Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Záhada, skládanka, vzrušující pocit nejistoty a tápání, labyrint klamných stop, stejně jako hold americkému černému filmu a detektivnímu příběhu natočenému v stylu retro. To všechno nabízí slavný americký film, jehož děj se odehrává v Los Angeles v roce 1937. Soukromý detektiv Gittes, vyšetřující obvykle manželské nevěry, se ujímá komplikovaného případu, který slibuje cosi nezvyklého – a také se postupně mění v případ vraždy. Gittes jde za rozřešením velmi tvrdohlavě, přes varování slovní i fyzická... Detektivní thriller byl natočen v roce 1974 a dodnes představuje mimořádnou ukázku perfektního filmového řemesla, na níž se podílejí všechny složky: od scénáře Roberta Townea (který byl oceněný Oscarem) přes kameru Johna A. Alonsea a herecké výkony Jacka Nicholsona, Faye Dunawayové a Johna Hustona, až po strhující režii Romana Polanského (Nůž ve vodě, Hnus, Ples upírů, Tess, Rosemary má děťátko, Pianista). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (635)

Lima 

všechny recenze uživatele

Nedávno jsem tenhle skvost viděl asi popáté, ale konečně poprvé v širokoúhlém neořízlém formátu (ostuda našich distributorů, že tento jeden z nejlepších filmů 70.let nikdy nevyšel na DVD s čes.podporou). Málokdy se mi stane, že mě film vtáhne do děje tak, jako bych tam byl přítomen. Chinatown disponuje mimořádně hutnou, až tíživou atmosférou sluncem spálených ulic letního Los Angeles 30.let minulého století, kdy pozvolna gradující děj začíná jako vcelku obyčejná noirovsky laděná detektivka, aby pak v závěru přerostla do drama až antických rozměrů. Jacka Nicholsona jsem viděl hrát už v mnoha a mnoha filmech, ale tady v mých očích zahrál svojí životní postavu. To samé lze říct o Faye Dunaway. Hudba Jerryho Goldsmitha se pak místama dotýká až dokonalosti, při jeho melodicky výrazném ´Love Theme´ saxofon nikdy nezněl sladčeji. Při oscarovém udílení tehdy byla silná konkurence (Kmotr II., Skleněné peklo atd.), ale stejně se nemohu zbavit pocitu, že páni akademici tehdy spali, když z 11 nominací přiřkli Polanskimu majstrštyku jedinou sošku - za scenář. Můj TOP 10 film. ()

Trellíno 

všechny recenze uživatele

Když tak koukám na hodnocení a komentáře kolem, tak jsem zřejmě sledoval jiný film. No nic, někdy to holt asi nesedne. Atmosféře jak z klasických noir filmů nelze vytknout ani ň, to samé v bleděmodrém můžu napsat o Nicholsonovy, Polanskiho režii, podmanivé Goldsmithově hudbě a bylo by toho mnohem více co bych vychválil, ale já se přesto druhou polovinu filmu slušně nudil a nevím co je příčinou. Předvídatelný děj? Ze začátku slušně vykonstruovaná zápletka, která mě ale po čase přestala bavit? Opravdu nevím. 70% a basta fidly. ()

Reklama

lamps 

všechny recenze uživatele

S Čínskou čtvrtí mám jediný problém. Jakkoli se příběh tváří celou dobu hluboce mysteriózně a spiklenecky, ve výsledku mi přijde spíše falešně superchytrý a trochu zbytečně protahovaný. To ale nic nemění na tom, že jako barevná pocta filmu-noir funguje znamenitě, že atmosféra je správně dusivá, herci výteční a Polanski inscenuje některé vrcholné scény velmi působivým, ve své době takřka ojedinělým vizuálním způsobem. Málokdy vás tak zamrzí, že noir už se z filmového průmyslu definitivně vytratil, jako při sledování Chinatown, díla formálně bezesporu dokonalého a krásného... ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Zabudni na to. Je to Čínska štvrť.“ Ku cti tvorcov slúži, že hoci som v Čínskej štvrti nikdy nebol, v drsnom konci som aspoň trocha chápal Jacka Nicholsona v ďalšom z jeho povestných „veľkých“ výkonov a jeho „stratu“, ktorú zahral bez slova. K tomu režisérovo cameo v nezabudnuteľnej scéne s nosom (fakt nechcem vedieť, ako to urobili) a od prvých minút silná, dusným džezom podfarbená atmosféra (ktorá sa ale ku koncu stráca). A tiež je fajn vidieť „Rockyho švagra“ vo filme, ktorý sa nevolá ROCKY. Ale dosť ma to nudilo/minulo, čo ma prekvapilo, lebo staré Polańského filmy mám rád (od SLEPEJ ULIČKY cez HNUS po samozrejme totálne bomby ako ROSEMARY MÁ DIEŤATKO). O 7 rokov starší noir Lawrencea Kasdana ŽIAR TELA ma bavil oveľa viac. ()

