Reklama

Reklama

Kauza CIA

Trailer

Obsahy(1)

Lakonický a rezervovaný Edward Wilson řídí tajné operace CIA během událostí v zátoce Sviní. Agentura má podezření, že Castro byl předem informován, a proto Wilson hledá, odkud informace unikly. V průběhu vyšetřování v sérii retrospektiv vzpomíná na otcovu smrt, studentská léta na Yale (poezii, Skull & Bones), nábor do začínající OSS, krátké aférky, vynucený sňatek, získání ostruh ve špionážní práci v Londýně, odloučenost od syna, vypuknutí druhé světové války a vztah s agenturou a britskými a sovětskými protějšky. Sledujeme, jak se jeho idealismus vytrácí a nastupuje něco jiného: odhalování podstaty toho něčeho jiného se v závěru vyšetřování stává ústřední myšlenkou celého filmu. (Filmbox)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (339)

Slarque 

všechny recenze uživatele

Po technické stránce všechno v pořádku. Navíc neuvěřitelně našlapaná herecká sestava (často ovšem v až neskutečně miniaturních rolích). Z nich všech bych vyzdvihnul Johna Turturra a Michaela Gambona. Výkon Matta Damona v hlavní roli je maximálně soustředěný, ale jeho postava na sobě nedává znát vůbec žádné emoce (pokeroví hráči by se k němu mohli chodit učit), což mi časem přišlo vyloženě nepříjemné sledovat. A čas je druhým nedostatkem – ta šílená stopáž je hodně přepísknutá. ()

Lynn 

všechny recenze uživatele

Z názvu či z traileru se může zdát, že se člověk prostřednictvím snímku dozví něco o vzniku americké tajné služby. To je opravdu jen zdání, období konstituce CIA (ve filmu 1941 - 1961) slouží pouze jako pozadí příběhu jednoho velmi tajemného muže. Edward B. Wilson pochází z dobré rodiny, studuje Yale, stane se členem elitního klubu Skulls & Bones, ožení se se sestrou svého přítele, mj. syna významného senátora, má syna, dobru práci - až na to, že ta práce je tajná a stojí nade vším a přede vším... Robert De Niro mě překvapil nečekaně dobrým režijním stylem (ačkoli už jeho prvotina "Příběh z Bronxu" byla velmi dobrá), Matt Damon potvrzuje své herecké kvality, Angelina Jolie je i pohublá krásná baba... Jen ten scénář je místy slabší - trošku mě popudila linka s Edwardovým již dospělým synem: kde by se malej americkej studentíček vzal uprostřed Afriky, zamiloval se do tamní krásky, docela náhodou bývalé špionky a ještě si ji (prosím na začátku 60. let, kdy rasová segregace byla něčím zcela normálním) chtěl vzít - synáček z tzv. dobré rodiny :-) Ale jinak není co vytknout. ()

Reklama

Morholt 

všechny recenze uživatele

Hodně pomalé, ale do detailu promyšleně zamotané a skvěle zahrané. Kamenný Matt Damon byl přesně ten typ chladnokrevného agenta-úředníka bez patřičného citu podle mého gusta. Ačkoliv příběh je především o životě Edwarda Wilsona, tak i tady si člověk může užít špionážní hry a já osobně jsem žasnul, co už v 60tých letech dokázali vyčíst z jedné kratičké nahrávky. 90% ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Tak ako viete, že ste u mňa správne?“ – „Povedali mi, že ste odmeraný bastard bez zmyslu pre humor.“ Je to až otravne akademické. Ale slušná atmosféra, občasná (veľmi občasná) napínavá scéna (odchod Gambona z deja) a silné herecké obsadenie (Damon, Crudup, Hutton, Turturro, Hurt, De Niro, Baldwin) sa postarali aspoň o to, že tých 165 minút ma nezabilo, iba prizabilo. De Nirov skvelý režijný debut PRÍBEH Z BRONXU zostal výrazne neprekonaný. Nedokázal to spasiť už ani Francis Ford Coppola ako producent. Fádne, matné, dlhé, nudné. ()

Spooner 

všechny recenze uživatele

Výborná atmosféra,téměř bezchybné obsazení.No prostě De Nirovi to jde za kamerou stejně dobře jako před ní. Příběh je sice velice spletitý a postav je až dost, ale zde narozdíl třeba od Syriany celé funguje. Celé to kazí jenom dvě věci. Film má skoro 3 hodiny, a to už je opravdu moc. A také herci vypadají pořád stejně a to se příběh odehrává v průběhu 30 let. To už De Niro nevychytal. Ale i tak velice dobré. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (19)

  • Matt Damon (Edward Wilson) popsal práci s Robertem De Nirem coby režisérem: "Slýchal jsem o něm historky od lidí z výpravy. Když jsem točil Skrytou identitu, jeden z nich mi vyprávěl, že když naposledy dělal s De Nirem, tak se chodil dívat na sebemenší drobnosti. Když měl volný den, přišel k nim a zeptal se třeba: 'Máte tady to pouzdro na cigarety?' Chtěl si ho podržet, osahat a zjistit, jestli se mu zamlouvá. Pak řekl: 'Tak jo, to je dobrý.' A tak to bylo se vším. Každý detail je pro něj součástí výkonu. Když jsem měl mít na hlavě klobouk, přišel a sáhl si na něj. Co se klobouků týče, je naprostý puntíčkář. Občas si všiml statisty, řekl: 'moment, to je špatně' a šel mu upravit klobouk. Tyhle věci pro něj mají absolutní důležitost. S ničím není hned hotový... což je taky někdy i jeho nevýhoda." (NIRO)
  • Do jednej z úloh bola zvažovaná aj nigérijská herečka Stephanie Okereke. (m.a.t.o.)

Související novinky

Bobby a Marty: další spolupráce?

Bobby a Marty: další spolupráce?

09.07.2008

Robert De Niro měl během pátečního přebírání ceny za celoživotní dílo ve Varech sdílnou náladu a svěřil se s plány udělat ze svého posledního režijního počinu, u nás uvedeného pod názvem Kauza CIA,… (více)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky

26.02.2007

Rozdáno. Až na pár výjimek (jako například kategorii Nejlepší zahraniční film) se moc překvapení v letošních Oscarech neudálo. Nejvíce Oscarů, konkrétně v těch nejsilnějších filmařských kategoriích -… (více)

Lék pro zakomplexovaný český film?

Lék pro zakomplexovaný český film?

20.02.2007

Nemůžeme bohužel posoudit, jaké bylo Berlinale, ale s klidným srdcem můžeme prohlásit, že to byl velký krok pro český film. Je to specificky česká vyprávěcí forma, kterou mám rád, ocenil snímek… (více)

Oscary již po devětasedmdesáté

Oscary již po devětasedmdesáté

24.01.2007

Rok se s rokem sešel a opět se budou vyhlašovat prestižní každoroční akademická ocenění - Oscary. Nejvíce nominací mají: Babel (7), Dreamgirls (8), El Laberinto del Fauno (6), Královna (6), Krvavý… (více)

Reklama

Reklama