Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Akční
  • Komedie
  • Krimi
  • Dokumentární

Recenze (1 788)

plakát

Piłsudski (2019) 

Ačkoli jsem si o Pilsudském dopředu nic nestudoval a film se skutečně vysvětlováním příliš nezdržuje, nepřišlo mi to ani zmatečné, ani nudné. Řemeslně je to na úrovni, klidně bych snesl víc akcí Bojové organizace PPS (atentáty, vylupování vlaků, osvobození vězňů). Tři a půl hvězdičky, zaokrouhluji nahoru.

plakát

Žraloci v Paříži (2024) 

Free Lilith! Celou dobu jsem marně přemýšlel, zda to má být žánrová eko agitka, čemuž by nasvědčoval úvod filmu, nebo zda jde naopak o podvratný výsměch ekologickému fanatismu ("Věřím, že lidé a zvířata jsou si rovni."), olympismu (triatlon v řece plné nevybuchlé munice) či proimigrantskému aktivismu ("Žraloci nejsou pro člověka nebezpeční. Já u nás vítám všechny druhy."), pro což hovoří ten zbytek. Každopádně, chybí tomu opravdové napětí, takže jen za dvě hvězdičky.

plakát

Hvězdy stříbrného plátna - Nicholas Cage (2022) (epizoda) 

Pobavila mě poznámka k filmu Špatnej polda, že by měl Cage natočit ještě něco s Herzogem, protože "je výbornou náhradou za zesnulého Klause Kinského."

plakát

Můj milovaný nepřítel (1999) 

"Ne, [Ježíš] neřekl, aby držel hubu. Vzal bič a prásknul ho přes tlamu!" Začátek, kdy se Kinski během představení o Ježíši dohaduje s publikem a uráží jednotlivé diváky, je natolik famózní, že předčí i náhodně natočenou hádku herce s producentem na place filmu Fitzcarraldo. Snad proto tuhle pasáž Herzog, který byl stejný magor jako Kinski (jen tolik neřval), zařadil v závěru k mé velké radosti znovu.

plakát

Paganini ve víru erotických vášní (1989) 

S tímhle filmem se to má asi jako s jistým pouličním hudebníkem, k němuž jsem jednou přistoupil a podal mu bankovku se slovy: "Vemte si to, ale jen pod podmínkou, že už vás tady dnes neuvidím a neuslyším." Hvězdičkami nehodnotitelné, zvláštní uznání ovšem zaslouží člověk, který vymyslel český distribuční název.

plakát

The Ministry of Ungentlemanly Warfare (2024) 

Občas prosáknou zprávy o výrobě filmu, který ve mně vyvolá jistá očekávání, jež posléze zůstanou nenaplněna. Což je bohužel případ tohoto snímku. Když točíte válečné dobrodružství, musíte v něm mít pár charismatických herců (viz Děla z Navarone, Kam orli nelétají nebo Tucet špinavců), ne partu zaměnitelných maníků. A taky dávku napětí, ne nudu, v jejímž rámci si H. Cavill většinou svižně vykračuje a zbraní s tlumičem nevzrušeně odstřeluje nepřátele jako na pouti. Když už sem mermomocí tahat srovnání s Hanebnými pancharty, tak jedině v tom, že i to je film, který moje očekávání v době premiéry nenaplnil. Ale byl aspoň zajímavý.

plakát

Soumrak dne (1993) 

"Ještě jedno nebo dvě slova a dostal bych se k podstatě věci," říká komorník Stevens mladému kmotřenci svého zaměstnavatele v závěru absurdního rozhovoru o sexu a totéž platí o jeho vztahu/nevztahu se slečnou Kentonovou. Vynikající drama o potlačovaných citech na pozadí důležitých historických událostí.

plakát

Mu zhong wu ren 2 (2024) 

Čínská historická variace na majstrštyk Luca Bessona Leon: je tam zavražděný mladší bratříček, holčička, která chce, aby ji kvůli pomstě slepý lovec odměn naučil zabíjet, i ta touha vrátit se zpátky ke kořenům. Dal bych za pět, ale nesmělo by tam být tolik předrátováno.

plakát

Hvězdy stříbrného plátna - Kevin Costner (2022) (epizoda) 

Když jsem v roce 1990 vycházel z kina po projekci Neúplatných, prorokoval jsem, že z Costnera bude velká hvězda. V té chvíli jsem netušil, že už hvězda je (film se u nás promítal s tříletým zpožděním), a v 90. letech jsem si nenechal ujít snad žádný jeho film. Je skvělé, že některé jeho snímky byly diváky i kritiky doceněny až později, např. moje oblíbená Krajina střelců. Jedna z mluvících hlav, Ian Nathan, je autorem výpravných publikací James Cameron: Retrospektiva a Stephen King ve filmu, které mohu doporučit.

plakát

Angelika a král (1966) 

Tady scenáristé řezali do živého masa, protože snímek pracuje s motivy pouze druhé poloviny stejnojmenného románu. Celé manželství Phillipa a Angeliky je totiž zredukováno na předtitulkovou scénu, poté dojde k propojení zápletek s Bachtiarim bejem a Rákoczim a soupeření s paní de Montespan o královu přízeň vrcholí ve scéně hrozivé černé mše. Přestože se tvůrci filmu v závěru od předlohy značně odchýlili, film drží pohromadě díky nepostradatelnému Desgrezovi (v knize se vyskytuje na několika stranách, ale i na tak malém prostoru si stihne s Angelikou znovu zasouložit). Filmová Angelika a král nedosahuje úrovně svých předchůdců, obsahuje však důležité poučení: nedebilkuj a nedělej na nepřítele dlouhý nos, i když vás dělí těžké dubové dveře.