Reklama

Reklama

VOD (1)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Bůh opustil nebesa. Píše se rok 1985, v Bílém domě vládne Reagan a smrt swinguje v rytmu AIDS. Ve společnosti vládne pokrytectví, strach z odlišnosti a zahanbení, výčitky za minulé prohřešky, drogy a především sex.
Muž miluje muže. Mají se ke své sexuální orientaci přiznat, nebo je lépe ji skrývat, jako je tomu v případě právníků Roye Cohna a jeho kolegy Joa Pitta? Roy to dělá z obavy o svou kariéru, Joe proto, že se za ni stydí. Je dokonce ženatý s Harper. Ta se poté, co jí manžel odhalí pravdu, dostává na absolutní dno a začne být závislá na valiu. Léky, coby jediný utěšující prostředek, se stanou nejlepším společníkem i Roye, který má AIDS (okolí ovšem tvrdí, že má rakovinu jater). Umírá i Prior Walter, který se nakazil, když byl nevěrný svému milenci Louisovi. Louis jej proto opouští a setkává se s Joem.
Šestidílná minésrie HBO Andělé v Americe je považována za výjimečnou televizní událost - komorní a zároveň epickou podívanou, jež reflektuje dobovou politiku a morálku na příběhu šesti postav, jejichž osudy se vzájemně prolínají v bouřlivém prostředí New Yorku konce 80. let. Na hranici mezi komedií a tragédií, lásky a zrady, života a smrti sledují diváci jejich cestu krajinou zoufalství i naděje, která byla tak určující pro Ameriku konce 20. století.
„Je v tom vše, co si dovedete představit: láska, smrt, opuštění, zodpovědnost, pokrytectví. Ale díky představivosti Tonyho Kushnera také spousta smíchu a fantazie,“ vysvětluje představitel jedné z postav Jeffrey Wright.
Dramatické poselství příběhu, vynikající režie a účast slavných hereckých hvězd zaručily úspěch seriálu i při uvedení v Evropě, která je otevřena nejen otázkám politickým, společenským a náboženským, ale také problematice spjaté s homosexualitou a šířením nemoci AIDS.
Jedinečné na seriálu kromě jeho námětu a zpracování je i to, že někteří z herců ztělesňují (stejně jako tomu bylo na divadelní scéně) více postav. Zvláště obdivovatelé Emmy Thompson a Meryl Streep si těchto skvělých hereček užijí dosyta. Emma hraje postavy tři, Meryl čtyři: „Byla to opravdu velká legrace a bylo zábavné hrát více postav. Měla jsem původně hrát tři, ale nakonec mi Mike řekl, jestli nechci hrát čtyři. A já: ‘Jo, nemůže jich být pět?‘.“  Další postavy stejně brilantně ztvárnili Mary-Louise Parkerová, Jeffrey Wright, Justin Kirk, Ben Shenkman, Patrick Wilson, James Cromwell, Michael Gambon a Simon Callow. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (192)

Sheldra 

všechny recenze uživatele

Vždycky jsem měla Američany za prudérní tupce, ale poslední dobou nestíhám žasnout, jak svojí mizernou reputaci napravují ve filmech. Tady rýpou snad do všeho: do xenofobů, náboženských fanatiků a pokrytců nejrůznějšího druhu. Je to neskutečně otevřený a tolerantní seriál, který říká, že je fuk, jak jste jiní nebo divní, protože jste to vy a to je hlavní. Přitom tak činí způsobem mimořádně nenásilným a půvabným: kašle na moralizování, jde spíš cestou metafor a nadpřirozené atmosféry. Co je pravda a co sen, to není podstatné. Podstatné je, že je to skvost a že vás to sebere - a pokud ne, chybí vám nějaký ten závit, případně fantazie, což je ještě horší. Já říkám: kouzelné! ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Veľkým sklamaním pre mňa bolo, keď som zistil, že veľká časť deja sa točí okolo homosexuálov. Dokonca i Pacino to rád do zadku...Nepoviem trochu, ale ak sa tomu venuje výrazná časť seriálu, navyše niektoré postavy musia byť z nejakého dôvodu opäť Židmi, napadá mi jedine, že niekto znova dostal nápad prostredníctvom filmu a známych tvárí kázať o morálke, zmierlivosti a ohľaduplnosti. Anjeli tu majú skôr vedľajší význam a pasáže s nimi sú aj tak nezáživné a jediný dôvod prečo som seriál nevzdal po prvej časti bol vzťah P. Wilsona s manželkou a Pacinom a postava matky v podaní M. Streep. Štvrtý diel bol pre mňa skutočným urpením a takmer som to vzdal. Dopozeral som to len preto, lebo som sériu načal, ale sklamanie to pre mňa je. Objektívne 3-4 hviezdy, ale ja filmy o buzerantoch moc nemusím. Výnimky sú (Philadelphia), ale jednoducho ma nebavilo pozerať sa na tie zamilované mužské pohľady a ich kecy o vzťahoch, ktoré sú mi proti srsti. 40%. ()

