foto

Jevgenij Mironov

  • nar. 29.11.1966 (52 let)
    Tatišev, Saratovská oblast, Rusko, Sovětský svaz
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Jevgenij Vitaljevič Mironov se narodil v Saratově, kde absolvoval hereckou školu a byl i přijat na stálé angažmá do místního divadla, rozhodl se však pokračovat ve studiu hereckého řemesla, odjel do Moskvy a během několika let se tu přes svoji pověstnou plachost stal nejúspěšnějším členem divadelního souboru Olega Tabakova v kultovní Tabakěrce.

Určujícími filmovými rolemi se pro něj stali poetičtí, upřímní a odhodlaní mladíci v LÁSCE Valerije Todorovského a u Vladimira Chotiněnka v MUSLIMOVI. Dále hrál u Andreje i Jegora Končalovských, u Nikity Michalkova v obou UNAVENÝCH SLUNCEM, ztvárnil Řehoře Zamzu v PROMĚNĚ a Ivana Bunina v DENÍKU JEHO ŽENY, spolupráci s Alexejem Učitelem zopakoval ve VESMÍRU JAKO PŘEDTUŠE. Nové dimenze jeho talentu dramatického herce odkrývají snímky NA HORNÍ MASLOVCE dle povídky Diny Rubiné a V KRUHU PRVNÍM dle díla Solženicynova. Roku 2003 jeho role IDIOTA v televizní adaptaci Dostojevského zaručila desetidílnému filmu rekordní sledovanost i sehrála nezanedbatelnou kulturní úlohu: přinutila filmaře uvěřit, že v dnešní době lze investovat do klasiky, vyplatí se to, dokonce to může probudit v masách lidí zájem o klasické romány, a vyvolala v ruské filmové produkci boom na štědře a s rozmachem pojaté filmové verze literárních děl. Jemný intelektuální umělec Jevgenij Mironov byl překvapivě organický také v kasových thrillerech, akčních, válečných a kriminálních filmech (LIMITA, V SRPNU 44, NA ÚTĚKU, LOV NA PIRANĚ, APOŠTOL).

Vynalézaví ruští kritici začátkem devadesátých let přišli domácí filmotvorbě na jméno, na výraz do dnešních dnů opakovaný v médiích: „tři M“, neboli tři tahouni, vrcholy, symboly současného ruského filmu – Maškov, Menšikov, Mironov. Jejich herecké trio v MÁMĚ roku 1999 znamenalo svátek pro každého diváka. Mironov prozatím nemůže konkurovat takovému Olegu Menšikovovi co do počtu francouzských a anglojazyčných rolí, zahraničních cen i zahraniční proslulosti, o to víc se ale utvrzuje jakožto vedoucí herecká osobnost své vlasti. V XXI. století se Mironovovi rok co rok daří dostávat silné filmové role, přicházet s hity divadelní sezóny a získávat čestná ocenění.

Pražské publikum se mohlo osobně seznámit s hereckými kvalitami Jevgenije Mironova při hostování divadla Tabakěrka v letech 2006 a 2007.

lera ivanova

Herecká filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace