Reklama

Reklama

Noc na Karlštejně

  • Československo Noc na Karlštejne (více)
Československo, 1973, 83 min (Alternativní 86 min)

Scénář:

Zdeněk Podskalský st., Jaroslav Vrchlický (divadelní hra)

Hudba:

Karel Svoboda

Hrají:

Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Karel Höger, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých filmových muzikálů vypráví o císaři Karlu IV. a jeho hradu Karlštejn, na němž kvůli jeho zákazu nesměly přebývat ženy. Tento zákaz měl posloužit k tomu, aby se panovník mohl věnovat mužským záležitostem. Jedné noci byl ale porušen hned dvakrát… Na Karlštejně se tedy objeví nejen Karel IV. a dva nezvaní hosté, cyperský král Petr a bavorský vévoda Štěpán, ale také dvě ženy v mužském přestrojení. Jednou z nich je císařova manželka Eliška Pomořanská, která z lásky a ze stesku porušila zákaz, aby mohla císaře alespoň zahlédnout, tou druhou je neteř purkrabího Alena, která se vsadila s otcem, že dokáže strávit noc na hradě v mužském přestrojení… Český filmový muzikál natočil režisér Zdeněk Podskalský podle stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického. V hlavních rolích uvidíte Vlastimila Brodského (Karel IV.) a Janu Brejchovou (Eliška Pomořanská). Eliščina ochránce, arcibiskupa Arnošta z Pardubic, hraje Karel Höger a odvážnou a tvrdohlavou Alenu Daniela Kolářová. (Česká televize)

(více)

Recenze (497)

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Taky patřím k těm, kteří mají tento historický muzikál/komedii rád a kdykoliv se na něj rád podívám znovu. Třeba jako dnes ráno. Velmi sympatický výkon Brodského, pohledná Jana Brejchová a melodické texty – přesně to se mi na tomto kousku líbí ze všeho nejvíc. Nechybí ani humorné situace (bohužel se tu najde i pár těch trapnějších) – každopádně Waldemar Matuška nám zvedne náladu… ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Nejlepší film Zdeňka Podskalského, tentokrát beze vší té trapné lidovosti, jako třeba ve filmech 'Spadla s měsíce' nebo 'Einstein kontra Babinský'. Noblesní komedie s vynikajícími dialogy, nádhernou a velmi talentovanou Janou Brejchovou a s Vlastimilem Brodským, který bravurně zahrál i tuhle svou nejnetypičtější roli. Roli hofmistryně Ofky (Slávka Budínová) měla hrát Jiřina Jirásková, ale v té době už měla dva roky zákaz. ()

Reklama

kinej 

všechny recenze uživatele

Tak ani nevím, jestli jsem viděl stejný film jako ti, co zde hodnotí, ale ká viděl nevtipnou komedii proloženou pro mě nijak přitažlivými písněmi. Brodský, zde svou roli prostě jen odříkává, duo Kopecký, Matuška hodnotící ženy je trapné. Marvan zde také hraje hluboko pod prahem svých schopností. Aniž bych to věděl, bylo prostě zřejmé, že je to jeho poslední role. Vysloveně se mi nelíbila kamera ani střih. Njelpší herec filmu je Hanzlík. Tento film si rozhodně přízvisko kultovní svo kvalitou nezaslouží, možná spíš sentimetalitou. Ale vysoká koncentrace skvělých českých herců a hudba Karla Svobody, vůči níž jsem imunní, kvalitní film neudělá. ()

Genero 

všechny recenze uživatele

Klasik nudy českých čítanek Vrchlický se asi vrtí v hrobě když vidí, jak klasik nudy českého filmu Podskalský zatočil s povinnou četbou. Tentokrát ale Zdeněk zradil sám sebe, když dal vzniknout zábavné a milé komedii plné hezkých zlidovělých písniček. Muzikál skrz naskrz plytký, ale přesto jediný dobrý v historii českého filmu. Podle tohoto klíče je také potřeba ho hodnotit. Pětihvězda není za kvality, ale za zásluhy. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Bez notoricky a nealkoholicky známych piesní by to nemalo vôbec šmrnc. Čo to je vlastne za zápletku, veď tu v podstate nie je ani poriadny dej. Nevyspatá Brejchová na mladicu veru nevyzerá, zvláštnym pozitívom je ale vidieť Marvana na konci svojich síl, kde vidieť, že rozum funguje, ale telo už nevládze. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (63)

  • Ve scéně, kdy Eliška (Jana Brejchová) zpívá "Lásko má, já stůňu", je vidět malba Karla IV. a císařovny na Karlštejně. Ovšem na malbě není ona, ale 3. Karlova manželka Anna Svídnická. (Mr.Hudson)
  • Ve scéně s Peškem (Jaromír Hanzlík) je možné si všimnout, že má na okruží zip. Jenže první předchůdce zipu byl vytvořen v Americe v roce 1851 a na šaty se začal aplikovat až v roce 1913. (Mr.Hudson)
  • Při rytířském turnaji jeden z jezdců veze "dřevec", který se však prohýbá jako guma. (Dreadd)

Související novinky

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (více)

Reklama

Reklama