Davies182 

všechny recenze uživatele

Nejkrystaličtější příklad detektivky ze staré školy - poslední film Polanskeho natočený na americké půdě stál opravdu za to! Při sledování jsem měl pocit, že se dívám spíše na Scorseseho snímek, protože režie a atmosféra (ta hlavně) byly vybroušeny na maximální možnou míru dokonalosti, a já se nedivím, že byla Čínská čtvrť již po několika letech od premiéry označována za klasiku žánru, ne-li rovnou kult. Nicholson se do role detektiva, který se šťourá tam, kde nemá, perfektně hodí a jeho zachmuřený výraz dodává celému filmu ten správný šmrnc. Na hercově obličeji bylo zcela jasně vidět, že se během natáčení několikrát chytnul s prchlivým a puntičkářským reřisérem, a častokrát se dostali takzvaně do křížku: tohle je totiž další z nemála opěvovaných starších filmů, při jejichž natáčení panovalo na place hotové peklo, a i tím jsou pak v branži proslaveny - plní stránky retročlánků ve filmových magazínech a všude se o nich mluví. Peklo ale panuje i v Los Angeles ve ztvárněném příběhu: neúprosné vedro, vysušené ulice bez jediné kaluže vody, lidé se potácí jako zombie a před úpalem je chrání jen stylové klobouky... Tenhle film pak ve zmiňovaném prostředí rozjíždí tak důmyslnou detektivní zápletku, že mi při jejím hltání oči div nevypadly z důlků. Nicholsonův hrdina Gittes je celým svým duchem odhodlaný, dotáhnout načatý tajemný případ zavražděného muže do konce, a nezastaví jej ani několik pořádných nakládaček a svištící kulky. Naopak, podobné situace mu spíše dají podnět k tomu, aby se snažil ještě více, protože tu zřejmě jde o něco velkého... 2x jsem málem vyletěl z kůže, když se na překvapeného Gittese snesla sprška střel - hlavní hrdina se prochází po klidné noční přehradě, a najednou se ozve rána jako z děla, no kdo by se neleknul! Perfektními momentkami, napínavým dějem, haluzní zápletkou, bezvadnou stylizací a dalšími věcmi je Čínská čtvrť naplněna k prasknutí, a Polanskemu nestačí než přeze všechny trable, které vznik skvělého krimi doprovázely, zaslouženě poděkovat. ()

Galerie (150)

Zajímavosti (50)

  • Robert Towne napsal scénář Čínské čtvrti speciálně pro svého přítele Jacka Nicholsona (J.J. Gittes) a získal pro film jediného Oscara v roce, v němž cenám Akademie dominoval Kmotr II (1974). (Petrus1)
  • Roman Polanski měl v určité fázi psaní scénáře potřebu dostat nějak příběh na chvíli do skutečné čínské čtvrti, a když se nápad nepodařilo ihned zpracovat, jeho posedlost postupně otrávila všechny ostatní. Scénograf Richard Sylbert na to odvětil, zdali by nestačilo, kdyby si Gittes (Jack Nicholson) v pár záběrech prostě objednal čínské jídlo. (Siriuss)

Související novinky

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young

19.10.2023

Ve věku třiaosmdesáti let odešel americký na Oscara nominovaný herec Burt Young, mnohým fanouškům známý zejména svou rolí Paulieho Pennina z populární série filmů o Rockym Balboovi. Deníku New York… (více)

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

The Batman obdržel známku výjimečného filmu

17.02.2022

Chystaný komiksový snímek The Batman režiséra Matta Reevese (Válka o planetu opic) s Robertem Pattinsonem (Maják) a Zoe Kravitz (Sedmilhářky) v hlavních rolích se na internetu v posledních týdnech… (více)

Ben Affleck zpátky u režie

Ben Affleck zpátky u režie

09.08.2020

Herec, režisér a oscarový scenárista Ben Affleck (Město, Argo) se po čtyřech letech vrátí za kameru. Napíše a natočí snímek The Big Goodbye, jenž bude vyprávět o pozadí vzniku snímku Čínská čtvrť… (více)

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

19.11.2019

Kdybyste to ještě náhodou nevěděli, Hollywoodu už dávno není nic svaté. Pokračování Jumanji? Jasně. Reboot Sám doma? Proč ne! Nejnovější oznámení tak vlastně nemá koho překvapit. David Fincher a… (více)

Reklama

Reklama