Reklama

Reklama

V roce 1963, v době studené války a závodů v dobývání kosmu mezi SSSR a USA, plánují Rusové výstup kosmonautů do vesmíru z lodi Voschod -2. První prototyp, bezpilotní družice, bude určen k testování. Start Voschodu je určen na rok 1967. Američané však oznámí, že také chystají výstup do vesmíru. Generalita se rozhodne vyslat loď s kosmonauty již v roce 1965, aby si SSSR zajistil světové prvenství. Pro let jsou vybráni dva zkušení piloti, Alexej Leonov a Pavel Beljajev. Konstrukční kancelář Sergeje Koroljova urychlí práce. Bezpilotní družice je vynesena na orbitu, kde simuluje pokusný výstup, ale nakonec se družice na oběžné dráze rozpadne. Konstruktér Koroljov nechce riskovat životy kosmonautů, ale vedení SSSR trvá na svém. Voschod-2 není doveden k dokonalosti. Skafandry jsou podle pilotů neohebné, ale oba jsou ochotni pro vlast riskovat. 18. března 1965 vesmírná loď s Leonovem a Beljajevem na palubě odstartuje z Bajkonuru. Let je normální a Voschod-2 dosáhne orbity. Leonov upoutaný lanem vstoupí přes vzduchovou komoru do vesmíru a vznáší se opojně ve volném prostoru. Zanedlouho mu stoupne tlak, puls i teplota a nemůže se vrátit k modulu. Beljajev s ní ztratí spojení. V letovém středisku se autority dohadují, co dál. Generál Nikolaj Kamanin je proto, aby se vzduchová komora odstřelila, i když v tom případě Leonov zahyne ve volném prostoru. Leonovi se mezitím podaří zachytit modulu. Nafoukl se mu skafandr a nemůže ohýbat ruce, nohy a prsty. Dostane se do komory hlavou napřed. Poklop do vesmíru se však nedovře a Leonov vyvine velké úsilí, aby ho zavřel. Když ho Beljajev přitáhne do kabiny, Leonov omdlí. Beljajev ho resuscituje. Ze Země jim blahopřejí nejvyšší představitelé SSSR. Chystá se návrat na Zemi a je odstřelena komora, což otočí modul o dvacet stupňů. Podle přístrojů je v kabině dvakrát vyšší tlak, systém tam totiž pumpuje čistý kyslík, protože v plášti modulu vznikla mikrotrhlina. Jedna jediná jiskra a kosmonauti by mohli uhořet. Hrozí jim otrava kyslíkem a začínají se u nich projevovat zrakové halucinace. Musejí rozříznout potah kabiny a odpojit kompenzační čidlo. To se jim podaří, ale oba upadnou do bezvědomí... (TV Prima)

(více)

Recenze (143)

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Fakt nechápu, proč se tyhle filmy u nás normálně nepromítají v kinech. Protože tohle je filmově i příběhově neuvěřitelně povedená věc. Navíc díky ruský kultuře pro Čecha možná mnohem pochopitelnější, než americký slaďáky. Samozřejmě, ruský filmy v sobě mají zase jiný chyby a jiný typy manipulace (třeba ten laskavej Brežněv v debatě s Koroljovem byl docela mazec). Záběry z vesmíru, start rakety, mazec... Ale nejvíc mne dostala diskuze před startem, kdy jde šéf vesmírného programu Koroljov říct těm dvěma pilotům, že se to asi musí odložit o rok, protože testovací lety dopadly děsivě... A ten pilot mu vypráví svůj příběh, jak jako tříletej skončil s těhotnou mámou a šesti sourozenci v mrazu, protože otce zastřelili jako diverzanta a sousedi je okradli o všechno včetně domu. A jak pak žili všichni u příbuzných na 16 čtverečních metrech. A přežili. Pak většina příbuzných umřela ve válce. A přežili. Tak sakra nebude čekat, on přežije i tohle. ()

