Reklama

Reklama

Fahrenheit 9/11

  • USA Fahrenheit 9/11 (více)
Trailer

Obsahy(1)

Protibushovský politický dokument amerického režiséra Michaela Moorea Fahrenheit 9/11 získal na letošním MFF v Cannes Zlatou palmu za nejlepší film. V první části filmu předkládá ironický portrét Bushovy osobnosti a zabývá se okolnostmi a následky teroristického útoku na WTC včetně války v Afghánistánu. Upozorňuje na Bushovo přehlížení signálů o chystaném útoku, ale vrací se také k jeho kontaktům se saúdskoarabskou oligarchií. Druhá část je zaměřena především na válku v Iráku. "Koho by zajímal Irák, kdyby tam nebylo druhé největší naleziště ropy na světě? Bush bombarduje celý svět kvůli naftě," zazní ve filmu. Poslední část snímku Fahrenheit 9/11 je nejemotivnější, Moore se v ní soustřeďuje na výpovědi lidí, které válka postihla nejen v Iráku, ale i doma ve Spojených státech. Film je natočen atraktivní, zábavnou formou, v níž nechybí humor, což režisér v Cannes zdůvodnil především tím, že mu šlo o to, zaujmout mladé "popcornové" publikum, jemuž je jeho film určen a které - pokud se nebaví - z kin záhy odchází. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (290)

petaspur 

všechny recenze uživatele

Michael Moore nechtěl, aby do čela jeho země byl opět zvolen zabržděný, avšak ve vládnutí vychytralý, George W. Bush a proto sestavil výběr z toho nejvtipnějšího, co kdy George udělal a vypustil z dutiny ústní. Natočil stejně demagogický snímek jako státní propaganda a rovněž nedal těm, ze kterých udělal kašpárky, možnost k vyjádření. Pravda je jako vždy někde na půli cesty, ale mně je to celkem jedno, protože jsem se při zesměšňování Bushova aparátu a ukázkách americké "demokracie" dobře bavil. ()

Aidan 

všechny recenze uživatele

Je to zábavné, je to vtipné, nenudí to.... Lže to, se skutečností to nakládá, jak se zrovna hodí a ideologickou nalejvárnu to vydává za dokument.... Co je to? (Aneb pokud má být Michael Moore novým typem investigativního novináře, pak se věru bojím o osud naší planety). Porotci v Cannes se tentokrát řídili svými politickými preferencemi; vytvořili tak nebezpečný precedens a poškodili pověst festivalu. ()

Reklama

dzej dzej 

všechny recenze uživatele

Je navýsost potřebné oponovat všeobecně uznávaným dogmatům o správnosti kroků americké zahraniční politky, humánnosti války v Iráku a sobecké sebestřednosti George W. Bushe a jeho týmu, ale proboha ne takhle... Moore v tomto dokumentu využívá propagandy, která s v ničem nezadá s tou, kterou tak tvrdě kritizuje. I ty nejvíce šokující materiály ztrácejí svou účinnost, pokud nejsou podrobeny konfrontaci, pokud není dán prostor druhé straně. Nenávist k jedné osobě nemůže být hnací silou téměř dvouhodinového filmu. Mooreovi nelze upřít dobrý čmuchací instinkt, cit pro detail a schopnost budovat emociálně nabité scény, to vše ovšem nedokáže zakrýt základní morální nedostatky jeho filmu. ()

tron 

všechny recenze uživatele

Tento „dokument“ Michaela Moorea zobrazuje Georgea W. Busha ako panáka, ktorý nevie, čo má robiť, kým mu to niekto nepovie. Neviem, či je to pravda. Neviem, KDE je pravda. Nneviem, či je správne takto nakrúcať filmy a vyhlasovať ich za dokumenty. Ale tento film ma dostal. Moore ma pravdepodobne zmanipuloval. Ale dokonale. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Moore sa výrazne zlepšil v réžii od Rogera, má to väčší spád a gradovanie. Samozrejme ho oveľa menej vidíme, čo je iba dobre:), politici ho už poznajú, tak občas s ním prehodia pár viet (prečo nie, veď budú na plátne). Čo sa týka manipulácie, ak je len polovica pravda, tak god bless america.....Politici manipulujú omnoho zákernejšie a týka sa to bytostne nás všetkých. Prečo je potom viac odsudzovaný filmár za pár metrov filmového kotúču? ()

Galerie (19)

Zajímavosti (11)

  • Film měl původně distribuovat Disney, ale jeho managment se obával, že kritikou Bushovy administrativy, které je ve filmu více než dost, přijdou o daňové úlevy ve svém zábavním parku a hotelech na Floridě. Proto oficiálně zakázal své dceřinné společnosti Miramax pustit snímek do kin. Dílo nakonec odkoupili šéfové Miramaxu bratři Weinsteinovi jako fyzické osoby a vpustili ho do kin. (imro)
  • Fahrenheit 9/11 se dočkal největšího počtu kopií v jakém kdy dokument do kin nastupoval. První týden to bylo 868, druhý 1 725 a ve třetím kolovalo po USA dokonce 2 011 kopií. (imro)
  • Michael Moore povolil stahování dokumentu z internetu, protože chtěl, aby se dostal ke každému obyvateli USA. (imro)

Související novinky

Politika Sydneyho Pollacka

Politika Sydneyho Pollacka

05.04.2007

Sydney Pollack se politickým thrillerům rozhodně nevyhýbá, což dokázal i jeho předposledním filmem Tlumočnice, který se odehrávala na horké půdě OSN. Po tomto snímku si odpočinul dokumentem o svém… (více)

Demagog Moore?

Demagog Moore?

22.12.2006

Kontroverzní Michael Moore se včera zúčastnil soudného řízení, na které ho dostala žaloba seržanta Petera Damona, člena Massachusettské národní gardy a vojenského veterána, který v Iráku přišel o obě… (více)

Reklama

Reklama