Reklama

Reklama

Manchurianský kandidát

  • Česko Mandžuský kandidát (více)
Trailer

Obsahy(1)

Někdo se nám dostal do hlavy, ale jinak je všechno pod kontrolou. Napínavý snímek Mandžuský kandidát režiséra Jonathana Demmeho (Mlčení jehňátek, Philadelphia) představuje aktualizovaný remake stejnojmenného snímku z roku 1962. Ten byl natočen podle slavné knižní předlohy Richarda Condona a pojednával o americké vojenské jednotce, která byla během svého zajetí v Koreji naprogramována ruskými tajnými službami jako zbraň k zabíjení. V novém filmovém zpracování Mandžuského kandidáta z roku 2004 je děj snímku zasazen do Kuvajtu v období války v Perském zálivu. Během nezdařené vojenské operace velící kapitán Ben Marco (Denzel Washington) upadne do bezvědomí a celou jeho jednotku zachrání seržant Raymond Shaw (Liev Schreiber). Tak zní alespoň oficiální výklad celé vojenské akce. Pověst válečného hrdiny Raymondovi výrazně pomáhá v jeho politické kariéře a díky úsilí své ambiciózní matky Eleanor Shawové (Meryl Streepová) se stává jedním z hlavních kandidátů na post viceprezidenta Spojených států amerických. Kapitána Marca ovšem pronásledují podivné sny o tom, že ve skutečnosti došlo k únosu celé vojenské jednotky a jeho muži se stali oběťmi systematického vymývání mozků. Zdá se, že vlastním vzpomínkám nelze věřit a politické spiknutí nabývá stále větších rozměrů. Tento politický thriller představuje velmi vydařený příspěvek v kategorii konspiračních filmů a vyniká hvězdným hereckým obsazením. Meryl Streepová byla za svůj výkon ve vedlejší roli dokonce nominována na Zlatý glóbus a cenu BAFTA. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (134)

Matty 

všechny recenze uživatele

Manchurianský kandidát je remakem Mandžuského kandidáta, který vznikl na motivy knižního thrilleru Richarda Condona. A remake je to se vším všudy. Děj byl z padesátých let přesunut do současnosti, válku v Koreji vystřídala válka v Zálivu. Tím však změny nekončí, počet a význam knižních postav byl značně poupraven (zcela zmizel Johny Iselin, větší roli dostala Eugene a hlavně major Ben Marco) a praktiky používané při vymývání mozků jsou vylíčeny o něco detailněji, což Kandidáta posouvá na hranici sci-fi. Bizarní momenty jako „vykusování mikročipu ze zad“ ubírají příběhu na přesvědčivosti a kdybychom stejně jako v knize nevěděli, jak přesně k „vymytí“ došlo, ničemu by to neuškodilo, spíš naopak. Navíc jsem se nemohl zbavit dojmu, že tento Kandidát je mnohem komplikovanější než ten knižní. I se znalostí knihy a s plným soustředěním jsem se občas ztrácel. Vyprávění z pohledu Marca, v podstatě jediné kladné postavy, nutí tvůrce soustředit veškeré dějové linie na jeho osobu, proto přebírá většinu aktivity na vlastní bedra a právě skrze něj se dovídáme, vo co vlastně go. Denzel Washington je dobrý herec, ale pomalu se začíná utápět v šablonovitých rolích super kladných hrdinů, kteří vždy spasí svět. Z tohoto hlediska je zajímavější postava Raymonda Shawa, který je zde sice více záporákem než obětí, ale kožený ksicht Lieva Schreibera mu sedne dokonale. Nejvíce mě zklamalo zredukování významu role Raymondovy matky, Meryl Streepová dokázala těch pár scén prozářit svým obrovským charismatem, ale její podíl na celém spiknutí nějak zaniká pod vším tím řešením postválečného traumatu a ovlivňováním cizích neuronů. Při četbě knihy mi táž postava připadala jako ta největší mrcha pod sluncem, které jsem přál, aby zhynula v hrozných mukách, zde mi vlastně bylo jedno, jak dopadne. Jasně lze vysledovat značné vyměknutí oproti předloze (napsané na konci 50. let), úplně chybí heroin i sex a incestní milostná scéna je střihnuta příliš brzy na to, abychom si uvědomili její význam. Kandidát má několik slušně zrežírovaných scén, většina z nich je však naakumulována do posledních cca třiceti minut, kdy všechno nádherně graduje a právě za ně dávám slušné tři hvězdičky. Při přímém střetu s kvalitami knihy, která se zmohla na mnohem ostřejší politickou satiru, by Manchurian vyšel jako poražený. Přesněji by byl k zemi tvrdě knokautován hned v první kole. 70% Zajímavé komentáře: tron, Aiax ()

