Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Založeno na pravdivém příběhu masového vraha a kanibala A. R. Čikatila. Andrej Romanovič Čikatilo z Rostova v letech 1978 - 1990 prokazatelně zavraždil celkem 53 lidí různého pohlaví a věku. Nejdříve je pohlavně zneužil a pak trýznivým způsobem usmrtil. Vyšetřováním bylo také prokázáno, že část svých obětí i pojídal. Popraven byl 14. února 1994 střelou do týla. Podle těchto událostí byl natočen film Evilenko s Malcolmem McDowellem v hlavní roli. (Intersonic)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (109)

Omnibus 

všechny recenze uživatele

Lidem, kteří zde poukazují na případné historické nepřesnosti a nesrovnalosti jejich názor neberu. Pro mě, i přes to, že mám "něco málo" o Čikatilovi nastudováno a o všech nesrovnalostech vím, je tento film stejně naprosto dokonalý. V tomto případě kašlu na reálie, jde o to, že z Malcolma McDowella jsem měl husí kůži. Dlouhá léta byl tento PAN HEREC pro mne hlavně tím rozpustilým rošťákem s buřinkou a se suspenzorem, užívajícím nadměrné množství očních kapek (a že i ta role byla těžká kláda), ale teprve v Evilenko na mě z očí vypustil opravdové běsy. Tohle se snad ani nedá zahrát, to musí v člověku být. Nemusí řvát, šermovat nožem nebo na kameru žvýkat kila krvavé flákoty, jemu stačí aby se smutně, až něžně podíval... a klidným, pocit bezpečí vzbuzujícím hlasem promluvil na dítě... ()

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Na jedné straně masový vrah pravděpodobně jako symbol stalinistického vraždění, na straně druhé skutečný Čikatilo, který vraždil především proto, že jinak nebyl schopen dosáhnout erekce. Nejsou to věru strany, které by kráčely bok po boku ke stejnému sdělení. Čikatilo nijak zvlášť zaníceným komunistou, pokud jsem četl správně, nebyl a i kdyby byl, jistě nevraždil, neznásilňoval a nepojídal své oběti právě z toho důvodu. SPOILERY. Motiv Evilenkův však je právě takový, byť trochu rozmlžený psychoanalytickými nebo dokonce možná až pseudopsychoanalytickými řečmi. Mně však příčina vražd nalezená ve ztrátě identity člověka jako komunisty zapříčiněná zmíráním komunismu samého, přijde nevěrohodná. Takový člověk by jistě svůj vztek nevybíjel na desetiletých holčičkách. V symbolickém významu lze samozřejmě Evilenkovu řádění přisoudit ledaccos. Já bych tady vypíchl především skutečnost, že komunismus při svém pomalém umírání nezmohl se na žádné orgie zkázy. Jenom řečnil a ve světlých momentech se snažil i pozitivní konat. Evilenko podle mého názoru svou dobu dobře nevystihuje. Nic tomu nepomůže ani fakt, že jeho profil sestavený filmovým psychoanalytikem jeví se vnitřně soudržně. Přesto však právě Evilenkova postava jeví se nejlépe propracovanou, neboť jeho patologicky zapálený komunismus sice nedokážu chápat jako silně významotvorný, ale ani s vražděním rozporný. O mnoho hůře dopadlo jednání psychoanalytika. Nejdříve odmítá pomoci vyšetřovatelům, ačkoliv i jemu musí být jasné, že tentokrát jde jen o dopadení šíleného masového vraha. Po něm pak pátrá na vlastní pěst a když jej dostihne, nechá se po sdělení: "Sem tvoje fotřisko, Lukáču," odkráglovat. Hádám, že symbolika spočívá v tom, že žid Marx(psychoanalytik) je otcem, uvnitř milého, komunismu, ale Stalin (Evilenko) to všecko zkazil. Škoda ovšem, že víc vypadá jako Freud než Marx. Vyšetřovatel Lesjev není nijak zajímavý a jeho motiv: "Chytám vraha malých holčiček, páč sám mám malou holčičku," působí velmi levně. Bezdětní by to jako flákali? Dokonce jsem se bál, že film bude vrcholit bojem s Evilenkem právě o život jeho holčičky, jiný důvod častých náhledů do života Lesjevovy rodiny jsem neviděl. Naštěstí ne. Teď mohu se tázat, zda-li Grieco pohrál si chytře s divákovým očekáváním, aby jej intelektuálsky zbořil, nebo to tam prcnul kvůli zdůraznění onoho motivu k vyšetřování. Sázím na to druhé. KONEC SPOILERŮ. Avšak díky Evilenkově odporně zachmuřenému výrazu a slušně socialisticko realistickým kulisám přesto silné *** dám. ()

