratři Weinsteinovi nespí

Bratři Weinsteinovi nespí

04.11.2005

Když na přelomu března a dubna tohoto roku po 25 letech bratři Weinsteinovi ohlásili svůj odchod z vedení společnosti Miramax, neboť se nepohodli s majoritním vlastníkem, studiem Disney, bylo jejich… (více)

Reklama

Reklama