Rocky88 

všechny recenze uživatele

Sice to na mě byla až moc konspirační teorie, která neměla patříčný šmrnc a co do atmosféry byla poměrně chudá, ale naštěstí se bylo na co koukat díky dvojici Liev Schreiber a Maryl Streep. Scény s nimi mi přišli na celém filmu jako to nejlepší (ale ani tak nemá Streep tolik manipulátorských schopností, jako Patricia Wettig alias viceprezidentka Reynolds v seriálu Prison break). Kamera i hudba taky ušli, ale režie byla naprosto nezvládnutá, takže z toho vznikl ne příliš zajímavý snímek, který stačí vidět jednou a nikdy víc. ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Stepfordští vojáčci na hraní špinavých, politicko-mocenských her jakožto ústřední postavy mírně uzívaného thrilleru Jonathana Demmeho - uznávaného očního lékaře, jenž tentokrát po drobných kapičkách prokapává divácké oči mysterióznem, aniž by si za čas všimnul, že víčka jsou již zavřená a medicína napínavosti volně stéká po lícní kosti mimo místo určení. A trojlístek L.Schreiber, Streep, Washington se pak může usnažit k smrti.. Mít na české politické scéně vlastního manchurianského kandidáta zase není až tak složité a už vůbec k tomu nepotřebujete mozkový implantát, ostatně, kam by jste ho taky dali.. Dotyčného jedince stačí stimulovat kreditními obraty na zahraničních kontech, hrozbou otevření skříní narvaných kostlivci a vidinou udržení místa u dřevěného žlabu naplněného pomejemi moci - pak už bude moc dobře vědět, kdy má zvedat ruku.. ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Slušný ale poněkud zmatený a zdlouhavě se táhnoucí politický thriller bez jakékoliv "akce". Ne, že bych čekal přestřelky nebo tak ale chvílemi mi přišlo, že se nic neděje. Jedná se o klasický thriller o muži, který něco ví ale nikdo mu to nevěří, takže se musí o vše postarat sám. Mělo to atmosféru, napětí a Denzel opět předvádí velice dobrý standard ale tolik mě to nechytlo. ()

Sawy 

všechny recenze uživatele

Neviděl jsem původní film,ani jsem nečetl prý vynikající knihu,takže se mi Manchurianský kandidát hodnotí poměrně těžko.Od filmu jsem čekal spíše válečně-politickou satiru,takže mě jeho celkové směřování k paranoidnímu thrilleru poměrně překvapilo,celkově se přede mnou rozprostřel relativně zdařilý žánrový kousek,kterým Jonathan Demme ukazuje,že od Mlčení jehňátek ještě nezapomněl,jak se má správně budovat atmosféra,filmu navíc hodně pomáhá kamera,která snímá scény z netradičních úhlů,její nečekané nájezdy jsou působivé a detailní zabírání herců ještě posiluje tísnivost celého projektu.Film ale NAPROSTO selhává v propracovávání dané konspirační zápletky,kdy se sice často mluví o jakési zlotřilé korporaci,aniž by se ovšem jakkoliv odhalovaly její skutečné motivace nebo členové a vnitřní logika filmu proto značně hapruje.Nedořečenosti jsou hezká věc jen pokud se s nimi umí pracovat a neubližují příběhu jako takovému,což se tady bohužel děje.Navíc,díky neodhalování strůjců spiknutí by jako hlavní záporná postava měla fungovat Meryl Streep,což se ovšem neděje,hlavně díky značnému upozadění její postavy,u které jsem neviděl důvod,proč ji nenávidět.A pokud chybí pořádný záporák,divák nemůže hrdinovi jaksepatří fandit.Kandidát je filmem,který dokáže překvapovat,přenášet paranoiu a traumata z hlav hrdinů na diváka,ale výše zmíněné nedostatky plus přebytek nechtěně směšných scén jej v mých očích sráží až příliš.Proto dám pouze silnější tři hvězdičky. P.S.: Denzel je výtečný a Vera pěkná,ale málo využitá. 70 % ()

Galerie (57)

Zajímavosti (9)

  • Meryl Streep v jednom z rozhovorů uvedla, že původní film z roku 1962 viděla až po dokončení tohoto filmu. (jezurka42)

Reklama

Reklama