Reklama

Morholt 

všechny recenze uživatele

Volnější rekonstrukce Čikatilova případu, která si bohužel přidává pár věcí, které působí rušivě a nesmyslně. Jde především o motivaci, která vedla Čikatila k vraždění. Zde je úzce spojena s perestrojkou, kvůli které u oddaného člena tvrdé linie propukne jistá forma schizofrenie, což je hodně přitažené za vlasy. Další věcí je schopnost hypnotizovat své oběti. Tahle kombinace filmu rozhodně neprospívá, stejně jako poněkud přepálená stopáž. Co je naopak pozitivní je Malcolm McDowell, který sice podal Rostovského řezníka až moc démonicky, ale to v tomhle případě nebylo na škodu. Fajn byl i Csokas jako vyšetřovatel a celkem solidní prostor dostalo i vraždění, které ačkoliv nebylo znázorňováno nějak naturalisticky, působilo to správné mrazení. Na Občana X Evilenko sice nedosahuje, ale určitě stojí za podívání. 60% ()

vegetol.mp 

všechny recenze uživatele

Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. To by mohlo platit pro celý tenhle film. Ten je po řemeslné stránce obstojně udělaný, McDowell hraje dobře a hudbu dělal Angelo Badalamenti. Tak kde je problém? Problém je v tom, že scenárista a režisér David Grieco je idiot, který si myslí, že je třeba Chikatilův příběh ještě něčím vyšperkovat. Grieco zcela bez uzardění lže a vůbec mu to nevadí. Spolupráce s KGB? Hypnotické schopnosti? Ale no tak. Nikdo nemůže být takový idiot, za jakého ho pan scenárista má. Tenhle film uvádí diváka v omyl, a to jen proto, že je pan tvůrce za 1) Debil bez pokory, co si myslí, že umí napsat lepší příběh než sám Chikatilo. Za 2) Velký umělec, který používá vše jako neohrabanou metaforu. Osobně nevím co je horší. Kdo chce vidět, dobrý film, kde se bude Andrei Chikatilo vyskytovat, doporučuji Občana X. Tam tvůrci věděli, co vlastně dělají. ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Co tak koukám, tak hodně lidí tady na tohle zpracování Čikatilova příběhu nadává, ale já jsem celkem spokojen. Na rozdíl od Občana X který se celkem věrně drží historických skutečností si tvůrci Evilenka vypůjčili pravdivý základ a zbytek dotvořili dle svého. Jasně, že některý věci jsou přehnaný. Čikatilo sice byl komunista, ale určitě se dá z úspěchem pochybovat o tom, že byl agentem KGB nebo, že měl hypnotizérské schopnosti. Takže na nás vybafne pár konspiračních teorií které, ale úplně nezavrhuji. Ono by možná nebylo od věci se zamyslet co stálo za tou negativní zkouškou krevní skupiny která mu pomohla když byl poprvé zatčen. Obvzlášť když se všichni odborníci dušují, že je to nemožné. Tak, že by přeci jenom nějaký zásah shora? Těžko soudit. Já nepotřebuji aby byl podobný film úplně podle pravdy, to si tu pravdu můžu vygůglit. Každopádně Občan X se mi líbil o špetku víc proto ten nepatrný rozdíl v hodnocení. Každopádně tady to táhne hlavně démonický Mc Dowell navíc z neopakovatelně slizkým Přeučilovým dabingem. Zdatně mu sekunduje i Csokas v roli vyšetřovatele. Takže i přes těch pár zmíněných chybiček se jedná o solidní dílko co mě rozhodně nenudilo.65% ()

Galerie (15)

Zajímavosti (16)

  • Film byl nominován na Zlatý globus v kategorii nejlepší debutní celovečerní snímek. (Terva)
  • Film je volně natočen podle činů ruského sériového vraha Andreje Chikatila. Inspiraci čerpal rovněž z románu "Komunista, co jedl děti" Davida Grieca. (Terva)

Reklama

Reklama