Reklama

Streeper 

všechny recenze uživatele

Poprvé jsem seriál viděla ve třinácti letech. V té době mě nezajímal nikdo jiný než Meryl Streep a užívala jsem si její herecký koncert na plátně natolik, že jsem ignorovala všechny ostatní. Tehdy bych seriálu dala zaujatých 5*, nyní jakožto dospělejší a troufám si říct moudřejší jsem se na seriál podívala znovu. Herecký koncert jsem si užívala ve všech ohledem ať už od Meryl, Ala, Emmy nebo Patricka, prostě od všech. Herecky je to dokonalé, příběhově zajímavé. Věřím, že na tu dobu to bylo něco nevídaného, šokujícího. Musím ale říct, že místy mi to přišlo až moc utahané, takže mě to netáhlo a nebavilo natolik, abych dala plný počet. Občas je to hodně politické, ukecané = nudné. Ale i tak to beru jako jednu z nejlepších divadelních her, která kdy byla úspěšně natočená jako seriál. Mike Nichols prostě uměl. ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Je to pár dní, co jsem absolvovala tenhle skvost a stále mi nejde z hlavy. I když nejsem přívržencem (a ani nemám ty ambice) dlouhých rozborů filmu od nasvícení až po catering, mám chuť se rozepsat a pořádně vás potrápit, protože jsem toho zkrátka plná. Věděla jsem přibližně, s čím budu mít dočinění (Nichols je se svou Silkwoodovou, Absolventem, Virginií a dalšími skvělými filmy objekt hodný sledování), ale že to bude taková bomba, to jsem ani ve snu nečekala. Jsou nám tu představeni homosexuálové, židé, mormoni, právníci, zdravotníci, andělé, oběti ... politické situace i názory na ně, někdy v nepochopitelných dialozích, ale to se jen může chvilku tak zdát. Za hlavní postavu považuji prohnilého právníka Al Pacina, nejen proto, že jeho výkon je něco tak strhujícího, že vás to v některých místech odvede od čtení titulků a vnímání slov, ale i že se od jeho postavy umírající na "rakovinu jater" všechno odvíjí. Mladý kolega, který k němu vzhlíží, chce udělat všechno správně a tak se osvobozuje ze zajetí heterosexuality, svou manželku nechává napospas osamělosti, valiu a halucinacím a odchází k příteli, který při první zdravotní komplikaci svého AIDS nemocného druha vzdává letitý vztah. Nepodobá se to filmům na téma AIDS, které jsem dosud viděla (takovéto "umírám, léky jsou drahé, plačte sborem a vemte si ze mě odstrašující příklad, ale nediskriminujte mě"). Tady je to jinak: nemocní si nemoc prožívají po svém a sami, protože na nemoc je nakonec každý úplně sám, a "zdraví" si zas srovnávají hodnoty a především vztah k těm prvním. A aby toho nebylo málo, v tom zápase jim pomáhají halucinogenní průvodci a andělé, protože "ON se na nás vykašlal, ON to vzdal a nechal nás v tom samotné". Nakonec, a to řikám, aniž bych chtěla prozrazovat finále, je to o naději. "Chci žít, stejně jako lidi, jejichž těla pokrývá víc ran než kůže, žiju tak rád, třeba s nemocí, chci přesto žít". A takhle bych mohla psát hodně dlouho, ale vážně, nechci vás trápit, a přesto, že to opravdu není film pro každého a netvrdím, že právě já jsem toho pochopení hodna (a jestli mě Nichols svými výrazovými prostředky tahá za nohu, ať klidně tahá, já mu to žeru), je to ohromující záležitost plná otázek, bláznovství, lidství i té naděje, a já vám ji velmi doporučuji. ()

wipeout 

všechny recenze uživatele

Tak takúto divočinu som už dávno nezažil, to sa musí uznať. Osobne som čakal nejaký ten krásne uhladený ľahko zaškatulkovateľný konštrukt s emotívnymi výlevmi napĺňajúcich nás pozitívnou energiou. Keď by som mal ponechať originálnosť a nekonvenčnosť hlavným kritériom hodnotenia tak by som s hodnotením ani na sekundu neváhal. Lenže aspoň nejaký ten menší pevný základ, ktorý by nás spájal s realitou a možnosťou uchopenia, je vždy potrebný. Inak to skončí podobne ako v tomto prípade, keď sa celý konštrukt rozbíja o vlastnú rozvláčnosť a ne ortodoxnosť. A tak nám občas nezostáva nič iné ako len tlieskať bravúrnym hereckým výkonom hviezdneho osadenstva, ktoré si po viacerých eskapádach komerčného pragmatizmu mohlo vychutnať to pravé orechové herectva. Len ja ako divák som sa v záplave nepochopených dialógov a občas príliš snového spracovania strácal. Ale inak ide o pozoruhodné dielo, ktoré vonkoncom nemôžem zavrhnúť, len úctivo sklopiť zrak a priznať si potupu nepochopenia. ()

Galerie (93)

Zajímavosti (18)

  • Na post režiséra byli zvažování Robert Altman, Neil LaBute a P.J. Hogan. Právě Altman byl pak tím, který  získal Al Pacina pro roli Roye Cohna. (Stanislaus)
  • Zlaté glóby pro nejlepší herce v minisérii si v roce 2004 doslova přivlastnili Andělé v Americe. Všechny čtyři ceny totiž získali herci ze seriálu - Al Pacino (nejlepší herec v hlavní roli), Jeffrey Wright (nejlepší herec ve vedlejší roli), Meryl Streep (nejlepší herečka v hlavní roli) a Mary-Louise Parker (nejlepší herečka ve vedlejší roli). (StarsFan)
  • V prvním díle seriálu se ve snu Priora Waltera (Justin Kirk) objevuje řada podivných držáků svícnů – živých paží vystupujících ze zdi. Stejné nosiče a také stejné oživlé sochy-bysty lze vidět v klasickém francouzském filmu Kráska a zvíře (1946) v tajemném zámku Zvířete. (Aelita)

Související novinky

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Ve věku 83 let nás opustil Mike Nichols, režisér Absolventa, Kdo se bojí Virginie Woolfové? nebo Hlavy 22. Berlínský rodák se dostal do Ameriky v roce 1938 a po čase zjistil, že jej láká dramatické… (více)

Reklama

Reklama