Xeelee 

všechny recenze uživatele

Skvělý blockbuster od soudruhů. Už jen ta představa, že jsou ve vesmíru skoro první, v pofidérní plechovce, zoufale neohebných skafandrech, zrealizují první výstup do volného prostoru a netuší co je tam může potkat, má své děsivé kouzlo. A ono to nakonec bylo asi dramatičtější než jakýkoliv jiný let tam nahoru. Zručně natočené a plné překvapení. O problémech s ruským kosmickým programem toho totiž lidé asi moc nevědí, protože vše tenkrát bylo zastřeno propagandou a většinu dobrých filmů na tohle téma natočili Amíci. ()

Reklama

ripo 

všechny recenze uživatele

Ruská kinematografia ešte nezomrela. Práve naopak, týmto "kozmickým" filmom dokázala, že ešte drží aké také tempo so zahraničnými miliónovými produkciami. Lebo toto je klasický blockbuster. Rusi videli, a vedeli, že v kozme sa stalo mnoho zaujímavých vecí a vedeli aj to, že za čias boľševika sa na svetlo božie nedostalo nič, čo by nebolo prefiltrované aspoň dvadsiatimi politickými komisiami. Američania mali svoje "Apollo 13", Rusi ukázali veľmi dramatický skutočný príbeh z čias, keď si amíci a sovieti merali svoje pipíky a súťažili kto ďalej načúra. Tu konkrétne šlo o to, kto bude prvým človekom vo voľnom kozmickom priestore. Bol to Alexej Leonov. Ako malé dieťa som sa dočítal len to, že Sovietsky zväz ukázal svoju prevahu v dobýjaní kozmu a po prvej družici, po prvom kozmonautovi, prvej žene v kozme šlo už len o to, kto vystúpi ako prvý mimo kozmickú loď. Sovieti by obetovali aj životy letcov - kozmonautov, len aby docikali najďalej práve oni. Preto sa právom tá doba nazýva preteky v dobýjaní vesmíru. Leonov bol prvý, ale doteraz som nemal ani tušenia, aké nesmierne dramatické to bolo. A to mi ukázal práve tento veľmi dobre natočený ruský film, ktorý sa nebál hodiť trošku kritiky na vtedajšiu dobu. Tí čo majú radi "kozmické" filmy podľa skutočnosti by si ho určite nemali nechať ujsť. 4**** ()

luka4615 

všechny recenze uživatele

Stejně jako snímek "Gagarin: Pěrvyj v kosmose", je i Vremya Pervykh vizuálně vtahujícím a do historické hloubky jdoucím dramatem, které každého fanouška kosmonautiky zaujme na první pohled. Avšak i přes tento zjevný úspěch mám s filmem dva problémy v podobě příliš dlouhé stopáže a silně citelnou inspirací filmem "Apollo 13", pročež vážně velmi zamrzí, že se režisér Dmitrij Kiseljov nevydal vlastní, originální cestou. Až na tyto detaily se tedy jedná o velmi povedený snímek, ke kterému se rozhodně budu v budoucnu rád vracet. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Excelentní ... po všech stánkách. Digitální triky na nejvyšší úrovni dokonale rámují čas "первых", zasazený do dobových reálií a dobové atmosféry. Vyprávění postupně graduje - a dokáže udržet napětí takřka do poslední minuty, když vzdává hold těm, jejichž cesta byla ve skutečnosti opravdovou dobrodružnou výpravou ... velice odvážnou až hazardérskou - za podmínek, které nedávaly ... a s ohledem na tehdejší technologické možnosti ani NEMOHLY dávat až tak velkou naději na návrat. ()

Galerie (56)

Zajímavosti (6)

  • Film síce zarobil 161 miliónov rubľov, ale vzhľadom k očakávaniam sa označuje za kasový prepadák. Bolo to spôsobené neúspešnou marketingovou kampaňou. (Arsenal83)
  • Hlavním konzultantem filmu byl současně jeho hlavní protagonista, generálmajor Alexej Leonov. (Jehova)

Reklama

Reklama